Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω γιατι συζητάμε τα αυτονόητα, ΟΤΑΝ και ΑΜΑ εχει ΜΗΔΕΝ ανάγκες ενας χώρος τότε το κλιματιστικό πρέπει να είναι κλειστο και όχι να ανοιγοκλείνει ανα τρία λεπτα.

Ούτε τα ελάχιστα btu μας ενδιαφέρον, ουτε το μέγεθος  του χώρου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν μου εξηγήσεις γιατί δε μένει σβηστό και κάνει υπερθέρμανση τότε θα πω ότι φταίει ο χώρος και όχι το μηχάνημα 

Αφού είναι τόσο καλό όσο λέτε θα έπρεπε αφού δε διαβάζει αρκετές απώλειες να μείνει σβηστό αφού είναι μεγάλο για το χώρο 

δεν μπορώ να σου εξηγήσω γιατί υπερθερμαίνει τον χώρο, μόνο κάποιος που θα συνδεθεί με το μηχάνημα για να δει τις παραμέτρους λειτουργίας του, θα στο πει. Κανονικά θα έπρεπε να έχει περισσότερο χρόνο κλειστό για να μην υπερθερμαίνει. Προφανώς το μηχάνημα δεν είναι καλό για τον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν ξέρω γιατι συζητάμε τα αυτονόητα, ΟΤΑΝ και ΑΜΑ εχει ΜΗΔΕΝ ανάγκες ενας χώρος τότε το κλιματιστικό πρέπει να είναι κλειστο και όχι να ανοιγοκλείνει ανα τρία λεπτα.

Ούτε τα ελάχιστα btu μας ενδιαφέρον, ουτε το μέγεθος  του χώρου.

Είναι να απορεί κανείς πραγματικά όπως πολύ σωστά λες και είναι και η απορία μου ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΣΒΗΣΤΟ ?

6 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν μπορώ να σου εξηγήσω γιατί υπερθερμαίνει τον χώρο, μόνο κάποιος που θα συνδεθεί με το μηχάνημα για να δει τις παραμέτρους λειτουργίας του, θα στο πει. Κανονικά θα έπρεπε να έχει περισσότερο χρόνο κλειστό για να μην υπερθερμαίνει. Προφανώς το μηχάνημα δεν είναι καλό για τον χώρο σου.

Έχει έρθει η ίδια η daikin έχει τοποθετήσει δικό της καταγραφικό έχει δείξει τα ίδια πράγματα με τα σχεδιαγράμματα που ανεβάζω και σε θέρμανση αλλά και σε ψύξη και εδώ είναι η αγανάκτηση μου για την εταιρεία γιατί δε μου λέει τι τρέχει και τώρα τελευταία δεν απαντάει και στα τηλέφωνα που κάνω ο τεχνικός που "γνωρίζει" το θέμα μου αντιμετώπιση τουρλομπουκι δηλαδή 

Το πραγματικά ενοχλητικό ξέρετε ποιο είναι αγαπητοί συνομιλητές ,ότι έδωσα κάποια χρήματα για ένα προϊόν 399 για το συγκεκριμένο -μπορει σε κάποιους να φαίνεται αστείο ποσο- αλλά έδωσα όμως κάποια λεφτά που εμένα δε μου περισσεύουν και προσπαθώ να δω τι γίνεται λάθος ώστε τουλάχιστον μέσα από αυτή την διαδικασία να βγει κάτι θετικό 

Εάν πιστεύουν κάποιοι ότι εγώ έχω προσωπικη εμπάθεια με την daikin κάνουν λάθος, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να εξυπηρετηθω όπως θα ήθελε ο οποιοσδήποτε καταναλωτής 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν εννοώ καταγραφικό ισχύος αλλά σύνδεση με laptop στο μηχάνημα, λογικά θα πρέπει να έχει service port.

