Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

40 τμ, ναι. 

Σοβαρά; Τόσο χάλι; Για ψύξη προορίζεται 90%.

Το εργαλείο αυτό υπολογίζει θέρμανση. Για ψύξη δεν έχουμε κάτι. Εξαρτάται από την περίπτωση λοιπόν. Αν το σπίτι είναι δροσερό, μένεις και βόρεια, μπορεί για ψύξη να ήθελες και 18άρι. Δεν το ξέρω. Ίσως να έπρεπει να μιλήσεις με κάποιον επαγγελματία.

 

3 ώρες πριν, marios1515 είπε

αρα μπορουμε να τα βαλουμε με 1.5  αφου το λεει το manual?

Ναι. Πάνω από Χ όπου Χ το μήκος του εγχειριδίου.

3 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

Δημήτρη καλησπέρα είδα στην φόρμα για τα κλιματιστικά ότι προτείνεις την έξυπνη πρίζα HS110 για μέτρηση κατανάλωσης kw κτλπ για το κλιματιστικό,εγώ πχ που έχω 24αρι κλιματιστικό και το έχω σύνδεση απευθείας στον πίνακα τι λύση μπορώ να βρω; πχ έχω το perfera της Daikin και μέσα από το app δείχνει κατανάλωση kw! Το θέμα δεν είναι δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι. 

Βασικά θα ήθελα να πάρω κάτι να το συνδέσω στο πίνακα μέσα και να βλέπω όλες τις κατανάλωσεις που κάνω+αν γίνεται να βλέπω μόνο πχ τι κλιματιστικό ξεχωριστά πόσο κατανάλωση κάνει. 

Υπάρχουν μετρητές πίνακα πχ https://www.skroutz.gr/s/25834928/Μετρητής-Ενέργειας-KWh-Ψηφιακός-Μονοφασικός-80Α-DD20-L02.html?from=catspan

Μπορείς επίσης να πεις σε κάποιον ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει πρίζα από το μπουάτ.

3 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Απλα το ενα ειναι δεκαεξαρι (toshiba)το αλλο,  18αρι (futzitsu). Ποια η διαφορα του toshiba 16 vs 18.000 btu, παλι toshiba mirai.

Το fujitsu είναι 14άρι. Στη θέρμανση πάει 6KW . Έχει την εξωτερική του asyg18klca.

7 λεπτά πριν, tsiglas είπε

TCL Miracle II 18000Βtu
Εξωτερική θερμοκρασία 10°c (στις 06:00 το πρωί) έως 16°c (από τις 16:00 μέχρι τις 19:00)
Εσωτερική θερμοκρασία πριν την χρήση του κλιματιστικου 18°c (06:00 το πρωί) 
Επιθυμητή 23°c
Θερμοκρασία χώρου μετά τις 12:00 = 23,5 έως 24,4 στις 21:00
Κάλυψη χώρου αντί για 48τ.μ. + ένα ακόμα δωμάτιο το παιδικό οπότε 60τ.μ.
Στις 12:30 το μεσημέρι άνοιξε η κρεβατοκαμαρα και έκλεισε το παιδικό μέχρι τις 14:30 
Μετά έκλεισε ξανά η κρεβατοκαμαρα και άνοιξε πάλι το παιδικό 
Εξηγούμε για να μην παρεξηγηθώ.
Στις 21: και κάτι το κλιματιστικο το έκλεισα μιας και είχαμε αρχίσει να βγάζουμε την μπεμπελη. (εξωτερική θερμοκρασία στις 21:15 13°c) 
Απο αύριο το tp link θα μπει στο Tcl elite premium 12000Btu να δοκιμαστεί και αυτό
Περιμένω τις εντυπώσεις σας σύμφωνα με τα παραπάνω... 

20201205_215010.jpg

20201205_221246.jpg

Δεν μπορεί να βγει καλό συμπέρασμα.

Βασικά δεν είδαμε στα πόσα watts θα έκλεινε πριν το κλείσεις.

Θα είχε ενδιαφέρον αν έβαζες 22 ή και 21 ζήτηση και να το άφηνες να κλείσει μόνο του για να δούμε μέχρι πόσα watts μπορεί να πέσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το fujitsu είναι 14άρι. Στη θέρμανση πάει 6KW . Έχει την εξωτερική του asyg18klca.

