Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγιναν και τα πρώτα defrost, άρχισε να χιονίζει στο κέντρο. Θερμοκρασία δεν κοίταξα εξωτερική, τελευταία ήταν 4.6 θα έχει πέσει όμως. Edit: Πήγε 2.8.

35 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Μόνο το δικό μου κάνει 10 defrost??? Τι γίνεται ρε γμτ??? 

Το defrost έχει να κάνει με εσωτερική - εξωτερική, ισχύ και σχετική υγρασία έξω. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και πάνω που έσβησα καλοριφέρ για να τα στήσω με το μίτσου, πήγε και το έσβησε ο άλλος..

Σε κάθε περίπτωση 40' για το πιεσμένο μίτσου για 21 ζήτηση και περίπου μια 1 1/2 ώρα για το fujitsu και 22 ζήτηση και το ίδιο για το άριστον και επίσης 22 ζήτηση.

Όλες οι μονάδες σε διπλανά μπαλκόνια με βόρειο προσανατολισμό:

6a1c46ea2c13fa394fe14aa980df5424.png

 

Στο ίδιο χρονικό διάστημα που έχω επιλέξει στην παρακάτω εικόνα ( 5 ώρες ),

το fujitsu για 22C έκαψε 4kwh σε 60τμ ,

το άριστον 6.7 για 22C ζήτηση σε 45τμ

και το mitsubishi πάνω από 7 Kwh για 21 ζήτηση και όμοια με το fujitsu 60τμ:

d544c067a882a609b269d3b9d3da02fd.png

Επίσης με το fujitsu έχω μέσα στον χώρο υψηλότερη θερμοκρασία από το καλοριφέρ και κυρίως πιο σταθερή παρόλα τα defrost. Ισορροπία στο 22.4 με ζήτηση 22.

image.png.4d888283b4f5b66170104699154cbc77.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fujitsu χαλαρή ζεστουλα, ένα defrost κάθε 40 λεπτά αλλά η θερμοκρασια δεν πεφτει και διατηρείται. Έξω 1 βαθμός περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω δυο τρεις απορίες σαν καινούργιος στο θέμα:

1) πως καταλαβαίνετε το defrost? Παντως για το φίλο στην Πεντέλη, το 24αρι δεν έχει σταματήσει να δουλευει καθόλου. Εσένα σταματούσε και άλλες μέρες που δεν είχε τόσο κρύο; Μήπως του λείπει φρέον και έχει μειωμένη απόδοση;

2) κάποιο λινκ για τον εξοπλισμό που έχετε και μετράτε καταναλώσεις και βάζετε τα γραφήματα; Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορώ να έχω δεδομένα για να δω αν όντως το ένα 9αρι έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dstilio είπε

Παιδιά έχω δυο τρεις απορίες σαν καινούργιος στο θέμα:

1) πως καταλαβαίνετε το defrost? Παντως για το φίλο στην Πεντέλη, το 24αρι δεν έχει σταματήσει να δουλευει καθόλου. Εσένα σταματούσε και άλλες μέρες που δεν είχε τόσο κρύο; Μήπως του λείπει φρέον και έχει μειωμένη απόδοση;

2) κάποιο λινκ για τον εξοπλισμό που έχετε και μετράτε καταναλώσεις και βάζετε τα γραφήματα; Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορώ να έχω δεδομένα για να δω αν όντως το ένα 9αρι έχει θέμα.

Το defrost θα το καταλάβεις όταν θα σταματήσει να λειτουργεί και να βγάζει αέρα. Εκτελεί σιγανά αντιστροφή λειτουργία για να ζεσταθεί ο συμπύκνωτης και να λιώσει ο πάγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Λοιπόν την ώρα που γράφω το μήνυμα παρατηρώ το ένα 9αρι να κάνει αυτή τη διαδικασία. Βγάζει και ήχο εσωτερικά που δείχνει ότι κάτι κάνει ενώ δε βγάζει αέρα.

