Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις, το τερματισατε το θεμα φτανει..Εγω παντως @dimostr αν ειχα αυτο το daikin μ αυτα τα on/off δεν θα το αναβα με νοτιαδες και γενικα καλο καιρο..Στο λεει ξεκαθαρα,θελω κρυο να δουλεψω σωστα τελος!!  Εμενα το inventor στο παιδικο να σ πω την αληθεια σταματησα να ασχολουμαι..το χω στους 20 μονιμα , παει τη θερμοκρασια 22,5 και με καλο καιρο εννοειται δουλευει με on/off  αλλα.. οχι καθε τριλεπτο! μπορει να κανει και 1,5 ωρα να παρει! Δεν αλλαζει κατι με ifeel , ιδια συμπεριφορα!   Χθες βραδυ δουλευε με 220w μεχρι το πρωι! Ολη αυτη η σειρα της Daikin ετσι ειναι προγραμματισμενη, στη θεση σου θα το πηγαινα πατρικο ή πουλημα και πας για αλλο μη παιδευεσαι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ρε συ μην λέμε ότι να ναι! Κλείνει το κλιματιστικό ο @dimostr ανάβει καλοριφέρ. Ο χώρος έχει 22-23C λόγο καλοριφέρ,ανοίγει ταυτόχρονα το Daikin στους 20C και αυτό ανοιγοκλείνει .. τι λάθος αγορά έκανε;

Τέτοια Kumtel πρέπει να πάρει κάποιος ,και να δουλεύει έτσι 😛

Αυτα τα κανουν συνηθως τα φθηνιαρικα inverter! Οταν του δινεις χαμηλες θερμοκρασιες δεν δουλευουν σωστα.. Ανοιγουν και κλεινουν συνεχεια για την πλακα τους! Εγω πχ οταν του δώσω απο 23β και πανω με υψηλο fan οσο δουλευει μπορει και κατεβαινει κατω απο τα 400watt! Καταληγει να παιζει στα 340-360watt οπου καποια στιγμη θα δωσει off! Με λιγα λογια εκει το μηχανημα δουλευει πιο σωστα..  Εχω ομως παραπάνω απο την επιθυμητη με συνεπεια και αποτελεσμα την καταναλωση!

Εγω πονταρω οτι πρεπει να το επηρεάζει που δεν σταματαει ο ανεμιστηρας της εσωτερικης! Παγωνουν πιο γρηγορα τα στοιχεια και ακολουθει ο αισθητηρας!(Μιλαω για το δικο μου).

Και το δικο μου brand ειναι και μαλιστα τοτε το εδιναν 450ευρω και με το ζορι καποια στιγμη το πηγαν λιγο πιο κατω απο τα 400ευρω!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Ρε σεις, το τερματισατε το θεμα φτανει..Εγω παντως @dimostr αν ειχα αυτο το daikin μ αυτα τα on/off δεν θα το αναβα με νοτιαδες και γενικα καλο καιρο..Στο λεει ξεκαθαρα,θελω κρυο να δουλεψω σωστα τελος!!  Εμενα το inventor στο παιδικο να σ πω την αληθεια σταματησα να ασχολουμαι..το χω στους 20 μονιμα , παει τη θερμοκρασια 22,5 και με καλο καιρο εννοειται δουλευει με on/off  αλλα.. οχι καθε τριλεπτο! μπορει να κανει και 1,5 ωρα να παρει! Δεν αλλαζει κατι με ifeel , ιδια συμπεριφορα!   Χθες βραδυ δουλευε με 220w μεχρι το πρωι! Ολη αυτη η σειρα της Daikin ετσι ειναι προγραμματισμενη, στη θεση σου θα το πηγαινα πατρικο ή πουλημα και πας για αλλο μη παιδευεσαι..

Καταρχήν συγνώμη για τα πολλά ποστ αλλά ενταξει κάνουμε και λίγο πλάκα , εγώ τουλάχιστον δε παρεξηγούμαι , ναι το κλιματιστικό θα φύγει από εκεί μολις μου απαντήσει η daikin ,

κα8 μένα το kuro όπως έχω πει και παλιότερα δουλε6ει σερί σε χαμηλά watt όταν η εξωτερική είναι κα5ω από 12 βαθμούς μολις ζες5αινει κάνει on off αλλά όπως λες και σύ στις 2 ώρες στις 3 και αυτό θα ήθελα να κάνει και το daikin αλλά δυστυχώς δε μπορεί 

5 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτα τα κανουν συνηθως τα φθηνιαρικα inverter! Οταν του δινεις χαμηλες θερμοκρασιες δεν δουλευουν σωστα.. Ανοιγουν και κλεινουν συνεχεια για την πλακα τους! Εγω πχ οταν του δώσω απο 23β και πανω με υψηλο fan οσο δουλευει μπορει και κατεβαινει κατω απο τα 400watt! Καταληγει να παιζει στα 340-360watt οπου καποια στιγμη θα δωσει off! Με λιγα λογια εκει το μηχανημα δουλευει πιο σωστα..  Εχω ομως παραπάνω απο την επιθυμητη με συνεπεια και αποτελεσμα την καταναλωση!

