Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι και θα αντικαταστήσουμε τα 2 (αρχαία,μάπα,μάρκας Wingo....) κλιματιστικα 12.000 btu  που είχε το σαλόνι και η κουζίνα με ένα. Στην παλιότερη version η κουζίνα απομονώνοταν και με το ένα 12.000 το σαλόνι ψυχόταν επαρκώς και γρήγορα. Αν άνοιγες την συρόμενη πόρτα και άνοιγες και τα 2 τότε κρύωνες σχετικά γρήγορα και έπρεπε να κλείσεις το ένα. Ο χώρος συνολικά είναι 72 τμ., στην Θεσσαλονίκη και μπροστά στην θάλασσα.

Πλέον είναι ενιαίος ο χώρος και όλες οι εφαρμογές υπολογισμού μου βγάζουν 24.000 btu και πάνω.

Είμαι ανάμεσα στο Ururu 18.000  Btu και το toshiba edge 22.000 btu. To κλιματιστικό το χρησιμοποιούσαμε μόνο για ψύξη. Ο λόγος που σκεφτόμουν το Ururu, πέρα από τα καλά σας λόγια, είναι οι λειτουργίες καθαρισμού του αέρα και ελέγχου της υγρασίας. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι επαρκές λόγω btu για τον χώρο  Επίσης δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσω τόσα χρήματα αν δεν το χρησιμοποιώ τον Χειμώνα. Κύριο μέλημα είναι η βελτίωση του κλίματος-υγρασίας αφού λόγω συχνών ταξιδιών στην Αθήνα αντιλαμβάνομαι την τεράστια διαφορά, υπέρ της Αθήνας προφανώς..

 

 

Επίσης στο υπνοδωμάτιο θέλω ένα 9.000 btu και σκεφτόμουν το ακόλουθο:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Ο ψυκτικός μου λέει να πάρω το FTXF και όχι το FTXC. Αυτό είναι το  ATXC. Ξέρετε τι παίζει και αν αξίζει το παραπάνω μηχάνημα? Η προτείνετε κάτι άλλο με το κύριο μέλημα να είναι ο θόρυβος που βγάζει.

 

 

 

Επεξ/σία από angelo306
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, angelo306 είπε

Καλημέρα σε όλους. Κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι και θα αντικαταστήσουμε τα 2 (αρχαία,μάπα,μάρκας Wingo....) κλιματιστικα 12.000 btu  που είχε το σαλόνι και η κουζίνα με ένα. Στην παλιότερη version η κουζίνα απομονώνοταν και με το ένα 12.000 το σαλόνι ψυχόταν επαρκώς και γρήγορα. Αν άνοιγες την συρόμενη πόρτα και άνοιγες και τα 2 τότε κρύωνες σχετικά γρήγορα και έπρεπε να κλείσεις το ένα. Ο χώρος συνολικά είναι 72 τμ., στην Θεσσαλονίκη και μπροστά στην θάλασσα.

Πλέον είναι ενιαίος ο χώρος και όλες οι εφαρμογές υπολογισμού μου βγάζουν 24.000 btu και πάνω.

Είμαι ανάμεσα στο Ururu 18.000  Btu και το toshiba edge 22.000 btu. To κλιματιστικό το χρησιμοποιούσαμε μόνο για ψύξη. Ο λόγος που σκεφτόμουν το Ururu, πέρα από τα καλά σας λόγια, είναι οι λειτουργίες καθαρισμού του αέρα και ελέγχου της υγρασίας. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι επαρκές λόγω btu για τον χώρο  Επίσης δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσω τόσα χρήματα αν δεν το χρησιμοποιώ τον Χειμώνα. Κύριο μέλημα είναι η βελτίωση του κλίματος-υγρασίας αφού λόγω συχνών ταξιδιών στην Αθήνα αντιλαμβάνομαι την τεράστια διαφορά, υπέρ της Αθήνας προφανώς..

Επίσης στο υπνοδωμάτιο θέλω ένα 9.000 btu και σκεφτόμουν το ακόλουθο:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Ο ψυκτικός μου λέει να πάρω το FTXF και όχι το FTXC. Αυτό είναι το  ATXC. Ξέρετε τι παίζει και αν αξίζει το παραπάνω μηχάνημα? Η προτείνετε κάτι άλλο με το κύριο μέλημα να είναι ο θόρυβος που βγάζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Klausx είπε

Βασικά πες μας πιο κλιματιστικό δεν θες να πάρεις :) εδώ και 2-3 μήνες από Fujitsu πήγες Toshiba έπειτα σε toyotomi και τώρα Inventor..

Τι φάση με το ματάκι του "king" πάλι καλά δεν βάλανε πολυέλαιο...

