Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Και εγώ που το έκανα? με κατεβατά μαιλ, στη Κεριερ, στον Κωτσο και στη Γενικη Γραμματεία τί κατάλαβα? Δεν απάντησε κανένας. Εχω καλέσει και στους 2 "αφηστε τα στοιχεια και θα σας παρουμε" Δεν εχει πάρει κανένας ποτέ...

 

Aπλα,τα μειλ ειναι κρυφα,εκεινο που ποναει ειναι η δημοσιοτητα,δηλαδη πας σε facebook,skroutz και οπου αλλου ειναι ανοιχτοι σε κριτικη και θα δεις αλλη αντιμετωπιση η εστω θα σωσεις αλλους...

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

και να σου φέρουν αντλία ΔΕ σημαινει πως θα σου κανουν σωστο κενο

Ας παλεψουμε πρωτα να νικησουμε το πρωτο σταδιο  αρνησης και μετα τα επομενα.

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στην Ελλάδα για καποιο λογο επικρατεί αυτη η λογικη

Παντου στον κοσμο οι τεχνιτες εχουν τα θεματα τους,μιας και του ανθρωπου ο χαρακτηρας επικρατει νομων και επαγγελματικου ηθους.

2 ώρες πριν, -TRANE- είπε

εαν δουλευε το προηγουμενο,επρεπε να τα μαζεψει.Αν οχι απλα εκλεινε τι βανες,και εχασε μονο το φρεον που υπηρχε απο τις σωληνωσεις και μετα.Μετά απο κει και περα δε ξερω τι κανουν.Προσωπικα εχω ειδικη αντλια που τραβαω το φρεον και το βαζω σε μπουκαλες.Βοηθαμε κετσι τη τρυπα του οζοντος να παραμεινει μικρη!
Αυτα.Επισης αυτες τις βασεις δαπεδου πρωτη φορα τις βλεπω.Γιατι δε βαζουν οι Χριστιανοι 2 βασουλες που ειναι ανοιχτες,να φευγει και το νερο απο κατω,να περναει και μια σκουπα αν χρειαστει....

Δηλαδη καποιος που δεν κανει τα απαιτουμενα οπως αντλια,μηκος κλπ ,μας λες θα ασχολουνταν με την ευκολια της νοικοκυρας? Οσο για την βοηθεια στην ...τρυπα οζοντος,υποχρεωση ειναι και αυτο,οχι εθελοντισμος.

Και η βαση,προφανως θα ειναι η φτηνοτερη...

Αν εχεις καμμια φωτο απο εγκαταστασεις σου θα μας(τουλαχιστον εμενα) ενδιεφερε να δουμε.

Εννοειται πως δεν εχω κατι προσωπικο,απλα με οτι εκπροσωπεις(αθελα σου εστω).

5 ώρες πριν, dimostr είπε

οταν ενας μαστορας (πραγματικος ομως) κανει απεγκατασταση το φρεον μενει στη συσκευη 

Η νεα τεχνολογια επιβαλει να το στελνουμε στο cloud...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/12/2020 στις 11:15 ΜΜ, pascalia2 είπε

Το γραφει το manual παντως δες κατι σελιδες πισω ανεβασε φωτο ο liakjim. 3m. 
σε αυτο με την κουλουρα γυρω απο την εξωτερικη μοναδα για να φτασουν τα 3m συμφωνεις; Υπαρχει περιπτωση η κουλουρα να κανει ζημια στην αποδοση; 
 

παντως για να το ζητανε τα manual, κατι ξερουν.

σε ευχαριστω για την προσφορα. Μενω Κορινθο

Μπήκε το Fujitsu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Klausx είπε

Καλά ανάποδα στο έβαλε; :P

Screenshot_160.png.b3a94b388f3d6ce9635d4eaca2395ecb.png

Ένα καναλάκι για όνομα....

Αντιβαρυτητα.

