Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο θόρυβος της εσωτερικής έχει αναφερθεί πολλάκις.

Για απόδοση δεν ξέρω τι κάνει το 18αρι αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν έβγαινε ότι δεν είναι σούπερ αποδοτικό. Είμαι περίεργος να ακούσω. Τόσο αυτό όσο και λαμογιες των εγκαταστατών.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας! Μια ερώτηση για έναν φίλο, σχετικά με τις σωλήνες 3 μέτρων. Έχει ήδη εγκαταστημένο κλιματιστικό και ο τεχνικός δεν του είχε βάλει 3 μέτρα, δεν το ήξερε και ο φίλος μου για να του το πει. Τώρα σκέφτεται να φωνάξει τεχνικό να του το φτιάξει. Πρέπει να βγάλει τελείως τις παλιές σωλήνες και να βάλει νέες 3 μέτρα ή μπορεί να κάνει επέκταση στις ήδη υπάρχουσες πχ 2 μέτρα οι παλιές + 1 νέες(αν γίνεται). Επίσης θα πρέπει να προσέξει/ζητήσει κάτι άλλο πχ φρεον, εκκένωση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adrianiotis είπε

Γεια σας! Μια ερώτηση για έναν φίλο, σχετικά με τις σωλήνες 3 μέτρων. Έχει ήδη εγκαταστημένο κλιματιστικό και ο τεχνικός δεν του είχε βάλει 3 μέτρα, δεν το ήξερε και ο φίλος μου για να του το πει. Τώρα σκέφτεται να φωνάξει τεχνικό να του το φτιάξει. Πρέπει να βγάλει τελείως τις παλιές σωλήνες και να βάλει νέες 3 μέτρα ή μπορεί να κάνει επέκταση στις ήδη υπάρχουσες πχ 2 μέτρα οι παλιές + 1 νέες(αν γίνεται). Επίσης θα πρέπει να προσέξει/ζητήσει κάτι άλλο πχ φρεον, εκκένωση ; 

Καταρχην,ποσα μετρα λεει το βιβλιο του κλιματιστικου ελαχιστα?

Και μαρκα κ μοντελο ακριβως δωσε.

Και ποσα ακριβως εχει βαλει?

Και εχει προβληματα με το υπαρχον μηκος?Αν ναι ποια?

Μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα...

5 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά συγγνώμη για την μια εβδομάδα καθυστέρηση. Το κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί από την προηγούμενη Πέμπτη. Ας ξεκινήσω με την απόδοση. ΔΕΝ ΈΧΩ ΛΟΓΙΑ. Το κλιματιστικό είναι 12αρι σε 50-55 ΤΜ. Κανονικά θα έμπαινε και δεύτερο 12αρι για καλύτερη απόδοση. Πιστέψτε με μπορεί και να μην χρειαστεί. Και μόνο του κάνει πολύ καλή κάλυψη. Από 13-14 βαθμούς, το φτάνει 22. Ποιο μακρυά (εκεί που θα τοποθετούνταν το άλλο) από 13-14 βαθμούς, τους πάει 18 περίπου αλλά είναι πραγματικά μια χαρά. Έτσι και αλλιώς σε αυτόν τον χώρο δεν καθόμαστε. Επίσης λειτουργεί συνέχεια και αφυγραντήρας και δεν υπάρχει καθόλου υγρασία!

Συγχαρητηρια στο φορουμ...αξιος ο πιτσιρικας και αν χρειαστει τελικα δευτερο,με τετοια αποδοση θα παρει ενα ιδιο.

Αρα δεν θα ξαναζησουμε θριλερ...ουφ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Adrianiotis είπε

Γεια σας! Μια ερώτηση για έναν φίλο, σχετικά με τις σωλήνες 3 μέτρων. Έχει ήδη εγκαταστημένο κλιματιστικό και ο τεχνικός δεν του είχε βάλει 3 μέτρα, δεν το ήξερε και ο φίλος μου για να του το πει. Τώρα σκέφτεται να φωνάξει τεχνικό να του το φτιάξει. Πρέπει να βγάλει τελείως τις παλιές σωλήνες και να βάλει νέες 3 μέτρα ή μπορεί να κάνει επέκταση στις ήδη υπάρχουσες πχ 2 μέτρα οι παλιές + 1 νέες(αν γίνεται). Επίσης θα πρέπει να προσέξει/ζητήσει κάτι άλλο πχ φρεον, εκκένωση ; 

Καλυτερα να το αφησει οπως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Καταρχην,ποσα μετρα λεει το βιβλιο του κλιματιστικου ελαχιστα?

Και μαρκα κ μοντελο ακριβως δωσε.

Και ποσα ακριβως εχει βαλει?

Και εχει προβληματα με το υπαρχον μηκος?Αν ναι ποια?

Μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα...

