Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Δυστυχως η κατασταση παραμενει μιλησα με αντιπροσωπεια νομου και θα ερθουν αυριο να το δουν ...

 

 

ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ !!!  ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΝΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΣΑΛΤΑΡΩ !!!

January20-070040PM.png

Δεν υπαρχει και ιντερνετικος καφες να κερασω.... Ρε wifi του διαβολου εργαλειο 😈

Ας ξεμπλεξουμε με τις πανδημιες κλπ ... και θα ηθελα να τα πουμε απο κοντα . Εχουμε σοβαρα θεματα να αναλυσουμε και να μελετησουμε !:)

Φανταζομαι καποια στιγμη στο παρελθον, ενεργοποιησες το power saving . Αυτο νομιζω οτι λεγεται "σφαλμα χρηστη". Δε σου φταιει σε κατι το wifi . 😛  😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Ας ξεμπλεξουμε με τις πανδημιες κλπ ... και θα ηθελα να τα πουμε απο κοντα . Εχουμε σοβαρα θεματα να αναλυσουμε και να μελετησουμε !:)

Φανταζομαι καποια στιγμη στο παρελθον, ενεργοποιησες το power saving . Αυτο νομιζω οτι λεγεται "σφαλμα χρηστη". Δε σου φταιει σε κατι το wifi . 😛  😛

 

Δυστυχως ειμαι εκτος λεκανοπεδιου χα χα Ευχαριστω και παλι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Μια ερώτηση 

Τα κλιματιστικά inverter λένε ότι στη παγωνιά δεν κολλάνε σήμερα στο γραφείο με ρύθμιση 25 και turbo πάνω από 18 δεν πήγε  με τίποτα και σχεδόν κάθε 2 με 2,5 ώρες έκανε defrost  με εξωτερική απο 4 εώς 9 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2021 στις 11:31 ΠΜ, alexdeskas είπε

Είναι το 12αρι το perfera σε σαλοκουζινα 28τμ.

Στον 4ο όροφο 5οροφης οικοδομής του 2002.

Θεσσαλονίκη 0 βαθμοί τώρα.

Κατανάλωση 700w την ωρα

inbound2475490338261006465.png

Το έβαλα νωρίς το πρωί στο powerful και έκανε 2 defrost απανωτά κάθε μισή ώρα.

Μετά το άφησα στο 21 με αυτόματο ανεμιστήρα και δεν έκανε κανένα defrost.

Απλώς δε μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία στο χώρο.

Αν ανεβάσω σκάλα στον ανεμιστήρα μάλλον θα αρχισει πάλι τα defrost.

Τώρα δουλεύει μάλλον στην 3η σκάλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλησπέρα 

Μια ερώτηση 

Τα κλιματιστικά inverter λένε ότι στη παγωνιά δεν κολλάνε σήμερα στο γραφείο με ρύθμιση 25 και turbo πάνω από 18 δεν πήγε  με τίποτα και σχεδόν κάθε 2 με 2,5 ώρες έκανε defrost  με εξωτερική απο 4 εώς 9 

Τα καινούργια inverter στη παγωνιά δε κολλάνε αρκεί να έχουν αρκετά btu ώστε να καλύπτουν τις απωλειες του χώρου που είναι τοποθετημένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Nα ευχαριστησω τον @dimostr που με την ιδεα του με εβγαλε απο μπελαδες και επισκευες.

Οι μικρες 1-2 λεπτες αποφορτισεις δεν βοηθησαν.
Αφησα το κλιματιστικο χωρις ρευμα 3 ωρες. Επισης το αναψα με κλειστο το ρευμα και κοιμηθηκε με μισανοιχτες περσιδες για 3 ωρες.

Παρολα αυτα, εχω ελαττωματικο κλιματιστικο ή ηταν φυσιολογικο αυτο που επαθε;

Το δικό μου asyg24klca μέχρι τώρα και ενώ έχει φάει έναν σκασμό διακοπές ρεύματος, δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο. Ακόμα.

