Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ένα fusitsu 18άρι. Βλέπω οτι δυσκολεύεται τώρα με τον χειμώνα στην Αθήνα. Επίσης η εξωτερική μονάδα κάνει έντονο θόρυβο, μέχρι που μου έκανε παρατήρηση και ο γείτονας.

Ήθελα να ρωτήσω. 

Πόσους βαθμούς να το έχω? Όσους νιώθεις άνετα αν και 21 είναι μια λογική ρύθμιση 

Πρέπει να κατεβάσω την τέντα? οπωσδήποτε

Πώς θα μειώσω τον θόρυβο?δε μπορείς θα το κάνει μόνο του όταν ισορροπήσει

Τον ανεμιστήρα να τον βάλω στην θέση med? Παρατήρησα οτι το auto δέν δουλεύει και πολύ καλά.ναι 

Βλέπω οτι ο τεχνικός επίσης δέν σεβάστηκε τον κανόνα των 3 μέτρων σωλήνωσης.λαθος μεγάλο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ένα fusitsu 18άρι. Βλέπω οτι δυσκολεύεται τώρα με τον χειμώνα στην Αθήνα. Επίσης η εξωτερική μονάδα κάνει έντονο θόρυβο, μέχρι που μου έκανε παρατήρηση και ο γείτονας.

Ήθελα να ρωτήσω. 

Πόσους βαθμούς να το έχω?

Πρέπει να κατεβάσω την τέντα?

Πώς θα μειώσω τον θόρυβο?

Τον ανεμιστήρα να τον βάλω στην θέση med? Παρατήρησα οτι το auto δέν δουλεύει και πολύ καλά.

Βλέπω οτι ο τεχνικός επίσης δέν σεβάστηκε τον κανόνα των 3 μέτρων σωλήνωσης.

Ποιο 18άρι έχεις ; Το asyg18klca; Είναι σωστά διαστασιολογημένο για τον χώρο σου ή πήρες μικρό;

Η εφαρμογή πόσο βγάζει για τον χώρο που καλύπτει; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Γενικά καλό θα ήταν να το προστατεύει η τέντα.

Τον ανεμιστήρα άστον στο auto.

24 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Ζόρια τελικά τραβάνε και «οι καλύτερες οικογένειες» από αυτά που διαβάζω και αντιλαμβάνομαι.

Δεν φταίνε πάντα οι οικογένειες.

πχ το mitsubishi πιο πάνω το οποίο είναι μικρό και το δουλεύουν και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίνε πάντα «οι οικογένειες» αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η θέρμανση είναι ανεπαρκή. Κάτι φταίει πάντως.

Μάλιστα αν καλέσεις και τους ίδιους τους μηχανικούς που έχουν κάνει σχέδια και μελέτες θα έχουν να πουν και αυτοί την δικαιολογία τους. ο τοίχος εδώ θέλει ενίσχυση, Το τα ταβάνι είναι ψηλό και ότι άλλο θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο και το σπιτι. Εμενα δηλαδη για ισογειο γυρω στα 80τμ εχω 3 κλιματιστικά και ειναι 2 χωροι. Αλλα μονωση έλλιπης και οχι σε κολωνες και 3 χωνευτα μπαλκονοπορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα τι διαφορες υπαρχουν αναμεσα σε αυτα τα 2 της daikin ΑΤΧ vs FTX?

https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html

Προ μηνος πηρα το 12αρι, και τωρα θελω ενα 9αρι για μικροτερο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Από ότι φαίνεται πάνως δύσκολη υπόθεση η θέρμανση αποκλειστικά με κλιματιστικά. 

Δεν είναι αν έχεις τα σωστά btu και κλιματιστικα νέας γενιάς που δουλεύουν σε χαμηλές θερμοκρασίες 

1 λεπτό πριν, therock είπε

Καλημερα τι διαφορες υπαρχουν αναμεσα σε αυτα τα 2 της daikin ΑΤΧ vs FTX?

https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html

Προ μηνος πηρα το 12αρι, και τωρα θελω ενα 9αρι για μικροτερο χωρο.

Στην εγγυηση και στην υποστήριξη των βλαβών 

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αναλογα την περιοχη. 

