Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

(midea) Cold start:  outside: 4c | room temp: 19c | setpoint: 22c | room temp: 21.7 και απλά σταμάτησε  (follow me)
Θα ήθελα να κρατάει τα watt 150-200 παρά να κλείνει.

Screenshot_276.png.4f40ee075f7df8b0d1192c96be95005f.png

Για προσπάθησε να βρεις μια άλλη θέση στο κοντρόλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Για προσπάθησε να βρεις μια άλλη θέση στο κοντρόλ 

Δεν το έχω δει ποτέ κάτω από 250w σε θέρμανση, έχω κάνει δοκιμές.  Αντίθετα στην ψύξη έπεφτε στα 120w σταθερά για όλο το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Klausx είπε

(midea) Cold start:  outside: 4c | room temp: 19c | setpoint: 22c | room temp: 21.7 και απλά σταμάτησε  (follow me)
Θα ήθελα να κρατάει τα watt 150-200 παρά να κλείνει.

Screenshot_276.png.4f40ee075f7df8b0d1192c96be95005f.png

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολυ δύσκολο ενα κλιματιστικό να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε μέσω follow me/ifeel. Δεν γνωρίζει το κλιματιστικό την απόσταση/ύψος που έχουμε το τηλεχειριστήριο (αρα και τον αισθητήρα θερμοκρασίας),ο χρόνος εκπομπής της θερμοκρασίας του αισθητήρα είναι πολύ μεγάλος συνήθως καποια λεπτά .. (ενω με αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό, ελέγχει αμεσα τις μεταβολές θερμοκρασίας),επίσης συνήθως έχουν Offset 0, δηλαδη μολις φτάσει την θερμοκρασία που θέλουμε απλά κλείνει.. Με λίγα λόγια πιστευω οτι με follow me.. είναι θέμα χρόνου να κλείσει το κλιματιστικό.

Τέλος αλλη ελαχιστη κατανάλωση εχουν στην ψύξη και άλλη στην θέρμανση τα κλιματιστικα.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολυ δύσκολο ενα κλιματιστικό να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε μέσω follow me/ifeel. Δεν γνωρίζει το κλιματιστικό την απόσταση/ύψος που έχουμε το τηλεχειριστήριο (αρα και τον αισθηρήρα θερμοκρασίας),ο χρόνος εκπομπής της θερμοκρασίας του αισθηρήρα είναι πολύ μεγάλος συνήθως καποια λεπτά .. (ενω με αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό, ελέγχει αμεσα τις μεταβολές θερμοκρασίας),επίσης συνήθως έχουν Offset 0, δηλαδη μολις φτάσει την θερμοκρασία που θέλουμε απλά κλείνει.. 

στο I feel δεν είναι 0 το offset είναι στον +-1 όταν η εξωτερική είναι απο +2 έως +12 με πάνω από +12 είναι στο +2 για να σβήσει και στο -1 για να ξαναπάρει και στους από 2 και κάτω και με αρνητικές είναι στο +2 και -1 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

στο I feel δεν είναι 0 το offset είναι στον +-1 όταν η εξωτερική είναι απο +2 έως +12 με πάνω από +12 είναι στο +2 για να σβήσει και στο -1 για να ξαναπάρει και στους από 2 και κάτω και με αρνητικές είναι στο +2 και -1 

Πιο πιθανό σενάριο (για μενα) ειναι να αλλάζει ο προγραμματισμός (αρα και η ελάχιστη κατανάλωση του κλιματιστικού) σε αυτες τις θερμοκρασίες παρα να αλλάζει το Offset.

Αν θυμαμαι καλα στο service manual Kuro/Izuru έλεγε οτι με Ifeel το Offset είναι πάντα 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα όλους

Τα κλιματιστικά και τα δικά μου και του γείτονα είναι στην ταράτσα. Έχουμε από 3 ο καθένας σε έναν χώρο περίπου 10-12 τμ. Αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία κάλυψη. Θα είχαν καλύτερη απόδοση (αλλά και συντήρηση) αν τα είχαμε καλυμένα με κάποιο τρόπο φαντάζομαι. Είχαμε πάρει 1-2 προσφορές για να μια κατασκευή με σίδερο και πλεξιγλας και μας ζήτησαν περίπου 500-600€. Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσουμε τα χρήματα? Ο γείτονας ενώ στην αρχή το άκουγε, μετά την προσφορά (ρώτησε και 1-2 γνωστούς του από ότι μου είπε) και έχει κάνει πίσω. Η αλήθεια είναι ότι 300€ ο καθένας για αυτή την δουλειά δεν είναι και λίγα.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πιο πιθανό σενάριο (για μενα) ειναι να αλλάζει ο προγραμματισμός (αρα και η ελάχιστη κατανάλωση του κλιματιστικού) σε αυτες τις θερμοκρασίες παρα να αλλάζει το Offset.

Αν θυμαμαι καλα στο service manual Kuro/Izuru έλεγε οτι με Ifeel το Offset είναι πάντα 0.

