Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DaisyG είπε

Το δωμάτιο που θα μπει δεν έχει παραθυρο. Είναι η εξώπορτα , δυο πορτες και μια μπαλκονόπορτα. Αυτά θα βάλω  στην φόρμα ή το συνολικό αριθμό, πορτων και παραθυρων. Ευχαριστώ για την απαντηση 😊

Τα παράθυρα/ πόρτες που έχει το συγκεκριμένο δωμάτιο. Αν καταλαβαινω σωστά από τα λεγόμενά σου θα βάλεις 4 στον αρισθμό και τα τετραγωνικά του δωματιου. Οπως επίσης αν στη νότια πλευρά υπάρχει παράθυρο/αλλο δωμάτιο ή κενό πάλι θα επιρεάσει το ερωτηματολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δωμάτιο στο οποίο θέλω να βάλω το κλιματιστικό είναι παραλληλόγραμμο. Έχει την εξώπορτα, δυο πορτες και μια μπαλκονόπορτα. Δεν έχει παραθυρο.

Στην φόρμα μπορώ να βάλω τον αριθμό 4 στο ερώτημα για τις πορτες-μπαλκονοπορτες για τον χώρο αυτό . Δεν δέχεται τον αριθμό 0 στην επόμενη ερώτηση για τα παράθυρα, καθότι ο χωρος δεν έχει παραθυρα .Μήπως αναφέρεται σε όλες τις πορτες και παραθυρα του διαμερίσματος και όχι μόνο του χώρου που πχ θέλω να βάλω το κλιματιστικό;

Screenshot_2020-12-14-13-20-57-411_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2020-12-14-13-20-45-665_com.opera.browser.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, DaisyG είπε

 

Καλημέρα, καλη εβδομαδα. Ειμαι σε διαδικασία αναζήτησης κλιματιστικου για την σαλονοτραπεζαρια του διαμερισματος του, και θα ήθελα κάποιες προτασεις για τα BTU/h που χρειαζομαι, καθώς και κάποιες αξιόπιστες συσκευές. Να σημειώσω ότι είναι παντελως άσχετη με το θέμα. ☺ Ευχαριστώ πολυ ! 

1. 350 ευρω για το κλιματιστικό

2. Νεα αγορά 

3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 

4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50

5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, ύψος 2,90 m ---- όγκος 73,95 m3

7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κολωνός ---- 0 - 42°

8. Επιθυμητό η μεγάλη εγγύηση

9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας του 1953, ανατολικό - ηλιοφάνεια. Μια Ξυλινα κουφώματα, μόνα τζάμια. 

10. Παραθέτω τις θερμικές απώλειες όλου του διαμερίσματος

118,54 w/m2 <=> 404,48 BTU/h / m2 δηλ. Δηλαδή για 25,5 m2 χρειάζεται να βάλω κλιματιστικό με ονομαστική απόδοση 404,48×25,5= 10314,24 BTU/h

Λάθος υπολογισμός? 

 

 

IMG_20201214_123914.jpg

Από πού έκανες copy paste το κείμενο των ερωτήσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι ποιο αρχέγονο ένστικτο ωθεί κάποιον να φτιαξει  πολλαπλά προφίλ ρωτώντας τα ιδια πράγματα η τα χρησιμοποιεί για να βρίσει η να θίξει αλλους συμφουριτες ,ποση αραγε καταπιεση , λεκτικη και σωματικη βια εχει δεχθει από το κοντινο του περιβάλλον για να έρθει σε αυτή την ανάγκη ώστε να  ζητάει την προσοχή με κάθε μεσο 

άβυσσος η ψυχη του ανθρώπου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, purple_pain είπε

Καλημερα παιδια. Παθολογος-Γαστρεντερολογος - Ενδοσκοπος (κολονοσκόπησεις, γαστροσκόπησεις κοκ). Για την εγκατάσταση του κλιματιστικου ζήτησα σωληνώσεις 3 μέτρα, αντικραδασμικα κ χρήση αντλιας κενου. Απευθύνθηκα σε 3 ψυκτικους μέσω my constructor. Δεν συμφωνησα με κανένα λόγω των απαιτήσεων μου, οι οποίες κρίθηκαν ως αχρείαστες. 😏Οψόμεθα. Καλημερα, καλη εβδομαδα! 