Για αυτο λεω, 18αρι ειναι κανονικο. Δες το ενεργειακο ταμπελακι

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pascalia2 είπε

Για αυτο λεω, 18αρι ειναι κανονικο. Δες το ενεργειακο ταμπελακι

Τι εννοείς; Τι έχει η ταμπέλα;

https://www.fgeurope.gr/system/uploads/document/file/1776/energy_label_ASYG14KMCC.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλό deal το seiya.

Και μενα μου αρεσε . Αλλα στα manuals λεει 9Α και φοβαμαι μη ριχνω ασφαλειες. Εχω αυτες τις ομορφες εγκαταστασεις που εχει στον πινακα 5 ασφαλειες (κουζινα,θερμοσιφωνας, γενικος, 10Α μισο σπιτι, 10Α το αλλο μισο).  Τα PC τραβανε 1.5Α τωρα που το κοιταω και δεν ειναι ολα ανοιχτα... Για το 14ρι Fujitsu δεν βρηκα κατι.
Απο τα 12ρια που εβαλα στο αρχικο post δεν θα σωθω με κανενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drchanas είπε

Και μενα μου αρεσε . Αλλα στα manuals λεει 9Α και φοβαμαι μη ριχνω ασφαλειες. Εχω αυτες τις ομορφες εγκαταστασεις που εχει στον πινακα 5 ασφαλειες (κουζινα,θερμοσιφωνας, γενικος, 10Α μισο σπιτι, 10Α το αλλο μισο).  Τα PC τραβανε 1.5Α τωρα που το κοιταω και δεν ειναι ολα ανοιχτα... Για το 14ρι Fujitsu δεν βρηκα κατι.
Απο τα 12ρια που εβαλα στο αρχικο post δεν θα σωθω με κανενα;

Γιατί δε τραβάς μια καινούργια γραμμή από τον πίνακα να λύσεις μια και καλή το πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, drchanas είπε

Και μενα μου αρεσε . Αλλα στα manuals λεει 9Α και φοβαμαι μη ριχνω ασφαλειες. Εχω αυτες τις ομορφες εγκαταστασεις που εχει στον πινακα 5 ασφαλειες (κουζινα,θερμοσιφωνας, γενικος, 10Α μισο σπιτι, 10Α το αλλο μισο).  Τα PC τραβανε 1.5Α τωρα που το κοιταω και δεν ειναι ολα ανοιχτα... Για το 14ρι Fujitsu δεν βρηκα κατι.
Απο τα 12ρια που εβαλα στο αρχικο post δεν θα σωθω με κανενα;

Και το Fujitsu 9 λέει max.

Βασικά το ίδιο και το 12αρι Mitsubishi

image.png.b59ad93cc2d3f4bf314d927f547216d8.png

Δεν θα με ανησυχούσε γιατί ποτέ δεν θα δεις τέτοιες εντάσεις.

Το κλιματιστικό θα το έχεις 24/7 ανοιχτό οπότε θα συντηρεί τον χώρο με 250W . Και 500 να πάει ή και 900 σε παγετώνα θα είσαι από 1 έως 5Α. Πάρτο πριν χάσεις την προσφορά.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Termux σε Android συσκευή με ταλαιπωρεί πάρα πολύ μέχρι να συνδεθεί

Δηλαδή ανοίγω το Termux και δίνω τις 2 εντολές cd tplink-energy-monitor και npm start και τις περισσότερες φορές μου γραφει "file not found" ή κάτι τέτοιο. 

Ξανά κλείσιμο το Termux και ξανά και ξανά. Μπορεί να πάρει και 40 φορές για να συνδεθεί τελικά και αυτό σημαίνει ότι εγώ είμαι περισσότερο από μισή ώρα Μπορεί και 45 λεπτά να προσπαθώ να το συνδέσω. Είναι πάρα πολύ εκνευριστικό

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά Μήπως ξέρω γω θα πρέπει να περιμένω κάποια λεπτά  ανάμεσα στις δύο εντολές ή απλά έτσι λειτουργεί στο Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Παιδιά το Termux σε Android συσκευή με ταλαιπωρεί πάρα πολύ μέχρι να συνδεθεί

Δηλαδή ανοίγω το Termux και δίνω τις 2 εντολές cd tplink-energy-monitor και npm start και τις περισσότερες φορές μου γραφει "file not found" ή κάτι τέτοιο. 

