Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω που θα οδηγήσει αυτό.

Κάποια στιγμή όταν η εξωτερική πέσει και άλλο, θα ισορροπεί ακόμα και στους 20.

Απλά αλλάζεις το σημείο ισορροπίας.

Το μηχάνημα μένει το ίδιο.

Ποιος μίλησε για ισορροπία; Να μείνει κλειστό θέλουμε το μηχάνημα όταν ο χώρος δεν χρειάζεται καμία μα καμία θέρμανση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ξέρεις δεν αντέχουμε όλοι να έχουμε 25 βαθμούς μέσα στο.σπιτι 

Άμα το βάλεις εκεί θα δεις ότι θα.σου κάνει 450 on off 

Δηλαδή για να μην έχω τα 450 on off που υπερθερμαινουν καιμκαινε και τζάμπα ρεύμα  πρέπει να το έχω σε θερμοκρασία απαγορευτική για μένα η για όποιον θεωρεί ότι οι 23- 24 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία δεν είναι και πολύ άνετο για ύπνο 

Εντάξει σε αυτή τη λογική τότε ναι έχω κάνει λάθος και πήρα αυτό το κλιματιστικό 

 

 

 

 

Τρέξε το utility σε διαφορετικές θερμοκρασίες ζήτησης και θα δεις ότι οι απώλειες αλλάζουν.

Οπότε ναι, αν θέλεις 21C στον δικό σου χώρο, έκανες από ότι φαίνεται λανθασμένη αγορά.

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ποιος μίλησε για ισορροπία; Να μείνει κλειστό θέλουμε το μηχάνημα όταν ο χώρος δεν χρειάζεται καμία μα καμία θέρμανση..

Το διάγραμμα του fujitsu το είδες ή επέλεξες να το αγνοήσεις; Αυτό γιατί δεν έμεινε κλειστό;

Προβληματικό ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τρέξε το utility σε διαφορετικές θερμοκρασίες ζήτησης και θα δεις ότι οι απώλειες αλλάζουν.

Οπότε ναι, αν θέλεις 21C στον δικό σου χώρο, έκανες από ότι φαίνεται λανθασμένη αγορά.

Ρε συ μην λέμε ότι να ναι! Κλείνει το κλιματιστικό ο @dimostr ανάβει καλοριφέρ. Ο χώρος έχει 22-23C λόγο καλοριφέρ,ανοίγει ταυτόχρονα το Daikin στους 20C και αυτό ανοιγοκλείνει .. τι λάθος αγορά έκανε;

Τέτοια Kumtel πρέπει να πάρει κάποιος ,και να δουλεύει έτσι 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ρε συ μην λέμε ότι να ναι! Κλείνει το κλιματιστικό ο @dimostr ανάβει καλοριφέρ. Ο χώρος έχει 22-23C λόγο καλοριφέρ,ανοίγει ταυτόχρονα το Daikin και αυτό ανοιγοκλείνει .. τι λάθος αγορά έκανε;

Δε πρόκειται να του αλλάξεις γνώμη γιατί απλά δε μπορεί να το καταλάβει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τρέξε το utility σε διαφορετικές θερμοκρασίες ζήτησης και θα δεις ότι οι απώλειες αλλάζουν.

Οπότε ναι, αν θέλεις 21C στον δικό σου χώρο, έκανες από ότι φαίνεται λανθασμένη αγορά.

Το διάγραμμα του fujitsu το είδες ή επέλεξες να το αγνοήσεις; Αυτό γιατί δεν έμεινε κλειστό;

Προβληματικό ε;

Θύμησε μου πως το κατάφερες..

Και υποστηρίζεις ότι το Fuji αν έχει ο χώρος 23C,και το βάλεις 20C θα ανοιγοκλείνει ανά 3 λεπτά;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τρέξε το utility σε διαφορετικές θερμοκρασίες ζήτησης και θα δεις ότι οι απώλειες αλλάζουν.

Οπότε ναι, αν θέλεις 21C στον δικό σου χώρο, έκανες από ότι φαίνεται λανθασμένη αγορά.

Το διάγραμμα του fujitsu το είδες ή επέλεξες να το αγνοήσεις; Αυτό γιατί δεν έμεινε κλειστό;

Προβληματικό ε;

Ότι να ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ρε συ μην λέμε ότι να ναι! Κλείνει το κλιματιστικό ο @dimostr ανάβει καλοριφέρ. Ο χώρος έχει 22-23C λόγο καλοριφέρ,ανοίγει ταυτόχρονα το Daikin στους 20C και αυτό ανοιγοκλείνει .. τι λάθος αγορά έκανε;

Να μην το ανοίξει. Ποιος ο λόγος;

Και εγώ αν ανοίξω το fujitsu με 22 μέσα και το βάλω 20 θα ανοιγοκλείνει. Έκανα κακή αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να μην το ανοίξει. Ποιος ο λόγος;

Και εγώ αν ανοίξω το fujitsu με 22 μέσα και το βάλω 20 θα ανοιγοκλείνει. Έκανα κακή αγορά;

Θέλω να θέρμανω μια αποθήκη μακριά από εδώ. Θέλω ο χώρος μέσα να έχει 20C και πάνω. Άρα βάζω επιθυμητή 20C και φεύγω.

