Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, energy52 είπε

@dimostr ειδες πως εστρωσε το Daikin?😄 

Το ξεμάτιασα 

Αυτό το διήμερο θα είναι μεγάλη δοκιμασία για τα κλιματιστικά να δούμε ποια θα αντέξουν ,εμένα όλες οι εξωτερικές μονάδες είναι σε μπαλκόνι και με τέντα οπότε είναι προφυλαγμένες ,λογικά δεν θα πρέπει να έχω πρόβλημα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αληθεια τι εξωτερικη βλεπεις που σαι λιγο πιο πανω; εγω ~10,5-11

9 λέει εδώ ένα θερμόμετρο που έχω 

Έχω βάλει ένα θερμόμετρο στις περσίδες του toyotomi με ζήτηση 21 και κατανάλωση στα 170 -180watt με ρύθμιση ανεμιστήρα στο auto η θερμοκρασία εξόδου είναι 30 βαθμοί ,στο daikin με ζήτηση 21 και ρύθμιση ανεμιστήρα στο auto με κατανάλωση 210 watt η θερμοκρασία εξόδου  είναι 32,4 και το shorai με ζήτηση 21 κατανάλωση 180 watt και ανεμιστηρα στο 4 η θερμοκρασία εξόδου είναι 29,7

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα τι να πω σε αυτόν τον άνθρωπο; 22 και τα 2, με μπλε σκούρα γραμμή η εξωτερική θερμοκρασία.

Το σπίτι με fujitsu αισθητά πιο ζεστό και με το ίδιο θερμόμετρο δείχνει περίπου +0.8C στα 9μέτρα απόσταση.

6KWh vs 11.8KWh μέχρι τη στιγμή που μιλάμε. 

Με το έπεσε η εξωτερική στους 11 ξεκίνησε το κακό.

image.png.add193bed33364f6f61ccb70e9a9f3c6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ τώρα τι να πω σε αυτόν τον άνθρωπο; 22 και τα 2, με μπλε σκούρα γραμμή η εξωτερική θερμοκρασία.

Το σπίτι με fujitsu αισθητά πιο ζεστό και με το ίδιο θερμόμετρο δείχνει περίπου +0.8C στα 9μέτρα απόσταση.

6KWh vs 11.8KWh μέχρι τη στιγμή που μιλάμε. 

Με το έπεσε η εξωτερική στους 11 ξεκίνησε το κακό.

image.png.add193bed33364f6f61ccb70e9a9f3c6.png

 

Να του πεις ότι η μάρκα και η πιστοποίηση eurovent  δεν εξασφαλίζει την καλή ποιοτική και οικονομική λειτουργία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο eurovent πιστοποιεί παραμέτρους λειτουργίας όχι ότι είναι οικονομικό ένα μηχάνημα και ένα άχρηστο μηχάνημα μπορεί να λάβει πιστοποίηση ότι είναι άχρηστο. Αφού έχουν διαφορετικά cop γιατί σας φαίνεται περίεργο να έχουν και διαφορετική ηλεκτρική ισχύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nvel είπε

ένα άχρηστο μηχάνημα μπορεί να λάβει πιστοποίηση ότι είναι άχρηστο

Αξίζει να πληρώσεις για τέτοια πιστοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εγώ τώρα τι να πω σε αυτόν τον άνθρωπο; 22 και τα 2, με μπλε σκούρα γραμμή η εξωτερική θερμοκρασία.

Το σπίτι με fujitsu αισθητά πιο ζεστό και με το ίδιο θερμόμετρο δείχνει περίπου +0.8C στα 9μέτρα απόσταση.

6KWh vs 11.8KWh μέχρι τη στιγμή που μιλάμε. 

