Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Για πείτε παιδιά μια γνώμη. Το toshiba mirai 18.000btu κλάταρε. Πλεόν ανάβει, δουλεύει για 2-3 λεπτά σταματάει για ένα μισάωρο, ξαναδουλεύει για 2-3 λεπτά κ.ο.κ. Κάλεσα τόσο την Toshiba οσο και τον Κωτσόβολο που είχα πάρει την έξτρα εγγύηση total support. Ήρθε τεχνικός το Σάββατο. Το είδε απλά και με ενημέρωσε ότι ενώ η εσωτερική μονάδα είναι 18.000btu η εξωτερική είναι 24.000btu. Κοινώς από τον Κωτσόβολο έστειλαν λάθος εξωτερική μονάδα και δεν το πήρε χαμπάρι ούτε ο συνεργάτης τους που το εγκατέστησε. Από εκεί και πέρα τηλεφωνώ καθημέρινα Κωτσόβολο και η απάντηση που ακούω είναι "ναι έχετε δίκιο, θα ενημερώσω να σας καλέσουν". Και φυσικά οι μέρες περνάνε και δεν γίνεται καμία κίνηση. Πως προχωράω εκτός από το καθημερινό πρήξιμο; Υπόψιν η έξτρα εγγύηση λεεί πως αν σε 7 ημερολογιακές ημέρες από την επίσκεψη τεχνικού δεν αποκαταστασθεί η βλάβη, μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση με νεό αλλά από τον Κωτσόβολο δεν βλέπω να αγχόνονται. 

Ναι πίεσε για αντικατάσταση, πλήρωσες καινούριο μηχάνημα και με τα βάλε-βγάλε θα στο κάνουν κουμπαρά. Εδώ δεν είδαν 1 από τα 6+ σημεία που αναγράφει τα btu...

Το πιο πιθανό να έγινε λάθος στο ξεφόρτωμα οπότε κάποιος "τυχερός" έχει πάρει εσωτερική 24,000 με εξωτερική 18,000..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Πέρασαν ? Αν ναι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,απλά ζητά καινούργιο

Επίσης η 24 άρα εξωτερική έχει διπλό συμπιεστή η 18 άρα μονό στο mirai 

 

 

Όχι δεν έχουν περάσει. Αλλά κάθε φορά που μιλάω μαζί τους, ενώ φυσικά είναι ευγενέστατοι, απλά βλέπουν την καρτέλα μου όπου υπάρχουν οι σημειώσεις από αυτά που τους λέω εγώ και θα ενημερώσουν να με καλέσουν. 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αλήθεια τώρα; 😱

Μπορείς να τραβήξεις τα ταμπελακια μια φωτογραφία;

Πιθανότατα το πρόβλημα να πηγάζει από αυτό το γεγονός.

Θα έφτιαχνα email στον Κωτσόβολο με κοινοποίηση την Toshiba για άμεση αντικατάσταση μονάδας.

Η εξωτερική έχει αυτοκόλλητο με κωδικό RAS-24PAVSG-E και η εσωτερική RAS-18BKVG-E. Την TOSHIBA πρέπει να την ενημέρωσε ο τεχνικός που ήρθε. Έτσι μου είπε. Στον Κωτσόβολο έχω μιλήσει εγώ και έχω στείλει και μήνυμα  μέσω της φόρμας επικοικωνίας. Δεν βρίσκω συστυχώς απευθείας e-mail. 

42 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ναι πίεσε για αντικατάσταση, πλήρωσες καινούριο μηχάνημα και με τα βάλε-βγάλε θα στο κάνουν κουμπαρά. Εδώ δεν είδαν 1 από τα 6+ σημεία που αναγράφει τα btu...

Το πιο πιθανό να έγινε λάθος στο ξεφόρτωμα οπότε κάποιος "τυχερός" έχει πάρει εσωτερική 24,000 με εξωτερική 18,000..