Έχει το Daikin FTXB35C
3 μέτρα ελάχιστο λέει η daikin, έχουν βάλει 1.8μ

Δεν έχει εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Απλά για να αποφύγει πιθανά προβλήματα το σκέφτεται.

Μια σωλήνα πιο κοντή από το ελάχιστο του κατασκευαστή δεν θα έχει και πρόβλημα στην απόδοση γενικά;

 

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καλυτερα να το αφησει οπως ειναι

Γιατί; Μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

Έχει το Daikin FTXB35C
3 μέτρα ελάχιστο λέει η daikin, έχουν βάλει 1.8μ

Δεν έχει εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Απλά για να αποφύγει πιθανά προβλήματα το σκέφτεται.

Μια σωλήνα πιο κοντή από το ελάχιστο του κατασκευαστή δεν θα έχει και πρόβλημα στην απόδοση γενικά;

 

Γιατί; Μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα; 

1.8 +0.5 που έχει πάνω περίπου, 2.3μ

Θα έλεγα να το αφήσει έτσι αφού είναι 12άρι και δεν υπάρχουν προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

1.8 +0.5 που έχει πάνω περίπου, 2.3μ

Θα έλεγα να το αφήσει έτσι αφού είναι 12άρι και δεν υπάρχουν προβλήματα.

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ.
Έτσι για την απορία μόνο, σε αντίστοιχο θέμα αν έπρεπε να μπουν σωλήνες πώς θα κινούμασταν; καινούργιες σωλήνες ή προέκταση όσο χρειάζεται; θα χρειαζόταν και τπτ άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

Έχει το Daikin FTXB35C
3 μέτρα ελάχιστο λέει η daikin, έχουν βάλει 1.8μ

Δεν έχει εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Απλά για να αποφύγει πιθανά προβλήματα το σκέφτεται.

Μια σωλήνα πιο κοντή από το ελάχιστο του κατασκευαστή δεν θα έχει και πρόβλημα στην απόδοση γενικά;

 

Γιατί; Μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα; 

Πρωτα απο ολα εξτρα κοστος και μιας δε θα κανει σωστο κενο θα παρει περισσότερο αερα/υγρασία το κυκλωμα απο οτι εχει παρει ηδη.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Καταρχην,ποσα μετρα λεει το βιβλιο του κλιματιστικου ελαχιστα?

Και μαρκα κ μοντελο ακριβως δωσε.

Και ποσα ακριβως εχει βαλει?

Και εχει προβληματα με το υπαρχον μηκος?Αν ναι ποια?

Μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα...

Συγχαρητηρια στο φορουμ...αξιος ο πιτσιρικας και αν χρειαστει τελικα δευτερο,με τετοια αποδοση θα παρει ενα ιδιο.

Αρα δεν θα ξαναζησουμε θριλερ...ουφ!

Ακριβώς. Χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω περίπου 1 κλιματιστικό για σπιτάκι 40 τμ όποτε με βλέπω να πηγαίνω σε 9αρια. Είναι σημνατικοτερο από όλα να λειτουργούν όσο το δυνατό με μικρότερο θόρυβο, ιδιαίτερα η εξωτερική μονάδα. Επίσης τα θέλω να είναι ψύξης και θέρμανσης, και να έχουν συνδεσιμότητα ασύρματης σύνδεσης με προαιρετική δυνατότητα κεντρικής διαχείρισης.Θα λειτουργούν κυρίως το καλοκαίρι θεωρητικά 5 ώρες την ημερα. Κόστος ανά μονάδα να μην υπερβαίνει τα 600 ευρώ με την εγκατάσταση.

Σε ποια μοντέλα πιστεύετε να κινηθώ και σε ποιες εταιρείες ?

daikin

mitsubishi

inventor

toyotomi

midea

?

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adrianiotis είπε

καινούργιες σωλήνες ή προέκταση όσο χρειάζεται;

Οι κατασκευαστες απαγορευουν δια ροπαλου κολλησεις,μονο ρακορ προτεινουν.Αρα παει για καινουργιο.Αν ειναι αναγκη και δεν γινεται αλλιως...μονο τοτε.

Αλλα γενικα θα μπλεξει...μακρια απο τετοια ,δεν πειραζουμε οτι λειτουργει καλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

δηλαδή?

δηλαδη να εχεις μονωση ικανη για να βαλεις ενα τοσο μικρο κλιματιστικο ψυξης θερμανσης σε 40 τμ , μπορει να εχεις απωλειες που να θελουν και 24 αρι , εχεις μελετη θερμικων απωλειων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

δηλαδη να εχεις μονωση ικανη για να βαλεις ενα τοσο μικρο κλιματιστικο ψυξης θερμανσης σε 40 τμ , μπορει να εχεις απωλειες που να θελουν και 24 αρι , εχεις μελετη θερμικων απωλειων ?

ότι έχω γράψει, θεωρήστε ότι ισχύει. Οπότε 9αρι. Τα υπόλοιπα που ρωτώ είμαι σε αναζήτησή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...