Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Παρακαλώ μη ζητήσετε αναλύσεις απώλειες κλπ είναι εκτός τόπου το site σε σχέση με τη μελέτη του δωματίου που έχω στα χέρια μου.

Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει τα ψιλά γράμματα στο τέλος :

c2293311929c6c7f2a4cb353bc209f4f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα γίνει του defrost το κάγκελο από Σάββατο βράδυ!

Προς το παρόν απλά παρατηρώ το 2ο πρόσωπο του mitsubishi sf50ve όταν η εξωτερική πέφτει στους 12C

389367380_Screenshot2021-02-12220940.jpg.561a2be9ecc183a1c4641ca7bf80d310.jpg

 

Εδώ ήδη ξεκίνησε να χιονίζει  , εξωτερική θερμοκρασία 0.8C 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimostr είπε

θα ηταν πολυ χρησιμο για την ροη του θεματος να εκανες μια αντιπαραβολη της μελετης που εχεις με το εργαλειο υπολογισμου απωλειων να δουμε τι αποκλισεις υπαρχουν 

Μόλις βρω χρόνο να βρω τα χαρτιά ευχαρίστως. Απλά θεωρώ ότι δεν είχε κάποιο νόημα στην ερώτηση μου επειδή πρόκειται για μικρό δωμάτιο οπότε μόνο σε 9αρι θα μουν έτσι κι αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Θα έβαζα το crystal λόγω ύπαρξης follow me (μικρό δωμάτιο -> αποφυγή on off)

Δεν θα πάθει τίποτα. Προσωπικά πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί το θες το 9αρι. Σε κρεβατοκάμαρα το έχεις;

Ναι ακριβώς έχω δύο , ένα σε κρεβατοκάμαρα και ένα που πιάνει καθιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

Ναι ακριβώς έχω δύο , ένα σε κρεβατοκάμαρα και ένα που πιάνει καθιστικό 

Δεν μου το βγάζει σαν αποτέλεσμα στο google. Αυτό το grs παραπέμπει σε gree . Ίσως όχι. on-off είναι μάλλον.

Αν πάντως θες να τα δουλέψεις πολλές ώρες, ίσως σε συμφέρει να τα αντικαταστήσεις με σύγχρονα inventers. Οι μεγάλες αλυσίδες έχουν πολλές πρόγραμμα ανακύκλωσης σε μορφή δωροεπιταγής πχ 50€ .

Θα συνιστούσα να μας φτιάξεις ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του χώρου και να φτιάξεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου για κάθε χώρο ξεχωριστά. Το ίδιο στο site που βγάζει τις απώλειες. Μόνο τους χώρους αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μου το βγάζει σαν αποτέλεσμα στο google. Αυτό το grs παραπέμπει σε gree . Ίσως όχι. on-off είναι μάλλον.

Αν πάντως θες να τα δουλέψεις πολλές ώρες, ίσως σε συμφέρει να τα αντικαταστήσεις με σύγχρονα inventers. Οι μεγάλες αλυσίδες έχουν πολλές πρόγραμμα ανακύκλωσης σε μορφή δωροεπιταγής πχ 50€ .

Θα συνιστούσα να μας φτιάξεις ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του χώρου και να φτιάξεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου για κάθε χώρο ξεχωριστά. Το ίδιο στο site που βγάζει τις απώλειες. Μόνο τους χώρους αυτούς.

η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω μπορω να το βρω καπου στο ιντερνετ , το μοντελο ειναι αυτο που ανεβασα και στην φωτογραφια μονο αυτο λεει διπλα.Το κλιματιστικο δεν θελω να το εχω ολη την ημερα  απλα καποιες ωρες  για να σπαει λιγο το κρυο γιατι μονο με πελλετ δεν βγαινει 

Εκανα και το ερωτηματολογιο , προσπαθησα να ειμαι οσο γινεται πιο ακριβης αλλα δεν τα γνωριζα ολα 

Τωρα οσο αφορα την αγορα  εχω σκοπο το καλοκαιρι ετσι και αλλιως να κανω αιτηση για εξοικονομω αλλα και χωρις αυτο να παω για αγορα 1-2 κλιματιστικων  που λογικα θα τοποθετηθουν εκει που υπαρχουν ηδη τα 9αρια

 

ανεβαζω τις απωλειες  και ενα τυπικο σχεδιο του σπιτιου 

σδ.png

σχεδιο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Η εταιρία πρέπει να είναι αυτή

https://www.lorenzappliance.com/catalog/air-conditioners

...όμως το μοντελο κα γω δεν μπόρεσα να το βρω.

