Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτό ούτε για αστείο δε θα έπρεπε να το λες μιας και εσύ όπως και εγώ έχουμε mail από τεχνικό της daikin που λέει λίγο πολύ ότι υπάρχει θέμα πλακέτας και θα προχωρήσουν σε αντικατάσταση 

Δεν είναι θέμα πλακέτας. Αν ήταν θα το έκανε μόνο σε εσένα. Εδώ έχουμε πολλαπλά παραδείγματα με την ίδια συμπεριφορά. Αν θυμάσαι είναι και τουλάχιστον άλλα 2 παιδιά και ο ένας με το FTX (δεν θυμάμαι ποιος). Οπότε 5 μηχανήματα. Τουλάχιστον.

Έτσι δουλεύει το συγκεκριμένο. Απλά μας έγραψαν ότι θα μας την άλλαζαν αν έβλεπαν ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα στο δικό μας μηχάνημα. Δεν στην άλλαξαν γιατί το μηχάνημα δούλευε κανονικότατα.

Απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποια άλλη σειρά; Δεν υπάρχει.

Επίσης ποιος λέει ότι το μηχάνημα δυσλειτουργεί;

Είμαι 100% σίγουρος ότι δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί.

Αν ισχύει το παραπάνω τοτε και εγω ειμαι 100% σίγουρος οτι εχει σχεδιαστεί λάθος το μηχάνημα.

Τον αγοραστή δεν τον νοιάζει αν ειναι θέμα σχεδιασμού η βλάβη αισθητηρα. θέλει ενα μηχανημα να δουλεύει ΜΟΝΟ οταν πρέπει να δουλεύει..

Δηλαδη βγαίνει ο ήλιος ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ο χώρος μου και ξεπερνάει την θερμοκρασία που θέλω.. Το μηχάνημα θα συνεχίσει να καίει 100W την ώρα? Πραγματικα ειναι ΓΕΛΟΙΟ και καταλαβαίνω 150% τον Dimo ! (και ξεχνάμε και την καταπόνηση των εκατοντάδων on/off την ημέρα)

Υ.Γ. 13 ευρω τον μήνα ΕΛΑΧΙΣΤΗ κατανάλωση απο το ΕΝΑ κλιματιστικό χωρις λόγο, δεν ειναι λίγο.

Απορώ πως πήρε έγκριση το μηχάνημα αν δουλεύουν ετσι

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν είναι θέμα πλακέτας. Αν ήταν θα το έκανε μόνο σε εσένα. Εδώ έχουμε πολλαπλά παραδείγματα με την ίδια συμπεριφορά. Αν θυμάσαι είναι και τουλάχιστον άλλα 2 παιδιά και ο ένας με το FTX (δεν θυμάμαι ποιος). Οπότε 5 μηχανήματα. Τουλάχιστον.

Έτσι δουλεύει το συγκεκριμένο. Απλά μας έγραψαν ότι θα μας την άλλαζαν αν έβλεπαν ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα στο δικό μας μηχάνημα. Δεν στην άλλαξαν γιατί το μηχάνημα δούλευε κανονικότατα.

Απλό.

Δηλαδή αποκλείεις το ενδεχόμενο να είναι λάθος προγραμματισμός πλακέτας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Απορώ πως πήρε έγκριση το μηχάνημα αν δουλεύουν ετσι.

Αυτό το μηχάνημα έχει eurovent και το χρησιμοποιεί ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα , φέξε μου και γλίστρησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το μηχάνημα έχει eurovent και το χρησιμοποιεί ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα , φέξε μου και γλίστρησα 

Κράζαμε .. έκραζα σίγουρα την Toyotomi για την ελάχιστη κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής στο izuru . Ελεγε 1W την ώρα και έκαιγε 10W...  :P E το Daikin καίει πάντα 100W  (αν το έχεις ανοιχτο)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Κράζαμε .. έκραζα σίγουρα την Toyotomi για την ελάχιστη κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής στο izuru . Ελεγε 1W την ώρα και έκαιγε 10W...  :P E το Daikin καίει 100W

Εσενα όμως βρέθηκε λύση εμενα μου τα μασάνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εσενα όμως βρέθηκε λύση εμενα μου τα μασάνε 

Ας είναι καλα ο ακατονομαστος που έστειλε δικηγόρο.. και το ειδαν πιο "ζεστά" το θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ας είναι καλα ο ακατονομαστος που έστειλε δικηγόρο.. και το ειδαν πιο "ζεστά" το θέμα...

