Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονώσεις... κάτι που εγώ δεν έχω.

θα μπορούσες να μου στείλεις @George!  σε προσωπικό μήνυμα καποια στοιχεία για την εταιρεία εάν εισαι ευχαριστημένος από την μελέτη και την υλοποίηση;

θα με ενδιέφερε να πάρω μια προσφορά για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, George! είπε

Μακάρι να είχα ενδοδαπέδια! Αρχικά ήθελα να βάλω αντλία Daikin και έφτανε μέχρι 55 βαθμούς κελσίου το μοντέλο που έβγαζε σε ψύξης/θέρμανσης. Όμως επειδή μου είπαν ότι θα είμαστε οριακά σε χρήση με σώματα καλοριφέρ, μου πρότειναν την Hitachi που πάει στους 60 βαθμούς. Την εγκατέστησαν και την ρύθμισαν στους 55 βαθμούς αλλά πέρα από υπερβολική ζέστη, είχα on/off και πολλές φορές η αντλία έσβηνε για ώρες. Έτσι άρχισα να κατεβάζω την θερμοκρασία νερού και νομίζω ότι στους 35 είναι εντάξει σε όλους τους χώρους εκτός από την κουζίνα, που είτε έχουν συνδέσει λάθος το σώμα είτε φταίει ότι είναι το μόνο τρίτο στην σειρά(όλα τα αλλά είναι ανά δύο) μιας και έχω 9 σώματα και καταλήγουν στο collecter σε ζευγάρια 2-2-2-3. Επόμενο βήμα -αν μπαίνουν- θα είναι να βάλω θερμοστατικές κεφαλές. Βέβαια στην απόδοση παίζει ρόλο και το ότι έχω πολύ καλές μονώσεις στο σπίτι.

Yutaki ? Και με ζεστο νερο για μπανιο η πλυσιμο 35 ειναι πολυ λιγο Εκει τι κανετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Yutaki ? Και με ζεστο νερο για μπανιο η πλυσιμο 35 ειναι πολυ λιγο Εκει τι κανετε? 

Έχω ηλιακό τριπλής ενέργειας με boiler(έτσι λέγεται το δοχείο του ηλιακού) ειδικό για αντλία θερμότητας(απλά έχει μεγαλύτερη σερπαντίνα) και όταν δεν έχει ζεστό νερό από τον ήλιο, σταματάει η αντλία να ζεσταίνει το καλοριφέρ και ζεσταίνει το νερό στον ηλιακό. Μετά γυρίζει πάλι αυτόματα στο καλοριφέρ. Η αντλία έχει ξεχωριστή ρύθμιση θερμοκρασίας για ζεστό νερό χρήσης(ΖΝΧ) και το έχω στους 45 βαθμούς. Βάζω και μια εικόνα με το πως είναι η ρύθμιση:

20210218_213743_(1).jpg

Επεξ/σία από George!
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε εκτός θέματος οι αντλιάδες και οι μονωσάδες κτλ. Εδώ είμαστε για σπλιτάκια 🙂

Αναζητείται κάτοχος 18Κ, 24Κ mitsubishi με καταγραφικό κατανάλωσης, μιας και το δείγμα μας είναι κάπως...μπλιαχ...

297177102_Screenshot2021-02-18212221.jpg.79a2a13436c74b3592b0c10304b7c0e6.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Είστε εκτός θέματος οι αντλιάδες και οι μονωσάδες κτλ. Εδώ είμαστε για σπλιτάκια 🙂

Αναζητείται κάτοχος 18Κ, 24Κ mitsubishi με καταγραφικό κατανάλωσης, μιας και το δείγμα μας είναι κάπως...μπλιαχ...

297177102_Screenshot2021-02-18212221.jpg.79a2a13436c74b3592b0c10304b7c0e6.jpg

 

Έχω 24άρι Mitsubishi το gf71ve αλλά με 21 βαθμούς που έχει το σαλόνι, στην ουσία θα μπορώ να δω μόνο την ελάχιστη κατανάλωσή του.

Επεξ/σία από George!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, George! είπε

18άρι κλιματιστικό για 60 τ.μ. είναι πολύ μικρό, οπότε λογικά έφαγε τρελά ζόρια.

Εγώ με την αντλία έκαψα περίπου 40kw σε μία μέρα για 130 τ.μ.

-τα τετραγωνικά δεν παίζουν ρόλο εαν δεν ξέρουμε τις απαιτήσεις (μονώσεις) του χώρου.

εγώ έχω 60τ.μ  με 12αρι και εξωτερική θερμομόνωση και δεν καταλαβαίνει τίποτα και στα μείον.

