Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, captainmilo είπε

Καλησπέρα σας,

Μετακόμισα πέρσι σε καινούργιο διαμέρισμα και βρίσκομαι σε αναζήτηση κλιματιστικού. Είναι το μοναδικό κλιματιστικό που θα μπει σε πρώτη φάση στο διαμέρισμα, και μελλοντικά θα μπει άλλο ένα μικρότερο στην κρεβατοκάμαρα.

Προσανατολίζομαι σε αγορά κλιματιστικού 12,000 BTU, 95% χρήση για ψύξη, καθώς το σπίτι ζεσταίνεται από αέριο. Ποσό που διαθέτω πάνω κάτω τα 500 ευρώ (χωρίς την εγκατάσταση). Προτιμώ αγορά από επώνυμο κατάστημα, είτε είναι μεγάλη αλυσίδα είτε κατάστημα που εξειδικεύεται στο αντικείμενο.Δεν με ενδιαφέρει η δωρεάν εγκατάσταση καθότι θα γίνει από γνωστό μου που κάνει αυτή τη δουλειά.

Ο χώρος του σπιτιού είναι συνολικά περίπου 50 τμ, διαμπερές, κατασκευής 2010 με διπλά τζάμια και ελάχιστες θερμικές απώλειες. Επισυνάπτω διάγραμμα του χώρου μου, με κόκκινο επισημαίνεται ο χώρος εγκατάστασης του κλιματιστικου. Τοποθεσία Θεσσαλονίκη, με ελάχιστη / μέγιστη θερμοκρασία -2 ~ 38

Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι προφανώς καλός δείκτης SEER, αξιοπιστία, και θόρυβος. Wifi, ιονιστής κτλ ευπρόσδεκτα, αν και απότι βλέπω πλέον είναι στάνταρ σχεδόν σε όλα τα μοντέλα.

Να διευκρινίσω πως δεν σκοπεύω να ψύχω όλους τους χώρους του σπιτιού ταυτόχρονα, κυρίως σαλοκουζίνα 24τμ και κρεβατοκάμαρα 10τμ (έως ότου μπει 9άρι), χώρο συνολικού εμβαδού 34τμ..

Επίσης, δεν υπάρχει αυτόνομη γραμμή ρεύματος αποκλειστικά για κλιματιστικό, θα πάρει ρεύμα από το κύκλωμα της σαλοκουζίνας (16αρα ασφάλεια, δεν έχει πολλές καταναλώσεις πέραν ψυγείου, τηλεόρασης, φωτιστικών με led λάμπες). Δυστυχώς το καλώδιο που βγαίνει από το τοίχο είναι μονόκλωνο 1.5άρι, με αποτέλεσμα να με αποθαρύνει για την πιθανή εγκατάσταση 18,000 btu καθότι θα πρέπει να σκαφτεί ο τοίχος (δεν βγαίνει από μπουατ)

Τα μοντέλα που ξεχώρισα από μια μικρή αναζήτηση είναι τα παρακάτω:

1) Midea Mission II MB-12N8D6-I

2) Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR

3) Inventor Premium PR1VI32-12WF/PR1VO32-12

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας, και για όλες της πληροφορίες που έχετε μοιραστεί μαζί μας σε αυτό το νήμα, πραγματικός θυσαυρός γνώσεων για κάποιον που ξεκινά την έρευνά του.

 

plan.jpg

Θα έκανες την υπέρβαση για το κάτωθι ;

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html

Είναι πολύ πάνω από τα χρήματά σου, το ξέρω.

Αλλά.

Έχει υψηλότατο seer.

Μέλη που το έχουν εδώ στο φόρουμ , έχουν δείξει καταναλώσεις σε ψύξη που είναι πολύ κάτω από τα 100W. Ακόμα και κάτω από 60.

Έχει wifi, ιονιστή και αισθητήρα παρουσίας.

΄Εχει 5 χρόνια εγγύηση.

Είναι αθόρυβο.

Βασικά από αυτά που έχουμε δει, πρέπει να είναι αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά για ψύξη κάτω από τα 1000€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έκανες την υπέρβαση για το κάτωθι ;

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html

Είναι πολύ πάνω από τα χρήματά σου, το ξέρω.

Αλλά.

Έχει υψηλότατο seer.

Μέλη που το έχουν εδώ στο φόρουμ , έχουν δείξει καταναλώσεις σε ψύξη που είναι πολύ κάτω από τα 100W. Ακόμα και κάτω από 60.