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν περιλαμβάνεται. 10€ το μέτρο 🤭

IMG_20201210_085220.jpg.a069db0a17919e6765f415361e66c0d2.jpg

Για καποιο λογο τα χρεωνουν ακριβα οπως και τις σωληνες. 30/μετρο ενω ετιμοι μονωμενοι εχουν 5/μετρο χαλκορ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά συγγνώμη για την μια εβδομάδα καθυστέρηση. Το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί από την προηγούμενη Πέμπτη. Ας ξεκινήσω με την απόδοση. ΔΕΝ ΈΧΩ ΛΟΓΙΑ. Το κλιματιστικό είναι 12αρι σε 50-55 ΤΜ. Κανονικά θα έμπαινε και δεύτερο 12αρι για καλύτερη απόδοση. Πιστέψτε με μπορεί και να μην χρειαστεί. Και μόνο του κάνει πολύ καλή κάλυψη. Από 13-14 βαθμούς, το φτάνει 22. Ποιο μακρυά (εκεί που θα τοποθετούνταν το άλλο) από 13-14 βαθμούς, τους πάει 18 περίπου αλλά είναι πραγματικά μια χαρά. Έτσι και αλλιώς σε αυτόν τον χώρο δεν καθόμαστε. Επίσης λειτουργεί συνέχεια και αφυγραντήρας και δεν υπάρχει καθόλου υγρασία!

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά συγγνώμη για την μια εβδομάδα καθυστέρηση. Το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί από την προηγούμενη Πέμπτη. Ας ξεκινήσω με την απόδοση. ΔΕΝ ΈΧΩ ΛΟΓΙΑ. Το κλιματιστικό είναι 12αρι σε 50-55 ΤΜ. Κανονικά θα έμπαινε και δεύτερο 12αρι για καλύτερη απόδοση. Πιστέψτε με μπορεί και να μην χρειαστεί. Και μόνο του κάνει πολύ καλή κάλυψη. Από 13-14 βαθμούς, το φτάνει 22. Ποιο μακρυά (εκεί που θα τοποθετούνταν το άλλο) από 13-14 βαθμούς, τους πάει 18 περίπου αλλά είναι πραγματικά μια χαρά. Έτσι και αλλιώς σε αυτόν τον χώρο δεν καθόμαστε. Επίσης λειτουργεί συνέχεια και αφυγραντήρας και δεν υπάρχει καθόλου υγρασία!

Αυτό το ποστ είναι το καλύτερο παράδειγμα λάθους αντίληψης για τον κλιματισμό γενικά 

Τι πάει να πει το έχω σε 50 τμ 12 αρι και πάει από 13 βαθμούς σε 22 κοντά στο κλιματιστικό βκαι 18 μακριά από αυτό 

Μόλις απεδειξες ότι το κλιματιστικό δε φτάνει να ζεστάνει ομοιόμορφα το χώρο και σίγουρα θα καίει τα άντερα του ,με λίγα λόγια έχετε πετάξει τα λεφτά σας χωρίς να πάρετε κάτι που αποδίδει 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

morris wfin35140 πηρα το συγκεκριμένο από κωτσο εντελώς αθόρυβο αλλά η απόδοση του δε με τρέλανε σε σχέση με το προηγούμενο sharp που ειχα.καποιος άλλος που εχει το συγκεκριμένο κλιματιστικο μπορεί να πει τις απόψεις του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά συγγνώμη για την μια εβδομάδα καθυστέρηση. Το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί από την προηγούμενη Πέμπτη. Ας ξεκινήσω με την απόδοση. ΔΕΝ ΈΧΩ ΛΟΓΙΑ. Το κλιματιστικό είναι 12αρι σε 50-55 ΤΜ. Κανονικά θα έμπαινε και δεύτερο 12αρι για καλύτερη απόδοση. Πιστέψτε με μπορεί και να μην χρειαστεί. Και μόνο του κάνει πολύ καλή κάλυψη. Από 13-14 βαθμούς, το φτάνει 22. Ποιο μακρυά (εκεί που θα τοποθετούνταν το άλλο) από 13-14 βαθμούς, τους πάει 18 περίπου αλλά είναι πραγματικά μια χαρά. Έτσι και αλλιώς σε αυτόν τον χώρο δεν καθόμαστε. Επίσης λειτουργεί συνέχεια και αφυγραντήρας και δεν υπάρχει καθόλου υγρασία!

 

47 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το ποστ είναι το καλύτερο παράδειγμα λάθους αντίληψης για τον κλιματισμό γενικά 

Τι πάει να πει το έχω σε 50 τμ 12 αρι και πάει από 13 βαθμούς σε 22 κοντά στο κλιματιστικό βκαι 18 μακριά από αυτό 

Μόλις απεδειξες ότι το κλιματιστικό δε φτάνει να ζεστάνει ομοιόμορφα το χώρο και σίγουρα θα καίει τα άντερα του ,με λίγα λόγια έχετε πετάξει τα λεφτά σας χωρίς να πάρετε κάτι που αποδίδει 

Εντάξει , ο καιρός είναι μαλακός ακόμα, έως πολύ μαλακός για την εποχή, οπότε είναι πολύ πρώιμο το οποιοδήποτε συμπέρασμα. Όταν θα έχουμε μονοψήφια την ημέρα και κοντά στο μηδέν τη νύχτα θα φανεί τι παίζει , όπου το θεωρώ δεδομένο ότι με τις απώλειες που έχει και τη διαρρύθμιση του χώρου θα χρειαστεί και το 2ο 12αρι. Και κακώς που δεν έχει ήδη αγοραστεί.

