Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα με τα χιόνια βρήκα πάνω στην εξωτερική μονάδα να έχουν τρέξει μάυρα ζουμια. και στο πατωμα μαυρίλα πολύ. η μονάδα ήταν πλύμένη απο πίσω στις ψυκτρες αλλα στον ανεμιστήρα δεν ειχα ριξει αρκετό νερο, ισως ελάχιστο. μου κάνει εντύπωση διοτι δεν μοιάζει να ειναι βρώμα αλλα λαδίλα. ξέρει κανεις τι ειναι? το ac ειναι ανοιχτό εδω και 10-12 μέρες δεν το σβηνω ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μιας και που εγινες Grafana /InfluxDB master,μπορεις να δεις πχ στο παραπάνω χρονικό διάστημα, πόσο είναι ο  συνολικός  χρόνος θέρμανσης και πόσο ο συνολικός χρόνος που κάνει defrost?

Δεν ξέρω ακριβώς.

Αλλά μιας και βλέπω ότι οι κύκλοι είναι σχεδόν πανομοιότυποι, πάνε κάπως έτσι:

image.png.e36d5123c47e02c8bb3dee0e8a620a4b.png

Εκκίνηση κύκλου 13:35 , 14:12 κράτηση για defrost, 14:23 τέλος το defrost, 14:25 εκκίνηση για θέρμανση.

Άρα χοντρά χοντρά, στα 50' λειτουργίας, τα 37 είναι θέρμανση και τα 12 defrost.

Ή περίπου 75% έργο και 25% απόψυξη.

Δεν έχουν όλοι οι κύκλοι την ίδια αναλογία αλλά μάλλον θα τείνει στο 20% που λέει η hitachi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

ΕΧΩ ΕΝΑ TOYOTOMI KURO & ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ L3 ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

σήμερα με τα χιόνια βρήκα πάνω στην εξωτερική μονάδα να έχουν τρέξει μάυρα ζουμια. και στο πατωμα μαυρίλα πολύ. η μονάδα ήταν πλύμένη απο πίσω στις ψυκτρες αλλα στον ανεμιστήρα δεν ειχα ριξει αρκετό νερο, ισως ελάχιστο. μου κάνει εντύπωση διοτι δεν μοιάζει να ειναι βρώμα αλλα λαδίλα. ξέρει κανεις τι ειναι? το ac ειναι ανοιχτό εδω και 10-12 μέρες δεν το σβηνω ποτε.

Φίλε μην ανησυχείς, και εμένα βγαίνει μαύρο από το fujitsu μέσα στον κουβά, είναι από την τέφρα στην ατμόσφαιρα λόγω της καύσης ξύλου και των τζακιών. 

Μόλις τώρα, TEOXAGO είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

ΕΧΩ ΕΝΑ TOYOTOMI KURO & ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ L3 ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Εχεις στην διάθεση σου τις οδηγίες και τα specs μηπως λέει κάτι; 

3 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Έχω SAMSUNG του 2000 προ inventer εποχής. Έβγαινε και σε άλλες μάρκες φασόν. Σε τέτοιες καιρικές συνθήκες μπαίνεις μέσα στο δωμάτιο και λες. «Κατέβασέ το θα σκάσουμε! Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια απόδοση. Πήγα μετά αγόρασα δύο καινούργια inventer της ίδιας μάρκας. Τα τοποθέτησα στο ίδιο σπίτι και Τζίφος. Αν και στα χαρτιά έλεγαν άλλα.

Δεν είμαι εκεί τώρα να αρχίσω τις μετρήσεις. Αλλά θα πρέπει να πάρω και μια kerozun μαζί μου. Μόνο σε εκείνο το δωμάτιο έχει ζέστη και όχι χλιαρές καταστάσεις..

Το παλιό μου Toshiba του 03, μοντέλο 1997, με τέτοιες θερμοκρασίες ήταν σαν ανεμιστήρας, οι φουτζιτσαρες όμως κάνουν μια χαρά την δουλειά τους, για να τα λεμε όλα βέβαια το παλιό ήταν 12αρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΒΡΗΚΑ & ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΟ L3

25 λεπτά πριν, TEOXAGO είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

ΕΧΩ ΕΝΑ TOYOTOMI KURO & ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ L3 ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, TEOXAGO είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ

ΕΧΩ ΕΝΑ TOYOTOMI KURO & ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ L3 ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Δεν γράφουμε με κεφαλαία σε αυτό το φόρουμ.

