Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το οτι δουλεύουν δε σημαινει πως ειναι αποδοτικα.

Τι πάει να πει αποδοτικά;

Θα έχουν cop πχ 2.5 όπως έχουν κάποια κλιματιστικά στους -7.

Δεν είναι το 250% καλός βαθμός απόδοσης;

Αν είναι και σωστά διαστασιολογημένο δλδ ο μηχανικός να έχει λάβει υπόψη του, την απόδοση (εννοώντας capacity), να καλύψει τις απώλειες του χώρου ακόμα και με παράγοντες τα defrost, γιατί να έχουμε ένα αποδοτικό σύστημα;

Εντάξει μη τρελαθούμε, χώρες στη Σκανδιναβία έχουν κλιματισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Izuru 9άρι τριετίας σε σπίτι μονοκατοικία χωρίς καθόλου μονώσεις. Διαμπερές από τις δύο πλευρές κοντά στους πρόποδες του Υμηττού στα Νότια προάστια. 12 τμ δωμάτιο. Ζήτηση 21C. λειτουργεί από τις 9πμ. Defrost περίπου κάθε 1.30 ώρα. Φτάσαμε τους 19. Δύσκολο να πιάσουμε τους 21C σήμερα. Δεν είναι και άσχημα.

Το προηγούμενο Mitsubishi τα πήγαινε ακόμα χειρότερα.

Izuru2.jpg

Izuru3.jpg

Izuru4.jpg

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι πάει να πει αποδοτικά;

Θα έχουν cop πχ 2.5 όπως έχουν κάποια κλιματιστικά στους -7.

Δεν είναι το 250% καλός βαθμός απόδοσης;

Αν είναι και σωστά διαστασιολογημένο δλδ ο μηχανικός να έχει λάβει υπόψη του, την απόδοση (εννοώντας capacity), να καλύψει τις απώλειες του χώρου ακόμα και με παράγοντες τα defrost, γιατί να έχουμε ένα αποδοτικό σύστημα;

Εντάξει μη τρελαθούμε, χώρες στη Σκανδιναβία έχουν κλιματισμό.

Απλα θεωρω οτι αν ηταν εστι θα βαζαν ολοι κλιματιστικά. Στη σκανδιναβια δε νομιζω να εχουν τετοιες μονωσεις της πλάκας που έχουμε σε πολλα σπιτια εδω. Μπορει λογω απωλειών να θες κτήνη μηχανηματα και να μην αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα αντι να τα βαλεις σε μονωση . Εξαλλου και σε μελέτες δείχνει πως για να κανεις αποσβεση σε κλιματιστικα/ατνλιες θες καποια χρονάκια. Απο αυτη τη σκοπια μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εξαλλου και σε μελέτες δείχνει πως για να κανεις αποσβεση σε κλιματιστικα/ατνλιες θες καποια χρονάκια. Απο αυτη τη σκοπια μιλάω.

Έχω ενεργειακό τζάκι που πάει στα δωμάτια θέρμανση με αεραγωγούς ήθελα 6-7 τόνους ξύλα για να ζεσταθώ ικανοποιητικά κόστος 6χ150 =900 ευρώ πέρυσι με τα κλιματιστικά πλήρωσα για θέρμανση και ψύξη 488 ευρώ έβγαλα το κόστος από ένα ήδη σε μία σεζόν 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω SAMSUNG του 2000 προ inventer εποχής. Έβγαινε και σε άλλες μάρκες φασόν. Σε τέτοιες καιρικές συνθήκες μπαίνεις μέσα στο δωμάτιο και λες. «Κατέβασέ το θα σκάσουμε! Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια απόδοση. Πήγα μετά αγόρασα δύο καινούργια inventer της ίδιας μάρκας. Τα τοποθέτησα στο ίδιο σπίτι και Τζίφος. Αν και στα χαρτιά έλεγαν άλλα.

Δεν είμαι εκεί τώρα να αρχίσω τις μετρήσεις. Αλλά θα πρέπει να πάρω και μια kerozun μαζί μου. Μόνο σε εκείνο το δωμάτιο έχει ζέστη και όχι χλιαρές καταστάσεις..

