Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ενοχλεί η κουλούρα.

2Χ3 μέτρα.

Από πού το αγόρασες; Με δικό σου ψυκτικό ή με "δωρεάν" εγκατάσταση;

Kotsobolos με δωρεαν εγκατασταση. 
καμια φωτο απο κουλουρα υπαρχει; 

Οτι αλλη πληροφορια πες. Θα ερθουν αυριο.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, pascalia2 είπε

Kotsobolos με δωρεαν εγκατασταση. 
καμια φωτο απο κουλουρα υπαρχει; 

Οτι αλλη πληροφορια πες. Θα ερθουν αυριο.

Διαβάζεις αυτά που δικαιούσαι και αυτά που όχι https://www.kotsovolos.gr/support360/κλιματισμός/installations-ac/990229-υπηρεσία-εγκατάστασης-κλιματιστικού-16000-έως-30000-btu

Επίσης ρίχνεις μια ματιά και στα εγχειρίδια εγκατάστασης εσωτερικής και εξωτερικής για αποστάσεις από τοίχους/εμπόδια κτλ.

Με το που φτάσουν τους λες ότι θέλεις 3μ χαλκοσωλήνες και εκδίωξη με αντλία κενού. Αν αρνηθούν τους διώχνεις.

ΥΓ Ας έχεις και μια μπαλαντέζα έτοιμη σε περίπτωση που δεν έχεις ξεχωριστή παροχή . Το λέει στο πακέτο με αυτά που ΔΕΝ δικαιούσαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να τους φοβασε αυτους με την δωρεαν εγκατασταση.
Ασκώ το συγκεκριμένω επαγγελμα εδώ και 3 χρόνια.
Και ηδη εχω παει σε 4 πελάτες που μετάνιωσαν που δε τους εβαλα εγώ η ο οποιοςδηποτε ελευθερος επαγγελματιας.
Από σπασμένα πλαστικά έχω δει,μεχρι μη αλφαδιασμενα μηχανηματα,αποχευτευση στον αερα κτλπ.
Γενικα εχω την ιδεα οτι στα συνεργεια δεινει ο κωτσος σε ενα 8ωρο να βαλουν 4 μηχανηματα για να αξιζει το δωρεαν τους!
Δεν γυψάρουν τρύπες,μονωτικη βάζουν αυτη που εχει το μηχανημα μεσα εφοσον εχει,εκεινη τη ταινια τελος παντων.

Τωρα για τα 3μ μέσα εξω χαλκο.Το εχω διαβασει σε πολλα manual.δε το τηρώ εγώ προσωπικά γιατι χωρις να το εχω ψαξει δεν ξερω αν υπαρχει λογος!
Αντλια κενου οπωςδηποτε.
To συγκεκριμενο fujitsu το δουλευω πολυ!Το προτείνω πααααααρα πολυ.Τα αντικραδασμικα ειναι προαιρετικα.Ειναι παρα πολυ αθορυβο μηχανημα.Διπλα του καθεσαι,στο εξω και δε το ακους οταν ξεκιναει!
Επισης αν η εξω μοναδα μπει πιο ψηλα απο την μεσα υποχρεουνται να κανουν λαδοπαγιδα.


ΥΓ.Καθομαι που καθομαι αυτες τις μερες,αν εισαι θεσσαλονικη ερχομαι για παρεα!

EDIT:τωρα διαβασα για τα περι 3μ χαλκου κτλπ.
Να πω πως σε καινουργιο μηχανημα midea που εβαλα,εκοβε σαν μηχανημα στη θερμανση μετα απο πολυ λιγο.Πηγε η αντιπροσωπεια,και ειπε να πει τον τεχνικο δλδ εμενα να βαλει 3μ χαλκο γτ δεν ειχε τοσο γτ αυτο εφταιγε.Τελος παντων μιλησα εγω της εξηγησα πριν κανω τη δουλεια,οτι δεν οφειλεται σε αυτο,αλλα αφου αυτο θελουν,κανενα προβλημα.Το εκανα και το προβλημα βεβαια παρεμεινε.
μετα απο 2 βδομαδες βρηκαν οτι ειχαν θεμα και οι 2 πλακετες.
 

