Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, George! είπε

Εννοώ ότι τα ακριβά μοντέλα λειτουργούν υποδειγματικά και οικονομικά.

Και γω μαζί σου αλλά τα καλά μοντέλα που λειτουργούν υποδειγματικά έχουν πίσω τους μια αντιπροσωπεία κα8 σε ξανά ρωτάω ΕΑΝ γίνει κάτι η ανταπόκριση θα είναι γρηγορότερη γιατί εδώ μιλάμε για μια ολοκληρωμένη αντιμετώπιση ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ καταναλωτικό αγαθό να έχεις αγοράσει ΕΑΝ δεν έχει αξιοπρεπή υποστήριξη όλα πάνε περίπατο 

σημερα το πρωί προσπάθησα να μιλήσω με την daikin ως δια μαγείας για ακόμη μια φορά ο «υπεύθυνος» για το θέμα μου ήταν απασχολημένος και θα επικοινωνούσε μαζί μου αφού έχει καταγράψει τα στοιχεία ........ακόμα περιμένω ,μάλλον τον έχει πιάσει κόψιμο τον άνθρωπο ,αυτό γινε5α8 κανα χρόνο τώρα κα8 το μόνο που έπρεπε να κάνουν εινα8 να απαντήσουν σε ΜΙΑ ερώτηση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και γω μαζί σου αλλά τα καλά μοντέλα που λειτουργούν υποδειγματικά έχουν πίσω τους μια αντιπροσωπεία κα8 σε ξανά ρωτάω ΕΑΝ γίνει κάτι η ανταπόκριση θα είναι γρηγορότερη γιατί εδώ μιλάμε για μια ολοκληρωμένη αντιμετώπιση ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ καταναλωτικό αγαθό να έχεις αγοράσει ΕΑΝ δεν έχει αξιοπρεπή υποστήριξη όλα πάνε περίπατο 

2 ερωτήσεις:

Έχεις βλάβη;

Ανταποκρίθηκε η εταιρεία στο ερώτημα σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

2 ερωτήσεις:

Έχεις βλάβη;

Ανταποκρίθηκε η εταιρεία στο ερώτημα σου;

Εχω δυσλειτουργία και όχι δεν ανταποκρίθηκε η ε5αιρεια γιατί εγώ δεν έχω πάρει απάντηση κα8 μου κανε8 εντύπωση για την ανάρτηση που έκανες πριν μερικά ποστ που ζητάς να σο6 απαντήσουν σε κάτι κατηγορώντας το μηχάνημα ότι δε δουλεύει σωστά και σου καίει τζάμπα και μετά λες σε άλλο χρήστη ότι το μηχάνημα ε8ναι καλό και οικονομικό 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

288 .😋

Έστειλα την εξής απάντηση:

Καλημέρα σας. Ανταποδίδω τις ευχές.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
Η αλήθεια είναι ότι είναι όπως την ανέμενα. Μπορώ και βλέπω τις εκκινήσεις και είναι εξαιρετικά ομαλές οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να προκαλούν επιβάρυνση στον συμπιεστή. 
Όσον αφορά το setpoint , προσωπικά θεωρώ υπερβολική τη διαφορά των 3.5 βαθμών μιας και μου δημιουργεί πρόβλημα με υπερθέρμανση στον χώρο , χώρια την επιπρόσθετη περιττή κατανάλωση. Φανταστείτε το εξής σενάριο: έχω εντολή για 22. Το βράδυ που κάνει κρύο είναι όλα καλά. Την ημέρα βγάζει ήλιο και ο χώρος αρχίζει να υπερθερμαίνεται. Φτάνει σιγά σιγά 24. Αντί λοιπόν το κλιματιστικό να παραμένει σβηστό, αυτό θα εκκινεί και θα κλείνει συνεχώς, υπερθερμαίνοντας και άλλο τον χώρο. Θα λειτουργεί 2 λεπτά και θα σβήνει για 3. Δηλαδή σε ένα 24ωρο που χωράει 1440 λεπτά , δηλαδή 288 5λεπτα , το κλιματιστικό θα εκκινήσει 288 φορές και θα δουλέψει 576 λεπτά ή 9,6 ώρες χωρίς λόγο. Μάλιστα επειδή καταναλώνει 0,2ΚW περίπου, σημαίνει 1,92KWh την ημέρα χωρίς να υπάρχει λόγος. Αν θέλετε το πάμε στα μισά μιας και δεν θα έχει πάντα ήλιο. Ας πούμε 1kwh την ημέρα. Δηλαδή 30 τον μήνα ή 120 όλων τον χειμώνα των 4 μηνών. Ας το πάμε και αυτό στα μισά μιας και δεν θα έχει πάντα ενδιάμεσο καιρό. Άρα 60kwh περιττή κατανάλωση. 
Αν λοιπόν έχει έρθει από το εργοστάσιο ότι είναι φυσιολογικό όλο αυτό, τι συμβουλή δίνει στον κάτοχο; Εννοείται ότι δεν επιθυμώ να είμαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι. Ούτε μπορώ κιόλας. 
Θα ήθελα μια απάντηση σε αυτό. 