Επιτέλους βρήκα ψυκτικό να κάνει κενό!

Screenshot_165.png.02f01141e4b648fce96e0507fd6344a2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από πού έκανες copy paste το κείμενο των ερωτήσεων;

Από προηγουμενη ανάρτηση. Ήταν περιπου παομοιο το κείμενο για τον χώρο που θέλω να βάλω το κλιματιστικό με διαφορά την τοποθεσια 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2020 στις 12:03 ΜΜ, dimostr είπε

 

Μήπως γνώριζει κάποιος μέχρι που κάνουμε κενό σε inventor nemesis 24 , που πρέπει να φτάσει το μανομετρο; και πόση ώρα το αφήνουμε για να δούμε εάν υπάρχει διαρροή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλημέρα σας

έχω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό AUX 9αρι που έχω στην κρεβατοκάμαρα.

Το βάζω να πιάσει θερμοκρασία 22 βαθμούς με κλειστή πόρτα (η κρεβατοκάμαρα είναι 10-11 τετραγωικά)

Μετά από λίγη ώρα αισθητήρας θερμοκρασίας μου δείχνει ότι η θερμοκρασία έχει φθάσει στους 23 (ο αισθητήρας είναι zigbee aqara) παρόλα αυτά το aircondition συνεχίζει να δουλεύει και δεν σταματάει ποτέ.

Τι μπορεί να φταίει?

Μπορώ με κάποιο τρόπο να καλιμπράρω τον αισθητήρα του aircondition?

 

Μπορεί να μη δείχνει σωστά το θερμόμετρο.

Ή μπορεί απλά να ξεσκίζεται στα On-off και υπερθέρμανση.

Μόνο με μετρητή πρίζας θα καταλάβεις στα σίγουρα.

ορίστε σε προσφορά https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

Δες το Sticky για λεπτομέρειες.

10 ώρες πριν, DaisyG είπε

 

Καλημέρα, καλη εβδομαδα. Ειμαι σε διαδικασία αναζήτησης κλιματιστικου για την σαλονοτραπεζαρια του διαμερισματος του, και θα ήθελα κάποιες προτασεις για τα BTU/h που χρειαζομαι, καθώς και κάποιες αξιόπιστες συσκευές. Να σημειώσω ότι είναι παντελως άσχετη με το θέμα. ☺ Ευχαριστώ πολυ ! 

1. 350 ευρω για το κλιματιστικό

2. Νεα αγορά 

3. Αδιάφορο. Πληρωμή μετρητοίς. 

4. Ψύξη 50 / θέρμανση 50

5. Αποκλειστικη πηγη θέρμανσης

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια επιγανεια 25,5 m2, ύψος 2,90 m ---- όγκος 73,95 m3

7. Τοποθεσία κέντρο Αθήνας, περιοχή Κολωνός ---- 0 - 42°

8. Επιθυμητό η μεγάλη εγγύηση

9. Διαμέρισμα Β ορόφου παλιας πολυκατοικιας του 1953, ανατολικό - ηλιοφάνεια. Μια Ξυλινα κουφώματα, μόνα τζάμια. 

10. Παραθέτω τις θερμικές απώλειες όλου του διαμερίσματος

118,54 w/m2 <=> 404,48 BTU/h / m2 δηλ. Δηλαδή για 25,5 m2 χρειάζεται να βάλω κλιματιστικό με ονομαστική απόδοση 404,48×25,5= 10314,24 BTU/h

Λάθος υπολογισμός? 