Το μεσημέρι βγαίνει ο ήλιος και την ζεσταίνει την αποθήκη, άρα έχει 22C από τον ήλιο.Γιατι να αναβοσβηνει ανά 3 λεπτά; Γιατί να καίει 2500 watt την ημέρα χωρίς να θέλω; 

Έτσι κάνει το Fujitsu σου; Ανά τρία λεπτά ανοίγει;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να μην το ανοίξει. Ποιος ο λόγος;

Και εγώ αν ανοίξω το fujitsu με 22 μέσα και το βάλω 20 θα ανοιγοκλείνει. Έκανα κακή αγορά;

Τώρα αυτό και αν είναι τρολαρισμα ,δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί κάποιος να το λέει σοβαρά αυτό το πράγμα 

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανα κακή αγορά;

Έπρεπε να πάρεις toshiba το shorai ομως όχι το edge 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θέλω να θέρμανω μια αποθήκη μακριά από εδώ. Θέλω ο χώρος μέσα να έχει 20C και πάνω. Άρα βάζω επιθυμητή 20C και φεύγω.

Το μεσημέρι βγαίνει ο ήλιος και την ζεσταίνει την αποθήκη, άρα έχει 22C από τον ήλιο.Γιατι να αναβοσβηνει; Γιατί να καίει 2500 watt την ημέρα χωρίς να θέλω; 

Έτσι κάνει το Fujitsu σου;

Γιατί έτσι φαίνεται ότι δουλεύουν τα κλιματιστικά. Τουλάχιστον αυτά που έχω δει.

Έχουν offset.

Ναι έτσι κάνει το Fujitsu, έτσι κάνει και το carrier χωρίς follow me. Στους κάπου 2 βαθμούς κάτω θα ανοίγουν. 

Το καλοκαίρι ξεχνάς που άνοιγα μπαλκονόπορτες για να ζεσταθεί λίγο ο χώρος και να μην έχω onoff στο Fujitsu;

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τώρα αυτό και αν είναι τρολαρισμα ,δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί κάποιος να το λέει σοβαρά αυτό το πράγμα

Ενώ να ανοίγει κάποιος κλιματιστικό και να το βάζει σε ζήτηση ΚΑΤΩ από τον χώρο το λες και φυσιολογικό ε;

Ας έβαζες follow me. Δεν έβγαλαν τυχαία το feature αυτό.

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έτσι κάνει το Fujitsu σου; Ανά τρία λεπτά ανοίγει;

Ναι, ανά 3' ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας έβαζες follow me. Δεν έβγαλαν τυχαία το feature αυτό.

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Toyotomi και τα μυαλά στα κάγκελα , θα αλλάξω το shorai που δεν έχει I feel και θα βάλω τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί έτσι φαίνεται ότι δουλεύουν τα κλιματιστικά. Τουλάχιστον αυτά που έχω δει.

Έχουν offset.

Ναι έτσι κάνει το Fujitsu, έτσι κάνει και το carrier χωρίς follow me. Στους κάπου 2 βαθμούς κάτω θα ανοίγουν. 

Το καλοκαίρι ξεχνάς που άνοιγα μπαλκονόπορτες για να ζεσταθεί λίγο ο χώρος και να μην έχω onoff στο Fujitsu;

Είχες ποτέ τριλεπτα on / off με Fujitsu? 

Όλα τα κλιματιστικά κάνουν έτσι; Συνεργάστηκαν όλες οι εταιρείες και είπανε..Για να ελέγχει την θερμοκρασία του χώρου το κλιματιστικό  ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύει ο συμπιεστής.

Επίσης 1.5C είπαμε offset έχει το συγκεκριμένο Daikin στη θέρμανση ,στο heat mode.

Απλά καθαρά Daikinιστικα

Όταν  :

Set temperature > room temperature -1 

Τότε άνοιξε συμπιεστή, ανεμιστήρες κτλ  

Άρα επιθυμητή 20C, χωρος έχει 23C

20 >  (23-1)

Όταν και ΑΜΑ πάει ο χώρος 19C άνοιξε Φουρφουρι/συμπιεστη να ζεστάνεις τον χώρο.

