Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Αυτο από ποτέ είναι διάγνωση ότι είναι toyotomi? 

Έχει αναφερθεί από μέλη ότι τα Toyotomi έχουν αυτόν τον τρόπο προγραμματισμού. Γενικά τα gree. Ίσως όχι όλα τα μοντέλα. Δλδ να παίρνουν στο -1. Και τα Toyotomi πουλάνε. Εξού και το guessing.

Tcl δεν θυμάμαι να το έχει ξαναπεί κάποιος.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, AKOYLINI είπε

TCL Elite Premium PRM-09CHSA

Είναι 9000 btu

Μπορεί να είναι χίλια δυο πράγματα. Προγραμματισμός, τοποθέτηση, χώρος, απόσταση από εμπόδια κτλ. Εσύ μπορεί να μετράς 20 αλλά στο ταβάνι να έχει εγκλωβισμένο ζεστό αέρα. Ή μπορεί απλά να δουλεύει έτσι.

Μήπως του έχεις πριζακι που μετράει κατανάλωση;

Γενικά είσαι ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορεί να είναι χίλια δυο πράγματα. Προγραμματισμός, τοποθέτηση, χώρος, απόσταση από εμπόδια κτλ. Εσύ μπορεί να μετράς 20 αλλά στο ταβάνι να έχει εγκλωβισμένο ζεστό αέρα. Ή μπορεί απλά να δουλεύει έτσι.

Μήπως του έχεις πριζακι που μετράει κατανάλωση;

Γενικά είσαι ευχαριστημένος;

Δεν θα είχα σαν επιλογή ξανά tcl σίγουρα πάντως.

Δεν είναι σωστό να κάνει τέτοια ανέβα κατέβα στην θερμοκρασία.

Σήμερα.πχ το τσέκαρα το έβαλα στους 25 έκοψε στους 24.5 και πηρε στους 20.5..........

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει αναφερθεί από μέλη ότι τα Toyotomi έχουν αυτόν τον τρόπο προγραμματισμού. Γενικά τα gree. Ίσως όχι όλα τα μοντέλα. Δλδ να παίρνουν στο -1. Και τα Toyotomi πουλάνε. Εξού και το guessing.

Tcl δεν θυμάμαι να το έχει ξαναπεί κάποιος.

-1 από την θερμοκρασία που έχεις ορίσει εννοείς φαντάζομαι. Πχ βάζεις 23 και αυτό παίρνει 22;  αυτό είναι νορμάλ. Αλλά να βάζεις 23 και να παίρνει στους 20..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AKOYLINI είπε

Δεν θα είχα σαν επιλογή ξανά tcl σίγουρα πάντως.

Δεν είναι σωστό να κάνει τέτοια ανέβα κατέβα στην θερμοκρασία.

Σήμερα.πχ το τσέκαρα το έβαλα στους 25 έκοψε στους 24.5 και πηρε στους 20.5..........

-1 από την θερμοκρασία που έχεις ορίσει εννοείς φαντάζομαι. Πχ βάζεις 23 και αυτό παίρνει 22;  αυτό είναι νορμάλ. Αλλά να βάζεις 23 και να παίρνει στους 20..........

Έχεις ενεργοποιημένο το ifeel/follow me καμία τέτοια λειτουργία;  (Βασικά με αυτό παίρνει και συγκρίνει την θερμοκρασία από το τηλεχειριστήριο),εάν ναι δοκίμασε να αλλάξεις σημείο στο τηλεχειριστήριο.

(όχι ότι κατάφερα τίποτα εγώ..)

Ακριβώς ίδια συμπεριφορά είχα με το ifeel στο Toyotomi.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Έως 320 σκέτο η 400 μαζί με εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Aντικατάσταση ενός nοjintech(!) 9000btu 15 ετιας, παραδόξως υπερεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):θα προτιμούσα καπου με ανακύκλωση της παλιάς μονάδας αλλά δεν είναι deal breaker.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% θέρμανση  10%ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή Θέρμανσης για δωματιο καθ' όλη τη διάρκεια του χειμώνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ υπνοδωμάτιο 9τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κέντρο Αθήνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο ,αξιοπιστία, όσο γίνεται βεβαια σ' αυτά τα χρήματα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Προστατευμενο από 3 κατεύθυνσεις με ημιμόνωση,μια μπαλκονόπορτα με κουφωματα αλουμινίου

 

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, ακόμη και το ultra budget που είχα πριν τα κακαρώσει έκανε μια χαρά τη δουλειά του να θερμάνει το χώρο. Εκεί που έπασχε και κύριο μέλημα μου για το καινούργιο είναι να μην κάνει υπερβολικό θόρυβο, δονήσεις και τριγμούς στην εξωτερική μονάδα.

