Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, katsikhs είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Εγκατάσταση καινούργιου MSZ-AP50VG. Το κλιματιστικό μου δείχνει θερμοκρασία χώρου 6-7 βαθμούς υψηλότερα από άλλους αισθητήρες στον χώρο, μέρα-νύχτα. 

Εάν κάποιος έχει το ίδιο ή κάποιο συγκρίσιμο μοντέλο, είναι εύκολο να δει μετρήσεις επάνω στο κλιματιστικό και σε περίπου 1 μέτρο χαμηλότερα; Μου φαίνεται πολύ μεγάλη διαφορά για να την προκαλεί η διαφορά ύψους, φοβάμαι πως θα πρέπει να πάω για αντικατάσταση thermistor από την πρώτη εβδομάδα.

Ευχαριστώ

H εφαρμογη σου δειχνει +6 βαθμους απο θερμομετρο που ειναι τοποθετημενο στο inlet της μοναδας?

Το thermistor ειναι στη θέση του?

1417976775_Screenshot_2021-01-24OBH799indd-MSZ-AP15-20VF_SM_OBH799pdf.png.87a8a06d24b0318b24b1496eead8bbae.png

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, jonis είπε

 

Αν μου έδινες κάποια μοντέλα από Κωτσόβολο ή mediamarkt θα σου ήμουν ευγνώμων μιας και από αυτά τα μαγαζιά έχω καλύτερες τιμές από αυτές που φαίνονται.

περι απωλειών που λες μήπως ήταν καλύτερα να πήγαινα σε 24αρι ή μικρότερο του 18 ;

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as50tdbhra-1u50jeffra-tundra-green/1471406

Πρέπει να είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την αντλία θερμότητας την βάζω να λειτουργεί όλη την ημέρα ή όχι; Αν ορισω μια θερμοκρασία και δεν ανέβει ποτέ μέχρι εκεί σημαίνει ότι δεν επαρκεί για τον χώρο; 

Ξέρω ότι είναι πολύ φθηνός τρόπος θέρμανσης, αλλά και 3,4 ευρώ την ημέρα δεν είναι λίγα. Άμα γίνεται να μην λειτουργεί όλο το 24ωρο θα βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lazostat είπε

Παιδιά την αντλία θερμότητας την βάζω να λειτουργεί όλη την ημέρα ή όχι; Αν ορισω μια θερμοκρασία και δεν ανέβει ποτέ μέχρι εκεί σημαίνει ότι δεν επαρκεί για τον χώρο; 

Ξέρω ότι είναι πολύ φθηνός τρόπος θέρμανσης, αλλά και 3,4 ευρώ την ημέρα δεν είναι λίγα. Άμα γίνεται να μην λειτουργεί όλο το 24ωρο θα βόλευε.

Καταρχήν είναι αποδεκτό ότι η συνεχόμενη λειτουργία είναι καλύτερα σε θέμα θερμικής άνεσης από το να ανοιγοκλείνεις μια πηγή θέρμανσης ,βάσει διαγραμμάτων και κόστους όπως έχουμε δει η συνεχόμενη λειτουργία για ένα σπίτι που κατοικείται είναι φθηνότερα ,τώρα για την επάρκεια που λες τα πράγματα χρήζουν διευκρίνισης ,αν το βάλεις στους 28 θα είναι λίγο δύσκολο να τους πιάσει εκτός και αν έχεις τέτοιες μονώσεις που δεν παίζονται ,αν έχεις μελέτη μηχανικού που σου λέει ότι θες αυτή την αντλία για 21 βαθμούς πχ στο χώρο και δε τους πιάνει τότε δεν επαρκεί και μάλλον ο μηχανικός η όποιος στη πρότεινε είναι Αλμπάνης 

Πρέπει όμως να πεις ,έχω την τάδε αντλία σε αυτό το σπίτι με αυτές τις απώλειες ζητάω πχ 21 βαθμούς και φτάνει μέχρι 18 ας πούμε τότε μπορούμε να πούμε πιο σίγουρα πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Το thermistor ειναι στη θέση του?

αυτό που φαίνεται είναι το αισθητήριο της θερμοκρασίας συμπύκνωσης όχι του χώρου που έχει εξωτερικά ρητίνη σε μορφή σταγόνας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nvel είπε

αυτό που φαίνεται είναι το αισθητήριο της θερμοκρασίας συμπύκνωσης όχι του χώρου που έχει εξωτερικά ρητίνη σε μορφή σταγόνας

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Χωρίς βατόμετρο δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Είναι πολύ μικρό το δωμάτιο, οπότε είναι πολύ πιθανό να διαβάζει υπερθέρμανση λόγω του καυτού αέρα που πάει ψηλά και εγκλωβίζεται στο ταβάνι.