Εγώ περιμένω την γραπτή απάντηση τους στο πρόβλημα μου αφού ολοκληρώσουν την ανάλυση της καταγραφής , μετά θα πράξω αναλόγως , 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν ισχύει το παραπάνω τοτε και εγω ειμαι 100% σίγουρος οτι εχει σχεδιαστεί λάθος το μηχάνημα.

Τον αγοραστή δεν τον νοιάζει αν ειναι θέμα σχεδιασμού η βλάβη αισθητηρα. θέλει ενα μηχανημα να δουλεύει ΜΟΝΟ οταν πρέπει να δουλεύει..

Δηλαδη βγαίνει ο ήλιος ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ο χώρος μου και ξεπερνάει την θερμοκρασία που θέλω.. Το μηχάνημα θα συνεχίσει να καίει 100W την ώρα? Πραγματικα ειναι ΓΕΛΟΙΟ και καταλαβαίνω 150% τον Dimo ! (και ξεχνάμε και την καταπόνηση των εκατοντάδων on/off την ημέρα)

Υ.Γ. 13 ευρω τον μήνα ΕΛΑΧΙΣΤΗ κατανάλωση απο το ΕΝΑ κλιματιστικό χωρις λόγο, δεν ειναι λίγο.

Απορώ πως πήρε έγκριση το μηχάνημα αν δουλεύουν ετσι

 

Ο αγοραστής δεν είναι ο @dimostr . Μόνο.

Όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω ποιοι ήταν οι λόγοι που σχεδίασαν έτσι το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μπορεί έτσι να βγάζει το scop 5.78 που έχει. Όπως δεν ξέρω γιατί το edge έχει υψηλότερα min watts από το shorai.  Αν και υποψιαζόμαστε γιατί.

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο, εμείς εδώ ένα παρεάκι στο ινσόμνια να είμαστε πιο έξυπνοι από τους σχεδιαστές του μηχανήματος. Ούτε ότι έβγαλαν κάτι στην αγορά χωρίς να έχει εξεταστεί και η παραμικρή λεπτομέρεια. Μου φαίνεται τόσο λογικό αυτό που απορώ ακόμα με τα γραφόμενα κάποιων.

Είναι πολύ περισσότερο πιθανό (βεβαιότητα για μένα), ότι ο Χ αγοραστής ας πρόσεχε και να αγόραζε κάτι μετά από μελέτη παρά να σιχτιρίζει τώρα που στο καλά μονωμένο χώρο του έχει βάλει ένα σαφώς υπερδιαστασιολογήμενο μηχάνημα το οποίο ταυτόχρονα είναι σχεδιασμένο όπως είναι.

26 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ας είναι καλα ο ακατονομαστος που έστειλε δικηγόρο.. και το ειδαν πιο "ζεστά" το θέμα...

Καλά, ας μην είχε από πίσω τον κώτσο και θα σου έλεγα εγώ τι θα έπαιρνε.

Έφταιγε ο κώτσος που πήγε και έβαλε ο άλλος 24άρι κτήνος με min 7000btus σε χώρο που το 18άρι shorai ζέσταινε με την άχνα του στα 160W;

Όπως δεν φταίει η fgeurope που αγόρασα το asyg24klca για το μέρος που ζω και κάνει defrost. Θα μου πεις, έπρεπε να το ξέρω; Ο αντίλογος θα είναι, γιατί δεν ρώτησες κάποιον που ξέρει;

Όπως δεν θα έφταιγε η fgeurope αν έβαζε κάποιος το asyg24klca σε καλά μονωμένο χώρο και σε συνθήκες ευνοϊκές έσπαγε στα on-off. Γιατί έχω δείξει ότι ακόμα και αυτό, που δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο 24άρι που να πέφτει πιο χαμηλά, θα πέσει σε λούπα On-off. Γιατί δεν μένει σβηστό αφού έπιασε τον στόχο; Φταίει το μηχάνημα; Φταίει η ελληνική αντιπροσωπία; Φταίει το mediamarkt; Ποιος φταίει;

Ας είμαστε λίγο σοβαροί και ρεαλιστές.

