Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nvel είπε

το μηχάνημα δεν έχει θερμοστάτη αλλά αισθητήρια θερμοκρασίας


Εξηγησε μας σε παρακαλώ με δυο λογια..  Για να δουλέψει το αισθητηριο θερμοκρασίας πρεπει να δουλεύει και ο συμπιεστής ταυτόχρονα?

Ειναι λογικό προβλεπομενο να ανοιγοκλείνει ενα κλιματιστικό ολη μερα 300 φορες? (υπο καποιες συνθηκες θερμοκρασιας ,π.χ. με ταυτοχρονη θέρμανση με καλοριφερ)

Δεν εχω και το Toyotomi, που δείχνει την θερμοκρασία του χώρου να το βάλω στo FAN mode να δω..δείχνει θερμοκρασία χώρου η οχι.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν εχω και το Toyotomi, που δείχνει την θερμοκρασία του χώρου να το βάλω στo FAN mode να δω..δείχνει θερμοκρασία χώρου η οχι.

Τι κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έλεγχος γίνεται  από τον αισθητήρα θερμοκρασίας ,διατήρηση από τον συμπιεστή 

ο συμπιεστής λειτουργεί σύμφωνα με τις εντολές που δέχεται από τον επεξεργαστή του μετά την επεξεργασία των μετρήσεων από τα διάφορα αισθητήρια και σύμφωνα με τον κώδικα που περιέχει. Δεν λειτουργεί ο συμπιεστής ανεξάρτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Τι κάνει ?

Πάνω στην οθόνη δείχνει αν πατήσεις το κουμπάκι τι θερμοκρασία έχει ο χώρος. Εάν το βάλεις στο fan (ανεμιστήρα,όχι θέρμανση) σου δείχνει την θερμοκρασία του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πάνω στην οθόνη δείχνει αν πατήσεις το κουμπάκι τι θερμοκρασία έχει ο χώρος. Εάν το βάλεις στο fan (ανεμιστήρα,όχι θέρμανση) σου δείχνει την θερμοκρασία του χώρου;

Στο I feel δείχνει ότι έχει 24 (γιατί το είχα στο 22 ζήτηση έξω έχει πάνω από 12 πήγε 24 και έσβησε ) και στο fan δείχνει 26 

θα ανάψει στους 21 δηλαδή στο -1 από την ζήτηση 

η θερμοκρασία στο fan αλλάζει όμως 

στο auto δεν αλλάζει δείχνει 20 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

ο συμπιεστής λειτουργεί σύμφωνα με τις εντολές που δέχεται από τον επεξεργαστή του μετά την επεξεργασία των μετρήσεων από τα διάφορα αισθητήρια και σύμφωνα με τον κώδικα που περιέχει. Δεν λειτουργεί ο συμπιεστής ανεξάρτητα.

Οκ μας κοροϊδεύεις η δεν θέλεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε


Εξηγησε μας σε παρακαλώ με δυο λογια..  Για να δουλέψει το αισθητηριο θερμοκρασίας πρεπει να δουλεύει και ο συμπιεστής ταυτόχρονα?

Ειναι λογικό προβλεπομενο να ανοιγοκλείνει ενα κλιματιστικό ολη μερα 300 φορες? (υπο καποιες συνθηκες θερμοκρασιας ,π.χ. με ταυτοχρονη θέρμανση με καλοριφερ)

το αισθητήριο μετρά διαρκώς δεν χρειάζεται τον συμπιεστή αλλά έλεγχο της θερμοκρασίας τον κάνει ο συμπιεστής όχι το αισθητήριο.

Δεν γνωρίζω τι ήθελε να κάνει ο σχεδιαστής του μηχανήματος, προφανώς το offset που έχει οριστεί δεν είναι σωστό για τον χώρο σας αλλά και ο χώρος σας προφανώς δεν είναι εντός του φακέλου λειτουργίας του μηχανήματος. Τα παράπονα σας στο μηχανικό; που σας στο διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nvel είπε

το αισθητήριο μετρά διαρκώς δεν χρειάζεται τον συμπιεστή αλλά έλεγχο της θερμοκρασίας τον κάνει ο συμπιεστής όχι το αισθητήριο.

Δλδ το μηχάνημα ελέγχει τη θερμοκρασία του χώρου ΜΟΝΟ όταν δουλεύει ο συμπιεστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

αυτό το διάβασες;

Το διάβασα.

Δεν ξέρω πως λειτουργούν τα κλιματιστικά. Απλά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θα πρέπει να είναι ανοιχτός ο συμπιεστής για να ελέγχει τη θερμοκρασία του χώρου. 

Και νομίζω ότι μπορώ να στο αποδείξω.

Αν βάλω το κλιματιστικό μου με θερμοκρασία χώρου πχ 25 και βάλω ζήτηση πχ 23, τότε ο συμπιεστής ΔΕΝ θα εκκινήσει.

Αν ο χώρος πέσει στους 24 θα εκκινήσει .

Τι ήταν λοιπόν αυτό που έλεγχε τη θερμοκρασία του χώρου και έδωσε εντολή στον συμπιεστή να εκκινήσει όταν αυτός ήταν σβηστός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jonis είπε

Είπα χθες να το αφήσω όλη μέρα ανοικτό στους 21c να δω πόσο θα κάψει.

Άντε να ζεστάνει λίγο ο καιρός γιατί με 12kw την μέρα δεν θα μείνει ευρώ. :D

 

74A0FE13-3EA3-4BE4-A285-A80B976F5576.png

Ποιο είπαμε είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jonis είπε

Midea mission ii 24αρι.

Δε καις πολύ για 24 αρι δε νομίζω να βρεις κάτι πιο οικονομικό από αυτό 

36 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οκ μας κοροϊδεύεις η δεν θέλεις να πεις.

Γιατί να θέλει να κοροϊδέψει η να μη θέλει να πει ,  μπορεί απλά να μην ξέρει ο άνθρωπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε καις πολύ για 24 αρι δε νομίζω να βρεις κάτι πιο οικονομικό από αυτό 

Έτσι όπως σας διαβάζω τελικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιο είναι πιο οικονομικό για τον χώρο του.

Τόσοι πολλοί παράμετροι που διαμορφώνουν την λειτουργία μια μονάδας .....

Θυμησε μου με βάση την ΔΕΗ κάθε 5 kw είναι ένα 1€ περίπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...