 

 

IMG_20201214_123914.jpg

Θα πρέπει να το τρέξεις μόνο για το δωμάτιο.

Στα παράθυρα βάλε 1, αφού δεν παίρνει μηδέν.

Πάντως 118,54*25,5=3000W.

12άρι λοιπόν.

https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B.html?o=ftxc35b

Σε πάω πολύ; Έχει πολύ καλό scop οπότε θα έχεις οικονομία σε χρήση = μακροπρόθεσμα οικονομικότερο.

5 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

 liakjim εχεις αποψη για αυτο το μοντελο εαν ειναι καλο;Carrier Infinity Ultimate 42QHB09D8S/38QHB09D8S

Screenshot_20201214-175630_Chrome.jpg

Δεν το ξέρω, παλιό δεν είναι αυτό; Δεν το ξέρω, αλλά δεν βλέπω κάποιον λόγο για να το επέλεγε κάποιος.

35 λεπτά πριν, soulfree90 είπε

Μήπως γνώριζει κάποιος μέχρι που κάνουμε κενό σε inventor nemesis 24 , που πρέπει να φτάσει το μανομετρο; και πόση ώρα το αφήνουμε για να δούμε εάν υπάρχει διαρροή;

c4c99e7fa254bacfa6cad0a487be8d6a.png

https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/NEMESIS_PRO/NemesisPro_Installation_manual.pdf

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, soulfree90 είπε

Μήπως γνώριζει κάποιος μέχρι που κάνουμε κενό σε inventor nemesis 24 , που πρέπει να φτάσει το μανομετρο; και πόση ώρα το αφήνουμε για να δούμε εάν υπάρχει διαρροή;

Περίπου 10 λεπτά αν δεν υπάρχουν πρόσθετες σωληνώσεις. Στα Fujitsu είναι 15' στο μέγιστο των σωληνώσεων. Θεωρητικά το κενό μετράται σε χιλιοστόμετρα ή εκατοστόμετρα υδραργύρου (mmHg) ή 76 cmHg. Το μανόμετρο που κοιτάς σε τι μετράει την πίεση; bars, psi, κλίμακα pascal; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορεί να μη δείχνει σωστά το θερμόμετρο.

Ή μπορεί απλά να ξεσκίζεται στα On-off και υπερθέρμανση.

Μόνο με μετρητή πρίζας θα καταλάβεις στα σίγουρα.

ορίστε σε προσφορά https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

Δες το Sticky για λεπτομέρειες.

Θα πρέπει να το τρέξεις μόνο για το δωμάτιο.

Στα παράθυρα βάλε 1, αφού δεν παίρνει μηδέν.

Πάντως 118,54*25,5=3000W.

12άρι λοιπόν.

https://www.skroutz.gr/s/18329702/Daikin-FTXC35B-RXC35B.html?o=ftxc35b

Σε πάω πολύ; Έχει πολύ καλό scop οπότε θα έχεις οικονομία σε χρήση = μακροπρόθεσμα οικονομικότερο.

Δεν το ξέρω, παλιό δεν είναι αυτό; Δεν το ξέρω, αλλά δεν βλέπω κάποιον λόγο για να το επέλεγε κάποιος.

c4c99e7fa254bacfa6cad0a487be8d6a.png

https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/NEMESIS_PRO/NemesisPro_Installation_manual.pdf

Αυτό που παραθέτει ο liakjim ισχύει εν πολλοίς για όλα τα κλιματιστικά. -0.1MPa είναι η κλίμακα Pascal άρα 1 bar ή ατμόσφαιρες ή -14,5 σε psi. Και εγώ δεν ήξερα πριν 15 μέρες. Διάβασα 10-15 manual για να καταλάβω. 

