Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, steliosdj είπε

@lofarek, εισαι με το wifi module συνδεδεμενο και εχει μονο 0.1w standby?

Αυτο το ειδα με απλο μετρητη που ομως παντα συμφωνει με το wifi για τα standby των αλλων κλιματιστικων που εχω.Οκ θα το σβησω για να δω τι θα μου δειξει και το hs110

4 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αυτο το ειδα με απλο μετρητη που ομως παντα συμφωνει με το wifi για τα standby των αλλων κλιματιστικων που εχω.Οκ θα το σβησω για να δω τι θα μου δειξει και το hs110

Τελικα το wifi module με τον μευρητη πριζας συμφωνουν μικροτερο απο 0,1 w standby μεχρι στιγμης το μικροτερο οου εχω δει σε κλιματιστικο. Υποψιν δεν εχω wifi module για remote access εν γνωση μου δεν το ζητησα. Αν το κλιματιστικο ειχε ισως το standby consumption να ηταν διαφορετικο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αυτο το ειδα με απλο μετρητη που ομως παντα συμφωνει με το wifi για τα standby των αλλων κλιματιστικων που εχω.Οκ θα το σβησω για να δω τι θα μου δειξει και το hs110

Τελικα το wifi module με τον μευρητη πριζας συμφωνουν μικροτερο απο 0,1 w standby μεχρι στιγμης το μικροτερο οου εχω δει σε κλιματιστικο. Υποψιν δεν εχω wifi module για remote access εν γνωση μου δεν το ζητησα. Αν το κλιματιστικο ειχε ισως το standby consumption να ηταν διαφορετικο...

Α, μαλιστα ! Νομιζα πως ειχες και το wifi module επανω. Οποτε σωστα ειναι.

Κριμα που δεν ταιριαζει με του perfera να το εκανες τραμπα για τις δοκιμες. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αυτο το ειδα με απλο μετρητη που ομως παντα συμφωνει με το wifi για τα standby των αλλων κλιματιστικων που εχω.Οκ θα το σβησω για να δω τι θα μου δειξει και το hs110

Τελικα το wifi module με τον μευρητη πριζας συμφωνουν μικροτερο απο 0,1 w standby μεχρι στιγμης το μικροτερο οου εχω δει σε κλιματιστικο. Υποψιν δεν εχω wifi module για remote access εν γνωση μου δεν το ζητησα. Αν το κλιματιστικο ειχε ισως το standby consumption να ηταν διαφορετικο...

December17-070618PM.png.94e331f2e284412f42b921bf29ddb9e9.png

17 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Α, μαλιστα ! Νομιζα πως ειχες και το wifi module επανω. Οποτε σωστα ειναι.

Κριμα που δεν ταιριαζει με του perfera να το εκανες τραμπα για τις δοκιμες. :D

 

Παντως εχει και λειτουργια αφυγρανσης dry κατα την διαρκεια της ψυξης και υγρανσης κατα την διαρκεια της θερμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lofarek είπε

 πρωτες  μετρησεις θερμανσης 19 ζητουμενη 13 εξωτερικη

December17-055935PM.png

Πωωω, 90 βατακια σε θέρμανση. Φανταστικό!

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πωωω, 90 βατακια σε θέρμανση. Φανταστικό!

Ξεχασα ..... απο θορυβο εξωτερικης στα 1000w καταναλωση στηνεις αυτι για να ακουσεις κατι. The sound of silence..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, enterhere είπε

Σε τι χρησιμεύει το follow me; Έχει καλύτερη απόδοση το κλιματιστικό;

Όχι. Λαμβάνει υπόψη τον αισθητήρα θερμοκρασίας του τηλεχειριστηρίου αντί για τον αισθητήρα πάνω στη μονάδα. Έχουμε δει ότι εφόσον τοποθετηθεί σε κατάλληλο σημείο, προσφέρει θερμοκρασία πιο κοντά στην επιθυμητή ειδικά σε μικρούς χώρους αποφεύγοντας τα βίαια on off που χαρακτηρίζουν τα midea.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκαταστάθηκε επιτέλους το haier tide green 18.000 BTU.
Έχω εκπλαγεί με:
1) Το πόσο αθόρυβο είναι. Δεν το καταλαβαίνεις σχεδόν, ειδικά σε σύγρκιση με κάτι fujitsu asyg 10ετίας που έχουμε στο πατρικό μου.
2) Πόσο γρήγορα πιάνει θερμοκρασία. Το χρησιμοποιώ στους 23 βαθμούς και στα πρώτα 10 λεπτά η σαλονοκουζίνα είναι φούρνος. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τα έκανα μαντάρα στο ερωτηματολόγιο και πιθανότατα να μου έφτανε και το 12άρι :P

Την εγκατάσταση την έκανε φίλος μου ψυκτικός οπότε του είχα πει να μου βάλει και αντλία κενού όπως και έκανε, αν και μου είπε ότι δεν πιστεύει πως είναι απαραίτητη γιατί μπορείς να κάνει εξαέρωση (αν κατάλαβα καλά :P) αλλά γενικά είναι καλύτερο να βάζεις.