Φαντάζομαι ότι δεν σημαίνει μάλλον κάτι αυτό.

Πιθανολογώ ότι ήταν κάτι τυχαίο και λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.

Ίσως να μίλαγες με τον ηλεκτρολόγο σου για προστασία από διακυμάνσεις τάσης πχ επιτηρητή τάσης (με με ρωτάς σχετικά , δεν το κατέχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill2015 είπε

9.000 btu είναι για χώρο περίπου 20 τετραγωνικά 

Αν μπορείς τρέξε αυτό το link https://www.elith.gr/calc/st1.php

Να δούμε τι απωλειες έχεις ,αν δεν φταίνε οι απωλειες να δούμε τι μπορεί να φταίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου toshiba πάλι άρχισε και σήμερα τα ίδια. Σταματάει ξεκινάει χωρίς να έχει έξω τόσο χαμηλή θερμοκρασία ώστε να έχει πάγωσει. Έξωτερικα τουλάχιστον δεν φαίνεται. Το καλύτερο ότι και πάλι σε κάποια φάση μπλοκαρε με τις λυχνίες να αναβοσβήνουν ρύθμισα που προφανώς κάτι σημαίνει. Το έγραψα σε βίντεο. Έπρεπε να κλείσω τον διακόπτη από τον πίνακα για να επανέλθει.  Πήρα τηλ toshiba και το δήλωσαν σαν βλάβη ώστε να έρθει να το δει τεχνικός. Εν τω μεταξύ έχω και την εγγύηση του Κωτσοβολου που μου την έκαναν δώρο όταν το αγόρασα. Μήπως έπρεπε να πάρω τον Κωτσοβολο αντί απευθείας την Toshiba;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Το δικό μου toshiba πάλι άρχισε και σήμερα τα ίδια. Σταματάει ξεκινάει χωρίς να έχει έξω τόσο χαμηλή θερμοκρασία ώστε να έχει πάγωσει. Έξωτερικα τουλάχιστον δεν φαίνεται. Το καλύτερο ότι και πάλι σε κάποια φάση μπλοκαρε με τις λυχνίες να αναβοσβήνουν ρύθμισα που προφανώς κάτι σημαίνει. Το έγραψα σε βίντεο. Έπρεπε να κλείσω τον διακόπτη από τον πίνακα για να επανέλθει.  Πήρα τηλ toshiba και το δήλωσαν σαν βλάβη ώστε να έρθει να το δει τεχνικός. Εν τω μεταξύ έχω και την εγγύηση του Κωτσοβολου που μου την έκαναν δώρο όταν το αγόρασα. Μήπως έπρεπε να πάρω τον Κωτσοβολο αντί απευθείας την Toshiba;

 

 

Μπορείς να σηκώσεις το video να το δούμε;

 

17 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Το δικό μου toshiba πάλι άρχισε και σήμερα τα ίδια. Σταματάει ξεκινάει χωρίς να έχει έξω τόσο χαμηλή θερμοκρασία ώστε να έχει πάγωσει. Έξωτερικα τουλάχιστον δεν φαίνεται. Το καλύτερο ότι και πάλι σε κάποια φάση μπλοκαρε με τις λυχνίες να αναβοσβήνουν ρύθμισα που προφανώς κάτι σημαίνει. Το έγραψα σε βίντεο. Έπρεπε να κλείσω τον διακόπτη από τον πίνακα για να επανέλθει.  Πήρα τηλ toshiba και το δήλωσαν σαν βλάβη ώστε να έρθει να το δει τεχνικός. Εν τω μεταξύ έχω και την εγγύηση του Κωτσοβολου που μου την έκαναν δώρο όταν το αγόρασα. Μήπως έπρεπε να πάρω τον Κωτσοβολο αντί απευθείας την Toshiba;

 

 

Δες εδώ https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/Manuels techniques 2018/SM_SVM-18046_Air Conditioner Split Type Inverter R32 Indoor Unit RAS-18BKVG-E-TR- Outdoor Unit RAS-18BAVG-E-TR-_EN.pdf