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ανεφεραν και οι προλαλησαντες κατοχοι Toshiba Mirai Plus/Seiya 10ριου,μεχρι τωρα εχω διαπιστωσει:

Γενικα δεν πουσαρεται ευκολα για γρηγορη αποδοση θερμανσης,ειναι στημενο στην οικονομια το προγραμματακι του.

Ειτε ζητησεις 30 και τουρμπο μαζι κ ολα στο μαξιμουμ,γρηγορα θα πεσει σε 500 watt και κατω.

Το εξωτερικο του ειναι οτι πιο πολιτισμενο εχω δει να λειτουργει,αλλα εφοσον δεεεεν γκαζωνει και πολυ δεν μπορω να το κρινω σε τετοιες συνθηκες.Αναμενω παγωνιες και σενσορα θερμο/υγρο καταγραφικο απο Ολλανδια(αρα με το χαος ,οοοοταν στρωσουν τα ταχυδομικα θεματα)

Τα κρακ κρουκ διασο-συστολων υπαρκτα και σε λιγο χειροτερο  επιπεδο απο το haier tide μου.

Σε θορυβο το μεσα,εξισου αθορυβο με haier,θα βαλω και ντεσιμπελομετρησεις οταν ερθει το καταγραφικο.

Παντως δεν αξιζει την διαφορα στο κοστος κι ας το αγορασα 440 με εγκατασταση ενω το haier tide εχει μαζι με εγκατασταση κανα 70ρι πιο κατω.

Αν δε βαλω και το κοστος ετησιας υποχρεωτικης συντηρησης για εγγυηση 7 χρονων,(haier 5 χρονια χωρις υποχρ συντηρ)ξεφευγει πολυ νομιζω...και τα 80 watt διαφορα στο ρελαντι ,δεν θα αποσβεστουν  ετσι.

Τελικα θα το επελεγα για το μπαλκονι που βγαινουμε για καπνισμα,με ρυθμιση silent για το εξω(χρησιμο).

Εν αναμονη κανενος μοντελου που να επιλεγουμε εμεις την ισχυ,σε κλιμακες των 50 watt (ακουει κρητικος να προτεινει στους επιτομεις?),θα το υποστω!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4/9/2020
Παραλαμβανω απο Κωτσοβολο κλιματιστικο Τοσιμπα edge 18άρι

9/9/2020
Γινεται τοποθετηση απο συνεργαζομενο με τον Κωτσοβολο συνεργειο (ηταν στην τιμη). Αρκετα προβλεπομενη εγκατασταση.

24/11/2020
Δηλώνεται βλάβη και τηλεφωνικα και με email στην Τοσιμπα λόγω θορύβου. Με καλουν απο αλλη εταιρεια για να μου κλεισουν ραντεβου να το δουν. ( Η αλλη εταιρεια εχει τελικα το service των οικιακων Τοσιμπα). Με ενημερωνουν οτι αν δε βρουν προβλημα στο κλιματιστικο υπαρχει χρεωση 45 ευρω για ασκοπη μετακινηση.

26/11/2020
Ερχεται το συνεργειο και μετα απο ελεγχο μου λενε οτι χρειαζεται αντικατασταση το μοτερ του ανεμιστηρα της εσωτερικης μοναδας.
Ο ενας τεχνικος θεωρει το κλιματιστικο μεγαλο για τον χωρο.
Σε ερωτηση μου αν ξερει τις απωλειες του χωρου που καλυπτει το κλιματιστικο παραδεχτηκε οτι ισως να κανει και λαθος αλλα και οτι ειναι ασχετο με τη βλαβη.