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι .

Είναι ποιοτικό και αποδοτικοτατο κλιματιστικό για τα λεφτά του.

Απλά υπάρχει περιορισμός ως το που θα μπει . Μάλλον όχι σε χώρο που δεν ζητάει γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει υψηλά ελαχιστα BTUs και ταυτόχρονα μεγάλη ψαλίδα στο setpoint.

Στον δικό μου χώρο και με τον τρόπο που το λειτουργώ, δεν έχω ιδιαίτερο θέμα. Ταυτόχρονα καίει λίγο.

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυο εντελώς αντιφατικά κείμενα στο ένα λες ότι είναι ένα μηχάνημα που καίει τζάμπα και μετά απαντάς σε συμφουριτη ότι καίει λίγο 

για πες μας τι ισχύει από τα δυο 

εκτος και αν πιστεύεις ότι το ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΤΖΑΜΠΑ όπως εσυ αναφέρεις δεν είναι δυσλειτουργία 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εχω δυσλειτουργία και όχι δεν ανταποκρίθηκε η ε5αιρεια γιατί εγώ δεν έχω πάρει απάντηση κα8 μου κανε8 εντύπωση για την ανάρτηση που έκανες πριν μερικά ποστ που ζητάς να σο6 απαντήσουν σε κάτι κατηγορώντας το μηχάνημα ότι δε δουλεύει σωστά και σου καίει τζάμπα και μετά λες σε άλλο χρήστη ότι το μηχάνημα ε8ναι καλό και οικονομικό 

 

Δυο εντελώς αντιφατικά κείμενα στο ένα λες ότι είναι ένα μηχάνημα που καίει τζάμπα και μετά απαντάς σε συμφουριτη ότι καίει λίγο 

για πες μας τι ισχύει από τα δυο 

εκτος και αν πιστεύεις ότι το ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΤΖΑΜΠΑ όπως εσυ αναφέρεις δεν είναι δυσλειτουργία 

Δεν είναι δυσλειτουργία.

Η επίσημη απάντηση της εταιρείας είναι ότι λειτουργεί κανονικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν είναι δυσλειτουργία.

Η επίσημη απάντηση της εταιρείας είναι ότι λειτουργεί κανονικά.

 

δηλαδη η επισημανση σου οτι καιει τζαμπα που το εχεις γραψει και πολυ παραστατικα με αναλυτικο παραδειγμα ειναι λαθος και ειναι η ιδεα σου αφου η εταιρεια λεει οτι το να καιει τζαμπα ρευμα  ειναι φυσιολογικο

ευχαριστω για την απαντηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

δηλαδη η επισημανση σου οτι καιει τζαμπα που το εχεις γραψει και πολυ παραστατικα με αναλυτικο παραδειγμα ειναι λαθος και ειναι η ιδεα σου αφου η εταιρεια λεει οτι το να καιει τζαμπα ρευμα  ειναι φυσιολογικο

