Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν απαντάω σε υποθετικά σενάρια ,εγώ μιλάω για αυτά που μου συμβαίνουν

Οκ, όλοι καταλαβαίνουμε γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να κάνω μία ερώτηση:

Εχω το κλιματιστικό στους 24 θέρμανση. Οταν το αναβω πατάω το turbo για να φτάσει γρηγορότερα τους 24, αλλά ενώ τους πιάνει δεν σταματάει.

Οταν το αναψω χωρίς όμως το turbo, όταν πιάσει τους 24 σταματάει και ξαναπαίρνει οταν πέσει παρακάτω.

Γιατί συμβαίνει αυτό με το turbo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Aν ηταν τόσο απλα τα πράγματα θα απαντούσε η DAIKIN. Απο την στιγμή που η DAIKIN μετα απο σύνδεση με  λαπτοπ ,ζητάει και φωτογραφίες χώρου και και και ..στο τέλος βλέπουμε (μήνες μετα) οτι  δεν απαντάει ..σημαίνει οτι κάτι πιο σύνθετο παίζει.. (η δεν θέλουν να το λύσουν) Αν αυτοι δεν ξέρουν ? Ποιος ξέρει? Εσυ? Εγω? ο @dimostr?

 

Δεν θα απαντούσε.

Τις φωτογραφίες χώρου τις ζήτησε για να δουν αν πχ έχει κανά κουρτινόξυλο ή κάτι άλλο.

Το fujitsu λοιπόν έχει +2C offset.

Αυτό φαίνεται να έχει από σχεδιασμό +3.

Αυτή είναι η διαφορά

Και τα 2 κάνουν επανεκκίνηση μετά από 3λεπτά.

Είναι και το fujitsu προβληματικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jonis είπε

Αν το midea που αγόρασα δεν είχε το follow me θα ήταν μια "προβληματική" συσκευή για μένα.

Δεν ξέρω που έχουν βάλει τον αισθητήρα αλλά στην αρχή κάθε τρεις και λίγο είχα on/off σαν κάποια από τα διαγράμματα τσατσάρας που βλέπω εδω.

Αυτό εκτός την καταπόνηση της μονάδας έχει θέμα και στον χώρο μας αφού η θερμοκρασία ΔΕΝ παραμένει σταθερή.

Με το που έβαλα follow me και τοποθέτηση του control στο σωστό σημείο μέσα στον χώρο ως δια μαγείας τέλος τα on/off και ο χωρος σταθερά στην θερμοκρασία που έχεις επιλέξει.

Αυτό δεν είναι διαφορά στην απόδοση ;

Πως καθόρισες το σημείο που θα το βάλεις?

 

Εχω επίσης πολλές τσατσάρες με τα φασον μιντεα μου (carrier)  και δεν εχω βρει τρόπο να το καταπολεμήσω. Τοποθετώ το κλιματιστικό σε μια βιβλιοθηκη ντεξιον που έχω δίπλα μου, στα  180cm, με ελεύθερο τον αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

διαγράμματα σου όταν πέφτει η θερμοκρασία και γίνεται φλαταδουρα.

Αυτό λέμε ρε @liakjimοτι τον περισσότερο χρόνο ΔΕΝ γίνεται φλαταδουρα 

γινεται φλαταδουρα άμα το βάλω πάνω από 22 τι σόι λογ8κη είναι αυτή , αυτά τα είχατε αναφέρει ως απαράδεκτα όταν κάποιος τεχνικός είχε πει στον @Rnd1978 βάλτο 25 το izuru να δουλέψει σωστά 

δηλαδη ενστερνίζεσαι αυτή την άποψη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό λέμε ρε @liakjimοτι τον περισσότερο χρόνο ΔΕΝ γίνεται φλαταδουρα 

γινεται φλαταδουρα άμα το βάλω πάνω από 22 τι σόι λογ8κη είναι αυτή , αυτά τα είχατε αναφέρει ως απαράδεκτα όταν κάποιος τεχνικός είχε πει στον @Rnd1978 βάλτο 25 το izuru να δουλέψει σωστά 

δηλαδη ενστερνίζεσαι αυτή την άποψη ?

