Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κλιματιστικά 20 ετίας σε ταράτσα εκτεθειμένα χειμώνα καλοκαίρι. Σκέφτηκα  κάποιες λύσεις αλλά δεν τις προχώρησα.  Μόνο καλύμματα βάζω τώρα γιατί είναι σε εξοχικό (λείπω τον περισσότερο καιρό)  και κάνουν φωλιές οι σφήκες που είναι μεγάλο πρόβλημα για τις πλακέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Έχω κλιματιστικά 20 ετίας σε ταράτσα εκτεθειμένα χειμώνα καλοκαίρι. Σκέφτηκα  κάποιες λύσεις αλλά δεν τις προχώρησα.  Μόνο καλύμματα βάζω τώρα γιατί είναι σε εξοχικό (λείπω τον περισσότερο καιρό)  και κάνουν φωλιές οι σφήκες που είναι μεγάλο πρόβλημα για τις πλακέτες.

Ναι αυτό το επιχείρημα είπαν και στον γείτονα. Στο εξοχικό μου δεν έχει χαλάσει και είναι δίπλα στην θάλασσα 15 χρόνια χωρίς σκέπασμα κλπ. Το θέμα είναι ότι είναι στο σπίτι και τα δουλεύω συχνά ειδικά τον χειμώνα. Στα προηγούμενα σπίτια που έμενα ήταν συνήθως καλυμένα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είναι καθόλου εύκολη η πρόσβαση στην ταράτσα γιατί είναι με καταπακτή και ανεβαίνουμε με σκάλα (!) και ειδικά με το χιόνι αν το στρώσει δεν ξέρω τι θα κάνει η μονάδα και αν θα μπορεί να λειτουργεί ούτε φυσικά πόσο θα χειροτερέψει την αποδοση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολες συνθήκες για κλιματιστικό το οποίο έκλεισε για 1.5 μέρα και η θερμοκρασία έφτασε Κυριακή στις 11:00 στους ~4.

Το 18άρι morris τα δίνει όλα για να κρατήσει στους 20 τον χώρο.

Απο χτες δουλεύει φούλ για να συνεφέρει το χώρο.

Απο εδω και πέρα συνεχόμενη λειτουργία και ας λείπω απο τον χώρο. 

Screenshot_20210118-105011_Smart Life.jpg

Screenshot_20210118-105025_Smart Life.jpg

20210118_102232.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολυ δύσκολο ενα κλιματιστικό να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε μέσω follow me/ifeel. Δεν γνωρίζει το κλιματιστικό την απόσταση/ύψος που έχουμε το τηλεχειριστήριο (αρα και τον αισθητήρα θερμοκρασίας),ο χρόνος εκπομπής της θερμοκρασίας του αισθητήρα είναι πολύ μεγάλος συνήθως καποια λεπτά .. (ενω με αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό, ελέγχει αμεσα τις μεταβολές θερμοκρασίας),επίσης συνήθως έχουν Offset 0, δηλαδη μολις φτάσει την θερμοκρασία που θέλουμε απλά κλείνει.. Με λίγα λόγια πιστευω οτι με follow me.. είναι θέμα χρόνου να κλείσει το κλιματιστικό.

Τέλος αλλη ελαχιστη κατανάλωση εχουν στην ψύξη και άλλη στην θέρμανση τα κλιματιστικα.

Στο midea μου ( carrier ) , έχει 0.5 offset. Πάνω και κάτω. Ενεργοποίηση και κράτηση αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο midea μου ( carrier ) , έχει 0.5 offset. Πάνω και κάτω. Ενεργοποίηση και κράτηση αντίστοιχα.

Ε ναι 0.5 ειναι λογικό, αμελητεα διαφορά με το 0. Ο λόγος που υπάρχει το offset είναι διοτι τα κλιματιστικά μπαίνουν κάποιο σε ύψος στον τοίχο.. και υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας ψηλά και χαμηλα στον χώρο μας. Με ifeel/followme δεν εχει νόημα να υπάρχει.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους καλη χρονια,

@liakjimαπανταω τωρα γιατι γυρισα απο Κορεα και θα ειμαι 7 μερουλες καραντινα...

ηθελα να πω απλα οτι η διαφορα heavy duty κλιματιστικου με "απλο" κλιματιστικο σε κρυο κλιμα με χαμηλες θερμοκρασιες και υγρασια ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη.