Αν έχεις τα σωστά κλιματιστικα μπορείς και στην πιο δύσκολη περιοχή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δεν είναι αν έχεις τα σωστά btu και κλιματιστικα νέας γενιάς που δουλεύουν σε χαμηλές θερμοκρασίες 

Στην εγγυηση και στην υποστήριξη των βλαβών 

Μηπως μπορεις να μου πεις λιγο πιο συγκεκριμενα για να μπορεσω αν αποφασισω ως σημερα. Ιδια μαρκα ειναι πως γινεται να χει διαφορετικη υποστηριξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν είναι αν έχεις τα σωστά btu και κλιματιστικα νέας γενιάς που δουλεύουν σε χαμηλές θερμοκρασίες 

Στην εγγυηση και στην υποστήριξη των βλαβών 

Αν έχεις τα σωστά κλιματιστικα μπορείς και στην πιο δύσκολη περιοχή 

Αν εχω αμονωτους τοιχους και σκεπες/κουφωματα που μπαζουν αερα με -10 έξω πιστευεις οτι θα τα καταφερει ευκολα; Αν βαλεις μεγαλες μοναδες ισως αλλα θα εχεις δωσει πολλα λεφτα.Απο μια θερμοκρασία και κατω οτι και να κανεις δε μπορει να αντλησει θερμοτητα απο το περιβάλλον ευκολα οτι και να λες (συνηθως -4) και μπορει να ειναι καλυτερα να καις πετρελαιο κτλ

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν εχω αμονωτους τοιχους και σκεπες/κουφωματα που μπαζουν αερα με -10 έξω πιστευεις οτι θα τα καταφερει ευκολα;

Αυτό ισχύει για όλες τις μορφές θέρμανσης 

18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απο μια θερμοκρασία και κατω οτι και να κανεις δε μπορει να αντλησει θερμοτητα απο το περιβάλλον ευκολα οτι και να λες (συνηθως -4) και μπορει να ειναι καλυτερα να καις πετρελαιο κτλ

-30 δουλεύουν οι διβαθμιοι συμπιεστές των gree

-15 σχεδόν όλα τα καινούργια κλιματιστικα 

πετρελαιο ούτε κατά διάνοια δε σε συμφέρει εκτός και αν έχεις δικη σου πετρελαιοπηγή 

22 λεπτά πριν, therock είπε

Μηπως μπορεις να μου πεις λιγο πιο συγκεκριμενα για να μπορεσω αν αποφασισω ως σημερα. Ιδια μαρκα ειναι πως γινεται να χει διαφορετικη υποστηριξη

Το atxc το υποστηρίζει σε περίπτωση βλαβών η service one και έχεις χρόνο εγγύησης 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και στον συμπιεστή 

Ftxc υποστηρίζει η daikin έχεις 5 χρόνια σε όλα και μπορείς να εγγράψεις το προϊόν στο site daikin και να κανεις επέκταση εγγύησης έως τα 10 χρόνια εαν έχει αγοραστεί από blue dealer 

6 λεπτά πριν, teachertza είπε

Λογικά αν φεύγω για μερικές ώρες δέν πρέπει να το κλείνω το κλιματιστικό, νομίζω.

Εγώ δε τα σβήνω ούτε όταν φεύγω για μέρες απλά τα χαμηλώνω 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό ισχύει για όλες τις μορφές θέρμανσης 

-30 δουλεύουν οι διβαθμιοι συμπιεστές των gree

-15 σχεδόν όλα τα καινούργια κλιματιστικα 

πετρελαιο ούτε κατά διάνοια δε σε συμφέρει εκτός και αν έχεις δικη σου πετρελαιοπηγή 

Το atxc το υποστηρίζει σε περίπτωση βλαβών η service one και έχεις χρόνο εγγύησης 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και στον συμπιεστή 

Ftxc υποστηρίζει η daikin έχεις 5 χρόνια σε όλα και μπορείς να εγγράψεις το προϊόν στο site daikin και να κανεις επέκταση εγγύησης έως τα 10 χρόνια εαν έχει αγοραστεί από blue dealer 

Εγώ δε τα σβήνω ούτε όταν φεύγω για μέρες απλά τα χαμηλώνω 

Το οτι δουλεύουν δε σημαινει πως ειναι αποδοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το οτι δουλεύουν δε σημαινει πως ειναι αποδοτικα.

Επαρκές  ένα μηχάνημα θέρμανσης οποιοδήποτε και αν είναι αυτό είναι όταν ζητάς να έχεις στο χώρο σου πχ 21 βαθμούς και τους έχει 

αποδοτικο είναι όταν αυτ9 το μηχάνημα το πετυχαίνει με μικρό κόστος και τα κλιματιστικα έχουν το μικρότερο κόστος σε σχέση με άλλες μορφές όπως έχουμε δείξει πολλάκις εδώ μέσα με τις μετρήσεις και τις καταναλώσεις συνολικά συγκρινόμενα κόστη μεταξύ διαφόρων μορφών θέρμανσης 

και για να μιλαμε με στοιχεια εκαψα για τον ιανουαριο 518 kwh με τρια κλιματιστικα σε 100τμ διαμερισμα και με τον παροχο ρευματος που εχω 518χ0,17=88,06 ευρω για θερμοκρασια εσωτερικη 22 σε ολο το σπιτι , εαν βρεις φθηνοτερα απο αυτο τα ξηλωνω και βαζω οτι μου πεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...