'Οταν ανεβάζεις τη ζήτηση πχ στους 25 είναι σαν να το έχω εγώ στους 21. Δλδ μετατρέπεις τον χώρο σου σε χώρο με περισσότερες απώλειες και συνεπώς παύει να πέφτει το κλιματιστικό σε λούμπα On-off.

Μα πόσο πιο απλό;

πχ κοίτα εδώ, στον δικό μου χώρο , το ίδιο κλιματιστικό με εσένα  και είχε χθες αυτήν την εικόνα με ζήτηση 23

image.png.450a8103feb432db8ec3200681d4501c.png

Από τις 2200 μέχρι και 9 το πρωί που το έκλεισα , ήταν η απόλυτη φλαταδούρα.

Άρα, το ίδιο κλιματιστικό, σε διαφορετικούς χώρους .

Έχει το κλιματιστικό πρόβλημα ναι ή όχι;

Αν πεις ναι, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Είναι μεγάλο για τον χώρο σου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimostr είπε

τι σόι λογ8κη είναι αυτή , αυτά τα είχατε αναφέρει ως απαράδεκτα όταν κάποιος τεχνικός είχε πει στον @Rnd1978 βάλτο 25 το izuru να δουλέψει σωστά 

δηλαδη ενστερνίζεσαι αυτή την άποψη ?

Ναι , το να το βάλει 25 ήταν το σωστό από άποψη ότι έτσι θα είχε τέτοιες απώλειες ώστε να παίξει σωστά.

Το πράγμα όμως έπρεπε να είχε γίνει διαφορετικά .

Έπρεπε ο @Rnd1978 να πάει σε μηχανικό και να πει :

- Θέλω 21C στον χώρο μου

- Μισό λεπτό, χ+ψ=ζ άρα μη βάλεις το izuru γιατί έχει ενώ είναι κτηνάρι έχει ξέρω  πάνω από ζ/2btus ελάχιστα οπότε στους 21 θα δουλεύει στο 75% του χειμώνα on-off . Θα έπρεπε να έχεις 25 για να παίζει On-off στο 25% του χρόνου. Μήπως να έβαζες το shorai που με min ζ/4 δεν θα παίξει ποτέ on-off ή έστω σπάνια;

Έφταιγε το Toyotomi; Όχι. Ήταν λανθασμένη επιλογή. Σε έναν άλλον χώρο με πολύ περισσότερες απώλειες, θα ήταν τέλειο.

30 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Heating mode ζητουμενη 18 εξωτερικη 15

December18-051623PM.png

Τα κράτησε ώρα; Ο ανεμιστήρας έξω γύρναγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για λιγο , μετα ανεβηκε ο ανεμιστηρας γυρναει ναι αλλα ειμαι σε φαση που το τεσταρω σε υγρανση και θερμανση μαζι .. Οσονουπω τις επομενες μερες θα εχω περισσοτερα δεδομενα...

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Οχι για λιγο , μετα ανεβηκε ο ανεμιστηρας γυρναει ναι αλλα ειμαι σε φαση που το τεσταρω σε υγρανση και θερμανση μαζι .. Οσονουπω τις επομενες μερες θα εχω περισσοτερα δεδομενα...

Η θερμοκρασια του εισερχομενου αερα με πιστολι υπερυθρων στην συγκεκριμενη καταναλωση μου εδειχνε 25 C

3 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι για λιγο , μετα ανεβηκε ο ανεμιστηρας γυρναει ναι αλλα ειμαι σε φαση που το τεσταρω σε υγρανση και θερμανση μαζι .. Οσονουπω τις επομενες μερες θα εχω περισσοτερα δεδομενα...