δεν εχω να παραθεσω διαγραμματα αλλα θα πω απλα οτι το ap71 δουλευει εδω και 3 μερες χωρις να εχει κλεισει καθολου συντηρει θερμοκρασια 23-24 βαθμους χωρις να εχει ανεβασει καθολου στροφες απο low και χωρις να εχει κανει ουτε ενα defrost. -2 αυτη την στιγμη στην πεντελη με 24 βαθμους ζητουμενη το ap71 ειναι μεταξυ 800-1000 watt με αντιστοιχη καταναλωση στο klca στα 1200 με 1300 watt για ζητουμενη 22 βαθμων σε μικροτερο χωρο με 5 defrost ηδη σημερα.

νομιζω οτι το ap71 εδειξε τα δοντια του σε τι εστι heavy duty  κλιματιστικο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες αυτά σχεδιαγράμματα που βάζετε δεν τα καταλαβαίνω.. Μπορείτε να προτείνετε μια αξιόπιστη εταιρεία..θα πάρω έναν 16αρι για σαλόνι και 9αρι για υπνοδωμάτιο.Τα θέλω κυρίως για ψύξη.. Και έχω κοζαρει τα toyotomi hero eco..είναι καλά αυτά? ευχαριστώ

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι πολυ δύσκολο ενα κλιματιστικό να διατηρήσει την θερμοκρασία που θέλουμε μέσω follow me/ifeel. Δεν γνωρίζει το κλιματιστικό την απόσταση/ύψος που έχουμε το τηλεχειριστήριο (αρα και τον αισθητήρα θερμοκρασίας),ο χρόνος εκπομπής της θερμοκρασίας του αισθητήρα είναι πολύ μεγάλος συνήθως καποια λεπτά .. (ενω με αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό, ελέγχει αμεσα τις μεταβολές θερμοκρασίας),επίσης συνήθως έχουν Offset 0, δηλαδη μολις φτάσει την θερμοκρασία που θέλουμε απλά κλείνει.. Με λίγα λόγια πιστευω οτι με follow me.. είναι θέμα χρόνου να κλείσει το κλιματιστικό.

Το αντίθετο . Ο θερμοστάτης πάνω στο κλιματιστικό αισθάνεται μόνο τη θερμοκρασία που έχει απο πάνω του . Που σημαίνει οτι εξαρτάται απο την τοποθέτηση του κλιματιστικού και τη ροή του αέρα. Αντίθετα με το ifeel εξαρτάται απο την έξυπνη τοποθέτηση του τηλεκοντρολ σε ένα σωστό σημείο όπου και πετυχαίνεις τη σωστή θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Καλησπερα σε ολους καλη χρονια,

@liakjimαπανταω τωρα γιατι γυρισα απο Κορεα και θα ειμαι 7 μερουλες καραντινα...

ηθελα να πω απλα οτι η διαφορα heavy duty κλιματιστικου με "απλο" κλιματιστικο σε κρυο κλιμα με χαμηλες θερμοκρασιες και υγρασια ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη.

δεν εχω να παραθεσω διαγραμματα αλλα θα πω απλα οτι το ap71 δουλευει εδω και 3 μερες χωρις να εχει κλεισει καθολου συντηρει θερμοκρασια 23-24 βαθμους χωρις να εχει ανεβασει καθολου στροφες απο low και χωρις να εχει κανει ουτε ενα defrost. -2 αυτη την στιγμη στην πεντελη με 24 βαθμους ζητουμενη το ap71 ειναι μεταξυ 800-1000 watt με αντιστοιχη καταναλωση στο klca στα 1200 με 1300 watt για ζητουμενη 22 βαθμων σε μικροτερο χωρο με 5 defrost ηδη σημερα.

νομιζω οτι το ap71 εδειξε τα δοντια του σε τι εστι heavy duty  κλιματιστικο. 

Φανταστικό!

Μήπως μπόρεσες να δεις αν το συγκεκριμένο κλιματιστικό αλλάζει συμπεριφορά σε κάποιο εύρος θερμοκρασίας όπως κάνει το 18αρι Mitsubishi sf50ve το οποίο στους 12C και κάτω ανεβάζει στα 1000W κατανάλωση;

ΥΓ Το οποίο από όσα λες μάλλον είναι μικρό για τον χώρο του μιας και ζοριζεται για 21 ζήτηση και 6 ντιφροστ μέχρι τώρα.

49 λεπτά πριν, daPro είπε

Παίδες αυτά σχεδιαγράμματα που βάζετε δεν τα καταλαβαίνω.. Μπορείτε να προτείνετε μια αξιόπιστη εταιρεία..θα πάρω έναν 16αρι για σαλόνι και 9αρι για υπνοδωμάτιο.Τα θέλω κυρίως για ψύξη.. Και έχω κοζαρει τα toyotomi hero eco..είναι καλά αυτά? ευχαριστώ

Θα τα απέφευγα τα συγκεκριμένα.