 

Set temperature<= room temperature -1.5C

20 <= (23-1.5)

Όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι μέχρι και 1.5C βαθμό πάνω από την επιθυμητή,κλείσε ανεμιστήρα έξω/ κλείσε συμπιεστή και βαλε εσωτερικό ανεμιστήρα Super Low.

 

 

@liakjim

 

 

IMG_20201218_210235.jpg

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ενώ να ανοίγει κάποιος κλιματιστικό και να το βάζει σε ζήτηση ΚΑΤΩ από τον χώρο το λες και φυσιολογικό ε;

Το shorai που είναι η επιτομή των κλιματιστικών και κάνει και φραπέ το βάζω κάτω από αυτό πο6 λες και δεν αναβοσβήνει 

υ,γ κάνει και καπουτσίνο 

Για να παρηγορηθούμε εμεις οι φτωχοί συγγενείς ας ζητήσουμε από τον άνθρωπο με το ururu να βάλει σχεδιάγραμμα να μας δείξει πως είναι να ελέγχεις την θερμοκρασία του χώρου χωρίς 3 λεπτά on off αν και τώρα πο6 το σκέφτομαι το ίδιο κάνει και το ταπεινό μου shorai και το ακόμα πιο ταπεινό kuro 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το shorai που είναι η επιτομή των κλιματιστικών και κάνει και φραπέ το βάζω κάτω από αυτό πο6 λες και δεν αναβοσβήνει 

υ,γ κάνει και καπουτσίνο 

Για να παρηγορηθούμε εμεις οι φτωχοί συγγενείς ας ζητήσουμε από τον άνθρωπο με το ururu να βάλει σχεδιάγραμμα να μας δείξει πως είναι να ελέγχεις την θερμοκρασία του χώρου χωρίς 3 λεπτά on off αν και τώρα πο6 το σκέφτομαι το ίδιο κάνει και το ταπεινό μου shorai και το ακόμα πιο ταπεινό kuro 

Δλδ το Shorai με έναν βαθμό ή με δύο κάτω από τον χώρο, δεν εκκινεί; Το έχεις δοκιμάσει;

Κάντο τώρα. Βάλε kuro χωρίς ifeel και Shorai , 2 βαθμούς κάτω από τον χώρο και δείξε μας τι θα κάνουν. Midea, Fujitsu, Daikin φθηνό, είδαμε τι κάνουν. Αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δλδ το Shorai με έναν βαθμό ή με δύο κάτω από τον χώρο, δεν εκκινεί; Το έχεις δοκιμάσει;

Κάντο τώρα. Βάλε kuro χωρίς ifeel και Shorai , 2 βαθμούς κάτω από τον χώρο και δείξε μας τι θα κάνουν. Midea, Fujitsu, Daikin φθηνό, είδαμε τι κάνουν. Αυτά;

Τώρα μόνο ένα arieli μπορώ να σου δείξω τι κάνει μιας και είμαι στο πατρικό μου και αυτό έχω εδώ αλλά ρε ‘σύ ποσά σχεδιαγράμματα έχω βάλει κα8 τα τρία  κλιματιστικα να δουλεύουν ταυτόχρονα κα8 βλέπεις τι γίνεται , τι θες να πεις δηλαδή ότι συγκεκριμένα σε εκείνο το δωμάτιο στο συγκεκριμένο 6ψος βάσει προσανατολισμού , επίπλων ανάσας των παιδιών που μπαινοβγαίνουν και λόγω ματιασματος το daikin έχει αυτή την συμπεριφορά , ρε ‘σύ θα μας τρελάνεις 

@liakjimπεριμενε ετοιμάζω βιντεάκι με arieli συντήρηση στους 20 βαθμούς 

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τώρα μόνο ένα arieli μπορώ να σου δείξω τι κάνει μιας και είμαι στο πατρικό μου και αυτό έχω εδώ αλλά ρε ‘σύ ποσά σχεδιαγράμματα έχω βάλει κα8 τα τρία  κλιματιστικα να δουλεύουν ταυτόχρονα κα8 βλέπεις τι γίνεται , τι θες να πεις δηλαδή ότι συγκεκριμένα σε εκείνο το δωμάτιο στο συγκεκριμένο 6ψος βάσει προσανατολισμού , επίπλων ανάσας των παιδιών που μπαινοβγαίνουν και λόγω ματιασματος το daikin έχει αυτή την συμπεριφορά , ρε ‘σύ θα μας τρελάνεις 

@liakjimπεριμενε ετοιμάζω βιντεάκι με arieli συντήρηση στους 20 βαθμούς 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...