Έχετε να προτείνετε κάποιον μετρητή κατανάλωσης ρεύματος; Σχετικά οικονομικό.

Επεξ/σία από judge_manos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι. Λαμβάνει υπόψη τον αισθητήρα θερμοκρασίας του τηλεχειριστηρίου αντί για τον αισθητήρα πάνω στη μονάδα. Έχουμε δει ότι εφόσον τοποθετηθεί σε κατάλληλο σημείο, προσφέρει θερμοκρασία πιο κοντά στην επιθυμητή ειδικά σε μικρούς χώρους αποφεύγοντας τα βίαια on off που χαρακτηρίζουν τα midea.

Αφού με το follow me αποφεύγουμε όπως λες τα on off δεν έχουμε και καλύτερη απόδοση του κλιματιστικού ;

Γιατί λες όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, judge_manos είπε

Εγκαταστάθηκε επιτέλους το haier tide green 18.000 BTU.
Έχω εκπλαγεί με:
1) Το πόσο αθόρυβο είναι. Δεν το καταλαβαίνεις σχεδόν, ειδικά σε σύγρκιση με κάτι fujitsu asyg 10ετίας που έχουμε στο πατρικό μου.
2) Πόσο γρήγορα πιάνει θερμοκρασία. Το χρησιμοποιώ στους 23 βαθμούς και στα πρώτα 10 λεπτά η σαλονοκουζίνα είναι φούρνος. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τα έκανα μαντάρα στο ερωτηματολόγιο και πιθανότατα να μου έφτανε και το 12άρι :P

Την εγκατάσταση την έκανε φίλος μου ψυκτικός οπότε του είχα πει να μου βάλει και αντλία κενού όπως και έκανε, αν και μου είπε ότι δεν πιστεύει πως είναι απαραίτητη γιατί μπορείς να κάνει εξαέρωση (αν κατάλαβα καλά :P) αλλά γενικά είναι καλύτερο να βάζεις.

Έχετε να προτείνετε κάποιον μετρητή κατανάλωσης ρεύματος; Σχετικά οικονομικό.

Ε εντάξει, δεν κάνει κρύα ακόμα. Θα το δεις στο τέλος του χειμώνα αν ήταν καλή επιλογή σε μέγεθος. Για μετρητή προτείνουμε τον tplink hs110. Θα απέφευγα το v4. Ψάξε για v3 και κάτω.

Καλοδουλευτο!

11 λεπτά πριν, jonis είπε

Αφού με το follow me αποφεύγουμε όπως λες τα on off δεν έχουμε και καλύτερη απόδοση του κλιματιστικού ;

Γιατί λες όχι ;

Αν με απόδοση αναφέρεσαι στην οικονομία σε χρήση, ναι είναι πολύ καλύτερα. Πάντα σε σχέση με το ίδιο μοντέλο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν με απόδοση αναφέρεσαι στην οικονομία σε χρήση, ναι είναι πολύ καλύτερα. Πάντα σε σχέση με το ίδιο μοντέλο.

Αν το midea που αγόρασα δεν είχε το follow me θα ήταν μια "προβληματική" συσκευή για μένα.

Δεν ξέρω που έχουν βάλει τον αισθητήρα αλλά στην αρχή κάθε τρεις και λίγο είχα on/off σαν κάποια από τα διαγράμματα τσατσάρας που βλέπω εδω.

Αυτό εκτός την καταπόνηση της μονάδας έχει θέμα και στον χώρο μας αφού η θερμοκρασία ΔΕΝ παραμένει σταθερή.

Με το που έβαλα follow me και τοποθέτηση του control στο σωστό σημείο μέσα στον χώρο ως δια μαγείας τέλος τα on/off και ο χωρος σταθερά στην θερμοκρασία που έχεις επιλέξει.

Αυτό δεν είναι διαφορά στην απόδοση ;

Επεξ/σία από jonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Μελετήσαμε την περίπτωσή σας και διαπιστώσαμε ότι η μονάδα σας , δουλεύει as designed

...ομως επειτα απο εμπεριστατωμενη μελετη,απο την αρχη που κατασκευαστηκε το κλιματιστικο ,την διαπιστωσαμε την ηλιθιοτητα του σχεδιαστη και αμεσως αυτος προχωρησε σε χαρακιρι.

Εκτοτε αποφασιστηκε πως σε περιπτωσεις σαν εσας και επειδη εισαστε ενας ανα 100.000 προβληματικων συσκευων που το διαπιστωσε,(και μιας και η ανακληση προιοντων ειναι πανακριβη) πως η αντικατασταση με το αποδεδειγμενα απροβληματιστο perfera επιβαλεται εκ μερους μας και θα ΕΠΡΕΠΕ να πραγματοποιηθει αμεσα,24 μολις ΩΡΕΣ  μετα απο την αναφορα σας.