1915426128_Annotation2020-08-18162749.jpg.cbe0dec9aada9c7c3792e81689a25b61.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο αγοραστής δεν είναι ο @dimostr . Μόνο.

Όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω ποιοι ήταν οι λόγοι που σχεδίασαν έτσι το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μπορεί έτσι να βγάζει το scop 5.78 που έχει. Όπως δεν ξέρω γιατί το edge έχει υψηλότερα min watts από το shorai.  Αν και υποψιαζόμαστε γιατί.

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο, εμείς εδώ ένα παρεάκι στο ινσόμνια να είμαστε πιο έξυπνοι από τους σχεδιαστές του μηχανήματος. Ούτε ότι έβγαλαν κάτι στην αγορά χωρίς να έχει εξεταστεί και η παραμικρή λεπτομέρεια. Μου φαίνεται τόσο λογικό αυτό που απορώ ακόμα με τα γραφόμενα κάποιων.

Είναι πολύ περισσότερο πιθανό (βεβαιότητα για μένα), ότι ο Χ αγοραστής ας πρόσεχε και να αγόραζε κάτι μετά από μελέτη παρά να σιχτιρίζει τώρα που στο καλά μονωμένο χώρο του έχει βάλει ένα σαφώς υπερδιαστασιολογήμενο μηχάνημα το οποίο ταυτόχρονα είναι σχεδιασμένο όπως είναι.

Εδώ ταιριάζει το ότι να ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ ταιριάζει το ότι να ναι 

Η απάντησή στο πιο πάνω edited ποστ.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η απάντησή στο πιο πάνω edited ποστ.

@liakjimαντιλαμβάνεσαι ότι η κόντρα δεν είναι μεταξύ των μελών εδώ για να μη νομίζουν κάποιοι ότι βαράμε κόντρες ,λύσεις ψάχνουμε , εγώ δε τον συμμερίζομαι τον συλλογισμό σου για το ότι το κλιματιστικό είναι μεγάλο για το χώρο γιατί απλά αν ίσχυε αυτό θα καθόταν κλειστό όμως αυτό κάνει κάτι άλλο που μέχρι στιγμής δεν μπορεί να μου το απαντήσει ούτε η daikin ,όταν θα πάρω την γραπτή απάντηση τότε θα τα εξετάσουμε ξανά όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

@liakjimαντιλαμβάνεσαι ότι η κόντρα δεν είναι μεταξύ των μελών εδώ για να μη νομίζουν κάποιοι ότι βαράμε κόντρες ,λύσεις ψάχνουμε , εγώ δε τον συμμερίζομαι τον συλλογισμό σου για το ότι το κλιματιστικό είναι μεγάλο για το χώρο γιατί απλά αν ίσχυε αυτό θα καθόταν κλειστό όμως αυτό κάνει κάτι άλλο που μέχρι στιγμής δεν μπορεί να μου το απαντήσει ούτε η daikin ,όταν θα πάρω την γραπτή απάντηση τότε θα τα εξετάσουμε ξανά όλα 

Μπορείς να μου απαντήσεις γιατί στο πάνω διάγραμμα με το asyg24klca, δεν έμενε σβηστό αφού έπιασε τον στόχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μπορείς να μου απαντήσεις γιατί στο πάνω διάγραμμα με το asyg24klca, δεν έμενε σβηστό αφού έπιασε τον στόχο;

Το κάνει σε όλες τις εξωτερικές συνθήκες και με οποιαδήποτε ζήτηση κάτω από 22 , όχι όπως έχεις πει , το κάνει μόνο σε οριακές στιγμές και συνθήκες 

το δικό μου το κάνει σε οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία με ζήτηση εσωτερική κάτω από 22 και μερικές φορές και στους 22 και ακόμα και όταν έχω κλειστο το απέναντι κλιματιστικό έτσι ώστε το daikin να πρέπει να διατηρήσει την θερμοκρασία σε χώρο σχεδόν 50 τμ 

Αν μου λες ότι ένα 9 αρι κλιματιστικό μπορεί να καλύψει 50 τμ και να αναβοσβήνει έτσι όπως κάνει το δικό μου τότε κάνω εγώ λάθος ΑΛΛΑ δε νομίζω ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...