Εγω πονταρω οτι πρεπει να το επηρεάζει που δεν σταματαει ο ανεμιστηρας της εσωτερικης! Παγωνουν πιο γρηγορα τα στοιχεια και ακολουθει ο αισθητηρας!(Μιλαω για το δικο μου).

Και το δικο μου brand ειναι και μαλιστα τοτε το εδιναν 450ευρω και με το ζορι καποια στιγμη το πηγαν λιγο πιο κατω απο τα 400ευρω!

Ποιο είπαμε έχεις εσυ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

IMG_20201218_210235.jpg

Που το βρήκες αυτό; Αν είναι από pdf που έβαλες προχθές, έχω την αίσθηση ότι είναι από παλιότερο μοντέλο.

Στο fujitsu πάντως δεν το λέει ξεκάθαρα. Λέει several degrees. Έχω δει ότι είναι κάπου +2C.

cd6dde8e7865342d2b2750885b3a7fc4.png
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που το βρήκες αυτό; Αν είναι από pdf που έβαλες προχθές, έχω την αίσθηση ότι είναι από παλιότερο μοντέλο.

Στο fujitsu πάντως δεν το λέει ξεκάθαρα. Λέει several degrees. Έχω δει ότι είναι κάπου +2C.

cd6dde8e7865342d2b2750885b3a7fc4.png
 

 

Ναι από εκείνο το λινκ είναι. Είναι από την αγγλική σελίδα της Daikin,στον ίδιο τον φάκελο είχε και το προσπέκτους από το ftxc-b.

Είναι μάλλον το Α, ενώ εσείς έχετε το Β. Ωστόσο το ότι το είχαν στον ίδιο φάκελο ίσως κάτι να σημαίνει.

Όμως, ο παραπάνω αλγόριθμος ΔΕΝ θα κάνει τα χαζά που κάνει του dimo.

 

 

 

 

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που το βρήκες αυτό; Αν είναι από pdf που έβαλες προχθές, έχω την αίσθηση ότι είναι από παλιότερο μοντέλο.

Στο fujitsu πάντως δεν το λέει ξεκάθαρα. Λέει several degrees. Έχω δει ότι είναι κάπου +2C.

cd6dde8e7865342d2b2750885b3a7fc4.png
 

 

Το λέει σε ένα άλλο σημείο, εκεί που σου λέει πως να το αλλάξεις κιόλας το offset σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Lofarek είπε

100w 30c

Τα τελευταια 10 min πληρως ισορροπημενο στα 85 w θερμοκρασια εξερχομενου 28

December18-060807PM.png

Ζητουμενη 18 εξωτερικη 14 διαρκως πτωτικη στα 82 w τωρα

Ντρεπομαι που εχω πεσει τοσο χαμηλα ...😜😜😜

 

December18-061934PM.png

στο 18αρι με ζητουμενη μονιμα 23 και ανοιχτο εξαερισμο ειναι μονιμα 110w.

Αν κλεισει ο εξαερισμος παει γυρω στο 102w

εσυ γραφεις καταναλωση με εξαερισμο?

Επεξ/σία από marios1515
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marios1515 είπε

στο 18αρι με ζητουμενη μονιμα 23 και ανοιχτο εξαερισμο ειναι μονιμα 110w.

Αν κλεισει ο εξαερισμος παει γυρω στο 102w

Έχεις το 18άρι ururu; Άλλο από αυτό που πουλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, marios1515 είπε

στο 18αρι με ζητουμενη μονιμα 23 και ανοιχτο εξαερισμο ειναι μονιμα 110w.

Αν κλεισει ο εξαερισμος παει γυρω στο 102w

εσυ γραφεις καταναλωση με εξαερισμο?

Οχι ο εξαερισμος ηταν κλειστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios1515 είπε

στο 18αρι με ζητουμενη μονιμα 23 και ανοιχτο εξαερισμο ειναι μονιμα 110w.

Αν κλεισει ο εξαερισμος παει γυρω στο 102w

εσυ γραφεις καταναλωση με εξαερισμο?

Απίστευτη τιμή για 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απίστευτη τιμή για 18αρι.

Πλεον χωρις καποιος να μας θεωρησει υπερβολικους τετοια νουμερα καταναλωσης και αποδοσεις γιατι οντως και με αυτην την καταναλωση το δωματιο το ζεσταινει οχι πολυ αλλα υποφερτα, μιλαμε για το κορυφαιο οικιακο κλιματιστικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εξαερισμος παντως κανει καλη δουλεια, χωρις να ανοιξεις καθολου να αερισεις για δυο και τρεις μερες, το σπιτι δεν μυριζει και ουτε νιωθεις ελλειψη οξυγονου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, marios1515 είπε

ελαφρως ναι, ειναι ανεκτο ακομα και το βραδυ που κοιμασαι

ο θορυβος ειναι ο αεροδυναμικος του αερα που περναει μεσα απο σωληνα, σαν ενα απαλο θροισμα σχεδον ανεπαισθητο

Εχεις παρακολουθησει εαν και κατα ποσο βοηθαει την μειωση της σχετικης υγρασιας τον χειμωνα, οταν ανοιγεις τον εξαερισμο κατα τη θερμανση ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...