16 λεπτά πριν, ramshi είπε

morris wfin35140 πηρα το συγκεκριμένο από κωτσο εντελώς αθόρυβο αλλά η απόδοση του δε με τρέλανε σε σχέση με το προηγούμενο sharp που ειχα.καποιος άλλος που εχει το συγκεκριμένο κλιματιστικο μπορεί να πει τις απόψεις του?

Σε τι χώρο μπήκε; Περιοχή; Στην υπογραφή μου έχει ένα ερωτηματολόγιο. Εκεί υπάρχει ένα λινκ με ένα utility που βγάζει απώλειες. Τρέξτο μια και πες μας το αποτέλεσμα.

Πάντως αν το παλιό είναι onoff μη περιμένεις να πετάει φωτιές το νέο ινβερτερ. Θα δίνει μόνο όσο χρειάζεται. Σημασία έχει να πιάνει θερμοκρασία. Και να μη το κλείνεις αλλά να μένει ανοιχτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το ποστ είναι το καλύτερο παράδειγμα λάθους αντίληψης για τον κλιματισμό γενικά 

Τι πάει να πει το έχω σε 50 τμ 12 αρι και πάει από 13 βαθμούς σε 22 κοντά στο κλιματιστικό βκαι 18 μακριά από αυτό 

Μόλις απεδειξες ότι το κλιματιστικό δε φτάνει να ζεστάνει ομοιόμορφα το χώρο και σίγουρα θα καίει τα άντερα του ,με λίγα λόγια έχετε πετάξει τα λεφτά σας χωρίς να πάρετε κάτι που αποδίδει 

1ον έχουμε και άλλες συσκευές θέρμανσης (ενεργειακο τζακι με καλοριφερ) άλλο που δεν το ανεφαρα πάνω. Δεν το έχουμε ως κύρια θέρμανση. Το ανάβουμε οπότε δεν είναι ανοιχτό το τζάκι, δηλαδή ούτε 2 ώρες. Οκ; Για αυτό σας είπα ότι δεν χρειάζεται 2ο 12αρι. Αν περίμεναμε να ζεσταθουμε μόνο από 1 κλιματιστικο 12αρι, άστα. Καταρχήν εάν λειτουργεί πολλές ώρες ξηραίνει την ατμόσφαιρα και δεν μπορείς να αναπνεύσει, κάτι που με τα καλοριφέρ δεν το έχω δει. Επίσης @dimostr, αν είχες δει την διαρρύθμιση του χώρου μου που είναι ένα Τ θα κατάλαβαινες. 22 βαθμούς έχει ο μεγαλύτερος χώρος, δηλ τα 40 ΤΜ. Τα υπόλοιπα 10-15, καθώς στρίβει τελείως, δεν μπορεί να πάει ο αέρας φουλ. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

1ον έχουμε και άλλες συσκευές θέρμανσης (ενεργειακο τζακι με καλοριφερ) άλλο που δεν το ανεφαρα πάνω. Δεν το έχουμε ως κύρια θέρμανση. Το ανάβουμε οπότε δεν είναι ανοιχτό το τζάκι, δηλαδή ούτε 2 ώρες. Οκ; 

Σ'χώρα μας. Σφάλαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σ'χώρα μας. Σφάλαμε.

Χάχα κλαίω. Δεν πειράζει. Αλλά πραγματικά εάν έρθετε σπίτι μου, θα καταλάβετε και την απόδοση, και την διαρρύθμιση και όλα και θα πείτε, ααα είχες δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπήκε το Fujitsu;

Nαι. Έχω αρνητικές εμπειρίες και απο την εγκατάσταση απο τα Κοτσοβολάκια και αλλά και από την απόδοση(θόρυβος εσωτερικής μονάδας, μέτρια απόδοση). Μου καναν πονοκέφαλο οι εγκαταστάτες.

Θα πρέπει να απαντήσω με σεντόνι αλλά και σχεδιαγράμματα του χώρου. Δεν έχω χρόνο, όποτε ελευθερωθώ θα απαντήσω.

Επεξ/σία από pascalia2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...