Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν αρχικά ευχαριστώ πολύ. Κατά 90 % θα πάρω το Fujitsu ASYG24KLCA γιατί έχω ρωτήσει και ψυκτικούς και μου είπαν αυτό. Το σαλόνι μου ΣΊΓΟΥΡΑ θα το καλύπτει. Εδώ παλιότερα ένα 18αρι ανώνυμο το έκανε φούρνο. Τέλος πάντων. Κάτι άλλο. Θέλω την εξωτερική μονάδα να μην την βάλω στον τοίχο και να την κατεβάσω κάτω. Έχω ακούσει όμως ότι όσο ποιο πολύ μεγάλες είναι οι αποστάσεις από εσωτερική με εξωτερική τόσο πιο πολύ πέφτει η απόδοση. Ισχύει αυτό; Για παραδειγμα σας στέλνω 2 φώτο να δείτε πως θέλω να τα φτιάξω. Θέλω να πάω τις σωληνώσεις όπως την 2η φώτο και να μπει η εξωτερική μονάδα εκεί που είναι η γλάστρα. Όμως τι θα γίνει με τις αποδόσεις; Τέλος θέλω να πω ότι εγώ ψάχνω για ποιότητα και αξιοπιστία οπότε.... Επίσης γιαυτό θέλω να την βάλω κάτω την εξωτερική μονάδα γιατί κάπως προστατεύεται από αέρα κλπ. Τέλος εγώ δεν μένω μέσα στην Λιβαδειά η οποία έχει πολύ κρύο και υγρασία. Μένω σε ένα χωριό 10 λεπτά μακριά στο οποίο δεν έχει τρομερές θερμοκρασίες! 

IMG_20200803_201632_382.jpg

IMG_20200803_202429_202.jpg

Ε τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με το Asyg.

Όσον αφορά τη σωλήνωση, καταρχάς η fujitsu λέει πάνω από 3μέτρα. Οπότε το θέλουμε το μήκος.

Μέχρι και τα 5 μέτρα δεν έχουμε μείωση στην απόδοση. Αποκλείεται να τα φτάσεις.

6cd50108ed75ccafcb20c3e7436c3192.png

ΥΓ

Spoiler

Ωραία η αλοκάσια σου .

Εμένα άνθισε φέτος για πρώτη φορά!

IMG_20200804_003158.jpg.047a0e9015e95d241364f17139a96bf1.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με το Asyg.

Όσον αφορά τη σωλήνωση, καταρχάς η fujitsu λέει πάνω από 3μέτρα. Οπότε το θέλουμε το μήκος.

Μέχρι και τα 5 μέτρα δεν έχουμε μείωση στην απόδοση. Αποκλείεται να τα φτάσεις.

6cd50108ed75ccafcb20c3e7436c3192.png

ΥΓ

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ωραία η αλοκάσια σου .

Εμένα άνθισε φέτος για πρώτη φορά!

IMG_20200804_003158.jpg.047a0e9015e95d241364f17139a96bf1.jpg

Ωραία δηλαδή θέλουμε να είναι πάνω από 3 μέτρα; θα μετρήσω αύριο και θα πω πόσο είναι. Νομίζω είναι 2,5. Αλλά σίγουρα δεν θα υπάρχουν απώλειες; 

ΥΓ. Ευχαριστώ 😁

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ωραία δηλαδή θέλουμε να είναι πάνω από 3 μέτρα; θα μετρήσω αύριο και θα πω πόσο είναι. Νομίζω είναι 2,5. Αλλά σίγουρα δεν θα υπάρχουν απώλειες; 

ΥΓ. Ευχαριστώ 😁

Δεν υπάρχει πτώση της απόδοσης μέχρι και τα 5μετρα υψομετρικής διαφοράς ή μήκους, όπως μας δείχνει και το πινακακι.

Επίσης θέλουμε 3 μέτρα και άνω, το λέει το εγχειρίδιο, για αποφυγή κραδασμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει πτώση της απόδοσης μέχρι και τα 5μετρα υψομετρικής διαφοράς ή μήκους, όπως μας δείχνει και το πινακακι.

Επίσης θέλουμε 3 μέτρα και άνω, το λέει το εγχειρίδιο, για αποφυγή κραδασμών.