Αυτό έγινε φίλε μου ήρθαν σύνδεσαν το laptop 4 ώρες και ήρθαν και πήραν μετά τα δεδομένα και τα έστειλαν στην daikin 

ειχα ανεβάσει και μια φωτογραφία με τα δεδομένα που κατέγραφε αλλά δε ξέρω τώρα ποσο πίσω εινα8 για την βρω 

Δε φαίνεται καθαρά δυστυχώς 

1606044192006.jpg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jonis είπε

Ακριβως αυτο γινεται χωρις το follow me.

Απο το γραφημα σου βλεπω οτι εκει που εκανε 10 on/off την ωρα πηγε σε 1 on/off το διωρο.

Αυτο δεν το θεωρεις διαφορά στην αποδοση ;

Ίσως να είναι διαφορά. Θα πρέπει κάποιος να δει πόσο έκαψε μέσα σε μια ώρα για να έχει την ίδια τελική θερμοκρασία και στις 2 περιπτώσεις.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΣΒΗΣΤΟ ?

Γιατί έτσι έχει προγραμματιστεί. Να μη σβήνει ακόμα και με +3 από τον στόχο. Εδώ με δωμάτιο στους περίπου 22.

Με πράσινη γραμμή το carrier το οποίο εκκινεί στο +2.

1701106377_Screenshot2020-11-09205350.jpg.a99cd92003b914d1e0d4930eb0ff19dc.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως να είναι διαφορά. Θα πρέπει κάποιος να δει πόσο έκαψε μέσα σε μια ώρα για να έχει την ίδια τελική θερμοκρασία και στις 2 περιπτώσεις.

Γιατί έτσι έχει προγραμματιστεί. Να μη σβήνει ακόμα και με +3 από τον στόχο.

1701106377_Screenshot2020-11-09205350.jpg.a99cd92003b914d1e0d4930eb0ff19dc.jpg

Το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει δεν δικαιολογεί αυτό που έχεις γράψει .......Να μη σβήνει.........σβήνει και με μεγάλη συχνότητα που αυτό είναι και το πρόβλημα η συχνότητα επανεκκινήσης 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε φαίνεται καθαρά δυστυχώς 

1606044192006.jpg

δεν φαίνεται κατι, (που πάς ρε daikin με glossy οθόνη) αφού όμως πήραν δεδομένα με d-checker θα μπορουν να καταλάβουν τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν ήταν ένα οποιοδήποτε φασόν της σειράς θα κράζαμε και θα λέγαμε οκ αυτό είναι για τα λεφτά του και την ποιότητα του και ας πρόσεχες να έπαιρνες κάτι της προκοπής. Έλα όμως που δεν είναι, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει διαφορετική αντιμετώπιση από αυτή που θα είχε το κινεζοφασόν. Το αντίθετο θα έλεγα, πρέπει να είμαστε και πιο αυστηροί γιατί υποτίθεται ότι το μηχάνημα είναι επώνυμο. Και όχι, η daikin δεν έχει φερθεί καθόλου καλά, προσωπική μου αίσθηση. Υπάρχει μηχάνημα με πρόβλημα (γιατί είναι πρόβλημα το ότι δεν μένει κλειστό μην κοροιδευόμαστε) το έχει δει και περιμένει τι? την επιφώτιση του άγιου πνεύματος? Θα έπρεπε να το έχει αλλάξει ήδη με άλλο. Γνώμη μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν φαίνεται κατι, (που πάς ρε daikin με glossy οθόνη) αφού όμως πήραν δεδομένα με d-checker θα μπορουν να καταλάβουν τι συμβαίνει.

Μια χαρά φαίνεται

237943875_daikin.jpg.7dfef754626dec53395

To λέει κάτω δεξιά στο Α/Α 86: Indoor suction air temp 23.

Άρα 23 διάβαζε. Δεν βλέπω άλλη τιμή παρά το heat exchanger που λέει 23.5. Δεν ξέρω που είναι αυτός ο αισθητήρας. Μάλλον στο εσωτερικό στοιχείο.

Από κάτω λέει target 20C άρα είναι τουλάχιστον +3 από την καταγραφή και αυτό δίνει εντολή για εκκίνηση.

