Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

Αίσθηση θερμότητας. Ας πούμε ναι. Δεν μπορώ να σου δώσω ακριβή νούμερα.

Εγώ ξέρω μόνο για τα συγκεκριμενα νουμερα που έγραψα και μονο για το χωρο μου, επειδη το δοκιμασα χτες.

Δεν έπαιξε το σεναριο. Με αιρκοντισιον στους 22 πολυ καλυτερη αισθηση απο καλοριφερ και στους 20 και στους 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

κουφοβραση για τα κλιματιστικα

Για πες το και στα mitsubishi, ariston γιατί αυτά είναι σαν να έχουν κολλήσει σε άλλη θερμοκρασία:

image.png.6d76ef5247c0fc1a27c16c97a4cc7989.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για πες το και στα mitsubishi, ariston γιατί αυτά είναι σαν να έχουν κολλήσει σε άλλη θερμοκρασία:

image.png.6d76ef5247c0fc1a27c16c97a4cc7989.png

Είναι μικρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

εξωτερικη 6 κουφοβραση για τα κλιματιστικα ,χαμηλες καταναλωσεις λογω συνεχους λειτουργιας απλα το σπιτι δεν κρυωσε ,αμα τα εσβηνα για καποιο λογο πιστευω οτι δεν θα επανερχονταν ποτε σε τετοιες καταναλωσεις 

 

1914469806_17-2.png.679da08bb1e2cac9358c670b9072ace9.png

17-2 ΝΤΑΙΚΙΝ.png

17-2 ΤΟΥΟ.png

τουοτομι συνολο.png

τοσιμπα σημερα.png

νταικιν σημερα .png

Λογω δουλειας δεν εχω ανοικτο το sarara συνεχεια . Το βαζω απο τις 18:00 εως το πρωι της επομενης μερας. Φανταζομαι οτι θα εβλεπα ακομη πιο χαμηλα νουμερα και εγω...

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για πες το και στα mitsubishi, ariston γιατί αυτά είναι σαν να έχουν κολλήσει σε άλλη θερμοκρασία:

image.png.6d76ef5247c0fc1a27c16c97a4cc7989.png

Τι να περιμενεις τωρα απο το xeiriston ? Απο το mitsu ομως ναι εχεις απαιτησεις....και εκει τα παιρνεις και λιγο στο κρανιο οταν βλεπεις οτι εδωσες ενα σωρο λεφτα και δεν ανταποκρινεται ουτε στο 60% των προσδοκιων σου. Εκτος αν με βαση τις καιρικες συνθηκες , μονωσεις εμβαδον καλυψης  ειναι πολυ μικρο σε capacity ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Λογω δουλειας δεν εχω ανοικτο το sarara συνεχεια . Το βαζω απο τις 18:00 εως το πρωι της επομενης μερας. Φανταζομαι οτι θα εβλεπα ακομη πιο χαμηλα νουμερα και εγω...

Στη θέση σου θα το άφηνα ανοιχτό με χαμηλότερη ζητούμενη τις ώρες που λείπεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι λιγότερο ή περισσότερο από άλλη πηγή θέρμανσης όπως έχουμε ξαναπεί.

Πρακτικά περισσότερο. Το καλοριφερ ζεσταινει μεσω ακτινοβολιας τον αερα γυρω του και αυτη η θερμοτητα μεταφερεται και στον υπολοιπο χωρο και στον τοιχο πισω του που επισης απλωνεται στην υπολοιπη τοιχοποια που τραβαει θερμοτητα στεγνωνοντας αμεσα και απο τυχον υγρασια τον τοιχο.

Το κλιματιστικο βγαζει απευθειας ζεστο ξηρο αερα ο οποιος ζεσταινει και ξηραινει αμεσα και τον υπολοιπο αερα του χωρου. Επιπλεον καθως ζεσταινει το χωρο τροφοδοτώντας τον συνεχεια με νεο θερμο ξηρο αερα δημιουργει ενα πιο ασφυκτικο περιβαλλον ατμοσφαιρας/αναπνοης απο οτι ενα καλοριφερ συν του οτι δεν θερμαινει το ιδιο καλο τοιχοποια και επιπλα/αντικειμενα. Στεγνωνει επιφανειακα ναι, να περασει ομως σε πιο βαθος οπως η ακτινοβολουσα θερμοτητα του καλοριφερ πολυ πιο δυσκολο.

