Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το edge δεν είναι ανώτερο του shorai. Έχει απλά άλλον προγραμματισμό.

Αν θες κλιματιστικό τάφο σε ήχο, τότε μην πάρεις το asyg. Αν δεν έχεις θέμα, go for it, είναι αποδοτικότατο σε ψύξη.

Η ψύξη γενικά είναι πιο απλή από τη θέρμανση οπότε σε πιο φθηνό υπάρχουν πολλά σε midea, haier, inventor κτλ  οπότε μετά κοιτάς άλλα χαρακτηριστικά.

Αν έχεις τη δυνατότητα για το shorai premium , πιστεύω ότι είναι το κορυφαίο 18άρι στα 1000€ και κάτω. 

Καταρχείν να σε ευχαριστήσω για τη βοήθεια,

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι value for money προς καλό. Αν ιεραρχούσα τις προτεραιότητες θα έλεγα πως πέραν της απόδοσης θα ήθελα ποιότητα αέρα και μετά ηρεμίιιιιιαα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Καταρχείν να σε ευχαριστήσω για τη βοήθεια,

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι value for money προς καλό. Αν ιεραρχούσα τις προτεραιότητες θα έλεγα πως πέραν της απόδοσης θα ήθελα ποιότητα αέρα και μετά ηρεμίιιιιιαα. 

Για την ποιότητα του αέρα δεν μπορώ να φέρω άποψη (ιονιστή έχει και φίλτρα). πχ δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι ανώτερο σε αυτόν τον τομέα.

Ηρεμία θα έχει σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mrsmoke95 είπε

Το θέλω ξεκάθαρα για ψύξη καθης για θέρμανση έχω το αέριο κοιτά το χαμηλότερο Ιανουάριο μήνα που έλειπα σε ταξίδι ήταν 18 που είχε πιάσει το σπίτι 

Τοτε μπορεις να δουλεψεις 12αρι! Η διαφορα με τα περισσοτερα btu ειναι ποσο γρηγορα θα πιασεις την επιθυμητη θερμοκρασια και σαφως ενα 18αρι στους καυσωνες θα ανταπεξελθει καλυτερα οταν θα θες μεσα μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας!!!  Να ξερεις η καλυτερη λυση για το καλοκαιρι ειναι κλιματιστικο σε συνδιασμο με ανεμιστηρα! Ετσι πετυχαίνεις χαμηλοτερη καταναλωση.. καλυτερη αισθηση.. πιο υγιεινο περιβαλλον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραίο εργαλεία το comfort. Επιτέλους η Inventor φαίνεται ότι πάει όλο και περισσότερο στη Haier. Το μόνο κακό που βλέπω είναι ότι δεν έχει follow me.

Όσο για το θέμα που έθιξες, εννοείται ότι λέμε τις προσωπικές μας απόψεις.

Πάντως αν παρακολουθούσες το θέμα περισσότερο θα έβλεπες πόσα άτομα έρχονται κάθε φορά που έχει πολύ κρύο ή καύσωνα και λένε ότι πάγωσα ή έσκασα αντίστοιχα. Από την άλλη θα έβλεπες άτομα που δροσίζουν επιτυχώς 45τμ με 12αρι. Θα έβλεπες άτομα που έχουν 18αρι σε 15τμ που αν δεν το έκαναν δεν θα έβγαζαν τον χειμώνα. Θα έβλεπες ότι χάρη σε αυτά τα διαγράμματα καταλάβαμε ότι δεν είναι όλα τα inverter ίδια, έχουμε μια καλύτερη ιδέα στο τι να προτείνουμε, καταλάβαμε ότι κάποια κλιματιστικά είναι μικρά για τον χώρο που μπήκαν, ή και πολύ μεγάλα,  κάποιοι κατάλαβαν ότι κάτι δεν πάει καλά και είτε πίεσαν και άλλαξαν πλακέτα με άλλον προγραμματισμό, είτε πίεσαν και άλλαξαν κλιματιστικό , ακόμα και το εμετικό τρολ που σου έκανε λαικ.... 🤮

Βλέπεις το νόμισμα έχει και άλλη όψη. 😉

Είσαι τρελός. 

Ο κόσμος ψάχνει πωλητές  χωρίς να είναι διατεθειμένος να τους πληρώσει για τη δουλειά τους. Για αυτό έρχεται κ ρωτάει εδώ καθώς βαριέται κ την "έρευνα αγοράς" παρόλα αυτά η απαίτηση να δώσεις απάντηση όπως την γουστάρει είναι πάντα εκεί. Εννοείται ότι όταν δώσεις απάντηση που δε γουστάρει θα σου κάνει κριτική όπως κ στο φόρουμ ότι δε κάνει τη "δουλειά" του. 