9άρι / 12άρι είναι ;

Ή 18/24άρι;

Μήπως έχει πνιγεί στο χιόνι η μονάδα και δεν περιστρέφεται ο εξωτερικός ανεμιστήρας;\

Το Kuro είναι το ίδιο ακριβώς με το nemesis pro.

Αν είναι το 9/12 λέει

b3b7448fea7755bb7a09c0e062687339.png

τα 18/24

aade4f6b50aca6de7720349efe50fe66.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dstilio είπε

Παιδιά έχω δυο τρεις απορίες σαν καινούργιος στο θέμα:

1) πως καταλαβαίνετε το defrost? Παντως για το φίλο στην Πεντέλη, το 24αρι δεν έχει σταματήσει να δουλευει καθόλου. Εσένα σταματούσε και άλλες μέρες που δεν είχε τόσο κρύο; Μήπως του λείπει φρέον και έχει μειωμένη απόδοση;

2) κάποιο λινκ για τον εξοπλισμό που έχετε και μετράτε καταναλώσεις και βάζετε τα γραφήματα; Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορώ να έχω δεδομένα για να δω αν όντως το ένα 9αρι έχει θέμα.

Το asyg συνολικά έκανε 16 df μέχρι να κοπεί το ρεύμα και από όταν ήρθε πάλι έχει κάνει αλλά 2 περίπου κάθε 30 35 λεπτά. 

Το μιτσου έχει κάνει 4 για μεγαλύτερη ζητούμενη. 

Θα το δω αυτό με το φρεον όταν ανοίξει ο καιρός και μπορεί να έρθει ο ψυκτικός γιατί εδώ πεντελη τώρα πρέπει να έχει 1 μέτρο χιόνι σίγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μη ξανα-ακούσω κανέναν ότι φαίνεται να προτείνουμε μεγάλο μηχάνημα.

Καλύτερα να υπάρχει απόθεμα δύναμης.

Από τις 07:45 και το 18άρι mitsubishi στο διπλανό σπίτι ακόμα να πιάσει θερμοκρασία.

Έχει κάψει 14kwh σε 7 ώρες

image.png.9cc3f7500aaa424fa8f58ae0e4eb4d16.png

Πες το στο σερβις της Τοσιμπα που με επρηξαν επειδη εβαλα 18αρι σε λιγοτερο απο 20 τετραγωνικα και επεμειναν οτι το 13αρι ηταν υπεραρκετο.

194071202_Screenshot_2021-02-16EDGE18-EnergyMonitor.png.49c004b71cc6022de652035ce719509d.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Το asyg συνολικά έκανε 16 df μέχρι να κοπεί το ρεύμα και από όταν ήρθε πάλι έχει κάνει αλλά 2 περίπου κάθε 30 35 λεπτά. 

Το μιτσου έχει κάνει 4 για μεγαλύτερη ζητούμενη. 

Θα το δω αυτό με το φρεον όταν ανοίξει ο καιρός και μπορεί να έρθει ο ψυκτικός γιατί εδώ πεντελη τώρα πρέπει να έχει 1 μέτρο χιόνι σίγουρα 

Παρά πολύ μεγάλη διαφορά. Θυμάσαι τη συμπεριφορά του όταν είχες θερμοκρασία σαν τη δίκη μου; Στο μηδέν; Σήμερα που είμαι στο μείον ένα και το παρακολουθώ από κοντά έχω defrost.

Μήπως όντως απο μια κρίσιμη θερμοκρασία και κάτω ζορίζεται.

εκανε ένα σύντομο στις 5.

στις έξι μου έκανε ένα, με -1 έξω με βάση το weather.com, κράτησε πιο πολύ από όλα και έκανε 12 λεπτά. Θα παρακολουθήσω ποτέ θα ξανακάνει.

εσωτερικη το βάζω στο 23 αλλά ποτέ δεν τα πιάνει λόγω εσωτερικής σκάλας. Έστω και έτσι φτηνά μου έρχεται σε σχέση με το πετρέλαιο.

παντως δεν έχω άποψη αν το Mitsubishi 24αρι είναι καλύτερο η όχι. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά στα χαρτιά δεν ήταν, και η εξωτερική μονάδα ήταν διπλάσια ενώ ήθελα να τη βάλω σε τοίχο και όχι κάτω. Γι αυτό το έδιωξα πριν την εγκατάσταση.