Δεν μπορει η καθε τοπικη Ιnventor να τα κανει αυτα σε ενα 24ωρο και χωρις πολλες ερωτησεις και εμεις οχι,εχουμε και ενα ονομα να προστατεψουμε.

Γιαυτο δεχτειτε το χαρακιρι ως συγγνωμη και την αντικατασταση ως απλο δικαιωμα σας για λειτουργικο προιον.

YΓ:Για την μεταφραση Specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Specs είπε

εχουμε και ενα ονομα να προστατεψουμε.

Θα εκφράσω την προσωπική μου άποψη 

Η Daikin δεν προστάτεψε το όνομα της όταν σε προϊόν που έχει το όνομα της πάνω δεν δέχεται να το δηλώσεις στο site της και δεν έχει το ίδιο χρόνο εγγύησης με άλλο "παρόμοιο" προϊόν και δεν μπορεί να δώσει όχι λύση αλλά ούτε  μια πειστική απάντηση σε ένα θέμα που έχει δηλώσει ένας καταναλωτής από τον Μάρτιο του 2020 .

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα εκφράσω την προσωπική μου άποψη

Κι εγω την προσωπικη μου αποψη απο προσωπικη εμπειρια με Inventor κατεθεσα και ισως υπερβαλλω να θεωρω οτι ετσι πρεπει να λειτουργουν ολες οι σοβαρες εταιριες.

Οσο για το παρομοιο προιον,θεωρω οτι αυτα ειναι θεματα μαρκετινγκ και αλλων στοχευσεων πρωτιστως και οχι ουσιας.

Πχ ενα πλυντηριο LG που πηρα πριν 3 χρονια,το αγορασα,με ιδιο κωδικο ακριβως,λογω της 5ετους εγγυησης που ισχυει μονο απο δικτυο αλυσιδων "μικρων" οπως euronics electronet κλπ αλλα αυτο γινεται για να μην τους καταβροχθισει ολους τους τοπικους  ο Κωτσος κ οι λοιποι γιγαντες αλλα και γιατι η LG αν τους χασει απο το δικτυο της ...χαθηκε!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

...ομως επειτα απο εμπεριστατωμενη μελετη,απο την αρχη που κατασκευαστηκε το κλιματιστικο ,την διαπιστωσαμε την ηλιθιοτητα του σχεδιαστη και αμεσως αυτος προχωρησε σε χαρακιρι.

Εκτοτε αποφασιστηκε πως σε περιπτωσεις σαν εσας και επειδη εισαστε ενας ανα 100.000 προβληματικων συσκευων που το διαπιστωσε,(και μιας και η ανακληση προιοντων ειναι πανακριβη) πως η αντικατασταση με το αποδεδειγμενα απροβληματιστο perfera επιβαλεται εκ μερους μας και θα ΕΠΡΕΠΕ να πραγματοποιηθει αμεσα,24 μολις ΩΡΕΣ  μετα απο την αναφορα σας.

Δεν μπορει η καθε τοπικη Ιnventor να τα κανει αυτα σε ενα 24ωρο και χωρις πολλες ερωτησεις και εμεις οχι,εχουμε και ενα ονομα να προστατεψουμε.

Γιαυτο δεχτειτε το χαρακιρι ως συγγνωμη και την αντικατασταση ως απλο δικαιωμα σας για λειτουργικο προιον.

YΓ:Για την μεταφραση Specs.

Δεν έχει θέμα το δικό του μηχάνημα. Οπότε με τι να του το αλλάξουν;

Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά έτσι έχει σχεδιαστεί. Γιατί; Δεν ξέρουμε. Σίγουρα αυτοί ξέρουν καλύτερα.

2 ώρες πριν, jonis είπε

Αν το midea που αγόρασα δεν είχε το follow me θα ήταν μια "προβληματική" συσκευή για μένα.

Δεν ξέρω που έχουν βάλει τον αισθητήρα αλλά στην αρχή κάθε τρεις και λίγο είχα on/off σαν κάποια από τα διαγράμματα τσατσάρας που βλέπω εδω.

Αυτό εκτός την καταπόνηση της μονάδας έχει θέμα και στον χώρο μας αφού η θερμοκρασία ΔΕΝ παραμένει σταθερή.

Με το που έβαλα follow me και τοποθέτηση του control στο σωστό σημείο μέσα στον χώρο ως δια μαγείας τέλος τα on/off και ο χωρος σταθερά στην θερμοκρασία που έχεις επιλέξει.

Αυτό δεν είναι διαφορά στην απόδοση ;

Άρα λες αυτό


2075866029_Screenshot2020-11-08161740.jpg.e872e5714afb28c2558462feaed7f354.jpg

Οπότε αναφέρεσαι στον βαθμό απόδοσης, cop.

Αν συνολικά το "δουλεύω σταθερά χαμηλά" είναι καλύτερο από το "ανοιγοκλείνω από ψηλά" , εξαρτάται από που έχει μεγαλύτερο cop.

Από πειράματα που έχω κάνει είναι καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...