Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το TOSHIBA σήμερα τα έπαιξε. Το άναψα στις 20.30 περίπου. Μετά από λίγο σταμάτησε για κάνα 15λεπτο και ξεκίνησε πάλι. Δούλεψε για μια ώρα και μετά πάλι τα ίδια. Άρχισε να δουλεύει για λίγα λεπτά και μετά να σταματάει. Πλέον δεν ξέρω το έγινε. Αναβοσβηνει ταυτόχρονα και συνεχόμενα η λυχνία λειτουργίας και λυχνία του χρονοδιακόπτη ασταμάτητα και συνεχίζει έτσι είτε το κλείσεις είτε το ανοίξεις από το χειριστήριο. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Δεν βρίσκω κάτι στο εγχειρίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. 

Σε σπίτι φίλου ο οποίος καίει κλιματιστικα τώρα για θέρμανση βλέπει περίεργες κατανάλωσεις τύπου 30kwh την μέρα, τα κλιματιστικα κάινε περίπου 15 ώρες την ημέρα ίσως και παραπάνω 

Η θερμοκρασία που ζητάει πάντα είναι 21 βαθμούς. 

Τα μοντέλα είναι αυτά εδώ Toshiba Mirai RAS-16BAVG-E / RAS-16BKVG-E

Toyotomi TDN/TDG-8PA28VR 9.000btu

Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; 

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Το TOSHIBA σήμερα τα έπαιξε. Το άναψα στις 20.30 περίπου. Μετά από λίγο σταμάτησε για κάνα 15λεπτο και ξεκίνησε πάλι. Δούλεψε για μια ώρα και μετά πάλι τα ίδια. Άρχισε να δουλεύει για λίγα λεπτά και μετά να σταματάει. Πλέον δεν ξέρω το έγινε. Αναβοσβηνει ταυτόχρονα και συνεχόμενα η λυχνία λειτουργίας και λυχνία του χρονοδιακόπτη ασταμάτητα και συνεχίζει έτσι είτε το κλείσεις είτε το ανοίξεις από το χειριστήριο. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Δεν βρίσκω κάτι στο εγχειρίδιο. 

Δε ξέρω αλλά δοκίμασε να το βγάλεις από την πρίζα αν είναι σε κουτι συνδεδεμένο κλειστο από την ασφάλεια του πίνακα μήπως και επανέλθει 

6 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. 

Σε σπίτι φίλου ο οποίος καίει κλιματιστικα τώρα για θέρμανση βλέπει περίεργες κατανάλωσεις τύπου 30kwh την μέρα, τα κλιματιστικα κάινε περίπου 15 ώρες την ημέρα ίσως και παραπάνω 

Η θερμοκρασία που ζητάει πάντα είναι 21 βαθμούς. 

Τα μοντέλα είναι αυτά εδώ Toshiba Mirai RAS-16BAVG-E / RAS-16BKVG-E

Toyotomi TDN/TDG-8PA28VR 9.000btu

Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; 

Είναι συνάρτηση απωλειών εξωτερικής θερμοκρασίας και διακοπτομενης λειτουργίας ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω αλλά δοκίμασε να το βγάλεις από την πρίζα αν είναι σε κουτι συνδεδεμένο κλειστο από την ασφάλεια του πίνακα μήπως και επανέλθει 

Αυτό έκανα φίλε. Έκλεισα τον διακόπτη από τον πίνακα (παραδόξως οι λυχνίες συνέχισαν να αναβοσβήνουν!!!) και στην συνέχεια επανήλθε και προς το παρόν δουλεύει συνεχόμενα. Το παρακολουθώ και ελπίζω να ήταν τυχαίαο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Αυτό έκανα φίλε. Έκλεισα τον διακόπτη από τον πίνακα (παραδόξως οι λυχνίες συνέχισαν να αναβοσβήνουν!!!) και στην συνέχεια επανήλθε και προς το παρόν δουλεύει συνεχόμενα. Το παρακολουθώ και ελπίζω να ήταν τυχαίαο. 