στο Fujitsu έχω ψηλά τη μονάδα, και η σωλήνα κάνει μια μικρή καμπύλη για να μπει στον τοίχο: ουσιαστικά κανένα μέτρο+ μόνο να έχει μήκος η σωλήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν γράφουμε με κεφαλαία σε αυτό το φόρουμ.

9άρι / 12άρι είναι ;

Ή 18/24άρι;

Μήπως έχει πνιγεί στο χιόνι η μονάδα και δεν περιστρέφεται ο εξωτερικός ανεμιστήρας;\

Το Kuro είναι το ίδιο ακριβώς με το nemesis pro.

Αν είναι το 9/12 λέει

b3b7448fea7755bb7a09c0e062687339.png

τα 18/24

aade4f6b50aca6de7720349efe50fe66.png

 

συγνωμη για τα κεφαλαια..ειμαι νεος στο forum..

οποτε εαν καταλαβα καλα πρεπει να μιλησω με το εξουσιοδοτημενο servise!!

σωστα??

5 λεπτά πριν, TEOXAGO είπε

συγνωμη για τα κεφαλαια..ειμαι νεος στο forum..

οποτε εαν καταλαβα καλα πρεπει να μιλησω με το εξουσιοδοτημενο servise!!

σωστα??

12αρι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dstilio είπε

Παρά πολύ μεγάλη διαφορά. Θυμάσαι τη συμπεριφορά του όταν είχες θερμοκρασία σαν τη δίκη μου; Στο μηδέν; Σήμερα που είμαι στο μείον ένα και το παρακολουθώ από κοντά έχω defrost.

Μήπως όντως απο μια κρίσιμη θερμοκρασία και κάτω ζορίζεται.

εκανε ένα σύντομο στις 5.

στις έξι μου έκανε ένα, με -1 έξω με βάση το weather.com, κράτησε πιο πολύ από όλα και έκανε 12 λεπτά. Θα παρακολουθήσω ποτέ θα ξανακάνει.

εσωτερικη το βάζω στο 23 αλλά ποτέ δεν τα πιάνει λόγω εσωτερικής σκάλας. Έστω και έτσι φτηνά μου έρχεται σε σχέση με το πετρέλαιο.

παντως δεν έχω άποψη αν το Mitsubishi 24αρι είναι καλύτερο η όχι. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά στα χαρτιά δεν ήταν, και η εξωτερική μονάδα ήταν διπλάσια ενώ ήθελα να τη βάλω σε τοίχο και όχι κάτω. Γι αυτό το έδιωξα πριν την εγκατάσταση.

στο Fujitsu έχω ψηλά τη μονάδα, και η σωλήνα κάνει μια μικρή καμπύλη για να μπει στον τοίχο: ουσιαστικά κανένα μέτρο+ μόνο να έχει μήκος η σωλήνα.

Με 4 βαθμούς και κάτω κάνει αρκετά df αλλά έχει και πολύ υγρασία η Πεντέλη γενικά + του ότι το χτυπάει βοριάς. 

Το μιτσου από την άλλη δεν δείχνει να καταλαβαίνει και πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απόγευμα  τώρα με τα κρύα ανάβω καλοριφέρ. Κατά τις 12 το βράδυ ή λίγο αργότερα ανάβω το aircondition στο σαλόνι και το βάζω στους 20 (το σπίτι είναι στους 22) οπότε ξεκινάει να δουλεύει κατα τις 01:15 για παράδειγμα. 

ερώτηση

είναι καλύτερα να αφήνω το aircondition standby (με ζήτηση στους 20 βαθμούς από το απόγευμα, οπότε δεν δουλεύει/καίει τίποτα μέχρι να πέσει η θερμοκρασία) ή να το κλείνω τελείως και να το ανοίγω κατά τις 12:00?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Ποιο 18άρι έχεις ; Το asyg18klca; Είναι σωστά διαστασιολογημένο για τον χώρο σου ή πήρες μικρό;

Η εφαρμογή πόσο βγάζει για τον χώρο που καλύπτει; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Γενικά καλό θα ήταν να το προστατεύει η τέντα.

Τον ανεμιστήρα άστον στο auto.

Δεν φταίνε πάντα οι οικογένειες.

πχ το mitsubishi πιο πάνω το οποίο είναι μικρό και το δουλεύουν και λάθος.

Ξέχασα να πω ότι το μοντέλο είναι το Fujitsu asyg18lfca

να σας πω την αλήθεια ότι Fujitsu έχω δει η εξωτερική μονάδα κάνει σαν κομπρεσέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...