ευχαριστω για την απαντηση 

Συμφωνείς ότι κλιματιστικό λειτουργεί όπως το έφτιαξε ο κατασκευαστής του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Συμφωνείς ότι κλιματιστικό λειτουργεί όπως το έφτιαξε ο κατασκευαστής του;

Δε θελω να πιστέψω ότι ο κατασκευαστής το έφτιαξε για να καιει τζάμπα ρεύμα ,αλλά εσυ το απέδειξες με το παράδειγμα σου ,εγώ μόνο σχεδιαγράμματα έβαζα γιατί με ενοχλούσαν στο μάτι , δεν είχα εμβαθύνει τόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμφωνείς ότι κλιματιστικό λειτουργεί όπως το έφτιαξε ο κατασκευαστής του;

ΕΦΟΣΟΝ και ΑΝ λειτουργεί το κλιματιστικό οπως το εφτιαξε ο κατασκευαστής του.. (οπως λεει το email σου), και στειλει την ίδια απάντηση στο @dimostr , Πρέπει πρώτον να τους ενημερώσει οτι θα το στείλει (μαζι με τα διαγράμματα του) σε διάφορες οικολογικές ενώσεις/σωματεία, οπως επίσης στους  ανταγωνιστές κατασκευαστες και last but not least.. Φωτογραφίες / διαγράμματα μαζι με σχολια σε διάφορα internetoΜαγαζα κτλ.. Τι θα πει.. την αλήθεια.. οτι είναι μια πατάτα και μιση.. Το μόνο κλιματιστικό που χωρις να χρειάζεται θέρμανση αυτο καίει.. και ανοιγοκλείνει 288 φορες την ημερα.. (Τραγικο)

Ειναι το χειρότερο ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ απο όλα αν ισχυει αυτο.. ΟΥΤΕ πιο φθηνα κινέζικα εχουν τετοια συμπεριφορά.. Το Daikin του 1996 που είχα.. On / OFF Δεν εκανε τετοια..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

ΕΦΟΣΟΝ και ΑΝ λειτουργεί το κλιματιστικό οπως το εφτιαξε ο κατασκευαστής του.. (οπως λεει το email σου), και στειλει την ίδια απάντηση στο @dimostr , Πρέπει πρώτον να τους ενημερώσει οτι θα το στείλει (μαζι με τα διαγράμματα του) σε διάφορες οικολογικές ενώσεις/σωματεία, οπως επίσης στους  ανταγωνιστές κατασκευαστες και last but not least.. Φωτογραφίες / διαγράμματα μαζι με σχολια σε διάφορα internetoΜαγαζα κτλ.. Τι θα πει.. την αλήθεια.. οτι είναι μια πατάτα και μιση.. Το μόνο κλιματιστικό που χωρις να χρειάζεται θέρμανση αυτο καίει.. και ανοιγοκλείνει 288 φορες την ημερα.. (Τραγικο)

Ναι αλλά είναι Daikin όμως και όπως φαίνεται αυτό θα έπρεπε να μου αρκεί 

Δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο για τον liakjim είναι αποδεκτό αφού το λεει η εταιρεία για κάποιους άλλους δεν τίθεται καν θέμα γιατί είναι daikin και δε θα έπρεπε να γίνεται  θέμα , το κλείνουμε εδώ και ο καθένας με την άποψη του που ειναι απόλυτα σεβαστή 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ναι αλλά είναι Daikin όμως και όπως φαίνεται αυτό θα έπρεπε να μου αρκεί 

Καλα..και η Mercedes είχε βγάλει μια εποχη ενα αυτοκίνητο που αν το έστριβες απότομα έκανε τούμπες .. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

ΑΝ λειτουργεί το κλιματιστικό οπως το εφτιαξε ο κατασκευαστής του.. (οπως λεει το email σου), και στειλει την ίδια απάντηση στο @dimostr , Πρέπει πρώτον να τους ενημερώσει οτι θα το στείλει (μαζι με τα διαγράμματα του) σε διάφορες οικολογικές ενώσεις/σωματεία, οπως επίσης στους  ανταγωνιστές κατασκευαστες και last but not least.. Φωτογραφίες / διαγράμματα μαζι με σχολια σε διάφορα internetoΜαγαζα κτλ..