Κάθεσαι κ απαντάς κ επιχειρηματολογείς; Που; Στου κουφού την πόρτα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Είσαι τρελός. 

Ο κόσμος ψάχνει πωλητές  χωρίς να είναι διατεθειμένος να τους πληρώσει για τη δουλειά τους. Για αυτό έρχεται κ ρωτάει εδώ καθώς βαριέται κ την "έρευνα αγοράς" παρόλα αυτά η απαίτηση να δώσεις απάντηση όπως την γουστάρει είναι πάντα εκεί. Εννοείται ότι όταν δώσεις απάντηση που δε γουστάρει θα σου κάνει κριτική όπως κ στο φόρουμ ότι δε κάνει τη "δουλειά" του. 

Κάθεσαι κ απαντάς κ επιχειρηματολογείς; Που; Στου κουφού την πόρτα; 

Επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις, ιδού: εκεί όπου ο έξυπνος εκμεταλλεύεται αυτό που άλλος βαριέται να σκρολάρει:

image.png.9ce9d809b76455a511ef4a90c38519cd.png

9 ώρες πριν, Mrsmoke95 είπε

Το θέλω ξεκάθαρα για ψύξη καθης για θέρμανση έχω το αέριο κοιτά το χαμηλότερο Ιανουάριο μήνα που έλειπα σε ταξίδι ήταν 18 που είχε πιάσει το σπίτι 

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού; Στη 2η περίπτωση το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ή ανεπαρκές;

Ποιό το επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ);

Ποιός ο χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ Ποιά η τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες;

Ποιά τα απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο ;

Δώσε πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, ανέφερε τις απώλειες του χώρου με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε πχ 22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Εδώ ο κόσμος εμπιστεύεται τους πωλητές του Κωτσοβολου για το μέγεθος... Ποια μελέτη, ποιον Μηχανολόγος.. Τι ξέρει αυτός? 

Μπορείς να πάρεις μηχάνημα από μαγαζιά που δουλεύουν αποκλειστικά κλιματισμό /θέρμανση και να σου δώσουν κάτι εξειδικευμένο. Όπως έχει τύχει να βρω σε mediamarkt ψυκτικό και μου εξήγησε πολλά. Τώρα το να λέμε ότι έβαλε κάποιος 18αρι σε 15τμ ειναι για γέλια και για κλάματα. Εκτός αν έχει ανοικτή σκεπή. Είναι σα να λέω α βρήκα σε προσφορά ένα πούλμαν αλλά οι ανάγκες μου είναι ενα παπάκι. Εδώ ψυκτικός μου είπε ότι για 50 τμ ήθελα 12αρι και όταν το είπα στο κατάστημα γέλαγαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μπορείς να πάρεις μηχάνημα από μαγαζιά που δουλεύουν αποκλειστικά κλιματισμό /θέρμανση και να σου δώσουν κάτι εξειδικευμένο. Όπως έχει τύχει να βρω σε mediamarkt ψυκτικό και μου εξήγησε πολλά. Τώρα το να λέμε ότι έβαλε κάποιος 18αρι σε 15τμ ειναι για γέλια και για κλάματα. Εκτός αν έχει ανοικτή σκεπή. Είναι σα να λέω α βρήκα σε προσφορά ένα πούλμαν αλλά οι ανάγκες μου είναι ενα παπάκι. Εδώ ψυκτικός μου είπε ότι για 50 τμ ήθελα 12αρι και όταν το είπα στο κατάστημα γέλαγαν. 

Στον κάνω tag , ζήτα του να σου βάλει χάρτη σπιτιού και διαγράμματα που δείχνουν ότι χρειάζεται. Βασικά χρειάζονται, δεν είναι μόνο ένα : @rbx1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με την λειτουργία του Inventor aria12αρι μου :

Χωρίς σταθερό ρυθμό κάνει κάτι σαν ξεφύσημα, χωρίς να επηρεάζει την λειτουργία του. Θα μπορούσα να πω ότι το κάνει όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή (κάτω από 10 βαθμούς) και στην θέρμανση, γιατί στην ψύξη δεν θυμάμαι να το έκανε.

Και κάτι ακόμα δύο φορές μου έβγαλε ότι δεν είχε σταθρή τάση, όντως είχαμε αυξομειώσεις της τάσης, εκτός από επιτηρητή που το σκοεφτόμαστε να βάλουμε θα έκανε τίποτα ένα ups;

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, filarhos είπε

Μια ερώτηση σχετικά με την λειτουργία του Inventor aria12αρι μου :

Χωρίς σταθερό ρυθμό κάνει κάτι σαν ξεφύσημα, χωρίς να επηρεάζει την λειτουργία του. Θα μπορούσα να πω ότι το κάνει όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή (κάτω από 10 βαθμούς) και στην θέρμανση, γιατί στην ψύξη δεν θυμάμαι να το έκανε.