Εχοντας ρωτησει και αρκετους φιλους/γνωστους παιδιατρους σε φιλοσοφικο επιπεδο τι προτεινουν για παιδικο δωματιο τις περιοδους της κρισης που ηταν πιο ακριβο το πετρελαιο και η θερμανση η απαντηση στο 95% των περιπτωσεων ηταν πανελ θερμοτητας και μακρυα απο κλιματιστικο για δωματιο μωρου/παιδιου. Κατ'αυτους το πανελ υπερυθρης θερμανσης παραγει ακτινοβολουσα θερμοτητα στο μοτιβο και λογικη του καλοριφερ που εκτος του οτι περναει καλυτερα σε τοιχους και επιπλα/επιφανειες θερμαινει καλυτερα το χωρο και δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα, βασικο για το αναπνευστικο ενος μωρου/παιδιου/ενηλικα.

Χωρις να ειμαι ειδικος για να μετρησω, υπολογισω τεχνικα, η "αισθηση" που αποκομιζω και εγω ειναι ακριβως αυτη, οτι καλοριφερ και πανελ υπερυθρης εχουν πιο γλυκια ζεστασια εναντι του κλιματιστικου, δεν ξηραινουν τον αερα οπως το κλιματιστικο και η θερμοτητα στο χωρο διατηρειται περισσοτερη ωρα απο οταν σβησουν εναντι του κλιματιστικου που μολις κλεισει ο χωρος χανει τη θερμοτητα πιο γρηγορα. Το τονιζω ολα αυτα ως προσωπικη αισθηση σαν ανθρωπος και στο χωρο/επιπλα/αντικειμενα/αερα, δεν ειμαι ειδικος και δεν εχω οργανα να μετρησω με νουμερα αποδοσεις.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jonis είπε

Μέχρι πόσο max kw ημερήσια εχεται δει στις μονάδες σας;

πλησιασα τις 40 kw χθες και δεν θυμάμαι μεγαλύτερο νούμερο.

Βεβαια σε αυτές τις συνθήκες κανεις τον σταυρο σου που έχεις ρεύμα να κάψεις.

88418831-451C-4140-94DA-2F46C30871BD.png

Άλλο kW δηλαδή ισχύς και άλλο Kwh δηλαδή ενέργεια. Περίπου τόσες είχα και εγώ ημερισιως αυτες τις δύο ημέρες από δύο κλιματιστικά μαζί, αλλά σε πολύ μεγάλο σπίτι και με απώλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτή τη στιγμή κάθομαι κάτω από το 24αρι και απολαμβάνω ένα ζεστό ρεύμα αέρα που με χαλαρώνει. 
αυτο το οποίο αναφέρεις έχει να κάνει με την υγρασία που απορροφά την ακτινοβολία του καλοριφέρ. Αν χειριστείς σωστα τα aircondition παντως εισαι μια χαρά.

λοιπον για τον φίλο στη Πεντέλη με το Fujitsu. Εχτές βράδυ ζήτημα να έκανε ένα defrost ανα μιάμιση ώρα στους μηδέν εξωτερική.

σημερα που έξω είχε μηδέν με 4, δεν το έχω πιάσει να κάνει κανένα.

το έχω σαν ανεμιστήρα στην ανέφικτη για το σπίτι 23 και καίει συνέχεια.