η εταιρια αυτην ειναι λογικα το μοντελο μαλλον κανενας μας δεν μπορει να το βρει , διπλα λεει ετος κατασκευης 2004 αντε να το βρεις τωρα μετα απο 17 χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

το παρακάτω είναι από το remote control του κλιματιστικού μου (hitachi παλιό)

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει?

image.png.47d69bbbbded6775f476d3db9a3fb3f3.png

image.png.2bf6119f6adb7f2ab1e5711b78fbdb7b.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω μπορω να το βρω καπου στο ιντερνετ , το μοντελο ειναι αυτο που ανεβασα και στην φωτογραφια μονο αυτο λεει διπλα.Το κλιματιστικο δεν θελω να το εχω ολη την ημερα  απλα καποιες ωρες  για να σπαει λιγο το κρυο γιατι μονο με πελλετ δεν βγαινει 

Εκανα και το ερωτηματολογιο , προσπαθησα να ειμαι οσο γινεται πιο ακριβης αλλα δεν τα γνωριζα ολα 

Τωρα οσο αφορα την αγορα  εχω σκοπο το καλοκαιρι ετσι και αλλιως να κανω αιτηση για εξοικονομω αλλα και χωρις αυτο να παω για αγορα 1-2 κλιματιστικων  που λογικα θα τοποθετηθουν εκει που υπαρχουν ηδη τα 9αρια

 

ανεβαζω τις απωλειες  και ενα τυπικο σχεδιο του σπιτιου 

σδ.png

σχεδιο.png

Θα πρέπει να το τρέξεις για κάθε δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να το τρέξεις για κάθε δωμάτιο.

για καθε δωματιο που εχω το κλιματιστικα η για καθε δωματιο του σπιτιου ξεχωριστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παιδιά δίπλα με το mitsubishi sf50ve έφεραν ψυκτικό για έλεγχο και βρέθηκε ότι είναι φυσιολογικό.

Με εξωτερικές 8-11C και ζήτηση 21 έκαψε στο 12άωρο το 2πλάσιο (11kwh) από το fujitsu με ζήτηση 22 (5.5KWh).

Οπότε αφού δεν έχει πρόβλημα, εξακολουθώ να υποπτεύομαι ότι είναι μικρό . Δεν έχει τα ογκομετρικά για να φουσκώσει τον χώρο που βρίσκεται. Μικρή εσωτερική μονάδα, χαμηλή παροχή αέρα. Ακόμα και σε υψηλή ταχύτητα. Σε αντίθεση με το fujitsu που με θόρυβο μεν, αποτελεσματικά μεν, φουσκώνει τον χώρο παντού. Μπορεί να κάνω και λάθος. 

c8ed364cf844bb6e9d7cd0081ff66ee1.png

Εδώ σε σύγκριση μεγέθους (φωτογραφισμένα από την ίδια απόσταση):

0-02-0a-cf58de66a394f7c6a91459ebad1ef5cf24ec8bba3a3d50d48b2611c88a828bf7_2429c870.jpg.0a17e03e62ef373243840dfb5b905654.jpg0-02-0a-4b77ee0d2e80ff347cbdd1933292a9f730a2f5c0436e83bae59c3ed0d4adb66a_2920133f.jpg.c3e72b909c1f30ae9ca94b7131a3f3e9.jpg

0-02-0a-12a58daa91b92bc08f68a80d8cc4782982a3f4e25b499cf411d75c1d3c9a3ed1_6254532b.jpg.0d35d699244d9cbd08f762546fa1f37e.jpg0-02-0a-90e98f65ff85971577e9e7c3f41c4306e3b2a8004aa6653de40f019d6bb699c3_838afd88.jpg.cf837ca54e7791d0ed2740a2a93d0352.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό με ένα κλιματιστικό που έχει στο σπίτι που νοικιάζω. 

Ζω στην Θεσσαλονίκη. Το κλιματιστικό είναι carrier μάρκα και είναι η μοναδική θέρμανση του σπιτιού. Με τις χαμηλές θερμοκρασίες παρατηρώ ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα σταματάει, κάνει έναν ήχο σαν να ξεφυσαει, βγάζει ένα σήμα σαν δίεση δίπλα στους βαθμούς και μετά από λίγο ξεκινάει παλι. Όλο αυτό γίνεται χωρίς να έχει πιάσει την θερμοκρασία που του ζητάω. 

Έχετε κάποια ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

για καθε δωματιο που εχω το κλιματιστικα η για καθε δωματιο του σπιτιου ξεχωριστα 

Για τα δωμάτια που θες να έχεις κλιματισμό.

2 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματισμό με ένα κλιματιστικό που έχει στο σπίτι που νοικιάζω. 

Ζω στην Θεσσαλονίκη. Το κλιματιστικό είναι carrier μάρκα και είναι η μοναδική θέρμανση του σπιτιού. Με τις χαμηλές θερμοκρασίες παρατηρώ ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα σταματάει, κάνει έναν ήχο σαν να ξεφυσαει, βγάζει ένα σήμα σαν δίεση δίπλα στους βαθμούς και μετά από λίγο ξεκινάει παλι. Όλο αυτό γίνεται χωρίς να έχει πιάσει την θερμοκρασία που του ζητάω. 

Έχετε κάποια ιδέα;;

Αυτό που βλέπεις είναι η απόψυξη. Αλλαγή κύκλου σε ψύξη για να θερμάνει το έξω στοιχείο ώστε να λιώσει ο πάγος. Προφανώς κλείνει ο ανεμιστήρας μέσα για να μην παγώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...