Επεξ/σία από -TRANE-
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκεί που είχα το iPhone και έπαιζα με ένα 24αρι midea mission ii σεταρω την ίδια εφαρμογή σε ένα παλιό android που είχα και αρχίζω και βλέπω πολύ πιο πλούσιο μενού στην εφαρμογή καθώς και καταναλώσεις.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα πρώτα νούμερα που βλέπω αλλά αυτά είναι.

Εδώ μετά από μια ώρα χρήσης.

Screenshot_20201208-223614.jpg

Screenshot_20201208-223625.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, -TRANE- είπε

να τους φοβασε αυτους με την δωρεαν εγκατασταση.
Ασκώ το συγκεκριμένω επαγγελμα εδώ και 3 χρόνια.
Και ηδη εχω παει σε 4 πελάτες που μετάνιωσαν που δε τους εβαλα εγώ η ο οποιοςδηποτε ελευθερος επαγγελματιας.
Από σπασμένα πλαστικά έχω δει,μεχρι μη αλφαδιασμενα μηχανηματα,αποχευτευση στον αερα κτλπ.
Γενικα εχω την ιδεα οτι στα συνεργεια δεινει ο κωτσος σε ενα 8ωρο να βαλουν 4 μηχανηματα για να αξιζει το δωρεαν τους!
Δεν γυψάρουν τρύπες,μονωτικη βάζουν αυτη που εχει το μηχανημα μεσα εφοσον εχει,εκεινη τη ταινια τελος παντων.

Τωρα για τα 3μ μέσα εξω χαλκο.Το εχω διαβασει σε πολλα manual.δε το τηρώ εγώ προσωπικά γιατι χωρις να το εχω ψαξει δεν ξερω αν υπαρχει λογος!
Αντλια κενου οπωςδηποτε.
To συγκεκριμενο fujitsu το δουλευω πολυ!Το προτείνω πααααααρα πολυ.Τα αντικραδασμικα ειναι προαιρετικα.Ειναι παρα πολυ αθορυβο μηχανημα.Διπλα του καθεσαι,στο εξω και δε το ακους οταν ξεκιναει!
Επισης αν η εξω μοναδα μπει πιο ψηλα απο την μεσα υποχρεουνται να κανουν λαδοπαγιδα.


ΥΓ.Καθομαι που καθομαι αυτες τις μερες,αν εισαι θεσσαλονικη ερχομαι για παρεα!

EDIT:τωρα διαβασα για τα περι 3μ χαλκου κτλπ.
Να πω πως σε καινουργιο μηχανημα midea που εβαλα,εκοβε σαν μηχανημα στη θερμανση μετα απο πολυ λιγο.Πηγε η αντιπροσωπεια,και ειπε να πει τον τεχνικο δλδ εμενα να βαλει 3μ χαλκο γτ δεν ειχε τοσο γτ αυτο εφταιγε.Τελος παντων μιλησα εγω της εξηγησα πριν κανω τη δουλεια,οτι δεν οφειλεται σε αυτο,αλλα αφου αυτο θελουν,κανενα προβλημα.Το εκανα και το προβλημα βεβαια παρεμεινε.
μετα απο 2 βδομαδες βρηκαν οτι ειχαν θεμα και οι 2 πλακετες.
 

Το γραφει το manual παντως δες κατι σελιδες πισω ανεβασε φωτο ο liakjim. 3m. 
σε αυτο με την κουλουρα γυρω απο την εξωτερικη μοναδα για να φτασουν τα 3m συμφωνεις; Υπαρχει περιπτωση η κουλουρα να κανει ζημια στην αποδοση; 
 

παντως για να το ζητανε τα manual, κατι ξερουν.