-όσο για τα υπέρυθρα πάνελ που αναφερθήκαν,εάν θέλεις κάτι ποιο κοντά στο καλοριφέρ παίρνεις λαδιού και οχι κονβερτορ και υπέρυθρα (έτσι κι'αλλιως όλα το ίδιο καίνε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον αγαπητό @liakjim, o οποίος χωρίς να με γνωρίζει ο άνθρωπος, μου συνέστησε έναν εξαιρετικό επαγγελματία αλλά και άνθρωπο για την αποξήλωσή και εκ νέου εγκατάσταση του ταπεινού μου splitter LG Art Cool Mirror AC12BQ. Παραθέτω φωτογραφίες. Δυστυχώς η φωτό της εξωτερικής δεν είναι και η καλύτερη λήψη.

https://www.dropbox.com/s/y7lmaf5a1y5lql4/IMG_20210217_110913.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ic22fhlcrxkf499/IMG_20210217_110907.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pyx19sz6uacbtfd/IMG_20210219_095532.jpg?dl=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, li@m είπε

Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον αγαπητό @liakjim, o οποίος χωρίς να με γνωρίζει ο άνθρωπος, μου συνέστησε έναν εξαιρετικό επαγγελματία αλλά και άνθρωπο για την αποξήλωσή και εκ νέου εγκατάσταση του ταπεινού μου splitter LG Art Cool Mirror AC12BQ. Παραθέτω φωτογραφίες. Δυστυχώς η φωτό της εξωτερικής δεν είναι και η καλύτερη λήψη.

https://www.dropbox.com/s/y7lmaf5a1y5lql4/IMG_20210217_110913.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ic22fhlcrxkf499/IMG_20210217_110907.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pyx19sz6uacbtfd/IMG_20210219_095532.jpg?dl=0

Έχεις τώρα καλύτερη απόδοση; Αν είχες φωτογραφίες από την παλαιότερη εγκατάσταση που ήταν λάθος θα βοηθούσε στην κατανόηση της προβληματικής εγκατάστασης. Ή έστω να μας περιγράψεις τι ακριβώς άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω φωτογραφίες από την προηγούμενη εγκατάσταση. Θα σου πω όμως πως δεν είχε γίνει εγκατάσταση με αντλία κενού και δεν υπήρχε ελάχιστο μήκος στην σωλήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, li@m είπε

Αυτό το lg μοιάζει πάρα πολύ με το Daikin siesta sensira στο πιο γυαλιστερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 11:39 ΠΜ, dimostr είπε

οχι ειναι στανταρ διαδικασια απλα επειδη ειν αι λιγο χρονοβορα οι εγκαταστατες προσπαθουν να το αποφυγουν , εκει που θα παρεις το κλιματιστικο θα τους το πεις αλλα ξαναλεω επειδη εχω κανει συζητηση με blue dealer συνηθως αυτοι βαζουν αντλια ,συγκεκριμενα η daikin εαν η εγκατασταση δεν πληροι τις προυποθεσεις η δεν εχει γινει σωστα δεν αναγνωριζουν την εγγυηση

Καλησπέρα. Επανερχομαι μια και ειμαι στο τελικο σταδιο ( θα παραγγειλω μεχρι τελος Φεβρουαριου ) αναφεροντας οτι μιλώντας με blue dealer και με ανεξαρτητα καταστηματα , ολοι μου ειπαν οτι η αντλια κενου χρεωνεται εξτρα . Αλλο ενα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι και οι blue dealer 3 χρονια δινουν οσο και οι υπολοιποι....Αρα ποιο το οφελος να παω εκει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ovelix11 είπε

Καλησπέρα. Επανερχομαι μια και ειμαι στο τελικο σταδιο ( θα παραγγειλω μεχρι τελος Φεβρουαριου ) αναφεροντας οτι μιλώντας με blue dealer και με ανεξαρτητα καταστηματα , ολοι μου ειπαν οτι η αντλια κενου χρεωνεται εξτρα . Αλλο ενα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι και οι blue dealer 3 χρονια δινουν οσο και οι υπολοιποι....Αρα ποιο το οφελος να παω εκει ? 

απο αυτα που λες δεν ισχυει τιποτα 

κανε απο την αρχη την αναζητηση σου σε πραγματικα μαγαζια πραγματικους blue dealer και πραγματικους ψυκτικους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

απο αυτα που λες δεν ισχυει τιποτα 

κανε απο την αρχη την αναζητηση σου σε πραγματικα μαγαζια πραγματικους blue dealer και πραγματικους ψυκτικους 

και στους 2 που μιλησα ( τους βρηκα μεσα απο το σαιτ της Daikin ) αυτο μου ειπαν . Δεν λεω κατι που δεν ισχυει. Ειδικα για την αντλια αυτο μου ειπαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...