Έχει wifi, ιονιστή και αισθητήρα παρουσίας.

΄Εχει 5 χρόνια εγγύηση.

Είναι αθόρυβο.

Βασικά από αυτά που έχουμε δει, πρέπει να είναι αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά για ψύξη κάτω από τα 1000€.

 

Έχω ακούσει τα καλύτερα για Daikin, σίγουρα, αλλα δυστυχώς κοστίζει δύο φορές το budget μου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, captainmilo είπε

Έχω ακούσει τα καλύτερα για Daikin, σίγουρα, αλλα δυστυχώς κοστίζει δύο φορές το budget μου :(

Δεν βλέπω κάποια αξιόλογη προσφορά σε αλυσίδες.

Που και που παίζουν προσφορές .

Άρα θα κοίταγα για https://www.skroutz.gr/s/23593625/Morris-WFIN-35150-White.html

Έχει παίξει στα 420€ .

Σε μη αλυσίδες, αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-White.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαταστάθηκε η περιβόητη πλακέτα του +0.5C offset, αντί για το default 3.5C

1615472335989.jpg

 

Ήδη φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα όπως είδαμε και στην περίπτωση του @dimostr

Πριν έρθουν αυτοί, το έβαλα στους 18 με θερμοκρασία χώρου 20 και αυτό ξεκίνησε τον κύκλο του.

Έγινε η αλλαγή.

Μετά το έβαλα μπροστά , αρχικά 18, αλλά είχε κρυώσει το δωμάτιο (αλλάξαμε και την μεταλλική πρόσοψη με την σκουριά -> η οποία φάνηκε ότι ήταν από το καπάκι που κάποιος μάλλον πάτησε πάνω του) , οπότε το έβαλα στο Powerful και 20, για να ξαναπάει το δωμάτιο 20 και μετά 18 πάλι, όπου πλέον με τη νέα κάρτα έμεινε σβηστό εδώ και μισή ώρα που το βλέπω.

1623624833_Screenshot2021-03-11170325.jpg.3f576ce97dabaca0e8d7e0461e36ea60.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , ψαχνω 12αρι για σαλονι 28τμ περιπου και ειμαι μεταξυ του inventor premium https://www.skroutz.gr/s/23582640/Inventor-Premium-PR1VI32-12WFC-PR1VO32-12.html και dark https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html . Το σπιτι εχει διπλα τζαμια αλλα μετρια προς κακη μονωση/ Το κλιματιστικο θα χρησιμοποιειται και ψυξη και θερμανση σχεδον συνεχεια. Ειδικα στη ζεστη βλεπω το premium ειναι 2.5kw/686kwh/y ενω το dark 3.0kw/756kwh/y . Γενικα θελω να εχει ιονιστη + wifi καθως και το hepa πιστευω ειναι καλο εξτρα για την ατμοσφαιρα, στα μπονους 10 χρονια εγγυηση χωρις υποχρεωτικα service. Αξιζει τα 300 ευρω διαφορα πιστευετε? Εναλλακτικα με αυτα τα χαρακτηριστικα κατα μεσο ορο στα 550 ευρω +- τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andrewchron είπε

Καλησπερα , ψαχνω 12αρι για σαλονι 28τμ περιπου και ειμαι μεταξυ του inventor premium https://www.skroutz.gr/s/23582640/Inventor-Premium-PR1VI32-12WFC-PR1VO32-12.html και dark https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html . Το σπιτι εχει διπλα τζαμια αλλα μετρια προς κακη μονωση/ Το κλιματιστικο θα χρησιμοποιειται και ψυξη και θερμανση σχεδον συνεχεια. Ειδικα στη ζεστη βλεπω το premium ειναι 2.5kw/686kwh/y ενω το dark 3.0kw/756kwh/y . Γενικα θελω να εχει ιονιστη + wifi καθως και το hepa πιστευω ειναι καλο εξτρα για την ατμοσφαιρα, στα μπονους 10 χρονια εγγυηση χωρις υποχρεωτικα service. Αξιζει τα 300 ευρω διαφορα πιστευετε? Εναλλακτικα με αυτα τα χαρακτηριστικα κατα μεσο ορο στα 550 ευρω +- τι προτεινετε?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι κάνει On-off. Όχι σταθερά στα 3΄όμως. Επίσης κρατάει σωστά τη θερμοκρασία. Του έβαλα 19 και είναι εκεί καρφί. Υπό αξιολόγηση ακόμα αλλά φαίνεται να είναι βελτιωμένη η κατάσταση.