Στην υπογραφή μου έχει ένα ερωτηματολόγιο. Αν θες συμπλήρωσε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Ιωάννινα με κρύο. Toyotomi hiro 17, Samsung 12αρi και Panasonic 12αρι συνολικές kwh περίπου στις 25.Εξωτερικη από - 4 έως 5..

Επισης για τα mitsubishi heavy duty μιλάτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φανταστικό!

Μήπως μπόρεσες να δεις αν το συγκεκριμένο κλιματιστικό αλλάζει συμπεριφορά σε κάποιο εύρος θερμοκρασίας όπως κάνει το 18αρι Mitsubishi sf50ve το οποίο στους 12C και κάτω ανεβάζει στα 1000W κατανάλωση;

ΥΓ Το οποίο από όσα λες μάλλον είναι μικρό για τον χώρο του μιας και ζοριζεται για 21 ζήτηση και 6 ντιφροστ μέχρι τώρα.

Θα τα απέφευγα τα συγκεκριμένα.

Στην υπογραφή μου έχει ένα ερωτηματολόγιο. Αν θες συμπλήρωσε το.

Απο οσο προλαβα να δω οχι δεν ειχε τετοια συμπεριφορα, με 5-6 βαθμους εξω ηταν καπου στα 400-500 watt για 23 βαθμους ζητουμενη.

οσο για το klca αν ειχε την εξωτερικη μοναδα του ap71 πιστευω θα το βλεπαμε σε καθε διαμερισμα κρεμασμενο στους τοιχους, δεν ειναι το οτι ειναι μικρο γιατι στην ουσια θερμενει χωλ 2 δωματια αλλα βρικεται σε μπαλκονι που το φυσαει φουλ βοριας και ειναι οπως ξερουμε επιρρεπες στα defrost το οποιο προσωπικη μου αποψη ειναι και το μοναδικο μειονεκτημα του.

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Στα Ιωάννινα με κρύο. Toyotomi hiro 17, Samsung 12αρi και Panasonic 12αρι συνολικές kwh περίπου στις 25.Εξωτερικη από - 4 έως 5..

Επισης για τα mitsubishi heavy duty μιλάτε? 

Σωστα!!!

συγκεκριμενα για το μοντελο Mitsubishi MSZ/MUZ-AP71VG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Απο οσο προλαβα να δω οχι δεν ειχε τετοια συμπεριφορα, με 5-6 βαθμους εξω ηταν καπου στα 400-500 watt για 23 βαθμους ζητουμενη.

οσο για το klca αν ειχε την εξωτερικη μοναδα του ap71 πιστευω θα το βλεπαμε σε καθε διαμερισμα κρεμασμενο στους τοιχους, δεν ειναι το οτι ειναι μικρο γιατι στην ουσια θερμενει χωλ 2 δωματια αλλα βρικεται σε μπαλκονι που το φυσαει φουλ βοριας και ειναι οπως ξερουμε επιρρεπες στα defrost το οποιο προσωπικη μου αποψη ειναι και το μοναδικο μειονεκτημα του.

Σωστα!!!

συγκεκριμενα για το μοντελο Mitsubishi MSZ/MUZ-AP71VG

Από θέμα θορύβου σύγκριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JTRGamer είπε

 δεν έχω πάνω από 190€

Καλές μάρκες εδώ στην Ελλάδα θεωρούνται Carrier και trotec ίσως και inventor, πρέπει να πάρεις 12αρι άμα βρεις σε θέρμανση διότι υπάρχουν απώλειες λόγω χαραμαδων, δεν βρισκεις τίποτε σε αυτά τα λεφτά μόνο κάτι εντελώς αμφίρροπες μάρκες μόνο για ψύξη, είναι συμβατικής τεχνολογίας και όχι inverter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Χωρίς Ifeel / follow me ναι.. Στα Greeοειδες που θυμάμαι, με ifeel το Οffset είναι μηδεν.

Στο Kuro και με ifeel και χωρις ifeel το offset, συμφωνα με την ενδειξη που σου δειχνει, ειναι:
Αν Tamb. ≥Tpreset+ 2°C = off
Αν Tamb ≤Tpreset - 1°C  = on

Μάλιστα η συγκεκριμενη ενδειξη εχει ηδη offset - 3 σε σχεση με το τι διαβαζει το αισθητηριο.
Με βαση τον προγραμματισμο του συμφωνα με τον αισθητηρα θερμοκρασιας κανονικα ειναι:
Αν Tamb.≥Tpreset+5°C = off
Αν Tamb.≤Tpreset+2°C = on

Απλως οταν σου δειχνει στην οθονη πχ 22 ο αισθητηρας του διαβαζει κανονικα 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...