σε ευχαριστω για την προσφορα. Μενω Κορινθο

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, -TRANE- είπε

να τους φοβασε αυτους με την δωρεαν εγκατασταση.
Ασκώ το συγκεκριμένω επαγγελμα εδώ και 3 χρόνια.
Και ηδη εχω παει σε 4 πελάτες που μετάνιωσαν που δε τους εβαλα εγώ η ο οποιοςδηποτε ελευθερος επαγγελματιας.
Από σπασμένα πλαστικά έχω δει,μεχρι μη αλφαδιασμενα μηχανηματα,αποχευτευση στον αερα κτλπ.
Γενικα εχω την ιδεα οτι στα συνεργεια δεινει ο κωτσος σε ενα 8ωρο να βαλουν 4 μηχανηματα για να αξιζει το δωρεαν τους!
Δεν γυψάρουν τρύπες,μονωτικη βάζουν αυτη που εχει το μηχανημα μεσα εφοσον εχει,εκεινη τη ταινια τελος παντων.

Τωρα για τα 3μ μέσα εξω χαλκο.Το εχω διαβασει σε πολλα manual.δε το τηρώ εγώ προσωπικά γιατι χωρις να το εχω ψαξει δεν ξερω αν υπαρχει λογος!
Αντλια κενου οπωςδηποτε.
To συγκεκριμενο fujitsu το δουλευω πολυ!Το προτείνω πααααααρα πολυ.Τα αντικραδασμικα ειναι προαιρετικα.Ειναι παρα πολυ αθορυβο μηχανημα.Διπλα του καθεσαι,στο εξω και δε το ακους οταν ξεκιναει!
Επισης αν η εξω μοναδα μπει πιο ψηλα απο την μεσα υποχρεουνται να κανουν λαδοπαγιδα.


ΥΓ.Καθομαι που καθομαι αυτες τις μερες,αν εισαι θεσσαλονικη ερχομαι για παρεα!

EDIT:τωρα διαβασα για τα περι 3μ χαλκου κτλπ.
Να πω πως σε καινουργιο μηχανημα midea που εβαλα,εκοβε σαν μηχανημα στη θερμανση μετα απο πολυ λιγο.Πηγε η αντιπροσωπεια,και ειπε να πει τον τεχνικο δλδ εμενα να βαλει 3μ χαλκο γτ δεν ειχε τοσο γτ αυτο εφταιγε.Τελος παντων μιλησα εγω της εξηγησα πριν κανω τη δουλεια,οτι δεν οφειλεται σε αυτο,αλλα αφου αυτο θελουν,κανενα προβλημα.Το εκανα και το προβλημα βεβαια παρεμεινε.
μετα απο 2 βδομαδες βρηκαν οτι ειχαν θεμα και οι 2 πλακετες.
 

Μου κάνει εντύπωση που λες αθόρυβη την εξωτερική μονάδα του asyg18klca.

Δεν έχω ακούσει το 18αρι μιας και έχω το 24αρι , αλλά πάνω από τους 9C εξωτερικής κάνει σαν ελικόπτερο σε απογείωση.

Παντελώς αθόρυβο είναι κάτω από τους 8C εξωτερική (εφόσον δεν είναι από defrost , που τον χειμώνα συνήθως από defrost είσαι) και σε ψύξη όπου πράγματι είναι τέλειο.

ΥΓ Αν μου ερχόσουν για εγκατάσταση, θα μετραγαμε μαζί τη σωλήνα με μεζούρα μέχρι να πηγαίναμε 3μ . Ή όσο θέλει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Εκατοστό παρακάτω. 🤓

32 λεπτά πριν, jonis είπε

Και εκεί που είχα το iPhone και έπαιζα με ένα 24αρι midea mission ii σεταρω την ίδια εφαρμογή σε ένα παλιό android που είχα και αρχίζω και βλέπω πολύ πιο πλούσιο μενού στην εφαρμογή καθώς και καταναλώσεις.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα πρώτα νούμερα που βλέπω αλλά αυτά είναι.

Εδώ μετά από μια ώρα χρήσης.

