Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω μέρες που παρακολουθώ την κατανάλωση του Perfera μου.

Το TP-Link HS110 σήμερα μετράει 3.4 kWh ενώ η εφαρμογή της Daikin 4.3 kWh.

Αυτό συνέβαινε σε αντιστοιχία και όλες τις προηγούμενες μέρες.

Πχ 2.5 το tplink 3 η Daikin.

Τι συμβαίνει ;;;

Ποιο μετράει σωστά;;;

Η tp link εινα8 τσεκαρισμένη σε μένα τουλάχιστον με μετρητή ράγας και μετράει σωστά ,δεν έχει ακουστεί και κάποιος από δω μέσα με τέτοια πρίζα να έχει λάθος μετρήσεις , τώρα για την εφαρμογή της daikin ας απαντήσουν όσοι έχουν τέτοια εφαρμογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Η tp link εινα8 τσεκαρισμένη σε μένα τουλάχιστον με μετρητή ράγας και μετράει σωστά ,δεν έχει ακουστεί και κάποιος από δω μέσα με τέτοια πρίζα να έχει λάθος μετρήσεις , τώρα για την εφαρμογή της daikin ας απαντήσουν όσοι έχουν τέτοια εφαρμογή 

Το Σαββατο εφερα ηλεκτρολογο και εγκατεστησε στον πινακα επιτηρητη τασης μαζι φυσικα με ρελε ισχυος. Ελπιζω σε extreme καταστασεις λογω δεδηε να μην εχω πλεον κινδυνο να κλαψω για καμμενες πλακετες  στα κλιματιστικα η για κατι αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σειρά κλιματιστικων Juro-Pro oxygen eco ii έχει κάποιος άποψη? Οπως και για την Nobu toro? Ο πωλητής έπειτα απο μισή ώρα που συζητούσαμε ολες τις ιδέες συνέστησε ενα 18αρι + ένα 12αρι απο την σειρα oxygen eco ii ή με μικρή επιφύλαξη για την αντιπροσωπεία απο την nobu toro. Να είμαι ειλικρινής πρότεινε και τις σειρες inventor professional και corona απλά το nobu toro έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το professional με λιγότερα χρήματα αλλά και μισή εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, renaultclioV είπε

Για την σειρά κλιματιστικων Juro-Pro oxygen eco ii έχει κάποιος άποψη? Οπως και για την Nobu toro? Ο πωλητής έπειτα απο μισή ώρα που συζητούσαμε ολες τις ιδέες συνέστησε ενα 18αρι + ένα 12αρι απο την σειρα oxygen eco ii ή με μικρή επιφύλαξη για την αντιπροσωπεία απο την nobu toro. Να είμαι ειλικρινής πρότεινε και τις σειρες inventor professional και corona απλά το nobu toro έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το professional με λιγότερα χρήματα αλλά και μισή εγγύηση. 

Δεν θα προτιμούσα αυτές τις μάρκες, δεν είναι σε θέση να κρίνω αν είναι κακές αλλά δεν τις έχει δοκιμάσει πολύς κόσμος ώστε να υπάρχει ένας σεβαστός αριθμός κριτικών. Λογικό η inventor να είναι πιο ακριβή αφού έχει φτιάξει ένα όνομα στην Ελλάδα και έχει καλό after sales support. 

Edit: Τα Juro Pro έχουν κριτικές, μάλιστα μια σειρά τους παίρνει 5/5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lofarek είπε

Το Σαββατο εφερα ηλεκτρολογο και εγκατεστησε στον πινακα επιτηρητη τασης μαζι φυσικα με ρελε ισχυος. Ελπιζω σε extreme καταστασεις λογω δεδηε να μην εχω πλεον κινδυνο να κλαψω για καμμενες πλακετες  στα κλιματιστικα η για κατι αλλο....

Δε προστατεύει πολύ ο επιτηρητής παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, renaultclioV είπε

Για την σειρά κλιματιστικων Juro-Pro oxygen eco ii έχει κάποιος άποψη? Οπως και για την Nobu toro? Ο πωλητής έπειτα απο μισή ώρα που συζητούσαμε ολες τις ιδέες συνέστησε ενα 18αρι + ένα 12αρι απο την σειρα oxygen eco ii ή με μικρή επιφύλαξη για την αντιπροσωπεία απο την nobu toro. Να είμαι ειλικρινής πρότεινε και τις σειρες inventor professional και corona απλά το nobu toro έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το professional με λιγότερα χρήματα αλλά και μισή εγγύηση. 

Δεν έχουμε feedback εδώ.

Το nobo toro φαίνεται να είναι φασόν aux.

Το juro pro δεν ξέρω, είναι ίδιο με το hisense CA25YR01.

Λένε ότι έχουν i feel . Δεν ξέρω αν είναι φασόν gree, midea ή tcl. Έχει και 10 χρόνια εγγύηση (με ηλεκτρονική δήλωση αλλά inventor).

Έχει καλές κριτικές , αν και ύποπτα καλές πχ μου κάνει εντύπωση που λένε όλοι ότι είναι αθόρυβο αν και έχει 30db ελάχιστα...

Αν δουλεύει το ifeel, τότε δεν είναι κακή περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχουμε feedback εδώ.

Το nobo toro φαίνεται να είναι φασόν aux.

Το juro pro δεν ξέρω, είναι ίδιο με το hisense CA25YR01.

Λένε ότι έχουν i feel . Δεν ξέρω αν είναι φασόν gree, midea ή tcl. Έχει και 10 χρόνια εγγύηση (με ηλεκτρονική δήλωση αλλά inventor).

Έχει καλές κριτικές , αν και ύποπτα καλές πχ μου κάνει εντύπωση που λένε όλοι ότι είναι αθόρυβο αν και έχει 30db ελάχιστα...