Ναι κάνω έρευνα. Είχα αποφασίσει fujitsu μετά toshiba και εν τέλει είπα να μην αλλάξω. Το ματάκι είναι αισθητήρας κίνησης. Έχει 4 βασικές λειτουργίες. 

1ον όπου πας σε ακολουθεί ο αέρας. 

2ον όπου πας, ο αέρας πάει αντίθετα από σενα

3ον όταν σβήνεις τα φώτα, χαμηλώνει ο φωτισμός του πανελ

4ον όταν δεν ανιχνεύει άτομα για πάνω από μιση ώρα, μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία eco

Επεξ/σία από Nikolasnennes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Φίλε liakjim νομίζω απάντησα σε όλες τις ερώτησεις από το ερωτηματολόγιο αν διαβάσεις την ανάρτηση.. Αν κάτι μου ξέφυγε πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, angelo306 είπε

Καλημέρα σε όλους. Κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι και θα αντικαταστήσουμε τα 2 (αρχαία,μάπα,μάρκας Wingo....) κλιματιστικα 12.000 btu  που είχε το σαλόνι και η κουζίνα με ένα. Στην παλιότερη version η κουζίνα απομονώνοταν και με το ένα 12.000 το σαλόνι ψυχόταν επαρκώς και γρήγορα. Αν άνοιγες την συρόμενη πόρτα και άνοιγες και τα 2 τότε κρύωνες σχετικά γρήγορα και έπρεπε να κλείσεις το ένα. Ο χώρος συνολικά είναι 72 τμ., στην Θεσσαλονίκη και μπροστά στην θάλασσα.

Πλέον είναι ενιαίος ο χώρος και όλες οι εφαρμογές υπολογισμού μου βγάζουν 24.000 btu και πάνω.

Είμαι ανάμεσα στο Ururu 18.000  Btu και το toshiba edge 22.000 btu. To κλιματιστικό το χρησιμοποιούσαμε μόνο για ψύξη. Ο λόγος που σκεφτόμουν το Ururu, πέρα από τα καλά σας λόγια, είναι οι λειτουργίες καθαρισμού του αέρα και ελέγχου της υγρασίας. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι επαρκές λόγω btu για τον χώρο  Επίσης δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσω τόσα χρήματα αν δεν το χρησιμοποιώ τον Χειμώνα. Κύριο μέλημα είναι η βελτίωση του κλίματος-υγρασίας αφού λόγω συχνών ταξιδιών στην Αθήνα αντιλαμβάνομαι την τεράστια διαφορά, υπέρ της Αθήνας προφανώς..

Επίσης στο υπνοδωμάτιο θέλω ένα 9.000 btu και σκεφτόμουν το ακόλουθο:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Ο ψυκτικός μου λέει να πάρω το FTXF και όχι το FTXC. Αυτό είναι το  ATXC. Ξέρετε τι παίζει και αν αξίζει το παραπάνω μηχάνημα? Η προτείνετε κάτι άλλο με κύριο μέλημα να είναι ο θόρυβος που βγάζει.

Aν ο χωρος θελει 24 θα βαλεις 24.
Παρ'ολο που ειναι ενιαιος υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερα τα 2 κλιματιστικα μιας και ειναι πολλα τα τετραγωνικα. Αν το επιτρεπει ο χωρος παντα.

Το ΑΤΧC ειναι πιο αποδοτικο απο το FTXF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, angelo306 είπε

Φίλε liakjim νομίζω απάντησα σε όλες τις ερώτησεις από το ερωτηματολόγιο αν διαβάσεις την ανάρτηση.. Αν κάτι μου ξέφυγε πες μου.

Δεν έχει απαντηθεί το 1, το 2 για το 9άρι, το 3, το 5, το 8, το 9 και το 10.

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε τι έχουν φτιάξει οι άνθρωποι εκεί στη Fujitsu.

Asyg24klca θέλει λιγότερα watts για συντήρηση 60τμ στους 26C από το atxc25b για συντήρηση 15τμ στους 27!

125870225_Annotation2020-08-25230806.jpg.6872c4426083ae2db035596251efa720.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! 

τι κλιματιστικό θα μου προτείνατε  για ενα  σπιτι 18τμ?,θα ειναι μονο για κρυο,δεν θα δουλεψει ποτε για ζεστή 

το https://www.skroutz.gr/s/18225693/Inventor-Premium-PR1VI32-09WF-PR1VO32-09.html ειναι αξιόπιστο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ε ρε τι έχουν φτιάξει οι άνθρωποι εκεί στη Fujitsu.

Asyg24klca θέλει λιγότερα watts για συντήρηση 60τμ στους 26C από το atxc25b για συντήρηση 15τμ στους 27!