Δοκίμασε να το βάλεις +2 από τον χώρο , με ανοιχτή την πόρτα του δωματίου και με τον ανεμιστήρα χειροκίνητα στο max και πες μας τι κάνει.

Δουλεύει με 50% παραπάνω σε σχέση με την θερμοκρασία έξω,το έβαλα 25 βαθμούς κελσίου χωρίς το πάνω κάτω του αέρα και λειτουργισε για μερικές ώρες,έχω άλλο θέμα όμως,το έχω 2 μήνεσ αλλά για έναν μήνα μου βγάζει κάποια στιγμή Ε9 P0 και δεν λειτουργεί μετά,μόνο off στο χειριστήριο και μετά ξανά δουλεύει,ψάχνοντας μέσο ίντερνετ μάλλον λέει για πλακέτα (e9) αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Δουλεύει με 50% παραπάνω σε σχέση με την θερμοκρασία έξω,το έβαλα 25 βαθμούς κελσίου χωρίς το πάνω κάτω του αέρα και λειτουργισε για μερικές ώρες,έχω άλλο θέμα όμως,το έχω 2 μήνεσ αλλά για έναν μήνα μου βγάζει κάποια στιγμή Ε9 P0 και δεν λειτουργεί μετά,μόνο off στο χειριστήριο και μετά ξανά δουλεύει,ψάχνοντας μέσο ίντερνετ μάλλον λέει για πλακέτα (e9) αλλαγή

Ναι, δεν είναι καλό αυτό. Τηλέφωνο στο σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lazostat είπε

Παιδιά την αντλία θερμότητας την βάζω να λειτουργεί όλη την ημέρα ή όχι; Αν ορισω μια θερμοκρασία και δεν ανέβει ποτέ μέχρι εκεί σημαίνει ότι δεν επαρκεί για τον χώρο; 

Ξέρω ότι είναι πολύ φθηνός τρόπος θέρμανσης, αλλά και 3,4 ευρώ την ημέρα δεν είναι λίγα. Άμα γίνεται να μην λειτουργεί όλο το 24ωρο θα βόλευε.

Την αντλία θερμότητας που είχαμε στο προηγούμενο σπίτι, την ανοίγαμε όταν άρχιζαν τα κρύα πχ Οκτώβριο και την σβήναμε ξανά την άνοιξη. Στο ενδιάμεσο απλά αν θες χαμηλώνεις την θερμοκρασία πχ το βράδυ που κοιμάσαι (επειδή έτσι κι αλλιώς σκεπάζεται) και φυσικά την σβήνεις αν θα λείψεις κάποιες μέρες από το σπίτι. Έτσι μας είπε ο εγκαταστατης και έτσι το κάναμε. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλή βδομάδα. Τις γνώσεις σας 

Κλιματιστικο το βάζω πχ στους 22 θέρμανση και όταν κόβει μέχρι να ξανά πάρει η θερμοκρασία στον χώρο παει 20 βαθμούς για πολυ ώρα όμως αποτέλεσμα αυτού να νιώθεις αυτο το σκαμπανεβασμα της θερμοκρασίας..

Με λίγα λόγια βλέπω ότι δεν λειτουργεί αρμονικά στον χώρο. Η κρύο η πολύ ζέστη πχ.

Επεξ/σία από AKOYLINI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AKOYLINI είπε

Παίδες καλή βδομάδα. Τις γνώσεις σας 

Κλιματιστικο το βάζω πχ στους 22 θέρμανση και όταν κόβει μέχρι να ξανά πάρει η θερμοκρασία στον χώρο παει 20 βαθμούς για πολυ ώρα όμως αποτέλεσμα αυτού να νιώθεις αυτο το σκαμπανεβασμα της θερμοκρασίας..

Με λίγα λόγια βλέπω ότι δεν λειτουργεί αρμονικά στον χώρο. Η κρύο η πολύ ζέστη πχ.

Toyotomi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AKOYLINI είπε

Tcl 

Μοντέλο;

Βασικά για μην τα βγάζουμε με το τσιγκέλι ένα ένα, προσπάθησε να δώσεις όσο περισσότερο info γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...