Στη σελ 67 έχει οδηγίες για να κάνεις troubleshooting με το τηλεκοντρόλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να σηκώσεις το video να το δούμε;

 

Βεβαίως. Αυτό το έκανε μετά από 2-3 φορές που σταμάτησε και ξεκίνησε. Όσο το κάνει αυτό, μπορείς από το χειριστήριο να το ανοίξεις και να το κλείσεις αλλά τα φωτάκια συνεχίζουν. Κλείνοντας τον διακόπτη από τον πίνακα τα φωτάκια συνεχίζουν να ανάβουν (!!!) και πατώντας το off στο χειριστήριο σβήνει και σταματάνε να αναβοσβήνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Βεβαίως. Αυτό το έκανε μετά από 2-3 φορές που σταμάτησε και ξεκίνησε. Όσο το κάνει αυτό, μπορείς από το χειριστήριο να το ανοίξεις και να το κλείσεις αλλά τα φωτάκια συνεχίζουν. Κλείνοντας τον διακόπτη από τον πίνακα τα φωτάκια συνεχίζουν να ανάβουν (!!!) και πατώντας το off στο χειριστήριο σβήνει και σταματάνε να αναβοσβήνουν. 

Δες λίγο και το λινκ που σου ανέβασα πιο πάνω. Στο τηλεχειριστήριο έχεις ένα κουμπάκι για check.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

τάσης πχ επιτηρητή τάσης (με με ρωτάς σχετικά , δεν το κατέχω).

Το εψαξα. Δεν μπαινει ευκολα και μαζι με ολα τα υπολοιπα φτανω τα 250€ και με αρκετο μερεμετι. Θα μπει νεος πινακας αυτος δεν χωραει να φανταστεις. 
Η ερωτηση τωρα ειναι αν θα φερω την αντιπροςωπεια για ελενχο ή απλα θα ταλαιπωρησουν εμενα και το κλιματιστικο και θα φυγουν μια που το προβλημα εφυγε.

2 ώρες πριν, kax54638 είπε

Μήπως έπρεπε να πάρω τον Κωτσοβολο αντί απευθείας την Toshiba;

Nαι. Πρωτα ο Κοτσος. Αυτοι δρομολογουν οτι ειναι να παιξει. Εγω βεβαια τους πηρα και τους 2 προσπαθοντας να βρω λυση μην παγωσω γιατι ξεθαψα σομπες...

Επεξ/σία από pascalia2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Το εψαξα. Δεν μπαινει ευκολα και μαζι με ολα τα υπολοιπα φτανω τα 250€ και με αρκετο μερεμετι. Θα μπει νεος πινακας αυτος δεν χωραει να φανταστεις. 
Η ερωτηση τωρα ειναι αν θα φερω την αντιπροςωπεια για ελενχο ή απλα θα ταλαιπωρησουν εμενα και το κλιματιστικο και θα φυγουν μια που το προβλημα εφυγε.

Nαι. Πρωτα ο Κοτσος. Αυτοι δρομολογουν οτι ειναι να παιξει. Εγω βεβαια τους πηρα και τους 2 προσπαθοντας να βρω λυση μην παγωσω γιατι ξεθαψα σομπες...

Θα έλεγα να το παρακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, steliosdj είπε

Οχι σε αυτα τα μενου.

Στην κεντρικη οθονη του προγραμματος, πατα πανω αριστερα στις τρεις γραμμες ωστε να ανοιξει το κεντρικο μενου. Εκει βρες αυτο που γραφει : "power saving mode". Δες εαν ειναι ενεργοποιημενο στο perfera . Φαινεται με ενα πρασινο "οικολογικο" εικονιδιο. Μπορεις να επιλεξεις τα mode. Low/Medium/High .

Εκει μεσα μπορεις να επιλεξεις εξτρα ρυθμισεις.

 

Μετα το τελευταιο adjustment ηρθαμε αλφαδι......

January21-081450AM.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...