βασει παρατηρησησς εβαλα και σχεδιασγραμμα στην προηγουμενη σελιδα και το βλεπω πως συμπεριφέρεται οταν το ανοιγόκλεινα εγω ποσο ανοχη εχει σε +- εννοειται βεβαια οπωψς λες και εχω πει ειναι θεμα προγραμματισμου

 

 

555555.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

βασει παρατηρησησς εβαλα και σχεδιασγραμμα στην προηγουμενη σελιδα και το βλεπω πως συμπεριφέρεται οταν το ανοιγόκλεινα εγω ποσο ανοχη εχει σε +- εννοειται βεβαια οπωψς λες και εχω πει ειναι θεμα προγραμματισμου

Αν π.χ. σε ενα Α εύρος εξ.θερμοκρασίας εχει ελάχιστη κατανάλωση 150W , σε ενα Β εύρος ελάχιστη 250W, και σε ένα C εύρος ελάχιστη 350W, και θεωρώντας οτι το Offset είναι 0, δεν θα έκλεινε σε διαφορετική θερμοκρασια το κλιματιστικό? :)

Παράδειγμα : Στο C θα έχει (στα μάτια μας offset) +2, στο B +1 και στο A 0

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα όλους

Τα κλιματιστικά και τα δικά μου και του γείτονα είναι στην ταράτσα. Έχουμε από 3 ο καθένας σε έναν χώρο περίπου 10-12 τμ. Αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία κάλυψη. Θα είχαν καλύτερη απόδοση (αλλά και συντήρηση) αν τα είχαμε καλυμένα με κάποιο τρόπο φαντάζομαι. Είχαμε πάρει 1-2 προσφορές για να μια κατασκευή με σίδερο και πλεξιγλας και μας ζήτησαν περίπου 500-600€. Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσουμε τα χρήματα? Ο γείτονας ενώ στην αρχή το άκουγε, μετά την προσφορά (ρώτησε και 1-2 γνωστούς του από ότι μου είπε) και έχει κάνει πίσω. Η αλήθεια είναι ότι 300€ ο καθένας για αυτή την δουλειά δεν είναι και λίγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Αν π.χ. σε ενα Α εύρος εξ.θερμοκρασίας εχει ελάχιστη κατανάλωση 150W , σε ενα Β εύρος ελάχιστη 250W, και σε ένα C εύρος ελάχιστη 350W, και θεωρώντας οτι το Offset είναι 0, δεν θα έκλεινε σε διαφορετική θερμοκρασια το κλιματιστικό? :)

Παράδειγμα : Στο C θα έχει +2, στο B +1 και στο A 0

δυστυχως στο ifeel πρεπει να κανεις χιλια πειραματα για να πετυχεις την θερμοκρασια που θες χωρις να κλεινει , τωρα εγω προσωπικα χωρις i feel δεν το εχω δοκιμασει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πιο πιθανό σενάριο (για μενα) ειναι να αλλάζει ο προγραμματισμός (αρα και η ελάχιστη κατανάλωση του κλιματιστικού) σε αυτες τις θερμοκρασίες παρα να αλλάζει το Offset.

Αν θυμαμαι καλα στο service manual Kuro/Izuru έλεγε οτι με Ifeel το Offset είναι πάντα 0.

 

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

βασει παρατηρησησς εβαλα και σχεδιασγραμμα στην προηγουμενη σελιδα και το βλεπω πως συμπεριφέρεται οταν το ανοιγόκλεινα εγω ποσο ανοχη εχει σε +- εννοειται βεβαια οπωψς λες και εχω πει ειναι θεμα προγραμματισμου

 

 

555555.png

 

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν π.χ. σε ενα Α εύρος εξ.θερμοκρασίας εχει ελάχιστη κατανάλωση 150W , σε ενα Β εύρος ελάχιστη 250W, και σε ένα C εύρος ελάχιστη 350W, και θεωρώντας οτι το Offset είναι 0, δεν θα έκλεινε σε διαφορετική θερμοκρασια το κλιματιστικό? :)

Παράδειγμα : Στο C θα έχει (στα μάτια μας offset) +2, στο B +1 και στο A 0

Το οφσετ ειναι παντα +2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολυ δύσκολο ενα κλιματιστικό να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε μέσω follow me/ifeel. Δεν γνωρίζει το κλιματιστικό την απόσταση/ύψος που έχουμε το τηλεχειριστήριο (αρα και τον αισθητήρα θερμοκρασίας),ο χρόνος εκπομπής της θερμοκρασίας του αισθητήρα είναι πολύ μεγάλος συνήθως καποια λεπτά .. (ενω με αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό, ελέγχει αμεσα τις μεταβολές θερμοκρασίας),επίσης συνήθως έχουν Offset 0, δηλαδη μολις φτάσει την θερμοκρασία που θέλουμε απλά κλείνει.. Με λίγα λόγια πιστευω οτι με follow me.. είναι θέμα χρόνου να κλείσει το κλιματιστικό.

Τέλος αλλη ελαχιστη κατανάλωση εχουν στην ψύξη και άλλη στην θέρμανση τα κλιματιστικα.

Σωστά το follow me είναι καλό μόνο για την αρχή, τουλάχιστον σε εμένα γλιτώνει τα on/off, το έβγαλα τώρα και είναι σταθερά στα 275w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 

Ωραίο!! Είναι από έτοιμα ντεξιον? πόσο σου στοιχισε το κουτι? Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να του κόβεις αέρα κλπ που ρωτάνε παρακάτω. Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές για πόσο κενό πρέπει να υπάρχει στην κάθε πλευρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...