Από λίγο που κοίταξα, αυτά μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα με τα πακέτο ανακύκλωσης/δωρεάν εγκατάστασης προσπαθώντας ν αποφύγω τα  πολύ φθηνά midea/aux κτλ αν και δε ξέρω από μέσα κατά πόσο διαφέρουν σ αυτή τη κατηγορία.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-9k-klimatistiko-8-870-btu-h_3485587

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-ftx-rx25km-klimatistiko-9-000-btu-h_3579093

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-serie-4-b1zai0940w-o0940w-klimatistiko-9-000-btu-h_3486958

Φυσικά δεν εμμένω στα συγκεκριμένα  μοντέλα η στο συγκεκριμένο site , κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. 

Έχω το εν λόγω AC κάνα δίμηνο και άνοιξα να καθαρίσω τα φίλτρα. Ξέρει κανείς τι είναι το διάφανο καλώδιο ;  Σε τι εξυπηρετεί;

142198722_750818555843100_7779969257800509211_n.jpg

142127101_225662459182152_6112256468704291155_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexiv13 είπε

Καλησπέρα παίδες. 

Έχω το εν λόγω AC κάνα δίμηνο και άνοιξα να καθαρίσω τα φίλτρα. Ξέρει κανείς τι είναι το διάφανο καλώδιο ;  Σε τι εξυπηρετεί;

142198722_750818555843100_7779969257800509211_n.jpg

142127101_225662459182152_6112256468704291155_n.jpg

Αισθητήρας θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, wakabanka είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Έως 320 σκέτο η 400 μαζί με εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Aντικατάσταση ενός nοjintech(!) 9000btu 15 ετιας, παραδόξως υπερεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):θα προτιμούσα καπου με ανακύκλωση της παλιάς μονάδας αλλά δεν είναι deal breaker.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% θέρμανση  10%ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή Θέρμανσης για δωματιο καθ' όλη τη διάρκεια του χειμώνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ υπνοδωμάτιο 9τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κέντρο Αθήνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο ,αξιοπιστία, όσο γίνεται βεβαια σ' αυτά τα χρήματα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Προστατευμενο από 3 κατεύθυνσεις με ημιμόνωση,μια μπαλκονόπορτα με κουφωματα αλουμινίου

 

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, ακόμη και το ultra budget που είχα πριν τα κακαρώσει έκανε μια χαρά τη δουλειά του να θερμάνει το χώρο. Εκεί που έπασχε και κύριο μέλημα μου για το καινούργιο είναι να μην κάνει υπερβολικό θόρυβο, δονήσεις και τριγμούς στην εξωτερική μονάδα.

Από λίγο που κοίταξα, αυτά μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα με τα πακέτο ανακύκλωσης/δωρεάν εγκατάστασης προσπαθώντας ν αποφύγω τα  πολύ φθηνά midea/aux κτλ αν και δε ξέρω από μέσα κατά πόσο διαφέρουν σ αυτή τη κατηγορία.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-9k-klimatistiko-8-870-btu-h_3485587

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-ftx-rx25km-klimatistiko-9-000-btu-h_3579093

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-serie-4-b1zai0940w-o0940w-klimatistiko-9-000-btu-h_3486958

Φυσικά δεν εμμένω στα συγκεκριμένα  μοντέλα η στο συγκεκριμένο site , κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

 

 

Εγκατεστημένο στα 380 με την ανακύκλωση

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AKOYLINI είπε

Παίδες καλή βδομάδα. Τις γνώσεις σας 

Κλιματιστικο το βάζω πχ στους 22 θέρμανση και όταν κόβει μέχρι να ξανά πάρει η θερμοκρασία στον χώρο παει 20 βαθμούς για πολυ ώρα όμως αποτέλεσμα αυτού να νιώθεις αυτο το σκαμπανεβασμα της θερμοκρασίας..