Η θερμοκρασια του εισερχομενου αερα με πιστολι υπερυθρων στην συγκεκριμενη καταναλωση μου εδειχνε 25 C

Του εξερχομενου ηθελα να πω

4 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι για λιγο , μετα ανεβηκε ο ανεμιστηρας γυρναει ναι αλλα ειμαι σε φαση που το τεσταρω σε υγρανση και θερμανση μαζι .. Οσονουπω τις επομενες μερες θα εχω περισσοτερα δεδομενα...

Η θερμοκρασια του εισερχομενου αερα με πιστολι υπερυθρων στην συγκεκριμενη καταναλωση μου εδειχνε 25 C

Του εξερχομενου ηθελα να πω

92 w καταναλωση 28c

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι , το να το βάλει 25 ήταν το σωστό από άποψη ότι έτσι θα είχε τέτοιες απώλειες ώστε να παίξει σωστά.

Το πράγμα όμως έπρεπε να είχε γίνει διαφορετικά .

Έπρεπε ο @Rnd1978 να πάει σε μηχανικό και να πει :

- Θέλω 21C στον χώρο μου

- Μισό λεπτό, χ+ψ=ζ άρα μη βάλεις το izuru γιατί έχει ενώ είναι κτηνάρι έχει ξέρω  πάνω από ζ/2btus ελάχιστα οπότε στους 21 θα δουλεύει στο 75% του χειμώνα on-off . Θα έπρεπε να έχεις 25 για να παίζει On-off στο 25% του χρόνου. Μήπως να έβαζες το shorai που με min ζ/4 δεν θα παίξει ποτέ on-off ή έστω σπάνια;

Έφταιγε το Toyotomi; Όχι. Ήταν λανθασμένη επιλογή. Σε έναν άλλον χώρο με πολύ περισσότερες απώλειες, θα ήταν τέλειο.

Έφταιγε η Toyotomi γιατί τα ελάχιστα btu που λένε στα specifications στους 7C είναι ταινία επιστημονικής φαντασίας. (1000btu διαφορά έχουν στα χαρτιά τα δύο μηχανήματα) Το ένα όμως κατέβαινε μέχρι 850watt το άλλο 120w..(πάνω κάτω τιμές λέω)

Δεν χρειαζόταν μηχανικό..αλλά μάντη για να τα ξέρει αυτά.

To "κτηναρι" όπως είπες το Toyo,από που το συμπεραίνεις και το λες;

Στα χαρτιά ίδια μηχανήματα είναι πάνω κάτω..(1000btu λιγότερα στα ελάχιστα το Shorai,1000btu περισσότερα στα μέγιστα το 856ZR)

Στην πράξη μέρα με την νύχτα.

Το ftxc από ότι είδα στο service manual λέει ότι όταν  η θερμοκρασία χώρου με την επιθυμητή έχουν διαφορά πάνω από 1.5C ο συμπιεστής κλείνει. Ούτε 3C , ούτε 2.5C.

Το 2.5C offset υπάρχει στο συγκεκριμένο κλίμα όταν έχεις Auto (με τόση διαφορά αλλάζει κρύο /ζεστό)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι για λιγο , μετα ανεβηκε ο ανεμιστηρας γυρναει ναι αλλα ειμαι σε φαση που το τεσταρω σε υγρανση και θερμανση μαζι .. Οσονουπω τις επομενες μερες θα εχω περισσοτερα δεδομενα...

