Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

ότι έχω γράψει, θεωρήστε ότι ισχύει. Οπότε 9αρι. Τα υπόλοιπα που ρωτώ είμαι σε αναζήτησή 

Αφού θα θεωρήσουμε ότι ισχύουν όπως λες και μιλάμε για επένδυση 90.000 ευρώ τότε θα διαλέξεις μια εταιρεία που θα σου δώσει τα εχέγγυα για μεγάλη εγγύηση και επίσημη υποστήριξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αφού θα θεωρήσουμε ότι ισχύουν όπως λες και μιλάμε για επένδυση 90.000 ευρώ τότε θα διαλέξεις μια εταιρεία που θα σου δώσει τα εχέγγυα για μεγάλη εγγύηση και επίσημη υποστήριξη 

Με όλο το συμπάθειο και χωρίς παρεξήγηση...με τρολαρεις ? Μου απαντάς με αυτό που ρωτώ . Τελοςπαντων αν μπορεί κάποιος να προτείνει ας το κάνει παρακαλώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Με όλο το συμπάθειο και χωρίς παρεξήγηση...με τρολαρεις ? Μου απαντάς με αυτό που ρωτώ . Τελοςπαντων αν μπορεί κάποιος να προτείνει ας το κάνει παρακαλώ . 

Εγώ σε τρολαρω ? Έρχεσαι λέγοντας ότι θες να κάνεις τοποθέτηση κλιματιστικών αξίας 90.000 ευρώ και περιμένεις να σου πει κάποιος στεγνά πάρε αυτό .......μόνο αν  έχει μαγαζί η θα πάρει μίζα θα σου κάνει κάτι τέτοιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ σε τρολαρω ? Έρχεσαι λέγοντας ότι θες να κάνεις τοποθέτηση κλιματιστικών αξίας 90.000 ευρώ και περιμένεις να σου πει κάποιος στεγνά πάρε αυτό .......μόνο αν  έχει μαγαζί η θα πάρει μίζα θα σου κάνει κάτι τέτοιο 

Αποκλείεις το γεγονός ότι κάποιος εδώ μπορεί να πει ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό και η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μαγαζί μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις ? Γράφοντας 'μόνο', θεωρείς ότι όλοι είναι μιζαδοροι που θα απαντήσουν. Μην απαντάς τότε με ύφος  πρέπει να πάρεις κάτι καλό και από κάπου καλά ... χαίρω πολύ, δε θα ρωτούσα τότε. `Αν δεν έχεις να πεις κάτι, μη γράφεις , είναι ήδη ανούσιο όλο αυτό που γίνεται από την πλευρά σου. Πάμε παρακάτω παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Αποκλείεις το γεγονός ότι κάποιος εδώ μπορεί να πει ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό και η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μαγαζί μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις ? Γράφοντας 'μόνο', θεωρείς ότι όλοι είναι μιζαδοροι που θα απαντήσουν. Μην απαντάς τότε με ύφος  πρέπει να πάρεις κάτι καλό και από κάπου καλά ... χαίρω πολύ, δε θα ρωτούσα τότε. `Αν δεν έχεις να πεις κάτι, μη γράφεις , είναι ήδη ανούσιο όλο αυτό που γίνεται από την πλευρά σου. Πάμε παρακάτω παρακαλώ 

Και σε αυτό αλλά και στο προηγούμενο θεμα  που έχει κλειδώσει δηλαδή κάπου 2,500 σελίδες τα έχουμε πει όλα αυτά ,οπότε το να λέμε εξυπνάδες για να κάνουμε εντύπωση είναι εύκολο 

ΚΑΤΣΕ διάβασε και θα τα βρεις όλα μην ρωτάς πράγματα που έχουν ειπωθεί εκατοντάδες φορές 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και σε αυτό αλλά και στο προηγούμενο θεμα  που έχει κλειδώσει δηλαδή κάπου 2,500 σελίδες τα έχουμε πει όλα αυτά ,οπότε το να λέμε εξυπνάδες για να κάνουμε εντύπωση είναι εύκολο 

ΚΑΤΣΕ διάβασε και θα τα βρεις όλα μην ρωτάς πράγματα που έχουν ειπωθεί εκατοντάδες φορές 

Δεν απορώ για το -4 ... και δεν θα μου πεις εσύ τι να κάνω. Ήδη το κατέστρεψες το θέμα που ρώτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Δεν απορώ για το -4 ... και δεν θα μου πεις εσύ τι να κάνω. Ήδη το κατέστρεψες το θέμα που ρώτησα 

Προσπαθώ να το κάνω -5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Προσπαθώ να το κάνω -5

Το έχεις άνετα ...αν θες να το σώσεις τελευταία στιγμή, πες μου που είναι το μπλοκ. Το Καλά Χριστούγεννα σου ταιριάζει και με αυτό σε φιλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Xorxhs! είπε

Το έχεις άνετα ...αν θες να το σώσεις τελευταία στιγμή, πες μου που είναι το μπλοκ. Το Καλά Χριστούγεννα σου ταιριάζει και με αυτό σε φιλώ...