Screenshot_20201208-223614.jpg

Screenshot_20201208-223625.jpg

Ενδιαφέρον. Ποια version έβαλες;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Το γραφει το manual παντως δες κατι σελιδες πισω ανεβασε φωτο ο liakjim. 3m. 
σε αυτο με την κουλουρα γυρω απο την εξωτερικη μοναδα για να φτασουν τα 3m συμφωνεις; Υπαρχει περιπτωση η κουλουρα να κανει ζημια στην αποδοση; 
 

παντως για να το ζητανε τα manual, κατι ξερουν.

σε ευχαριστω για την προσφορα. Μενω Κορινθο

Οχι η κουλουρα δε θα κανει ζημια στην αποδοση.Ειτε ειναι 1μ ειτε 3μ ειτε 7μ.
Αλλα εφοσον λεει ελαχιστο 3μ στο μανιουαλ χωρις κοστος παραπανω,πες τα μαστορια να το κανουν.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -TRANE- είπε

να τους φοβασε αυτους με την δωρεαν εγκατασταση.
Ασκώ το συγκεκριμένω επαγγελμα εδώ και 3 χρόνια.
Και ηδη εχω παει σε 4 πελάτες που μετάνιωσαν που δε τους εβαλα εγώ η ο οποιοςδηποτε ελευθερος επαγγελματιας.
Από σπασμένα πλαστικά έχω δει,μεχρι μη αλφαδιασμενα μηχανηματα,αποχευτευση στον αερα κτλπ.
Γενικα εχω την ιδεα οτι στα συνεργεια δεινει ο κωτσος σε ενα 8ωρο να βαλουν 4 μηχανηματα για να αξιζει το δωρεαν τους!
Δεν γυψάρουν τρύπες,μονωτικη βάζουν αυτη που εχει το μηχανημα μεσα εφοσον εχει,εκεινη τη ταινια τελος παντων.

Τωρα για τα 3μ μέσα εξω χαλκο.Το εχω διαβασει σε πολλα manual.δε το τηρώ εγώ προσωπικά γιατι χωρις να το εχω ψαξει δεν ξερω αν υπαρχει λογος!
Αντλια κενου οπωςδηποτε.
To συγκεκριμενο fujitsu το δουλευω πολυ!Το προτείνω πααααααρα πολυ.Τα αντικραδασμικα ειναι προαιρετικα.Ειναι παρα πολυ αθορυβο μηχανημα.Διπλα του καθεσαι,στο εξω και δε το ακους οταν ξεκιναει!
Επισης αν η εξω μοναδα μπει πιο ψηλα απο την μεσα υποχρεουνται να κανουν λαδοπαγιδα.


ΥΓ.Καθομαι που καθομαι αυτες τις μερες,αν εισαι θεσσαλονικη ερχομαι για παρεα!

EDIT:τωρα διαβασα για τα περι 3μ χαλκου κτλπ.
Να πω πως σε καινουργιο μηχανημα midea που εβαλα,εκοβε σαν μηχανημα στη θερμανση μετα απο πολυ λιγο.Πηγε η αντιπροσωπεια,και ειπε να πει τον τεχνικο δλδ εμενα να βαλει 3μ χαλκο γτ δεν ειχε τοσο γτ αυτο εφταιγε.Τελος παντων μιλησα εγω της εξηγησα πριν κανω τη δουλεια,οτι δεν οφειλεται σε αυτο,αλλα αφου αυτο θελουν,κανενα προβλημα.Το εκανα και το προβλημα βεβαια παρεμεινε.
μετα απο 2 βδομαδες βρηκαν οτι ειχαν θεμα και οι 2 πλακετες.
 

Δεν ισχύει αυτό που λες με το δωρεάν το έχω γράψει και εγώ και καποιοι άλλοι. Πρόσφατο παράδειγμα πέρσι με τα 2 Fujitsu, ο πληρωμένος από εμένα εκανε ελάχιστα χειρότερη δουλειά από τον δωρεάν, στον δωρεάν βέβαια χρεωθημα τα επιπλέον μέτρα σωλήνας και 2 τρύπες. Στοκαρισμα έκαναν και οι δύο. Δεν είχε κανένας αντλία κενού ούτε ήθελε να βάλει και τους το ζήτησα εγώ αλλιώς δεν θα έβαζαν. Γενικά φάνηκαν και οι 2 σχεδόν ίδιοι. Ο πρώτος που είχα πληρώσει πήρε το παλιό καλώδιο προέκταση για αυτόν αλλά το ζήτησα και μου το έδωσε γιατί το ήθελα εγώ. Τώρα εσύ μάλλον θα είσαι πολύ καλός κάνοντας παραπάνω πράγματα και για αυτό σε θέλουν οι πελάτες. Καλά αυτά με τα σπασμένα πλαστικά και τις βλάβες είναι απαράδεκτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν δεν μπορεί να περιμένει για εκπτώσεις, τότε