Η θερμοκρασια του εισερχομενου αερα με πιστολι υπερυθρων στην συγκεκριμενη καταναλωση μου εδειχνε 25 C

Του εξερχομενου ηθελα να πω

92 w καταναλωση 28c

100w 30c

8 λεπτά πριν, Lofarek είπε

100w 30c

Τα τελευταια 10 min πληρως ισορροπημενο στα 85 w θερμοκρασια εξερχομενου 28

December18-060807PM.png

10 λεπτά πριν, Lofarek είπε

100w 30c

Τα τελευταια 10 min πληρως ισορροπημενο στα 85 w θερμοκρασια εξερχομενου 28

December18-060807PM.png

Ζητουμενη 18 εξωτερικη 14 διαρκως πτωτικη στα 82 w τωρα

14 λεπτά πριν, Lofarek είπε

100w 30c

Τα τελευταια 10 min πληρως ισορροπημενο στα 85 w θερμοκρασια εξερχομενου 28

December18-060807PM.png

Ζητουμενη 18 εξωτερικη 14 διαρκως πτωτικη στα 82 w τωρα

Ντρεπομαι που εχω πεσει τοσο χαμηλα ...😜😜😜

17 λεπτά πριν, Lofarek είπε

100w 30c

Τα τελευταια 10 min πληρως ισορροπημενο στα 85 w θερμοκρασια εξερχομενου 28

December18-060807PM.png

Ζητουμενη 18 εξωτερικη 14 διαρκως πτωτικη στα 82 w τωρα

Ντρεπομαι που εχω πεσει τοσο χαμηλα ...😜😜😜

 

December18-061934PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

χθες αυτήν την εικόνα με ζήτηση 23

Βάλτο 21 και το ξανασυζηταμε για το πώς θα είναι και τι εσωτερική θα έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Πως καθόρισες το σημείο που θα το βάλεις?

 

Εχω επίσης πολλές τσατσάρες με τα φασον μιντεα μου (carrier)  και δεν εχω βρει τρόπο να το καταπολεμήσω. Τοποθετώ το κλιματιστικό σε μια βιβλιοθηκη ντεξιον που έχω δίπλα μου, στα  180cm, με ελεύθερο τον αισθητήρα.

Στην αρχή το έβαλα ακριβώς απέναντι από την μονάδα εκεί ακριβώς που χτυπάει ο αέρας για να δω πως συμπεριφέρεται.

Ειχαν αρχίσει ήδη να μειώνονται τα on/off όποτε όταν το έβαλα πιο μακριά από το ζεστό ρεύμα είδα μεγάλη αλλαγή στην λειτουργία της μονάδας.

Αν έχεις την εφαρμογή θα σε βοηθήσει να δεις πόσο εύκολα/δύσκολα πιάνεις την ζητούμενη θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βάλτο 21 και το ξανασυζηταμε για το πώς θα είναι και τι εσωτερική θα έχεις 

Δεν καταλαβαίνω που θα οδηγήσει αυτό.

Κάποια στιγμή όταν η εξωτερική πέσει και άλλο, θα ισορροπεί ακόμα και στους 20.

Απλά αλλάζεις το σημείο ισορροπίας.

Το μηχάνημα μένει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω που θα οδηγήσει αυτό.

Κάποια στιγμή όταν η εξωτερική πέσει και άλλο, θα ισορροπεί ακόμα και στους 20.

Απλά αλλάζεις το σημείο ισορροπίας.

Το μηχάνημα μένει το ίδιο.

Ξέρεις δεν αντέχουμε όλοι να έχουμε 25 βαθμούς μέσα στο.σπιτι 

Άμα το βάλεις εκεί θα δεις ότι θα.σου κάνει 450 on off 

Δηλαδή για να μην έχω τα 450 on off που υπερθερμαινουν καιμκαινε και τζάμπα ρεύμα  πρέπει να το έχω σε θερμοκρασία απαγορευτική για μένα η για όποιον θεωρεί ότι οι 23- 24 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία δεν είναι και πολύ άνετο για ύπνο 

Εντάξει σε αυτή τη λογική τότε ναι έχω κάνει λάθος και πήρα αυτό το κλιματιστικό 

Αλλά με αυτή την λογική μη κατακρίνουμε τον οποιονδήποτε καγκουρα τεχνικό που έρχεται και λέει ότι τα ινβερτερ δουλεύουν σωστά στους 25 βαθμούς να του πούμε και μπράβο 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...