Ωραία τέλεια. Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πράξη, για μικρό συμπιεστή (9.000btu) έχει παρατηρήσει κάποιος πρόβλημα (ήχους ροής / κραδασμούς) από "μικρό" μήκος σωληνώσεων πχ 2 μέτρων; 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Στην πράξη, για μικρό συμπιεστή (9.000btu) έχει παρατηρήσει κάποιος πρόβλημα (ήχους ροής / κραδασμούς) από "μικρό" μήκος σωληνώσεων πχ 2 μέτρων; 

Θυμάμαι ότι έχει αναφερθεί από μέλος για ένα TCL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Επίσης θέλουμε 3 μέτρα και άνω, το λέει το εγχειρίδιο, για αποφυγή κραδασμών.

Aκομη και αν κάνει κουλούρα/loop  θα σώσει το θέμα κραδασμών?σίγουρα λέει ότι min.distance είναι μόνο για κραδασμούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kage είπε

Aκομη και αν κάνει κουλούρα/loop  θα σώσει το θέμα κραδασμών?σίγουρα λέει ότι min.distance είναι μόνο για κραδασμούς ?

Η Daikin το λέει ωραία (ενδιαφέρον έχει αυτό που λέει στο τέλος για την εγγύηση)

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

Η κουλούρα είναι ένας τρόπος για να φτιάξουμε μήκος πχ η εξωτερική κρεμασμένη πίσω από την εσωτερική.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η Daikin το λέει ωραία (ενδιαφέρον έχει αυτό που λέει στο τέλος για την εγγύηση)

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-lengthΗ κουλούρα είναι ένας τρόπος για να φτιάξουμε μήκος πχ η εξωτερική κρεμασμένη πίσω από την εσωτερική.

Θυμαμαι που ειχε μπει ενα κλιματιστικο με 0,8m σωλήνα κια βουιζε ολο το σπιτι. Ο ψυκτικος τοτε έλεγε οτι δεν υπάρχει ελαχιστο μηκος και κουλούρα κανεις μονο για το λάδι και πως δε τα ξέρω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosno1com είπε

Σε inventor omnia , ποση ωρα πρεπει να αφησω τη λειτουργια self clean ;

Το πατας και κανει μονο του τον κυκλο,μετα σβηνει, ειναι προγραμματισμένο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panosno1com είπε

Σε inventor omnia , ποση ωρα πρεπει να αφησω τη λειτουργια self clean ;

Μην περιμένεις πολλά από "self clean" σε τέτοια μοντέλα, άνοιξε ένα πρωί τα παράθυρα και βάλε self clean ή την λειτουργία "fan" να περάσει φρέσκος αέρας από το μηχάνημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα  μεγάλο aircondition FUJITSU GENERAL LTD. KAWASAKI JAPAN. εδώ και 15 χρόνια. Ψύχει σαλονοτραπεζαρία + κουζίνα. Πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο δηλαδή.

 

Επειδή τον τελευταίο καιρό βγάζει σκέτο αέρα και δεν ψύχει καθόλου στην λειτουργία cool, σκέφτομαι πριν προχωρήσω στην επισκευή του, μήπως να κοίταγα για αγορά ενός μικρότερου 9000 Btu/hr μικρότερης κατανάλωσης ενέργειας.

 

Είναι επαρκή τα παρακάτω στοιχεία για να υπολογίσω πόση ενέργεια καταναλώνει;

 

 

 

Στην ετικέτα του αναγράφονται τα παρακάτω.

 

ΕΤΙΚΕΤΑ εσωτερικής μονάδας:

 

220-240V ~ 50Hz 1PHASE

COOLING

   CAPACITY 6.70-6.80 kW

   CURRENT 12.0-12.3 A

   INPUT POWER 2.52-2.60 kW

HEATING

   CAPACITY 7.60-7.70 kW

   CURRENT 11.5-12.0 A

   INPUT POWER 2.41-2.50 kW

 

ΕΤΙΚΕΤΑ εξωτερικής μονάδας:  

 

REFRIGERANT R22 2070 g (73.00Z)

MAX. PRESSURE 3040kPa

IPX4

 

Τι προτείνετε; Να μείνω όπως είμαι και να καλέσω να γίνει service για την επισκευή; Ή να προχωρήσω σε άλλη αγορά μικρότερου κλιματιστικού;

 

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...