Αύριο τηλέφωνο αντιπροσωπεία αν είσαι μέσα στην εγγυηση , ποιο μοντέλο έχεις 

Αν στο ξανακάνει μέχρι αύριο κλείσε την τροφοδοσία ρεύματος τουλάχιστον για 10 λεπτά 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αύριο τηλέφωνο αντιπροσωπεία αν είσαι μέσα στην εγγυηση , ποιο μοντέλο έχεις 

Toshiba Ras 18bkvg-e. Θα κάνω ένα τηλέφωνο δεν έχεις άδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αύριο τηλέφωνο αντιπροσωπεία αν είσαι μέσα στην εγγυηση , ποιο μοντέλο έχεις 

Αν στο ξανακάνει μέχρι αύριο κλείσε την τροφοδοσία ρεύματος τουλάχιστον για 10 λεπτά 

Μια απορια με το perfera που εχω και που ταυτοχρονα εξελισσεται και σε ζητημα.. Δεν γκαζωνει. Δηλαδη το βαζω στο powerful και πανω απο 370 w δεν παει με τιποτε με αποτελεσμα να μην ανεβαζει την θερμοκρασια οσο θελω σε καποιες σπανιες περιπτωσεις στην αρχη της λειτουργιας παει κατι παραπανω απο 500 w ενω αντιθετα το ururu στον ιδιο χωρο το 1000w το εχει για πλακα. Ψυλιαζομαι οτι την πατησα λογω θεσης της εσωτερικης. Και εξηγω γιατι. Ο σενσορας ειναι απο κατω και ειναι σε μικρη αποσταση απο την κορυφη του κουρτινοξιλου 4 cm περιπου οποτε ο ζεστος αερας της εκροης στροβιλιζεται μεταξυ κουρτινοξυλου και σενσορα και το μηχανημα παιρνει λαθος ενδειξη θερμοκρασιας χωρου μεγαλυτερης της κανονικης με αποτελεσμα να μην δινει εντολη στον συμπιεστη να γκαζωσει. Εχω βαλει και ενα θερμομετρο εξοδου του θερμου αερα εκει θα το βγαλω γιατι ειναι κοντα στον σενσορα και πιθανον  να τον καλυπτει καπως και  βλεπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Δεν γκαζωνει. Δηλαδη το βαζω στο powerful και πανω απο 370 w δεν παει με τιποτε με αποτελεσμα να μην ανεβαζει την θερμοκρασια οσο θελω σε καποιες σπανιες περιπτωσεις στην αρχη της λειτουργιας παει κατι παραπανω απο 500 w ενω αντιθετα το ururu στον ιδιο χωρο το 1000w το εχει για πλακα

Με την ίδια θερμοκρασία ζητούμενη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Μια απορια με το perfera που εχω και που ταυτοχρονα εξελισσεται και σε ζητημα.. Δεν γκαζωνει. Δηλαδη το βαζω στο powerful και πανω απο 370 w δεν παει με τιποτε με αποτελεσμα να μην ανεβαζει την θερμοκρασια οσο θελω σε καποιες σπανιες περιπτωσεις στην αρχη της λειτουργιας παει κατι παραπανω απο 500 w ενω αντιθετα το ururu στον ιδιο χωρο το 1000w το εχει για πλακα. Ψυλιαζομαι οτι την πατησα λογω θεσης της εσωτερικης. Και εξηγω γιατι. Ο σενσορας ειναι απο κατω και ειναι σε μικρη αποσταση απο την κορυφη του κουρτινοξιλου 4 cm περιπου οποτε ο ζεστος αερας της εκροης στροβιλιζεται μεταξυ κουρτινοξυλου και σενσορα και το μηχανημα παιρνει λαθος ενδειξη θερμοκρασιας χωρου μεγαλυτερης της κανονικης με αποτελεσμα να μην δινει εντολη στον συμπιεστη να γκαζωσει. Εχω βαλει και ενα θερμομετρο εξοδου του θερμου αερα εκει θα το βγαλω γιατι ειναι κοντα στον σενσορα και πιθανον  να τον καλυπτει καπως και  βλεπουμε....

Δεν πιστευω να εχεις ενεργοποιησει στον controller το power saving mode ???

Εγω το δοκιμασα απο περιεργεια στο powerful λιγο χθες και ξεκινησε απο τα 300 και εφτασε μεχρι τα 800 , οπου και το σταματησα .

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. 

Σε σπίτι φίλου ο οποίος καίει κλιματιστικα τώρα για θέρμανση βλέπει περίεργες κατανάλωσεις τύπου 30kwh την μέρα, τα κλιματιστικα κάινε περίπου 15 ώρες την ημέρα ίσως και παραπάνω 

Η θερμοκρασία που ζητάει πάντα είναι 21 βαθμούς. 