Σωστά. Να περιμένουμε και την απάντηση στη δική του περίπτωση μιας και σε εμένα δεν ήρθαν, απλά έστειλα video με δικές μου μετρήσεις. Όχι ότι θα είναι διαφορετική. Με offset +3.5 θα είναι το ίδιο.

Όσο για αυτό που λες, το ίδιο μπορεί να γίνει για το 90% των μηχανημάτων της αγοράς ( πάτησα λίγο την κοιλιά μου) . πχ να στείλουμε και στη Mitsubishi που στους κάτω από 12 κάνει ξαφνικά on off από τα 1000W.

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί είναι έτσι ή γιατί αλλιώς.

Προσωπικά μου αρκεί να ξέρω ότι η συσκευή μου λειτουργεί φυσιολογικά.

Αν τώρα κάποιος έχει πρόβλημα με το "φυσιολογικά" και ήθελε να λειτουργεί με διαφορετικό φυσιολογικό τρόπο, ας στείλει βιογραφικό και αν τον προσλάβουν ας το αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Σωστά. Να περιμένουμε και την απάντηση στη δική του περίπτωση μιας και σε εμένα δεν ήρθαν, απλά έστειλα video με δικές μου μετρήσεις. Όχι ότι θα είναι διαφορετική. Με offset +3.5 θα είναι το ίδιο.

Όσο για αυτό που λες, το ίδιο μπορεί να γίνει για το 90% των μηχανημάτων της αγοράς ( πάτησα λίγο την κοιλιά μου) . πχ να στείλουμε και στη Mitsubishi που στους κάτω από 12 κάνει ξαφνικά on off από τα 1000W.

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί είναι έτσι ή γιατί αλλιώς.

Προσωπικά μου αρκεί να ξέρω ότι η συσκευή μου λειτουργεί φυσιολογικά.

Αν τώρα κάποιος έχει πρόβλημα με το "φυσιολογικά" και ήθελε να λειτουργεί με διαφορετικό φυσιολογικό τρόπο, ας στείλει βιογραφικό και αν τον προσλάβουν ας το αλλάξουν.

Oχι οχι καμια σχεση!!!!!! Της Mitsubishi ειναι θέμα προγραμματισμου..επιλογης..

Στου @dimostr Δεν μιλαμε για φυσιολογικό τρόπο λειτουργίας.. μιλάμε για ΑΦΥΣΙΚΟ τρόπο λειτουργίας.. Φαντάσου να βάλεις εναν θερμοστάτη στον καυστήρα πετρελαίου..που χωρις λόγο να ανοιγοκλείνει ΠΑΝΤΑ ανα 3 λεπτά.. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ..

Ποιο αλλο κλιματιστικό ανοιγοκλείνει ανα τρία λεπτα ? χωρις να χρειάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ θέρμανση ο χωρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Oχι οχι καμια σχεση!!!!!! Της Mitsubishi ειναι θέμα προγραμματισμου..επιλογης..

Στου @dimostr Δεν μιλαμε για φυσιολογικό τρόπο λειτουργίας.. μιλάμε για ΑΦΥΣΙΚΟ τρόπο λειτουργίας.. Φαντάσου να βάλεις εναν θερμοστάτη στον καυστήρα πετρελαίου..που χωρις λόγο να ανοιγοκλείνει ΠΑΝΤΑ ανα 3 λεπτά.. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ..

Ποιο αλλο κλιματιστικό ανοιγοκλείνει ανα τρία λεπτα ? χωρις να χρειάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ θέρμανση ο χωρος?

Ποιος είπε ότι το Daikin δουλεύει εκτός προγραμματισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιος είπε ότι το Daikin δουλεύει εκτός προγραμματισμού;

Εκτός λογικής δουλευει.. εχει διαφορά.. :)

Mηπως κατα τυχη εχεις καπου το Pdesignh του?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...