Θα κάνω αναγκαστικά υπομονή. Το θέμα είναι ότι από αυτό το κλιματιστικό θερμαινώταν ο χώρος και τώρα είμαι με την θερμάστρα (η οποία να είμαι ειλικρινής κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά δεν ξέρω τι καίει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Η εξωτερική έχει αυτοκόλλητο με κωδικό RAS-24PAVSG-E και η εσωτερική RAS-18BKVG-E. Την TOSHIBA πρέπει να την ενημέρωσε ο τεχνικός που ήρθε. Έτσι μου είπε. Στον Κωτσόβολο έχω μιλήσει εγώ και έχω στείλει και μήνυμα  μέσω της φόρμας επικοικωνίας. Δεν βρίσκω συστυχώς απευθείας e-mail. 

 Είναι και από διαφορετικό μοντέλο, θα γίνει αντικατάσταση δεν είναι βλάβη αλλά λάθος του καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Όχι δεν έχουν περάσει. Αλλά κάθε φορά που μιλάω μαζί τους, ενώ φυσικά είναι ευγενέστατοι, απλά βλέπουν την καρτέλα μου όπου υπάρχουν οι σημειώσεις από αυτά που τους λέω εγώ και θα ενημερώσουν να με καλέσουν. 

Η εξωτερική έχει αυτοκόλλητο με κωδικό RAS-24PAVSG-E και η εσωτερική RAS-18BKVG-E. Την TOSHIBA πρέπει να την ενημέρωσε ο τεχνικός που ήρθε. Έτσι μου είπε. Στον Κωτσόβολο έχω μιλήσει εγώ και έχω στείλει και μήνυμα  μέσω της φόρμας επικοικωνίας. Δεν βρίσκω συστυχώς απευθείας e-mail. 

Θα κάνω αναγκαστικά υπομονή. Το θέμα είναι ότι από αυτό το κλιματιστικό θερμαινώταν ο χώρος και τώρα είμαι με την θερμάστρα (η οποία να είμαι ειλικρινής κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά δεν ξέρω τι καίει).

Πρέπει να τους πεις να δουν και που πήγε η δική σου μονάδα ώστε να διορθώσουν το λάθος και στην άλλη εγκατάσταση. 

(σε ποιο παράλληλο σύμπαν;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για αντλία θερμότητας. Είναι ρυθμισμένη στους 20 βαθμούς, τώρα είναι στους 18.6, και τα σώματα όλα είναι κρύα. Γιατί; Η εξωτερική μονάδα κάνει θόρυβο, δείχνει να λειτουργεί .

Το βράδυ πιάνει κανονικά τους 20 βαθμούς. Τώρα το σπίτι είναι κρύο. Η εξωτερική θερμοκρασία σήμερα είναι χαμηλότερη βέβαια, έχει κακοκαιρία. Παίζει ρόλο;

IMG_20210127_145532_1.jpg

IMG_20210127_145626_1.jpg

*** Τώρα μόλις πήγε στους 18.7 ***

Επίσης η κάτω βάνα απο το ένα σώμα γυρνάει συνέχεια και ξεβιδωνει, παίζει να δημιουργεί κάποιο θέμα; Είναι αυτή δίπλα στην αντλία θερμότητας.

 

Τώρα τα σώματα φαίνεται να ξεκινάνε να ζεσταίνονται. Η εξωτερική είναι στους 2 και μέσα 18.5.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Οπότε tcl vs haier, σημειώσατε 1. 😋

Τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα.