49 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχοντας ρωτησει και αρκετους φιλους/γνωστους παιδιατρους σε φιλοσοφικο επιπεδο τι προτεινουν για παιδικο δωματιο τις περιοδους της κρισης που ηταν πιο ακριβο το πετρελαιο και η θερμανση η απαντηση στο 95% των περιπτωσεων ηταν πανελ θερμοτητας και μακρυα απο κλιματιστικο για δωματιο μωρου/παιδιου. Κατ'αυτους το πανελ υπερυθρης θερμανσης παραγει ακτινοβολουσα θερμοτητα στο μοτιβο και λογικη του καλοριφερ που εκτος του οτι περναει καλυτερα σε τοιχους και επιπλα/επιφανειες θερμαινει καλυτερα το χωρο και δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα, βασικο για το αναπνευστικο ενος μωρου/παιδιου/ενηλικα.

Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις σωστός εισαι. Βέβαια για να έχεις την πιο γλυκιά όπως λες ζέστη, την πληρώνεις και πολλά περισσότερα. Για το ίδιο έργο το aircondition θα είναι πάντα πιο αποδοτικό οικονομικά.

διαφωνω με το πάνω όμως που έκανα quote. Εμένα μέχρι και στο μαιευτήριο μου είπαν οκ με το aircondition :

1) καθαρίζεις τα φίλτρα του συχνα

2) καθαρίζεις το δωμάτιο καθημερινά. Έτσι το ρεύμα αέρα δεν έχει πολύ ακόμη να σηκώσει στον αερα

3) βάζεις υγραντηρα αν σου ξεραίνει τον αέρα.

Στο 2) εννοώ δεν έχει πολλή σκόνη να σηκώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Εχοντας ρωτησει και αρκετους φιλους/γνωστους παιδιατρους σε φιλοσοφικο επιπεδο τι προτεινουν για παιδικο δωματιο τις περιοδους της κρισης που ηταν πιο ακριβο το πετρελαιο και η θερμανση η απαντηση στο 95% των περιπτωσεων ηταν πανελ θερμοτητας και μακρυα απο κλιματιστικο για δωματιο μωρου/παιδιου. Κατ'αυτους το πανελ υπερυθρης θερμανσης παραγει ακτινοβολουσα θερμοτητα στο μοτιβο και λογικη του καλοριφερ που εκτος του οτι περναει καλυτερα σε τοιχους και επιπλα/επιφανειες θερμαινει καλυτερα το χωρο και δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα, βασικο για το αναπνευστικο ενος μωρου/παιδιου/ενηλικα.

οι προδιαγραφές όμως των νοσοκομείων και δη στις μονάδες νεογνών δεν περιγράφουν θέρμανση με καλοριφέρ ή πάνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω καπου.

Για αυτο ανεφερα οτι ειναι περισσοτερη προσωπικη "αισθηση" στο χωρο γιατι δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε εχω τα μηχανηματα να μετρησω.

Οπως και αυτη ειναι απλα η αποψη παιδιατρων που μεταφερω. Το ποιες ειναι οι προδιαγραφες των νοσοκομειων ή μοναδων νεογνων δεν τις γνωριζω γιατι δεν ειναι το γνωστικο μου αντικειμενο.

Εννοειται οτι το κοστος θα ειναι αυξημενο με το πετρελαιο ή τα πανελ υπερυθρης εναντι ενος κλιματιστικου για αυτο και δεν αναφερθηκα στο κοστος ανα μοναδα θερμανσης/ενεργειας που παιρνεις αλλα στην αισθηση που λαμβανεις ως ανθρωπος και στο χωρο που εισαι. Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη αισθηση και αντιληψη και ειναι υποκειμενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διυλιζουμε τον κωνωπα αλλά αν ας πούμε έχουμε 100 ευρώ για θέρμανση/μήνα.

Με πετρέλαιο θα είσαι οκ για κάποιες ώρες άντε ελάχιστες μερες. Με ξύλα ας το αφήσουμε καλύτερα. Με θερμαντικά σώματα πάλι καμιά εβδομάδα. Με κλιματιστικό 24χ7χ30 θα έχεις ζήτηση 25 ας πούμε και θα ανοίγεις κάνα παράθυρο να δροσίσεις το χώρο.