Τα μοντέλα είναι αυτά εδώ Toshiba Mirai RAS-16BAVG-E / RAS-16BKVG-E

Toyotomi TDN/TDG-8PA28VR 9.000btu

Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; 

Ανάλογα με τις απώλειες που έχεις πάει και η κατανάλωση.

6A30BD3F-1C13-4D08-B523-33FA2F495A87.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kax54638 είπε

Το TOSHIBA σήμερα τα έπαιξε. Το άναψα στις 20.30 περίπου. Μετά από λίγο σταμάτησε για κάνα 15λεπτο και ξεκίνησε πάλι. Δούλεψε για μια ώρα και μετά πάλι τα ίδια. Άρχισε να δουλεύει για λίγα λεπτά και μετά να σταματάει. Πλέον δεν ξέρω το έγινε. Αναβοσβηνει ταυτόχρονα και συνεχόμενα η λυχνία λειτουργίας και λυχνία του χρονοδιακόπτη ασταμάτητα και συνεχίζει έτσι είτε το κλείσεις είτε το ανοίξεις από το χειριστήριο. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Δεν βρίσκω κάτι στο εγχειρίδιο. 

Αν το ξανακάνει, δες με ποιον τρόπο αναβοσβηνουν τα λαμπάκια. Αντιστοιχεί σε κάποιο error πχ αν δύο φορές το τάδε και μια φορά το άλλο είναι το error 1 που σημαίνει κάτι. Οπότε την επόμενη φορά τράβα ένα βίντεο.

7 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. 

Σε σπίτι φίλου ο οποίος καίει κλιματιστικα τώρα για θέρμανση βλέπει περίεργες κατανάλωσεις τύπου 30kwh την μέρα, τα κλιματιστικα κάινε περίπου 15 ώρες την ημέρα ίσως και παραπάνω 

Η θερμοκρασία που ζητάει πάντα είναι 21 βαθμούς. 

Τα μοντέλα είναι αυτά εδώ Toshiba Mirai RAS-16BAVG-E / RAS-16BKVG-E

Toyotomi TDN/TDG-8PA28VR 9.000btu

Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; 

Που είναι το περίεργο;

Ανάλογα με τις απώλειες του σπιτιού.

Πχ ένα μόνο κλιματιστικό μπορεί να κάψει μόνο του 30kwh

Screenshot_2021-01-20-07-21-13-597_com.coolkit.jpg.19c85f20771da3226920ed628e5a879b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimostr είπε

Με την ίδια θερμοκρασία ζητούμενη ?

Το πηγα και 30 και ανεβαινει λιγο μεχρι τα 360 και πεψτει παλι στα 300 . Δεν θελει να ανεβει με τιποτε..

5 ώρες πριν, steliosdj είπε

Δεν πιστευω να εχεις ενεργοποιησει στον controller το power saving mode ???

Εγω το δοκιμασα απο περιεργεια στο powerful λιγο χθες και ξεκινησε απο τα 300 και εφτασε μεχρι τα 800 , οπου και το σταματησα .

Οχι τα εχω off και το silent και το eco..Θα το βγαλω απο την πριζα και θα το επανεκκινησω..

7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Το πηγα και 30 και ανεβαινει λιγο μεχρι τα 360 και πεψτει παλι στα 300 . Δεν θελει να ανεβει με τιποτε..

Οχι τα εχω off και το silent και το eco..Θα το βγαλω απο την πριζα και θα το επανεκκινησω..

Δειτε και την καμπυλη ευρους λειτουργιας. Βασικα και σε αυτα τα watt αποδιδει με βαση τον ζεστο αερα που στελνει δεν εχει δηλαδη θεμα αποδοσης / καταναλωσης απλα ειναι μιζερο στο να ανεβει

January20-075216AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα στα Ιωάννινα με θερμοκρασίες έως - 4 και έως 15 ώρες λειτουργίας το toyotomi καεί περίπου 13kwh το Panasonic περί τις 6kwh και το samsung περίπου 8kwh.

Σπιτι 73 τμ με πατάρι 18τμ με σχετικά καλή κατασκευή, και με πολλά κουφώματα. Ρύθμιση στο 24 και εσωτερική 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν χρήσιμο πιστεύω όταν λέμε για τα κλιματιστικά μας να αναφέρουμε το μοντέλο και όχι μόνο την μάρκα γιατί ίσως να βγει κάποιο λάθος συμπέρασμα πχ εγώ έχω το daikin atxc 25b άλλο όμως αυτό άλλο το daikin sarara και τα δύο daikin αλλά μόνο στο όνομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...