Ακομη κι αν φορανε ιδιο συμπιεστη haier με g. electrIc δεν μπορεις να γνωριζεις αν εχουν ιδιο προγραμματισμο, οποτε θα μου επιτρεψεις να μη συμφωνησω απολυτα σ αυτο που λες.😉.κι επειδη το 18αρι haier πεφτει πολυ πιο κατω σε σχεση με manual, γιατι να μη συμβαινει το ιδιο και με το 24αρι; απλα ο χωρος του φιλου να μην επιτρεπει να συμβει..Νομιζω υπαρχει καποιος με 24αρι haier ειχε ανεβασει καταναλωσεις αλλα δεν τον ξαναειδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, energy52 είπε

ρυθμιση 21; πως το βλεπεις, αλλαξε συμπεριφορα;

21 εινα8 στην αρχή μετά το εβαλα 20 για να δω αν θα μείνει σβηστό , πρέπει να το δω σε βάθος 2-3 ημερών για να δω αν οντως έχει αλλάξει συμπεριφορά , σίγουρα παντως με εσωτερική 21,2 σε θερμόμετρο στο πάτωμα και 20 επιλεγμένο στο κλιματιστικό δεν ανάβει όπως έκανε με την παλιά πλακέτα που το έβαζες 18 είχε μέσα 22 και βάλε και έκανε on off στο τρίλεπτο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ερώτηση για αντλία θερμότητας. Είναι ρυθμισμένη στους 20 βαθμούς, τώρα είναι στους 18.6, και τα σώματα όλα είναι κρύα. Γιατί; Η εξωτερική μονάδα κάνει θόρυβο, δείχνει να λειτουργεί .

Το βράδυ πιάνει κανονικά τους 20 βαθμούς. Τώρα το σπίτι είναι κρύο. Η εξωτερική θερμοκρασία σήμερα είναι χαμηλότερη βέβαια, έχει κακοκαιρία. Παίζει ρόλο;

IMG_20210127_145532_1.jpg

IMG_20210127_145626_1.jpg

*** Τώρα μόλις πήγε στους 18.7 ***

Επίσης η κάτω βάνα απο το ένα σώμα γυρνάει συνέχεια και ξεβιδωνει, παίζει να δημιουργεί κάποιο θέμα; Είναι αυτή δίπλα στην αντλία θερμότητας.

 

Τώρα τα σώματα φαίνεται να ξεκινάνε να ζεσταίνονται. Η εξωτερική είναι στους 2 και μέσα 18.5.

Καλησπερα. Carrier βλέπω η αντλία. Αυτός που σου την έβαλε δεν σου την ρύθμισε? 

Το controler το δουλεύεις σαν θερμοστάτη? 

Επίσης έχε υπόψη ότι αυτή φτάνει μέχρι 60 βαθμούς και τα σώματα δεν έχουν σχέση σε θερμότητα όπως όταν είχαν καλοριφέρ. Να υποθέσω ότι δεν έγινε μελέτη απλά αντικατάσταση του λέβητα με την αντλία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ ελπιδοφόρο! Αν όλα πάνε καλά, ακολουθώ. 'Ηδη έχω stby τον τύπο στη daikin.

σε παρομοια κατασταση εξωτερικης εσωτερικης το ειχα στο 18 και εκανε τα 0n off τωρα δειχνει βελτιωση ,πρπει να τρεξει μερικες μερες να δουμε 

επισης κανει κορυφες στα 186 watt και οχι στα 220 που εκανε πριν, μενει να το δουμε

54799987_.png.0c31db3e5f04a6933083a70295bef699.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimostr είπε

21 εινα8 στην αρχή μετά το εβαλα 20 για να δω αν θα μείνει σβηστό , πρέπει να το δω σε βάθος 2-3 ημερών για να δω αν οντως έχει αλλάξει συμπεριφορά , σίγουρα παντως με εσωτερική 21,2 σε θερμόμετρο στο πάτωμα και 20 επιλεγμένο στο κλιματιστικό δεν ανάβει όπως έκανε με την παλιά πλακέτα που το έβαζες 18 είχε μέσα 22 και βάλε και έκανε on off στο τρίλεπτο 

 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ ελπιδοφόρο! Αν όλα πάνε καλά, ακολουθώ. 'Ηδη έχω stby τον τύπο στη daikin.

Αν η διαφορα που εχει η πλακετα ειναι οφσετ απο +3,5 σε +0.5 απλως ειναι σαν να ζητας -3.
Οτι εκανε πριν στους 18 θα το κανει τωρα στους 21. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...