Πατάς τις 3 τελιτσες πάνω δεξια και μου κάνεις αναφορά στο ποστ 

Καλές γιορτές και σε σένα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω περίπου 150 κλιματιστικά για σπιτάκια 40 τμ όποτε με βλέπω να πηγαίνω σε 9αρια. Είναι σημνατικοτερο από όλα να λειτουργούν όσο το δυνατό με μικρότερο θόρυβο, ιδιαίτερα η εξωτερική μονάδα. Επίσης τα θέλω να είναι ψύξης και θέρμανσης, και να έχουν συνδεσιμότητα ασύρματης σύνδεσης με προαιρετική δυνατότητα κεντρικής διαχείρισης.Θα λειτουργούν κυρίως το καλοκαίρι θεωρητικά 5 ώρες την ημερα. Κόστος ανά μονάδα να μην υπερβαίνει τα 600 ευρώ με την εγκατάσταση.

Σε ποια μοντέλα πιστεύετε να κινηθώ και σε ποιες εταιρείες ?

daikin

mitsubishi

inventor

toyotomi

midea

?

Για δες εδω Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Όμως ο @dimostr έχει δίκιο. Δεν νομίζω ότι για τόσο μεγάλη αγορά είναι σώφρων να ρωτήσεις εδώ. Και να σου πούμε πάρε το Χ και τελικά δεν είναι καλή επιλογή; Θα γυρίσεις 150 κλιματιστικά πίσω;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για δες εδω Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Όμως ο @dimostr έχει δίκιο. Δεν νομίζω ότι για τόσο μεγάλη είναι σώφρων να ρωτήσεις εδώ. Και να σου πούμε πάρε το Χ και τελικά δεν είναι καλή επιλογή; Θα γυρίσεις 150 κλιματιστικά πίσω;

Έκανα βλακεία , που να το φανταστώ ...έπρεπε να γράψω 1 κλιματιστικό. `Πάω να το διορθώσω μήπως και το σώσουμε και πάρω μια κάποια απάντηση . thanks Done!

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Οι κατασκευαστες απαγορευουν δια ροπαλου κολλησεις,μονο ρακορ προτεινουν.Αρα παει για καινουργιο.Αν ειναι αναγκη και δεν γινεται αλλιως...μονο τοτε.

Αλλα γενικα θα μπλεξει...μακρια απο τετοια ,δεν πειραζουμε οτι λειτουργει καλα...

 

Κατάλαβα.. θα του μεταφέρω. Περισσότερο ανησυχεί μήπως δεν αποδίδει όσο πρέπει. Επίσης τελικά έχει και το 22αρι daikin FTXB60C(δεν το ήξερα), όπου και έχει το ίδιο θέμα με τις σωλήνες. Γενικά από θέμα απόδοσης παίζει να έχει θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Αποκλείεις το γεγονός ότι κάποιος εδώ μπορεί να πει ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό και η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μαγαζί μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις ?

Στην θεση σας αγαπητε,θα εκανα καταγραφη σε τιμες,εγγυησεις κλπ απο ιντερνετ και θα υπολογιζα τι πρωτιστως με ενδιαφερει,πχ πρωτα θορυβος μετα εγγυηση κλπ κλπ

΅Επειτα θα επαιρνα ενα απο το καθενα 6-7 επιλογες που θα ικανοποιουσαν οσα ζηταω θεωρητικα και θα τα αξιολογουσα σε αντιστοιχα σπιτακια για οτι θα με απασχολουσε.

Μετα θα ημουν ετοιμος για επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ολα

το toyo οπως εχω πει και σε παλιοτερα ποστ εμφανιζει πολυ σταθερη γραμμη διιαγραμματος σε χαμηλα watt οταν εχει πιασει θερμοκρασια στοχο αλλα μονο οταν εξω η θερμοκρασια αρχιζει να ειναι κατω απο 12 βαθμους 

το toshiba δεν επηρεαζεται απο καμια θερμοκρασια 

και το daikin δυστυχως συνεχιζει να κανει τα δικα του 

61358728_10-12.png.7a7a605305d75e2838d01594685476c9.png

10-12 τογιο .png

10-12  δαικιν.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adrianiotis είπε

Κατάλαβα.. θα του μεταφέρω. Περισσότερο ανησυχεί μήπως δεν αποδίδει όσο πρέπει. Επίσης τελικά έχει και το 22αρι daikin FTXB60C(δεν το ήξερα), όπου και έχει το ίδιο θέμα με τις σωλήνες. Γενικά από θέμα απόδοσης παίζει να έχει θέμα;

Ο κατασκευαστής λέει :

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...