image.png.e31868cb98736e8ea72521b8f57fda72.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλά είχε πει ένας εδώ μέσα ότι το χετε κάνει το thread τσιφλίκι σας. Αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να απαντήσετε χωρίς το ερωτηματολόγιο??? Οκ υπάρχει μια ανάλυση για μερικούς που είστε πορωμένοι με αναλύσεις πλακέτες ή ότι άλλο γουστάρετε αλλά υπάρχει και κόσμος που λέει θέλω να πάρω με χ λεφτά ένα κλιματιστικό. Και το χειρότερο είναι ότι δεν είστε μηχανολόγοι και θέλετε και μελέτη χώρου για να κάνετε μια πρόταση. Εκτός αυτού ζητάτε και μελέτη προσπαθώντας να μας πείσετε ότι τα a/c είναι καλύτερα από τα σώματα στη θέρμανση και θέλετε και μελέτη μετά. 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Καλά είχε πει ένας εδώ μέσα ότι το χετε κάνει το thread τσιφλίκι σας. Αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να απαντήσετε χωρίς το ερωτηματολόγιο??? Οκ υπάρχει μια ανάλυση για μερικούς που είστε πορωμένοι με αναλύσεις πλακέτες ή ότι άλλο γουστάρετε αλλά υπάρχει και κόσμος που λέει θέλω να πάρω με χ λεφτά ένα κλιματιστικό. Και το χειρότερο είναι ότι δεν είστε μηχανολόγοι και θέλετε και μελέτη χώρου για να κάνετε μια πρόταση. Εκτός αυτού ζητάτε και μελέτη προσπαθώντας να μας πείσετε ότι τα a/c είναι καλύτερα από τα σώματα στη θέρμανση και θέλετε και μελέτη μετά. 

Δεν θέλω να συμμετέχω σε τόσο χαμηλού επιπέδου συζήτηση, αλλά δεν καταλαβαίνω ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να θέλεις να ορίσεις τις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες κάποιος άλλος θα προσφέρει ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ την όποια βοήθειά του.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Εγκαταστάθηκε η περιβόητη πλακέτα του +0.5C offset, αντί για το default 3.5C

1615472335989.jpg

 

Ήδη φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα όπως είδαμε και στην περίπτωση του @dimostr

Πριν έρθουν αυτοί, το έβαλα στους 18 με θερμοκρασία χώρου 20 και αυτό ξεκίνησε τον κύκλο του.

Έγινε η αλλαγή.

Μετά το έβαλα μπροστά , αρχικά 18, αλλά είχε κρυώσει το δωμάτιο (αλλάξαμε και την μεταλλική πρόσοψη με την σκουριά -> η οποία φάνηκε ότι ήταν από το καπάκι που κάποιος μάλλον πάτησε πάνω του) , οπότε το έβαλα στο Powerful και 20, για να ξαναπάει το δωμάτιο 20 και μετά 18 πάλι, όπου πλέον με τη νέα κάρτα έμεινε σβηστό εδώ και μισή ώρα που το βλέπω.

1623624833_Screenshot2021-03-11170325.jpg.3f576ce97dabaca0e8d7e0461e36ea60.jpg

 

με 2 βαθμους εξωτερικη 

1861398786_12-3.png.04df4e5c8940a38049b26c01d1660d00.png

12-3 τουο.png

1`2-3 τοσιμπα.png

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Και πάλι κάνει On-off. Όχι σταθερά στα 3΄όμως. Επίσης κρατάει σωστά τη θερμοκρασία. Του έβαλα 19 και είναι εκεί καρφί. Υπό αξιολόγηση ακόμα αλλά φαίνεται να είναι βελτιωμένη η κατάσταση.

image.png.e31868cb98736e8ea72521b8f57fda72.png

Το ποιο σημαντικό είναι ότι δεν έχει απόκλιση η θερμοκρασία και έχει κόψει τα τρίλεπτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το ποιο σημαντικό είναι ότι δεν έχει απόκλιση η θερμοκρασία και έχει κόψει τα τρίλεπτα 

Ακριβώς.