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω ενεργειακό τζάκι που πάει στα δωμάτια θέρμανση με αεραγωγούς ήθελα 6-7 τόνους ξύλα για να ζεσταθώ ικανοποιητικά κόστος 6χ150 =900 ευρώ πέρυσι με τα κλιματιστικά πλήρωσα για θέρμανση και ψύξη 488 ευρώ έβγαλα το κόστος από ένα ήδη σε μία σεζόν 

Εγω διάλεξα κλιματιστικά (5) για θερμανση ψύξη σε ολο το σπιτι παρότι οι περισσότεροι μάστορες που ερχονταν σπιτι μου λεγαν οτι ειναι πολυ ακριβα στο ρευνα και οτι μονο το πετρέλαιο ειναι λύση και τιποτα άλλο. Απο εκει και περα το τι ειναι πιο αποδοτικό έχουν γινει μελέτες και δεν βγαζεις τα λεφτα σου πάντα άμεσα ειδικα καποιοι που αλλαζουν και 2-3 χρονια τροπο θερμανσης. Τωρα αυτο που λες ειναι δικη σου εμπειρία και παιζουν πολλα ρολο. Και εγω έχω ενεργειακό τζακι και απλα το βλεπω μιας και ειναι της πλάκας και δε προκειται να εκανε δουλειά ούτε μπαινω στο κοπο να το αναψω. Εξαλλου και τα ξυλα που βρισκω ειναι γεματα υγρασία και ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω διάλεξα κλιματιστικά (5) για θερμανση ψύξη σε ολο το σπιτι παρότι οι περισσότεροι μάστορες που ερχονταν σπιτι μου λεγαν οτι ειναι πολυ ακριβα στο ρευνα και οτι μονο το πετρέλαιο ειναι λύση και τιποτα άλλο. Απο εκει και περα το τι ειναι πιο αποδοτικό έχουν γινει μελέτες και δεν βγαζεις τα λεφτα σου πάντα άμεσα ειδικα καποιοι που αλλαζουν και 2-3 χρονια τροπο θερμανσης. Τωρα αυτο που λες ειναι δικη σου εμπειρία και παιζουν πολλα ρολο. Και εγω έχω ενεργειακό τζακι και απλα το βλεπω μιας και ειναι της πλάκας και δε προκειται να εκανε δουλειά ούτε μπαινω στο κοπο να το αναψω. Εξαλλου και τα ξυλα που βρισκω ειναι γεματα υγρασία και ακριβα

Πολύ σωστά λες ότι αυτά είναι από την εμπειρία μου και πολλά παίζουν ρόλο 

Όμως υπάρχει μια σταθερή που δεν αλλάζει ούτε με την εμπειρία ούτε με τον τρόπο σκέψης ούτε με τίποτα και αυτή είναι η ενεργειακή ανάγκη ενός κτιρίου πχ εγώ θέλω 10 kw για θέρμανση με τα κλιματιστικά έχω Χ κόστος για τα 10 kw , πόσο θέλω με πετρέλαιο για 10 kw ? Πόσο θέλω με ξύλα για 10kw ? Πόσο θέλω με υγραέριο/φυσικό αέριο για 10 kw ?

Αυτή την σύγκριση πρέπει να κάνουμε όταν σκεφτόμαστε ποιο είναι πιο φτηνό σαν μέσο θέρμανσης 

κα8 εδώ έρχεται το μεγάλο λάθος η μάλλον η μεγάλη παρεξήγηση με τα κλιματιστικα τι εννοώ 

εαν έχεις ενεργειακές ανάγκες 10 kw και βάλεις κλιματιστικα που βγάζουν 5 kw τότε και δε θα ζεστα7εις αλλά θα κάψεις κα8 τα άντερα σου 

δεν φταίνε τα κλιματιστικα φταίει η λάθος επιλογή επάρκειας θερμαντικού μέσου 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα πήγαινε καλά. αν εξαιρέσουμε τη διακοπή ρεύματος που μας πήγε πίσω...