https://www.skroutz.gr/s/14682450/Midea-Mission-II-MB-09N8D6.html

https://www.skroutz.gr/s/23593541/Morris-WFIN-26150-White.html

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html

https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-White.html

Το 1ο έχει follow me που θα βοηθήσει στο μικρό σε όγκο δωμάτιο.

Το 2ο έχει ifeel , βλ πιο πάνω.

Το 3ο έχει τη μεγαλύτερη απόδοση σε θέρμανση. Αν επιλεχθεί, καλύτερα να αγοραστεί από blue dealer κατάστημα.

Το 4ο είναι οικονομικό σε τιμή, μεγάλη εγγύηση.

 

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html
οχι από εδώ που είναι ποιο οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, -TRANE- είπε

να τους φοβασε αυτους με την δωρεαν εγκατασταση

Παιρνω αφορμη μιας και δεν θυμαμαι να διαβασα απο ψυκτικο αποψεις εδω μεσα για να γραψω σε ανθρωπο του χωρου τις αποψεις μου και να ακουσω τις δικες του,μιας και η εγκατασταση μετα την αγορα αποδεικνυεται πλεον περισσοτερο απο ποτε κρισιμη.

Να τους φοβομαστε οπως και τους μη ερχομενους για δωρεαν εγκατασταση,ακριβως το ιδιο.

Γιατι? Επειδη ειναι οι ιδιοι ψυκτικοι,που εκτος απο ελευθερα οπως εσεις αναλαμβανουν και για αλυσιδες τοποθετηση.

Διαφορα καμμια γιατι μιλαμε για τον ιδιο ανθρωπο με δυο εκδοχες,επιβλεψη αλυσιδας η οχι.

Προτιμω το δευτερο.Αφου εχω δοκιμασει καμμια 10ρια απο καθε τυπο πλεον εκει καταληξα.

Οσοι ερχονται απο αλυσιδα, ΔΕΝ υποχρεωνονται να εγκαταστησουν Χ αριθμο ημερησιως,απλα προσπαθουν οσο πιο γρηγορα οταν εχει φορτο εργασιας,για να διεκδικησουν και αλλες εντολες εγκαταστασης απο τους συναδελφους τους στον ιδιο χωρο των αλυσιδων.

Η ποιοτητα της δουλειας τους δεν αλλαζει αν τους φερεις μεταγενεστερα για εγκατασταση εκτος αλυσιδας.

Πως θα μπορουσε αλλωστε? Καθε τεχνικος εχει ενα τροπο ροης και δεν θα εμφανιστει ακεραιος στην μια περιπτωση και λειψος στην αλλη.

Εφερα λοιπον σε μεταγενεστερη αγορα (χωρις "δωρεαν" εγκατασταση πλεον),σε ιδιο ακριβως κλιματιστικο,με ιδια ευκολια εγκαταστασης τον ψυκτικο "του κωτσου" και εκανε τα ιδια ξανα( σωστα και  λαθη).

Οταν τον ρωτησα την πρωτη φορα γιατι κανει τοσο γρηγορα,απαντησε για να προλαβει κι αλλες εντολες.

Την δευτερη φορα παλι σφαιρα, οποτε λεω χαλαρωσε τι τρεχεις? Για να προλαβω δικους μου πελατες απαντησε!

