Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν μια διαπίστωση που έκανα για τα fujitsu. Ενώ καταναλώνουν περίπου την ίδια ισχύ με ημέρες στις οποίες ο καιρός ήταν καλύτερος και η θερμοκρασία υψηλότερη, διαπιστώνω ότι ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας έχει πολύ χαμηλότερη ταχύτητα και θόρυβο σε σχέση με άλλες ημέρες με πολύ πιο ήπιο καιρό, πως γίνεται να συμβαίνει αυτό αφού λογικά το κλιματιστικό καλείται να εξυπηρετήσει υψηλότερες θερμικές απαιτήσεις και έπρεπε να λειτουργεί πιο "βαριά"; Δεν γνωρίζω. Η ισχύς τελικά είναι σε σχετικά καλά επίπεδα παρόλο τον βαρύ καιρο. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επειδή η εταιρεία γνωρίζει την ευπάθεια με τα defrost, όταν πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία ρίχνει την ταχύτητα του ανεμιστήρα για να μην αρχίσει το defrost και παγώσει ο χώρος, προφανώς υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που αντλει δεδομένα από θερμοκρασίες εσωτερική εξωτερική ισχύ συμπιεστή και καθορίζει πως θα συμπεριφερθει ο ανεμιστήρας της εξωτερικής, από ότι φαίνεται η ταχύτητα του δεν αυξάνεται απαραίτητα μόνο από το φορτίο που πρέπει να καλυψει και την ισχύ του συμπιεστή αλλά μπορεί και να μειώνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

24ωρο. Που πάει όλη αυτή η ενέργεια ;

image.png.7058486619cbf18303b2a44fabd42516.png

Τραγικο το Mitsubishi νομιζω!  θυμισε μου 24αρι κι αυτο;

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Δείχνει αρκετό χιόνι το άσχημο είναι το μετά με το πολύ κρύο 

Οντως το πολυ κρυο κι ο παγος ειναι θεμα..βεβαια..κατσε να το δουμε😃

Οταν πηγες το toshiba 22 ποσο ανεβασε στα 500 αν το βλεπω καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Λοιπόν μια διαπίστωση που έκανα για τα fujitsu. Ενώ καταναλώνουν περίπου την ίδια ισχύ με ημέρες στις οποίες ο καιρός ήταν καλύτερος και η θερμοκρασία υψηλότερη, διαπιστώνω ότι ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας έχει πολύ χαμηλότερη ταχύτητα και θόρυβο σε σχέση με άλλες ημέρες με πολύ πιο ήπιο καιρό, πως γίνεται να συμβαίνει αυτό αφού λογικά το κλιματιστικό καλείται να εξυπηρετήσει υψηλότερες θερμικές απαιτήσεις και έπρεπε να λειτουργεί πιο "βαριά"; Δεν γνωρίζω. Η ισχύς τελικά είναι σε σχετικά καλά επίπεδα παρόλο τον βαρύ καιρο. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επειδή η εταιρεία γνωρίζει την ευπάθεια με τα defrost, όταν πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία ρίχνει την ταχύτητα του ανεμιστήρα για να μην αρχίσει το defrost και παγώσει ο χώρος, προφανώς υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που αντλει δεδομένα από θερμοκρασίες εσωτερική εξωτερική ισχύ συμπιεστή και καθορίζει πως θα συμπεριφερθει ο ανεμιστήρας της εξωτερικής, από ότι φαίνεται η ταχύτητα του δεν αυξάνεται απαραίτητα μόνο από το φορτίο που πρέπει να καλυψει και την ισχύ του συμπιεστή αλλά μπορεί και να μειώνεται. 

Ναι το έχω θίξει αυτό.

Όταν πέφτει η εξωτερική κάτω από 8-9C , γίνεται τέρμα αθόρυβο.

36 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τραγικο το Mitsubishi νομιζω!  θυμισε μου 24αρι κι αυτο;

18άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jonis είπε

Τι έγινε από τις 12:00 μέχρι τις 20:00 και δεν υπήρξε ούτε ένα on/off σε σχέση με πριν ;

Δεν ξέρω, το σπίτι ήταν κλειστό. Να υποθέσω ότι το παρατεταμένο ψύχος, αύξησε τις απώλειες. 

Συγκριτικά, την ίδια στιγμή στο διπλανό όμοιο σπίτι με το fujitsu, η σύζυγος το έκλεισε γιατί της φάνηκε πολύ ζεστός ο χώρος ερχόμενη από έξω...

ΥΓ

Στις 20:00 τους έβαλα το mitsubishi σε fixed ανεμιστήρα 3η από 4η σκάλα .

Φαίνεται να υπάρχει μια μικρή βελτίωση στην κατανάλωση και ελπίζω να έχουν και καλύτερη διασπορά θερμότητας στον χώρο:

image.png.d8c19915e83050287cb2be9942371326.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι το έχω θίξει αυτό.

Όταν πέφτει η εξωτερική κάτω από 8-9C , γίνεται τέρμα αθόρυβο.

18άρι.

11.1 έχουμε εξω και 50% RH. Τελικά δεν είναι και τόσο χαμηλά όσο νόμιζα. Ελάχιστος θόρυβος από τις μονάδες έξω. Κανένα ίχνος πάγου και συμπυκνώματος στις μονάδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Τραγικο το Mitsubishi νομιζω!  θυμισε μου 24αρι κι αυτο;

Οντως το πολυ κρυο κι ο παγος ειναι θεμα..βεβαια..κατσε να το δουμε😃

Οταν πηγες το toshiba 22 ποσο ανεβασε στα 500 αν το βλεπω καλα;

ναι πηγε μεχρι 600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rbx1000τελικα το kuro φαινεται να δουλευει και με wattαναμεσα στα 200-420 

αυτο που εχει κανει το daikin να ειναι defrost ?

 

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-01-16 082026.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-01-16 082102.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-01-16 082012.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ω ναι! Πρώτη φορά σήμερα είδα το Toshiba να κάνει defrost! Έξω όλα άσπρα, χιονίζει αβερτα , εξ.θερμοκρασια -1C , υγρασία 98% 

και σε μενα βλεπω να εχει ασπρισει η εξωτερικη μοναδα μαλλον ετοιμαζεται για df ,

66FE6405-B2AF-41B9-BCA5-A73AC65ED0B9.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Ω ναι! Πρώτη φορά σήμερα είδα το Toshiba να κάνει defrost! Έξω όλα άσπρα, χιονίζει αβερτα , εξ.θερμοκρασια -1C , υγρασία 98% 

Τώρα μου έβαλες δύο ιδέες:

Από τη μία ότι είμαι τυχερός γιατί στην περιοχή μου, αν και βρέχει κατά περιόδους από τα ξημερώματα, τώρα, η υγρασία έξω είναι γύρω στο 60%.

Από την άλλη ότι είμαι άτυχος, γιατί μπουγάτσα σαν και αυτή που απολάμβανα στη Θεσσαλονίκη προ αμνημονεύτων ετών, εδώ μόνο στα όνειρά μου μπορώ να απολαύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...