Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jonis είπε

Έτσι όπως σας διαβάζω τελικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιο είναι πιο οικονομικό για τον χώρο του.

Τόσοι πολλοί παράμετροι που διαμορφώνουν την λειτουργία μια μονάδας .....

Θυμησε μου με βάση την ΔΕΗ κάθε 5 kw είναι ένα 1€ περίπου ;

Η ΔΕΗ χρησιμοποιεί κλιμακωτή χρέωση οπότε αλλάζει μετά τις 1600 kwh μετά αλλάζει κλίμακα στις 2000 kwh και νομίζω έχει μια ακόμα σκάλα 

Εγώ έχω άλλο πάροχο elpedison  με σταθερή χρέωση οπότε η 1000 kwh κάψω η 4000kwh έχω την ίδια χρέωση , σε μένα βγαίνει χοντρικά 0,17 με όλα μέσα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μιας και μιλάμε για καταναλώσεις να πάμε και στο διαταυτα ,ήρθε σήμερα ο εκκαθαριστικος λογαριασμός ρεύματος (elpedison 24 ώρες νυχτερινό) τα κλιματιστικά στο 90% του χρόνου τα έχω στο 21-22 ,σύνολο κατανάλωσης 2,471 σύνολο χρηματων που πλήρωσα στο 4μηνο 414 ευρώ άρα βγαίνει 0,167 η kwh ,τρία κλιματιστικά 18αρι shorai 310kwh, 9αρι daikin 277kwh , 9αρι kuro 211 , σε 100τμ ,δύσκολο να βρεθεί πιο οικονομική λύση θέρμανσης 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Lofarek είπε

@George! Εχουμε κανενα διαγραμμα λειτουργιας απο το LN25 που εχεις να δουμε πως τα παει στην χειμερινη περιοδο? Ευχαριστω.

Έσβησα την αντλία θερμότητας νωρίς το πρωί και απόψε με θερμοκρασία δωματίου 18, έβαλα ζήτηση 21 με τα παρακάτω αποτελέσματα.

*εκεί που γράφω "παρέμβαση" έκανε on/off επειδή το πήγα στους 20 βαθμούς μήπως ρίξει την κατανάλωση αλλά αμέσως το επανέφερα στους 21 λόγω αυτού του ακαριαίου σβησίματος.

Screenshot_20210108-001233~2_(1).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, George! είπε

Έσβησα την αντλία θερμότητας νωρίς το πρωί και απόψε με θερμοκρασία δωματίου 18, έβαλα ζήτηση 21 με τα παρακάτω αποτελέσματα.

*εκεί που γράφω "παρέμβαση" έκανε on/off επειδή το πήγα στους 20 βαθμούς μήπως ρίξει την κατανάλωση αλλά αμέσως το επανέφερα στους 21 λόγω αυτού του ακαριαίου σβησίματος.

Screenshot_20210108-001233~2_(1).png

Δλδ το 9άρι κάνει On-off λίγο κάτω από τα 300W ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mitsubishi κλασικά τα δικά του. Ζήτηση 20. 

Με το δικό μου θερμόμετρο συμβαίνει πάντα όταν η εξωτερική πέφτει κάτω από 10.5 και όσο είναι παρακάτω:

IMG_20210108_093955.jpg.fdce42131044525facaf77e4ba92cf09.jpg

IMG_20210108_100244.jpg.aeabec567db2489e3137b54e8bb997cd.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

+ 3.5 ναι.

-3.5 όμως; Γιατί;

Ναι οπως το εγραψα ισως εχεις δικιο.

Στο μυαλο μου ειναι
3,5 = offset
οποτε ουσιαστικα
Τ>+3,5 on
T<+3,5 off
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι οπως το εγραψα ισως εχεις δικιο.