Με το έπεσε η εξωτερική στους 11 ξεκίνησε το κακό.

image.png.add193bed33364f6f61ccb70e9a9f3c6.png

 

Να το πεταξει και να παρει φουφου. Θα του ερθει και πιο οικονομικα αφου θα μπορει να ψηνει και τα καστανα εκει τωρα με τα κρυα. Ουτε το sarara δεν εχει αυτη την δυνατοτητα. Να ψηνει καστανα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@energy52δεν επιασε το ξεματιασμα στο daikin ξεκινησε τα on off και ας εσβησε και το toyotomi απεναντι 

763993776_toshiba14-1.png.3550779cfedbd3c936d1da3e93ff1584.png

daikin 14-1.png

-toyotomi 14-1.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvel είπε

ο eurovent πιστοποιεί παραμέτρους λειτουργίας όχι ότι είναι οικονομικό ένα μηχάνημα και ένα άχρηστο μηχάνημα μπορεί να λάβει πιστοποίηση ότι είναι άχρηστο. Αφού έχουν διαφορετικά cop γιατί σας φαίνεται περίεργο να έχουν και διαφορετική ηλεκτρική ισχύ;

Σέβομαι τις γνώσεις σου, αλλά εδώ συμβαίνει κάτι όπου είτε δεν το έχεις παρακολουθήσει είτε δεν το εξηγώ καλά.

Ας προσπαθήσω πάλι.

Σε πανομοιότυπα καθρεπτικά σπίτια, υπάρχουν ένα mitsubishi sf50ve και ένα fujitsu asyg24klca.

Αμφότερα στους 22C ζήτηση. Το fujitsu διατηρεί λίγο πιο ζεστό τον χώρο.

Υπάρχει κάτι περίεργο όμως στο mitsubishi, προφανώς είναι θέμα προγραμματισμού, δεν ξέρουμε γιατί.

Ας το δείξω. Στους περίπου 11C με το θερμόμετρό μου, ίσως 12C να είναι σύμφωνα με το θερμόμετρο της μονάδας, συμβαίνει μια αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας.

Όπως βλέπουμε μέχρι και τις 17:10 και τα 2 είχαν παρόμοια κατανάλωση ισορροπίας.

Λογικό, ίδια εξωτερικές, ίδιες απαιτήσεις και ας πούμε παρόμοιο cop σε αυτήν την κατάσταση.

Στις 17:10 έγινε η αλλαγή στο διάγραμμα.

Με γαλάζιο το fujitsu , με κόκκινο το μίτσου και με μπλέ η εξωτερική θερμοκρασία

image.png.4c96acabb5f433f38e6d45b53dc45a84.png

Γιατί όμως προβληματίζει αυτό;

Πάμε να δούμε κατανάλωση για 1 ώρα πριν συμβεί το φαινόμενο.

Κοιτάμε τα ρολογάκια πάνω αριστερά και πάνω δεξιά:

1499068182_Screenshot2021-01-14193448.jpg.6a2c0edf43c968bd6f575717ba52e51a.jpg

Προφανώς σχεδόν ίδια, κάπου 430Wh. Λογικό αφού παίζουν κάπου 400W.

Πάμε να δούμε στην άλλη κατάσταση:

427897266_Screenshot2021-01-14193354.jpg.7517fc1d3f8784e9d462dccb93472c8f.jpg

Το fujitsu σταθερά και το mitsubishi τεράστια αύξηση στα 740Wh.

Οπότε ξαφνικά το mitsubishi έγινε toytomi.

Παίζει σε χειρότερο cop και μάλλον θα οδηγεί σε υπερθέρμανση.

Αυτά.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με το που ξεκίνησαν τα κρύα το toyo έβαλε τούρμπο κ καίει ότι βρει :)

Θα είχε νόημα να τσιμπήσω στα υπνοδωμάτια 1-2 βαθμούς περισσότερους από το toyo στο σαλόνι να το "βοηθήσω" λίγο;

Π.χ Το τοσιμπα είτε 20-21-23 μόλις πιάσει θα κάνει για συντήρηση 230-240 , γύρω στα 290-300 το ινβεντορ απέναντι ενώ στο τογιο η αύξηση ζήτησης 1-2 βαθμοί σημαίνει κ μόνιμο παιχνίδι στα 700w σχεδόν διπλάσιο δηλ από ότι πριν κατέβει η θερμοκρασια (οξω αυτή τη στιγμή έχει 11)

Btw σήμερα το mirai για κάνα 15λεπτο έκανε ένα συντονισμο-τριξιμο άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...