Σήμερα το πρωί παρόλο που είχε κάνει τα onoff του ( δεν γίνεται να μην τα κάνει ), για πρώτη φορά είχε κρατήσει ιδανικά τη θερμοκρασία στον χώρο ( με ζήτηση 19) :

Screenshot_2021-03-12-08-46-53-382_io.homeassistant.companion.android.jpg.e7cb57bd79b352f17392a971da7b7194.jpg

IMG-20210312-052801.jpg

Επίσης είδα ότι έχει πέσει - αναμενόμενα - η κατανάλωση. Με περισσότερο κρύο έκαψε λιγότερο χθες τη νύχτα από την προχθεσινή ( αφού δεν υπερθερμανε τον χώρο).

Happy bunny 😊

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Καλά είχε πει ένας εδώ μέσα ότι το χετε κάνει το thread τσιφλίκι σας. Αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να απαντήσετε χωρίς το ερωτηματολόγιο??? Οκ υπάρχει μια ανάλυση για μερικούς που είστε πορωμένοι με αναλύσεις πλακέτες ή ότι άλλο γουστάρετε αλλά υπάρχει και κόσμος που λέει θέλω να πάρω με χ λεφτά ένα κλιματιστικό. Και το χειρότερο είναι ότι δεν είστε μηχανολόγοι και θέλετε και μελέτη χώρου για να κάνετε μια πρόταση. Εκτός αυτού ζητάτε και μελέτη προσπαθώντας να μας πείσετε ότι τα a/c είναι καλύτερα από τα σώματα στη θέρμανση και θέλετε και μελέτη μετά. 

Επιτέλους, πέστα ρε φίλε γιατί προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο εδώ μεσα ότι σε βορινή κρεβατοκάμαρα σε οροφοδιαμέρισμα ρετιρέ, 17τμ, οικοδομής του '60 με ξύλινα κουφώματα και 3,10μ υψος στη Φλώρινα μπορεί να μην φτάνει να ζεσταθεί με 9άρι και αντί να πούνε στον έρμο που ρωτάει, να το ζεστάνει με τα χνώτα και να αφήνει ανοικτή την πόρτα να σπάει η θερμοκρασία και στο σαλόνι, τον βάζουν να συμπληρώνει κουτάκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θέλω να συμμετέχω σε τόσο χαμηλού επιπέδου συζήτηση, αλλά δεν καταλαβαίνω ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να θέλεις να ορίσεις τις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες κάποιος άλλος θα προσφέρει ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ την όποια βοήθειά του.

Δεν ορίζω καμία προϋπόθεση απλά θεωρώ προσωπική άποψη πάντα ότι δεν γίνεται να ρωτάει κάποιος έχω 300-400€ θέλω να πάρω ένα 9αρι για δωμάτιο 10τμ και να του ζητάτε μελέτη απωλειών η οποία είναι ένα σύνθετο πράγμα από ένα site εκτός τόπου και χρόνου. Έχω μελέτη σπιτιού στα χέρια μου και είναι βιβλίο ολόκληρο. Όπως επίσης κανένας σοβαρός μηχανολόγος δεν θα πει ζέστανε το σπίτι με κλιματιστικά αντί σώματα όπως έχετε ισχυριστεί κατά καιρούς εδώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο βεβιασμένος αέρας καλύτερος της ακτινοβολίας. Από κει και πέρα το νήμα έχει βοηθήσει να μάθουμε κάτι άλλα έχει καταντήσει κουραστικό να ρωτάει κάποιος τι να πάρω και αντί γι απάντηση ν απαντάει σ ερωτηματολόγια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimis_vts είπε

Όπως επίσης κανένας σοβαρός μηχανολόγος δεν θα πει ζέστανε το σπίτι με κλιματιστικά αντί σώματα όπως έχετε ισχυριστεί κατά καιρούς εδώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο βεβιασμένος αέρας καλύτερος της ακτινοβολίας.

άνοιξε νέο θέμα

1 λεπτό πριν, jimis_vts είπε

Από κει και πέρα το νήμα έχει βοηθήσει να μάθουμε κάτι άλλα έχει καταντήσει κουραστικό να ρωτάει κάποιος τι να πάρω και αντί γι απάντηση ν απαντάει σ ερωτηματολόγια.

το κάθε 9άρι 300-400 συμπεριφέρεται και διαφορετικά σε κάθε χώρο ,σκοπός είναι να μη λένε τα παιδιά τα ίδια και τα ίδια
Δηλαδή , όχι δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο κλιματιστικό ακόμα και αν έχεις συγκεκριμένο budget , επομένως η σωστή απάντηση είναι πάρε όποιο θες αλλά θα δε θα σου άρεσε σαν απάντηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...