Στο μυαλο μου ειναι
3,5 = offset
οποτε ουσιαστικα
Τ>+3,5 on
T<+3,5 off
 

Εαν έπαιζε τόσο οριακά μεταξυ του On / Off τότε δεν θα σταματούσε μετα απο μερικα συνεχόμενα on / off ? Η θερμοκρασία σε ένα σπίτι αλλάζει συνεχως.. π.χ. το μεσημέρι έχει πιο ζέστη σε σχεση με το βραδυ. Για να κάνει 200+ οn / off ενα κλιματιστικό σε μια μέρα σημαίνει οτι η θερμοκρασία στον χώρο είναι σχεδον όλη μέρα ίδια και είναι στο 3.5C ,απίθανο οπως το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εαν έπαιζε τόσο οριακά μεταξυ του On / Off τότε δεν θα σταματούσε μετα απο μερικα συνεχόμενα on / off ? Η θερμοκρασία σε ένα σπίτι αλλάζει συνεχως.. π.χ. το μεσημέρι έχει πιο ζέστη σε σχεση με το βραδυ. Για να κάνει 200+ οn / off ενα κλιματιστικό σε μια μέρα σημαίνει οτι η θερμοκρασία στον χώρο είναι σχεδον όλη μέρα ίδια και είναι στο 3.5C ,απίθανο οπως το σκέφτομαι.

ρυθμιση 18 απο χθες νωρις το απογευμα θερμοκρασια δωματιου 21,6 

2147090845_8-1daikin.png.e73d36153d2920021b65835dce42b422.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εαν έπαιζε τόσο οριακά μεταξυ του On / Off τότε δεν θα σταματούσε μετα απο μερικα συνεχόμενα on / off ? Η θερμοκρασία σε ένα σπίτι αλλάζει συνεχως.. π.χ. το μεσημέρι έχει πιο ζέστη σε σχεση με το βραδυ. Για να κάνει 200+ οn / off ενα κλιματιστικό σε μια μέρα σημαίνει οτι η θερμοκρασία στον χώρο είναι σχεδον όλη μέρα ίδια και είναι στο 3.5C ,απίθανο οπως το σκέφτομαι.

Οχι δε θα σταματουσε.
Το μηχανημα ειναι σχεδιασμενο να μενει περιπου σε ενα offset +3.
Το προβλημα ειναι οτι με το ελαχιστο output που εχει ξεπερναει το +3,5 οffset στο χωρο του Δημου και πεφτει σε λουπα.
Ετσι ειναι σχεδιασμενο τελος.
Τα αλλα οτι δουλευει ωρες χωρις να χρειαζεται κλπ ειναι λογικες ακροβασιες.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εαν έπαιζε τόσο οριακά μεταξυ του On / Off τότε δεν θα σταματούσε μετα απο μερικα συνεχόμενα on / off ? Η θερμοκρασία σε ένα σπίτι αλλάζει συνεχως.. π.χ. το μεσημέρι έχει πιο ζέστη σε σχεση με το βραδυ. Για να κάνει 200+ οn / off ενα κλιματιστικό σε μια μέρα σημαίνει οτι η θερμοκρασία στον χώρο είναι σχεδον όλη μέρα ίδια και είναι στο 3.5C ,απίθανο οπως το σκέφτομαι.

Γιατί είναι απίθανο;

Δεν ξέρουμε το setpoint για off.

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

ρυθμιση 18 απο χθες νωρις το απογευμα θερμοκρασια δωματιου 21,6 

2147090845_8-1daikin.png.e73d36153d2920021b65835dce42b422.png

 

Για ποιον λόγο το βάζεις 18 ενώ έχεις 21;

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Οχι δε θα σταματουσε.
Το μηχανημα ειναι σχεδιασμενο να μενει περιπου σε ενα offset +3.
Το προβλημα ειναι οτι με το ελαχιστο output που εχει ξεπερναει το +3,5 οffset στο χωρο του Δημου και πεφτει σε λουπα.
Ετσι ειναι σχεδιασμενο τελος.
Τα αλλα οτι δουλευει ωρες χωρις να χρειαζεται κλπ ειναι λογικες ακροβασιες.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνούσα περισσότερο. Σε όλα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί είναι απίθανο;

Δεν ξέρουμε το setpoint για off.

Απο την στιγμή που μερικές φορες κλείνει και κάθετε ήρεμο κλειστο σημαίνει οτι κάτι παίζει σχετικά με αυτα τα setpoints.. Νόμιζα οτι ποτε δεν έκλεινε και οτι σχεδον πάντα έκανε on / off. Αλλα σύμφωνα με το τελευταιό διάγραμμα φαίνεται οτι ειναι 100% θέμα setpoints, offset ,θερμοκρασία μέσα, θερμοκρασία εξω.. Αρα τσάμπα το συζητάμε .. :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...