Αν δουλεύει το ifeel, τότε δεν είναι κακή περίπτωση.

Αν επιτρέπεται αυτά που λέτε ότι φαίνεται να μοιάζουν με κάποια άλλα απο που τα συμπεραίνετε? Δηλαδή τι χαρακτηριστικά το μαρτυρανε αυτό? Ρωτάω πληροφοριακά και μόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, renaultclioV είπε

Αν επιτρέπεται αυτά που λέτε ότι φαίνεται να μοιάζουν με κάποια άλλα απο που τα συμπεραίνετε? Δηλαδή τι χαρακτηριστικά το μαρτυρανε αυτό? Ρωτάω πληροφοριακά και μόνο 

Αυτό που κάνω είναι να βλέπω τις διαστάσεις της εσωτερικής ή της εξωτερικής μονάδας και να βλέπω αν συμπίπτει με κάποια άλλη ή / και κάποια χαρακτηριστικά πχ το follow me πάει αμέσως σε Midea.

Το ifeel είναι ονομασία gree αλλά όχι πάντα πχ το midea φασόν που έχουν τα πεθερικά λέει ifeel αλλά είναι midea.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό που κάνω είναι να βλέπω τις διαστάσεις της εσωτερικής ή της εξωτερικής μονάδας και να βλέπω αν συμπίπτει με κάποια άλλη ή / και κάποια χαρακτηριστικά πχ το follow me πάει αμέσως σε Midea.

Το ifeel είναι ονομασία gree αλλά όχι πάντα πχ το midea φασόν που έχουν τα πεθερικά λέει ifeel αλλά είναι midea.

 

Τέλεια ευχαριστώ πολύ. Πάντως και το Nobu toro έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το inventor professional, αυτό μου έκανε εντύπωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, renaultclioV είπε

Τέλεια ευχαριστώ πολύ. Πάντως και το Nobu toro έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το inventor professional, αυτό μου έκανε εντύπωση 

Ναι, μάλλον είναι ίδιο φασόν. Και ίδιο φαίνεται και το sendo ikaros.

Όλα aux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε πριν λίγο το Carrier crystal iii ion μετά από προτροπή του @liakjim. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πω τίποτα να μανουριάσω. Φέρανε μόνοι τους αντλία και 3 μέτρα σωλήνα. Να πω ότι το μηχάνημα απλά σκοτώνει. Ευχαριστώ για τη συμβουλή αγοράς. 

IMG_20210301_170338.jpg

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μπήκε πριν λίγο το Carrier crystal iii ion μετά από προτροπή του @liakjim. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πω τίποτα να μανουριάσω. Φέρανε μόνοι τους αντλία και 3 μέτρα σωλήνα. Να πω ότι το μηχάνημα απλά σκοτώνει. Ευχαριστώ για τη συμβουλή αγοράς. 

IMG_20210301_170338.jpg

Καλοδούλευτο! Το 12άρι είναι;

Δεν θα τη γλιτώσεις έτσι απλά με μια περιγραφή της μιας λέξης. 😄

Δούλεψέ το λιγάκι και αν έχεις χρόνο πες μας 2-3 κουβέντες παραπάνω.

Από θόρυβο πως πάει, αν έχει τριγμούς στα πλαστικά κτλ.

ΥΓ1. Εννοείται πως πρέπει να το δουλέψεις με το follow me on. Θα θέλει λιγάκι πειραματισμό στη θέση του τηλεκοντρόλ. Πολύ κοντά και θα κόβει γρήγορα ειδικά αν το χτυπάει ο ζεστός αέρας, πολύ μακριά και θα αργεί. Και πάντα να στοχεύει την εσωτερική μονάδα.

ΥΓ2. Όπως είναι στην πρίζα, είναι σαν να παρακαλάει να του βάλεις ένα tplink hs110. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλοδούλευτο! Το 12άρι είναι;

Δεν θα τη γλιτώσεις έτσι απλά με μια περιγραφή της μιας λέξης. 😄

Δούλεψέ το λιγάκι και αν έχεις χρόνο πες μας 2-3 κουβέντες παραπάνω.

Από θόρυβο πως πάει, αν έχει τριγμούς στα πλαστικά κτλ.

ΥΓ1. Εννοείται πως πρέπει να το δουλέψεις με το follow me on. Θα θέλει λιγάκι πειραματισμό στη θέση του τηλεκοντρόλ. Πολύ κοντά και θα κόβει γρήγορα ειδικά αν το χτυπάει ο ζεστός αέρας, πολύ μακριά και θα αργεί. Και πάντα να στοχεύει την εσωτερική μονάδα.

ΥΓ2. Όπως είναι στην πρίζα, είναι σαν να παρακαλάει να του βάλεις ένα tplink hs110. 😎

Βασικά θα σας πω προς καλοκαίρι γιατί θέρμανση δουλεύω αέριο και σώματα και είναι μικρό δωμάτιο. Είναι το 9αρι, το πρόλαβα ευτυχώς στα 369€ με δωρεάν εγκατάσταση. Θόρυβο δεν το ακούω καν, το καπάκι που άνοιξα για τα φίλτρα είναι τελείως smooth ειδικά σε σχέση με τα toyotomi που νομίζεις ότι θα σπάσει. Σε υπόλοιπο θόρυβο στη χαμηλή σκάλα μέχρι και μεσαία μπορώ να πω δεν ακούγεται. Σίγουρα θα παίξει follow me πειραματισμός γιατί χτυπάει απέναντι από το γραφείο που κάθομαι. Το hs110 δυστυχώς για ανεξήγητο λόγο παρέδωσε πνεύμα οπότε περιμένω να πάρω άλλο αργότερα. Ευχαριστώ κιόλας! 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...