Και κάτι ακόμα δύο φορές μου έβγαλε ότι δεν είχε σταθρή τάση, όντως είχαμε αυξομειώσεις της τάσης, εκτός από επιτηρητή που το σκοεφτόμαστε να βάλουμε θα έκανε τίποτα ένα ups;

 

Ευχαριστώ πολύ 

Το ξεφυσημα μη σε ανησυχεί. Το κάνει πριν από κάθε κύκλο θέρμανσης και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Σε ερώτημα που έκανα σε ψυκτικό, έχει να κάνει με εξισορρόπηση πιέσεων ( μη με ρωτάς τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω ).

Για ups θα ρώταγα την Inventor. Σίγουρα θα θέλει δυνατό γιατί ανεβάζει 2000W αυτό το μαραφετι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Το ξεφυσημα μη σε ανησυχεί. Το κάνει πριν από κάθε κύκλο θέρμανσης και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Σε ερώτημα που έκανα σε ψυκτικό, έχει να κάνει με εξισορρόπηση πιέσεων ( μη με ρωτάς τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω ).

Για ups θα ρώταγα την Inventor. Σίγουρα θα θέλει δυνατό γιατί ανεβάζει 2000W αυτό το μαραφετι.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Είναι λίγο ανησυχητικό κάθε τόσο να ακούγεται στο 12αρι, ενώ το 24άρι (ίδιο μοντέλο) να το κάνει σπάνια, αλλά μάλλον λόγω μεγέθους...

Οι διακυμάνσεις δεν είναι πολύ συχνές και είναι τόσο γρήγορες που μόνο στα φώτα και στο κλιματιστικό τις κατάλαβα. Το πισι συνέχισε κανονικά την λειτουργία του.

Ναι έχω παρατηρήσει ~1600 watt από τον μετρητή που έχω βάλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filarhos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!

Είναι λίγο ανησυχητικό κάθε τόσο να ακούγεται στο 12αρι, ενώ το 24άρι (ίδιο μοντέλο) να το κάνει σπάνια, αλλά μάλλον λόγω μεγέθους...

Οι διακυμάνσεις δεν είναι πολύ συχνές και είναι τόσο γρήγορες που μόνο στα φώτα και στο κλιματιστικό τις κατάλαβα. Το πισι συνέχισε κανονικά την λειτουργία του.

Ναι έχω παρατηρήσει ~1600 watt από τον μετρητή που έχω βάλει...

1850 έχω δει το 9αρι . Θα ρώταγα την ινβεντορ. Δεν ξέρω πχ αν έχει θέμα με το ψευδο sine wave που έχουν τα φθηνά ups.

Αν και με 10 χρόνια εγγύησης, δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος. Έχεις κάνει το registration εντός των 30 ημερών έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

1850 έχω δει το 9αρι . Θα ρώταγα την ινβεντορ. Δεν ξέρω πχ αν έχει θέμα με το ψευδο sine wave που έχουν τα φθηνά ups.

Αν και με 10 χρόνια εγγύησης, δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος. Έχεις κάνει το registration εντός των 30 ημερών έτσι;

Στο 12άρι στις 33 ημέρες, αλλά μου έβγαλε το χαρτί της εγγύησης των 10 ετών.

Δεν ήμουν σίγουρος και τους έστειλα μήνυμα τι και πως δεν πήρα ποτέ απάντηση... Θεωρώ ότι έχω 10ετή εγγύηση...

 

Υ.Γ. Θεωρώ ότι κοιτάνε μέχρι και τον επόμενο μήνα της αγοράς για την 10ετή εγγύηση, αν και το θεωρώ χαζομάρα το όλο αλλα τέσπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Μπορείς να πάρεις μηχάνημα από μαγαζιά που δουλεύουν αποκλειστικά κλιματισμό /θέρμανση και να σου δώσουν κάτι εξειδικευμένο. Όπως έχει τύχει να βρω σε mediamarkt ψυκτικό και μου εξήγησε πολλά. Τώρα το να λέμε ότι έβαλε κάποιος 18αρι σε 15τμ ειναι για γέλια και για κλάματα. Εκτός αν έχει ανοικτή σκεπή. Είναι σα να λέω α βρήκα σε προσφορά ένα πούλμαν αλλά οι ανάγκες μου είναι ενα παπάκι. Εδώ ψυκτικός μου είπε ότι για 50 τμ ήθελα 12αρι και όταν το είπα στο κατάστημα γέλαγαν. 

Οκ...Δεν μπορώ να πώ κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...