Με λίγα λόγια βλέπω ότι δεν λειτουργεί αρμονικά στον χώρο. Η κρύο η πολύ ζέστη πχ.

Το κλιματιστικο σου δειχνει θερμοκρασια χωρου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Έχεις ενεργοποιημένο το ifeel/follow me καμία τέτοια λειτουργία;  (Βασικά με αυτό παίρνει και συγκρίνει την θερμοκρασία από το τηλεχειριστήριο),εάν ναι δοκίμασε να αλλάξεις σημείο στο τηλεχειριστήριο.

(όχι ότι κατάφερα τίποτα εγώ..)

Ακριβώς ίδια συμπεριφορά είχα με το ifeel στο Toyotomi.

Δεν νομίζω ότι έχει ifeel το TCL.

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Σας το χρώσταγα:

Όταν οι απαιτήσεις δεν ειναι μεγάλες το GE 24000 πέφτει 505W-530W:

https://prnt.sc/xm5y0l

Έτσι και έτσι. Ήλπιζα σε μικρότερα ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το είχα δει κι αυτό αλλά με προβληματιζουν οι αρνητικές αξιολογήσεις στο skroutz για το συγκεκριμένο αλλα και γενικότερα πολλά προβλήματα σε ακριβότερα μοντέλα της.Αναφέρουν συγκεκριμένα θόρυβο και κραδασμούς που φοβάμαι ιδιαίτερα γιατί η εξωτερική μονάδα θα εγκατασταθεί σε τοίχο.

Επεξ/σία από wakabanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Σας το χρώσταγα:

Όταν οι απαιτήσεις δεν ειναι μεγάλες το GE 24000 πέφτει 505W-530W:

https://prnt.sc/xm5y0l

Σουπερ για 24αρι εγω θα ελεγα! Σε ποσα τμ το χεις; σου κραταει σταθερη θερμοκρασια; @liakjim πως ξερεις τον χωρο του και ποσα ζηταει; Δηλαδη ενα 24αρι που καιει το 1/4 απο ενα αεροθερμο 2000W καιει πολλα, μαλιστα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Το είχα δει κι αυτό αλλά με προβληματιζουν οι αρνητικές αξιολογήσεις στο skroutz για το συγκεκριμένο αλλα και γενικότερα πολλά προβλήματα σε ακριβότερα μοντέλα της.Αναφέρουν συγκεκριμένα θόρυβο και κραδασμούς που φοβάμαι ιδιαίτερα γιατί η εξωτερική μονάδα θα εγκατασταθεί σε τοίχο.

Έχω το crystal II. Δεν έχει αθόρυβη εξωτερική μονάδα σαν το daikin αλλά δεν έχει κάποιο θέμα αν και για να είμαι ειλικρινής το έχω στο πάτωμα. Κραδασμούς δεν έχει.

Επίσης τα πλαστικά καμιά φορά κάνουν κρακς από τις διαστολές/

Όμως έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα:  η ύπαρξη follow me που θα βοηθήσει να παίξει πιο στρωτά σε τόσο μικρό χώρο.

Έτσι κάνει η εξωτερική σε θέρμανση :

και έτσι σε ψύξη (1000W στο video ) :

 

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Σουπερ για 24αρι εγω θα ελεγα! Σε ποσα τμ το χεις; σου κραταει σταθερη θερμοκρασια; @liakjim πως ξερεις τον χωρο του και ποσα ζηταει; Δηλαδη ενα 24αρι που καιει το 1/4 απο ενα αεροθερμο 2000W καιει πολλα, μαλιστα.....

 

Σχολιάζω τα 500W ως ελάχιστα πριν κλείσει.

Οκ, έχουμε δει και τραγικές καταστάσεις, αλλά έχουμε δει και σαφώς καλύτερα.

Θα προτιμούσα να έβλεπα κάπου 300. Δίνει ευελιξία σε καλό καιρό για να μην κάνει εύκολα on-off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...