27/11/2020
Με καλουν απο την αλλη εταιρεια για να με ενημερωσουν οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικο και οτι θα ειναι διαθεσιμο απο μεσα Ιανουαριου και μετα. Τους απανταω οτι αυτο ειναι μη αποδεκτο.
Με ρωτανε μηπως εχω total support απο Κωτσοβολο. Στην απορια μου γιατι ρωτανε κατι τετοιο η απαντηση ηταν 'Μηπως σας εξυπηρετησουν πιο αμεσα'!!!
Αφου δεν υπαρχει ανταλλακτικο ζηταω αντικατασταση.
Μου λενε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο κλιματιστικο.
Τους λεω αν δεν εχουν Edge το συζηταω για Shorai Premium.
Μου λενε θα το κοιταξουν.
Με καλουν για να με ενημερωσουν οτι τελικα θα μπορεσουν να εχουν ανταλλακτικο την επομενη εβδομαδα

3/12/2020
Γινεται αντικατασταση του μοτερ του ανεμιστηρα της εσωτερικης.
Αισθηση μου εκανε η εκπληξη του τεχνικου για το ποσο πιο ευκολα βγαινει το μοτερ σε σχεση με αλλα Τοσιμπα. (Μου φανηκε οτι το εκανε πρωτη φορα, πραγμα που μπορει να ειναι απο πολυ καλο μεχρι πολυ κακο)
Το κλιματιστικο ξαναλειτουργει μια χαρα. (Η ετσι νομιζω).

Αφου κυλανε ολα ομαλα τις επομενες μερες το κλιματιστικο τις πρωινες ωρες αρχιζει και ξανακανει θορυβο ο οποιος καταλαβαινω οτι δεν προερχεται απο τον ανεμιστηρα. Ειναι δυσκολο να τον περιγραψω κατι αναμεσα σε white noise και σφυριγμα και δεν επηρεαζεται απο την ταχυτητα του ανεμιστηρα. Οταν το εκλεινα και το ξανανοιγα σταματαγε.

10/12/2020
Ξαναδηλωνω βλαβη στην Τοσιμπα.
Με παιρνουν τηλεφωνο απο την αλλη εταιρεια για ραντεβου.
Κλεινουμε για τις 15/12/2020 με την προυποθεση να εχουμε τηλεφωνικη επικοινωνια το πρωι για να ειμαστε σιγουροι οτι θα ερθουν την ωρα που εμφανιζεται το προβλημα.

Προσπαθωντας να καταλαβω ποτε το κανει και να αποκλεισω τυχον συντονισμο υποπτευομαι οτι τελικα το κανει οταν περασει το input τα 320-330w.

Ολο το Σαββατοκυριακο δεν το εκανε ουτε μια φορα!

Με παιρνουν σημερα για να μεταφερουν την ωρα του αυριανου ραντεβου νωριτερα και το ακυρωνω γιατι δε θα βλεπανε τιποτα.

Μετα απο μιση ωρα ανακαλυπτω οτι η γυναικα μου το εχει βαλει απο το Σαββατο στους 22 απο 23 που το ειχα με αποτελεσμα να μην ανεβαινει πανω απο 300-310w input!

To βαζω 23, παει 350w input, αρχιζει ο θορυβος.

Παιρνω τηλ στην αλλη εταιρεια μπας και ερθουν την επομενη αλλα το ραντεβου το εχασα.
Ζηταω να μιλησω με τεχνικο. Με συνδεουν

Του εξηγω ποτε εμφανιζεται το προβλημα και μου απανταει οτι ειναι ροη ψυκτικου υγρου και ειναι φυσιολογικο.
Τον ρωταω αν ειναι σιγουρος και μου λεει οτι ειναι απολυτα σιγουρος.
Τον ρωταω αν μπορω να κανω κατι και με διαβεβαιωνει οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι οτι και να κανω και οτι ειναι πολυ φυσιολογικο να δουλευει ετσι.
Μαλιστα με χαμηλοτερες εξωτερικες και μεγαλυτερη ζητηση ο θορυβος απο τη ροη θα αυξηθει.
Του ζηταω να μου το στειλει γραπτως ετσι ωστε να στειλω ενα mail στην CARRIER Ευρωπης να τους επισημανω οτι το προιον τους εφοσον δουλευει με αυτον τροπο και ειναι φυσιολογικο ειναι για τα πανηγυρια.