Ξανά κλείσιμο το Termux και ξανά και ξανά. Μπορεί να πάρει και 40 φορές για να συνδεθεί τελικά και αυτό σημαίνει ότι εγώ είμαι περισσότερο από μισή ώρα Μπορεί και 45 λεπτά να προσπαθώ να το συνδέσω. Είναι πάρα πολύ εκνευριστικό

Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά Μήπως ξέρω γω θα πρέπει να περιμένω κάποια λεπτά  ανάμεσα στις δύο εντολές ή απλά έτσι λειτουργεί στο Android

Κάποιο θέμα έχει το κινητό σου ή κάτι άλλο σε εσένα μιας και εδώ συνδέεται κάθε φορά με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ψαξε τωρα να βρεις ακρη τι μπορει να φταιει...Μηπως το termux πρεπει να το εχω στην ''παραβλεψη βελτιστοποιησεις μπαταριας''...δεν το εχω βαλει σε καποια λιστα με αδρανεις εφαρμογες (Samsung galaxy Note 10 plus) αλλα καποια στιγμη νομιζω μου ειχε ζητησει να το βαλω να τρεχει συνεχεια...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Αντε ψαξε τωρα να βρεις ακρη τι μπορει να φταιει...Μηπως το termux πρεπει να το εχω στην ''παραβλεψη βελτιστοποιησεις μπαταριας''...δεν το εχω βαλει σε καποια λιστα με αδρανεις εφαρμογες (Samsung galaxy Note 10 plus) αλλα καποια στιγμη νομιζω μου ειχε ζητησει να το βαλω να τρεχει συνεχεια...???

Ναι πρέπει να τρέχει συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsiglas είπε

Αντε ψαξε τωρα να βρεις ακρη τι μπορει να φταιει...Μηπως το termux πρεπει να το εχω στην ''παραβλεψη βελτιστοποιησεις μπαταριας''...δεν το εχω βαλει σε καποια λιστα με αδρανεις εφαρμογες (Samsung galaxy Note 10 plus) αλλα καποια στιγμη νομιζω μου ειχε ζητησει να το βαλω να τρεχει συνεχεια...???

Θα πρέπει να είσαι στο ίδιο WiFi. Μετά κάνεις αυτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελθηκε το Toshiba απο Κωτσοβολο. 698 με απεγκατασταση παλιου (δεν το περιλαμβανει η ανακυκλωση) και
αναφερει 100€ κουπονι για επομενη αγορα.

Ευχαριστω για την βοηθεια σας :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους , πρόκειται να προχωρήσω σε αντικατάσταση κλιματιστικού λόγο παλαιότητας (20 ετών πλέον το παλιό 😁) . Θέλω να βάλω στα 12000btu/inverter  το μπάτζετ μου είναι max 450 euro .Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο τίμιο μοντέλο?

Στην έρευνα που έκανα βρήκα κάποια:

1) Toyotomi Satori STN/STG-912R32   τιμή 449euro.

2) General Electric GES-NMG35 Prime+  τιμή 399euro.

3)Inventor P9VI32-12WF Passion ECO   τιμή 429euro.

4) Carrier 42QHG012D8S Crystal III  τιμή 439euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, techplastic είπε

Καλησπέρα σε όλους , πρόκειται να προχωρήσω σε αντικατάσταση κλιματιστικού λόγο παλαιότητας (20 ετών πλέον το παλιό 😁) . Θέλω να βάλω στα 12000btu/inverter  το μπάτζετ μου είναι max 450 euro .Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο τίμιο μοντέλο?

Στην έρευνα που έκανα βρήκα κάποια:

1) Toyotomi Satori STN/STG-912R32   τιμή 449euro.

2) General Electric GES-NMG35 Prime+  τιμή 399euro.

3)Inventor P9VI32-12WF Passion ECO   τιμή 429euro.

4) Carrier 42QHG012D8S Crystal III  τιμή 439euro.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...