1 ώρα πριν, -TRANE- είπε

Οχι η κουλουρα δε θα κανει ζημια στην αποδοση.Ειτε ειναι 1μ ειτε 3μ ειτε 7μ.
Αλλα εφοσον λεει ελαχιστο 3μ στο μανιουαλ χωρις κοστος παραπανω,πες τα μαστορια να το κανουν

Συγγνωμη αλλα πως ξερετε οτι δεν κανει ζημια στην αποδοση???(δεν εξεταζω το σεναριο,καθε μετρο που κραταει απο τα ηδη πληρωμενα 3 μετρα,το χρεωνει σε οσους ζητουν εξτρα μετρα, 20 ευρω αρα εχει και κινητρο)

Αλλωστε εσεις το γραφετε και οτι δεν κανει ζημια αλλα και οτι δεν το τηρειτε γιατι δεν ξερετε αν υπαρχει λογος!!!

Γραφετε πως :

" Τωρα για τα 3μ μέσα εξω χαλκο.Το εχω διαβασει σε πολλα manual.δε το τηρώ εγώ προσωπικά γιατι χωρις να το εχω ψαξει δεν ξερω αν υπαρχει λογος! "

Απλα επειδη θα δουλεψει ουτως η αλλως? Για αποδοση μιλαμε οχι για λειτουργια η μη.

Σε τετοια θεματα θα παρω αβλεπι την οδηγια αυτου που το σχεδιασε και προσωπικα μιας και ελαχιστο ειναι πχ  3μετρα, βαζω 5μετρα  μιας και βλεπω οτι στην πιστοποιηση eurovent, ετσι τα στηνουν,οποτε liakjim και λοιποι διεστραμμενοι με τις αποδοσεις εδω μεσα,στα 5 μετρα εχουμε τυποποιημενη κατα eurovent εγκατασταση 😜

Σορυ για το σεντονι... και καλη σταδιοδρομια μιας και ειστε καινουργιος ευχομαι.

45 λεπτά πριν, dimo69 είπε

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html
οχι από εδώ που είναι ποιο οικονομικό?

Oπου το βρεις φτηνοτερο,εκτος απο οσα λεει η αντιπροσωπεια στο site της oτι :

ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με τα καταστήματα MPAKIS.GR, KLIMAMALL, OLA STORE, HOME AIR και CENTRAL ως εκ τούτου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την επίσημη 10ετή του εγγύηση τα κλιματιστικά TCL

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, -TRANE- είπε


Επισης αν η εξω μοναδα μπει πιο ψηλα απο την μεσα υποχρεουνται να κανουν λαδοπαγιδα.

 

 

Τι είναι η λαγοπαγιδα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CptBill είπε

Τι είναι η λαγοπαγιδα?

ΛαΔοπαγιδα.  με Δ. Ελα ντε αυτο με ενδιαφερει και μενα αρκει τα μαστορια να μην γελασουν μαζι μου :)

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, CptBill είπε

Τι είναι η λαγοπαγιδα?

Ελαιοπαγιδα...ενας βρογχος (σχημα σιφωνι) που χρειαζεται σε μεγαλες διαφορες υψους του μεσα με το εξω μηχανημα,οταν το εξω ειναι ψηλοτερα(σε ταρατσα πχ)

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκαταστάθηκε το 12αρι Daikin perfera.

Χαλκοσωληνας 4μ, αντλία κενου (παίζει να την έβαλαν το πολύ κάνα 5λεπτο). 

Με την εγκατάσταση δεν έμεινα ευχαριστημένος για λόγους που δεν θα αναλύσω γιατι συγχυζομαι.

Θα καλύψει ένα ημιυπόγειο  χώρο 35τμ.

Πρώτες σύντομες εντυπώσεις.

Α)όταν συνδεσα το WiFi module, πέρασε update στο κλιματιστικο. Εντυπωσιακο.

Β)αν και συνολικά το δουλεψα κάνα 20 λεπτο, είδα το χάσμα διαφοράς των Κινέζων και του Daikin . Επιτέλους όχι τρεξίματα στη θέρμανση.

Φαίνεται αξιοπρεπέστατη μονάδα.

IMG_20201208_221520.jpg

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...