Ακολουθει ο εξης διαλογος:

-Δε γινονται ετσι αυτα τα πραγματα, λεει.
-Πως γινονται?
-Μπορει να φταιει η τοποθετηση.
-Αφου μολις μου ειπες οτι ειναι φυσιολογικο.
-Ναι αλλα ποσο μηκος σωληνα σου εβαλαν?
-Παραπανω απο τα 2μ ελαχιστα που λεει η Τοσιμπα.
-Ναι αλλα με 3 μπορει να εκανε λιγοτερο.
-Αν προσθεσω δλδ θα μειωθει?
-Δεν ξερω, πιθανο. Η εξωτερικη ειναι στον τοιχο?
-Ναι.
-Ακου μια περιπτωση μου ετυχε μπλα, μπλα (δεν εχω ορεξη να ακουσω καμμια περιπτωση, ακουω μονο μπλα μπλα)
-Τελικα ειναι φυσιολογικο?
-Μηπως ειναι μεγαλο για το χωρο?
-Τι εννοεις?
-Τι αναγκη εχει ο χωρος οταν στο κανει?
-Τι παροχη εχει στα 350w input με 12 εξωτερικη? (σιγα μην ηξερε απ'εξω)
-Δε σε ρωταω τι βγαζει το μηχανημα αλλα τι ζηταει ο χωρος.
-Δλδ αλλο ζηταει ο χωρος και αλλο βγαζει το μηχανημα?
-Μηπως τα ελαχιστα btu του μηχανηματος ειναι πολλα?
-Μα δεν εχω προβλημα στα ελαχιστα, εχω προβλημα οσο  ανεβαινουν τα btu.
-Ποσα τετραγωνικα καλυπτει το κλιματιστικο?
-25
-Καλα ποιος σου ειπε να βαλεις 18αρι σε 25τμ?
-Το προηγουμενο 12αρι που ειχα και τερματιζε.
-On-off?
-Οχι inverter.
-Πολυ παλιο?
-8ετιας
-Εχουν αλλαξει πολυ τα μηχανηματα τα τελευταια χρονια.
-Εχω και δευτερο 18αρι σπιτι σε 20τμ και δεν εχει προβλημα.
-.....
-Επισης δε βλεπω τη σχεση των τετραγωνικων με το θορυβο.
-Εχει πολλους παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν. Εξω εχει   3 σενσορες που οταν διαβασουν μπλα, μπλα, μπλα και ο χωρος   μπλα, μπλα, μπλα και ο τροπος που μπαινει ο αερας μπλα, μπλα,   μπλα (ακουω παλι  μονο μπλα μπλα, δεν την παλευω)
-Τελικα ειναι φυσιολογικο η οχι?
-Ειναι φυσιολογικο.
-Μπορεις να μου το δωσεις γραπτως?
-Οχι για να το δωσω γραπτως θα πρεπει να ερθουμε απο εκει να το   δουμε.
-Και αν βρειτε οτι ο θορυβος ειναι μεν υπαρκτος αλλα τον θεωρειτε   φυσιολογικο?
-Αν ειναι μεσα στα στανταρντς ειναι φυσιολογικος.
-Θα με χρεωσετε 45 ευρω για να μου δωσετε γραπτως οτι κανει   θορυβο αλλα το θεωρειτε φυσιολογικο?
-Αν βρεθει μεσα στα στανταρτς υπαρχει χρεωση 45 ευρω για  ασκοπη μετακινηση.
-Αστο. Ακυρωσε τη βλαβη. Θα στειλω κι ετσι mail στην CARRIER  EU.
- Δεν γινονται ετσι αυτα τα πραγματα... (Θα ξαναπαιξει λουπα ο   διαλογος σκεφτομαι και τρομαζω)
-Οκ ευχαριστω καλημερα σας!
-Στη διαθεση σας...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...