Οπότε δεν φταίει ο αισθητήρας. Απλά είναι προγραμματισμένο στο  +3 από τον στόχο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nvel είπε

δεν φαίνεται κατι, (που πάς ρε daikin με glossy οθόνη) αφού όμως πήραν δεδομένα με d-checker θα μπορουν να καταλάβουν τι συμβαίνει.

Κατάλαβες τώρα γιατί χτυπιέμαι τόσο καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει δεν δικαιολογεί αυτό που έχεις γράψει .......Να μη σβήνει.........σβήνει και με μεγάλη συχνότητα που αυτό είναι και το πρόβλημα η συχνότητα επανεκκινήσης 

Σβήνει γιατί διαβάζει στιγμιαία υπερθέρμανση. Στο 3λεπτο που μένει σβηστό, ο αέρας παγώνει ίσα ίσα για να πέσει κάτω από το +3 οπότε δίνει εντολή για εκκίνηση. Και ο κύκλος συνεχίζεται.

5 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Καλά, αν ήταν ένα οποιοδήποτε φασόν της σειράς θα κράζαμε και θα λέγαμε οκ αυτό είναι για τα λεφτά του και την ποιότητα του και ας πρόσεχες να έπαιρνες κάτι της προκοπής. Έλα όμως που δεν είναι, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει διαφορετική αντιμετώπιση από αυτή που θα είχε το κινεζοφασόν. Το αντίθετο θα έλεγα, πρέπει να είμαστε και πιο αυστηροί γιατί υποτίθεται ότι το μηχάνημα είναι επώνυμο. Και όχι, η daikin δεν έχει φερθεί καθόλου καλά, προσωπική μου αίσθηση. Υπάρχει μηχάνημα με πρόβλημα (γιατί είναι πρόβλημα το ότι δεν μένει κλειστό μην κοροιδευόμαστε) το έχει δει και περιμένει τι? την επιφώτιση του άγιου πνεύματος? Θα έπρεπε να το έχει αλλάξει ήδη με άλλο. Γνώμη μου.

Μα ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι το option "το αλλάζω με άλλο" δεν μπορεί να εφαρμοστεί μιας και άλλο να του βάλουν, θα έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά;

Η daikin ελλάς έκανε το αυτονόητο. Έστειλε συνεργείο, κατέγραψε και έστειλε τα δεδομένα στο εργοστάσιο. Το πότε θα απαντήσει το εργοστάσιο , αν απαντήσει, είναι κάτι που εκφεύγει από την αντιπροσωπία της Ελλάδας. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνει , από το να πει στον πελάτη ότι "συγγνώμη αλλά δεν έχουμε λάβει κάτι ακόμα".

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Ειλικρινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό το θέμα έχει επιλογές, να του βάλει άλλη σειρά ή να το πάρει πισω και να του δώσει τα χρηματά του να πάρει κάτι αλλο από άλλη εταιρεία που να δουλεύει σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, jaguar13 είπε

Αν είναι αυτό το θέμα έχει επιλογές, να του βάλει άλλη σειρά ή να το πάρει πισω και να του δώσει τα χρηματά του να πάρει κάτι αλλο από άλλη εταιρεία που να δουλεύει σωστά.

Ποια άλλη σειρά; Δεν υπάρχει.

Επίσης ποιος λέει ότι το μηχάνημα δυσλειτουργεί;

Είμαι 100% σίγουρος ότι δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποια άλλη σειρά; Δεν υπάρχει.

Επίσης ποιος λέει ότι το μηχάνημα δυσλειτουργεί;

Είμαι 100% σίγουρος ότι δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί.

Αυτό ούτε για αστείο δε θα έπρεπε να το λες μιας και εσύ όπως και εγώ έχουμε mail από τεχνικό της daikin που λέει λίγο πολύ ότι υπάρχει θέμα πλακέτας και θα προχωρήσουν σε αντικατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...