Για μένα αυτή η σύγκριση έχει νόημα. Πόση ζεστη/αίσθηση/θαλπωρή you name it  μπορείς να πάρεις με κάποιο συγκεκριμένο ποσό. Ειδάλλως την καλύτερη ζεστη την προσφερει η 🔥. Αρκεί να έχεις τα χιλιάρικα για να κάψεις σε ξύλα κ να είσαι οκ με την αποψίλωση του Αμαζονίου σε ένα χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 10:38 ΠΜ, tsiglas είπε

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου Αιγάλεω με -1 και χιονόπτωση με εξωτερικές μονάδες στην ταράτσα με ατομικά σκεπαστρα(δεν υπάρχει χιόνι περιμετρικά των κλιματιστικων) το TCL ELITE PREMIUM 12αρι πέφτει σε defrost περίπου κάθε 1 ώρα σε δωμάτιο 16τμ με ζητούμενη 22 με ανοιχτή την πόρτα του δωματίου να βοηθάει το TCL Miracle 18άρι το ποιο σε ποια ζητούμενη και αν το βαλω (22 - 23 - 26) κάθε 40 λεπτά defrost.. 

Τωρα αν κάποιος γνωρίζει που θα ηταν καλύτερο να ρυθμιστεί ώστε να λιγοστεψουν τα defrost ας μας πει 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μόλις η θερμοκρασία καβάλησε τους 0 βαθμούς και ηταν 1 - 3 δεν έκανε εδω και 29 ώρες κανένα defrost κανένα από τα 2 tcl κλιματιστικά.... Δηλαδή για να καταλάβω είναι έτσι ρυθμισμένα απο 0 βαθμούς και κάτω να κάνει ας πούμε "προγραμματισμενο" defrost κάθε 40 λεπτά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μόλις η θερμοκρασία καβάλησε τους 0 βαθμούς και ηταν 1 - 3 δεν έκανε εδω και 29 ώρες κανένα defrost κανένα από τα 2 tcl κλιματιστικά.... Δηλαδή για να καταλάβω είναι έτσι ρυθμισμένα απο 0 βαθμούς και κάτω να κάνει ας πούμε "προγραμματισμενο" defrost κάθε 40 λεπτά? 

Ναι κάποια το κάνουν κάπως έτσι.. πχ το Toshiba Shorai όταν έχει θερμοκρασία εξωτερική κάτω από -2C ανά 90 λεπτά κάνει ενα μικρό προληπτικο defrost.(είτε έχει είτε δεν έχει πάγο έξω η μοναδα)

 

Πάνω από τους -2C δεν έχω δει ποτέ defrost.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το toyotomi izuru  που μούγκριζε χθες αν και έφτασε την ζητούμενη θερμοκρασία τους 21 βαθμούς σήμερα δούλεψε χαλαρά πολύ αθόρυβα σχετικά. με κανένα defrost. Τα defrost χθες ήταν ελάχιστα. (Σημερινές θερμοκρασίες 1 με 11C και τώρα 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μόλις η θερμοκρασία καβάλησε τους 0 βαθμούς και ηταν 1 - 3 δεν έκανε εδω και 29 ώρες κανένα defrost κανένα από τα 2 tcl κλιματιστικά.... Δηλαδή για να καταλάβω είναι έτσι ρυθμισμένα απο 0 βαθμούς και κάτω να κάνει ας πούμε "προγραμματισμενο" defrost κάθε 40 λεπτά? 

Ανάλογα το μοντέλο , τη θερμοκρασία , την κατανάλωση, την υγρασία και τον προγραμματισμό τους . O προγραμματισμός φαίνεται στο service manual (αν βρεθεί ). Μπορεί να υπάρχουν και ζώνες όπου με συγκεκριμένες συνθήκες μπαινει στην τάδε ζώνη.

Φυσικά κάποια πράγματα δεν τα κατανοούμε πάντα πχ βλέπω τώρα το Mitsubishi των γειτόνων το οποίο αποσυντονίστηκε τελείως μετά το defrost που έκανε στις περίπου 18:20 και ενώ η εξωτερική ήταν πάνω από 5C...

2f58ab39a5f14d885640aabde71fbca6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...