τωρα προσπαθούν να καλύψουν αλλά όντως εκαναν defrost κάποιες φορές. Αλλά οκ κανένα πρόβλημα, θεωρω θα ξαναβρούν ρυθμό.
για κλίμα Αθήνας όντως με καινούργια aircondition ζεσταίνεσαι. Σε τριπατη μονοκατοικία 200+ τμ. έκαψα 2.500 λίτρα πετρέλαιο και ευρώ τη πρώτη χρόνια. Μου πήγε ο κουκοσ Αηδόνι Και δε ζεστάθηκα.

Μόνωσα σκεπή γιατί είχε θέμα, και με 4 aircondition πέρυσι συνολικά πετρέλαιο και ρεύμα μου ήρθε κάτω από 1000 ευρώ. 
φετος που βρήκα πως να τα συνδιαζω, με βάση τον λογαριασμό ρεύματος φαίνεται να πηγαίνει ακόμα πιο κάτω. Ουσιαστικά στοχεύω στα 100-120 ευρώ το μήνα για τη σεζόν με καλή ζέστη όλη τη μέρα και το βράδυ σε 200+ τετραγωνικά.

Μιλάμε για 2-3 χρόνια απόσβεση μόνωση+Aircondition.

Υ.γ έχω βάλει άλλο πάροχο και μου έρχεται η ημερήσια κιλοβατώρα σχεδόν σε μισή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

 

Το atxc το υποστηρίζει σε περίπτωση βλαβών η service one και έχεις χρόνο εγγύησης 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και στον συμπιεστή 

Ftxc υποστηρίζει η daikin έχεις 5 χρόνια σε όλα και μπορείς να εγγράψεις το προϊόν στο site daikin και να κανεις επέκταση εγγύησης έως τα 10 χρόνια εαν έχει αγοραστεί από blue dealer 

 

Σε λειτουργια περα απο την εγγυηση ειναι ακριβως τα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therock είπε

Σε λειτουργια περα απο την εγγυηση ειναι ακριβως τα ιδια?

Θεωρητικά ναι και από σχετικά διαγράμματα που έχουμε ανεβάσει δείχνει να είναι ίδια 

Αλλά αν πρόκειται να πάρεις προτίμησε το ftxc και από blue dealer 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξανα-ακούσω κανέναν ότι φαίνεται να προτείνουμε μεγάλο μηχάνημα.

Καλύτερα να υπάρχει απόθεμα δύναμης.

Από τις 07:45 και το 18άρι mitsubishi στο διπλανό σπίτι ακόμα να πιάσει θερμοκρασία.

Έχει κάψει 14kwh σε 7 ώρες

image.png.9cc3f7500aaa424fa8f58ae0e4eb4d16.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μη ξανα-ακούσω κανέναν ότι φαίνεται να προτείνουμε μεγάλο μηχάνημα.

Καλύτερα να υπάρχει απόθεμα δύναμης.

Από τις 07:45 και το 18άρι mitsubishi στο διπλανό σπίτι ακόμα να πιάσει θερμοκρασία.

Έχει κάψει 14kwh σε 7 ώρες

image.png.9cc3f7500aaa424fa8f58ae0e4eb4d16.png

Μιας και που εγινες Grafana /InfluxDB master,μπορεις να δεις πχ στο παραπάνω χρονικό διάστημα, πόσο είναι ο  συνολικός  χρόνος θέρμανσης και πόσο ο συνολικός χρόνος που κάνει defrost?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα πάνω ταράτσα που είναι η εξωτερική μοναδα για να την καθαρίσω από το χίονι προκειμένου να το βάλω μπροστά πάλι τώρα το μεσημέρι. Εχει πιάσει πάγο στο πίσω μέρος (λογικό) επειδή το είχα ανοιχτό όλο το βράδυ 03:00-08:00.

Να το ανάψω το μηχάνημα ή να το αφήσω μην το χαλάσω;

 

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...