Από την άλλη, το μεγάλο 24αρι έκανε μια σύντομη τέτοια παύση σήμερα Fujitsu asyg 24 αλλά πολύ σύντομη. Στο πρώτο δεκάλεπτο του μάστερ σεφ, ίσως για ένα δυο λεπτά το πολύ. Πολύ πιο σύντομη από το 9αρι. Αλλά δεν έχει κάνει άλλη που να έχω αντιληφθεί από το πρωί και μέχρι την 1:30 το πρωί. Βρίσκομαι στον ίδιο χώρο συνήθως.
κατι αναφορές δηλαδή που διαβάζω για defrost ανα 40λεπτο σε εμένα δεν έχουν γίνει στο 24αρι.

(καλύπτει χώρο 75 τετραγωνικά με εσωτερική σκάλα, στον μεσαίο όροφο)

Από τα τρία 9αρια που είναι ακριβωσ Ίδιο μοντέλο (Fujitsu asyg09kmta) τα δυο 9αρια κάνουν κάποιες παύσεις αλλά το τρίτο 9αρι δεν καταλαβαίνει χρηστο ενώ είναι ολόιδιο μοντέλο και κοιτάζει ίδια πλευρά στο ίδιο μπαλκόνι. 

 

αρα σε ίδια aircondition ακόμα και σε ίδιο χώρο έχει μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά.

«In the Heating mode, the indoor unit temporarily stops for maximum of 15 minutes to perform the Automatic defrosting operation while the Operation indicator is blinking.»

Ναι αυτό είναι. Αναβόσβηνε και το δωράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10ωρη καταγραφή από το TCL PRM-24CHSA (ζητούμενη 23 και εξωτερική από 1 έως -1 οC με χιονόπτωση) με 2 ολιγόλεπτα df. Τοποθετημένο σε ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα (55 -60 τμ.).

Έχει ανεβάσει αρκετά την κατανάλωση, όμως 'κρατάει΄ (21-22 oC) όλο το σπίτι  (περίπου 100 τ.μ.) με λίγη περιστασιακή βοήθεια από ένα TOYOTOMI eco dc inverter (9000 btu) τοποθετημένο στο βορεινό δωμάτιο.

 

Καταγραφή.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor omnia eco το χα ανοιχτο ολο το βραδυ και το πρωι εγραφε df (λογικα de frost) ομως το έκλεισα (θα κανε κανα μισαωρο σιγουρα πριν το δω ) . Εκανα πατατα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 df όλο το βράδυ για το asyg. Μάλλον καλούτσικα

170f04b06467172d4371d9a12bf34c4b.png

Επίσης ο γείτονας έκανε λαλακία χθες που το έκλεισε ενώ τον είχα συμβουλεύσει για το αντίθετο.

Το σπίτι πάγωσε και τώρα το ανεπαρκές mitsubishi έχει τεράστιο πρόβλημα.

defrost κάθε 40' και λειτουργία στα +2KW

image.png.1a6f5fd4b4e5106bf8d6963b9078f2dd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου Αιγάλεω με -1 και χιονόπτωση με εξωτερικές μονάδες στην ταράτσα με ατομικά σκεπαστρα(δεν υπάρχει χιόνι περιμετρικά των κλιματιστικων) το TCL ELITE PREMIUM 12αρι πέφτει σε defrost περίπου κάθε 1 ώρα σε δωμάτιο 16τμ με ζητούμενη 22 με ανοιχτή την πόρτα του δωματίου να βοηθάει το TCL Miracle 18άρι το ποιο σε ποια ζητούμενη και αν το βαλω (22 - 23 - 26) κάθε 40 λεπτά defrost.. 

Τωρα αν κάποιος γνωρίζει που θα ηταν καλύτερο να ρυθμιστεί ώστε να λιγοστεψουν τα defrost ας μας πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ένα fusitsu 18άρι. Βλέπω οτι δυσκολεύεται τώρα με τον χειμώνα στην Αθήνα. Επίσης η εξωτερική μονάδα κάνει έντονο θόρυβο, μέχρι που μου έκανε παρατήρηση και ο γείτονας.

Ήθελα να ρωτήσω. 

Πόσους βαθμούς να το έχω?

Πρέπει να κατεβάσω την τέντα?

Πώς θα μειώσω τον θόρυβο?

Τον ανεμιστήρα να τον βάλω στην θέση med? Παρατήρησα οτι το auto δέν δουλεύει και πολύ καλά.

Βλέπω οτι ο τεχνικός επίσης δέν σεβάστηκε τον κανόνα των 3 μέτρων σωλήνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...