125870225_Annotation2020-08-25230806.jpg.6872c4426083ae2db035596251efa720.jpg

Σε εμένα τώρα βράδυ με ρύθμιση 28, καίει 150w-200w. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, secretman12 είπε

καλησπερα! 

τι κλιματιστικό θα μου προτείνατε  για ενα  σπιτι 18τμ?,θα ειναι μονο για κρυο,δεν θα δουλεψει ποτε για ζεστή 

το https://www.skroutz.gr/s/18225693/Inventor-Premium-PR1VI32-09WF-PR1VO32-09.html ειναι αξιόπιστο ?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα από ότι φαίνεται αυτή είναι η απόδοση του izuru... ψιλο-χαλι. Παρακολούθησε το μήπως αλλάξει κάτι.

Ας μπει αυτό το screenshot ως απάντηση στις θετικές κριτικές στο Σκρουτζ 🤫😒

Τι είχε τελικά;

Τι να σου πω δεν έχω ιδέα απλά το έβαλα την επόμενη μέρα και δούλεψε (μάλλον ήταν ματιασμένο). Κοίτα ότι δεν περίμενα πολλά το ήξερα τότε ήταν μια λύση ανάγκης και άμεση. Πλέον έμαθα. Αλλά μπορεί να φταίνε πολλά πιστεύω οι απώλειες όπως και η μελέτη που έχω από το μηχανικό δεν είναι ακριβώς όπως θα πρεπε κανονικά κι εξηγώ. Είμαι 1ο όροφο με 2ο & 3ο όροφο να μπάζουν είναι οικοδομή (δεν είναι δικά μας). Από κάτω επίσης πυλωτή. Ακομα αφήνω ένα δωμάτιο ανοιχτό 12τμ που δεν έχω a/c εκει. Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο ίσως και να ήμουν πιο κάτω σε καταναλώσεις . Από του χρόνου θα ζητάω γνώμες για καλό 9αρι που θέλω. Αλλά μονο σε σοβαρές μάρκες με τιμές 450€+... 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Τι να σου πω δεν έχω ιδέα απλά το έβαλα την επόμενη μέρα και δούλεψε (μάλλον ήταν ματιασμένο). Κοίτα ότι δεν περίμενα πολλά το ήξερα τότε ήταν μια λύση ανάγκης και άμεση. Πλέον έμαθα. Αλλά μπορεί να φταίνε πολλά πιστεύω οι απώλειες όπως και η μελέτη που έχω από το μηχανικό δεν είναι ακριβώς όπως θα πρεπε κανονικά κι εξηγώ. Είμαι 1ο όροφο με 2ο & 3ο όροφο να μπάζουν είναι οικοδομή (δεν είναι δικά μας). Από κάτω επίσης πυλωτή. Ακομα αφήνω ένα δωμάτιο ανοιχτό 12τμ που δεν έχω a/c εκει. Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο ίσως και να ήμουν πιο κάτω σε καταναλώσεις . Από του χρόνου θα ζητάω γνώμες για καλό 9αρι που θέλω. Αλλά μονο σε σοβαρές μάρκες με τιμές 450€+... 

To link με τις θερμικές απώλειες το έχεις τρέξει εδώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

To link με τις θερμικές απώλειες το έχεις τρέξει εδώ ?

Δεν τις λες και λίγες. Όχι όμως κάτι το φοβερό.

Μάλιστα ο φίλος το άφησε όλο το βράδυ ανοιχτό που υποτίθεται ότι δεν κάνει τόσο ζέστη . on-off από 500W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν τις λες και λίγες. Όχι όμως κάτι το φοβερό.

Μάλιστα ο φίλος το άφησε όλο το βράδυ ανοιχτό που υποτίθεται ότι δεν κάνει τόσο ζέστη . on-off από 500W

Οι απώλειες του είναι ότι πρέπει για 18 αρι άρα αφού το έχει τρέξει αρκετές ώρες μπορούμε να πούμε ότι η συντήρηση του είναι εκεί στα 500 πάνω κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Οι απώλειες του είναι ότι πρέπει για 18 αρι άρα αφού το έχει τρέξει αρκετές ώρες μπορούμε να πούμε ότι η συντήρηση του είναι εκεί στα 500 πάνω κάτω 

Καλά δεν είμαι σπίτι του, μπορεί να είναι φοβερά ζεστό αλλά το εργαλείο υπολογίζει θέρμανση οπότε στη ψύξη οι απώλειες λογικά είναι αρκετά πιο κάτω. Προσωπικά βλέπω ένα κακό 18άρι που και απόδοση δεν έχει αλλά και κάνει on-off από τα 500W σε ψύξη. Δεν μπορώ να φανταστώ από τα πόσα κλείνει σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...