Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

καλησπέρα παιδιά, 

θέλω αν ξέρει κάποιος νά μου πει τι παίζει με κλιματιστικα που δεν έχουν εξωτερική μονάδα. υπάρχει ένα σπίτι 30τμ σε παλιά πόλη και απαγορεύεται να βάλεις κλιματιστικο, αλήθεια δεν ξέρω πως πιστεύουν ότι μπορούν να ζεσταθουν/δροσιστουν σε αυτά τα σπίτια, και επειδή δεν θέλω τρεχάματα σκέφτηκα αυτά τα φορητά που δεν έχουν εξωτερική μονάδα.. κάνουν δουλειά; κάτι που πρέπει να προσέξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

καλησπέρα παιδιά, 

θέλω αν ξέρει κάποιος νά μου πει τι παίζει με κλιματιστικα που δεν έχουν εξωτερική μονάδα. υπάρχει ένα σπίτι 30τμ σε παλιά πόλη και απαγορεύεται να βάλεις κλιματιστικο, αλήθεια δεν ξέρω πως πιστεύουν ότι μπορούν να ζεσταθουν/δροσιστουν σε αυτά τα σπίτια, και επειδή δεν θέλω τρεχάματα σκέφτηκα αυτά τα φορητά που δεν έχουν εξωτερική μονάδα.. κάνουν δουλειά; κάτι που πρέπει να προσέξω; 

 Απόφυγε γενιά τα φορητά κλιματιστικά δεν είναι ότι καλύτερο από απόδοση συν ότι θες και άνοιγμα σε παράθυρο. Αλλά γιατί απαγορεύεται?? Υπάρχει κανονισμός?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

καλησπέρα παιδιά, 

θέλω αν ξέρει κάποιος νά μου πει τι παίζει με κλιματιστικα που δεν έχουν εξωτερική μονάδα. υπάρχει ένα σπίτι 30τμ σε παλιά πόλη και απαγορεύεται να βάλεις κλιματιστικο, αλήθεια δεν ξέρω πως πιστεύουν ότι μπορούν να ζεσταθουν/δροσιστουν σε αυτά τα σπίτια, και επειδή δεν θέλω τρεχάματα σκέφτηκα αυτά τα φορητά που δεν έχουν εξωτερική μονάδα.. κάνουν δουλειά; κάτι που πρέπει να προσέξω; 

Έχουν μειωμένη απόδοση αλλά θα δουλέψει.

35 λεπτά πριν, Spect~ είπε

καλησπέρα παιδιά, 

θέλω αν ξέρει κάποιος νά μου πει τι παίζει με κλιματιστικα που δεν έχουν εξωτερική μονάδα. υπάρχει ένα σπίτι 30τμ σε παλιά πόλη και απαγορεύεται να βάλεις κλιματιστικο, αλήθεια δεν ξέρω πως πιστεύουν ότι μπορούν να ζεσταθουν/δροσιστουν σε αυτά τα σπίτια, και επειδή δεν θέλω τρεχάματα σκέφτηκα αυτά τα φορητά που δεν έχουν εξωτερική μονάδα.. κάνουν δουλειά; κάτι που πρέπει να προσέξω; 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

 Απόφυγε γενιά τα φορητά κλιματιστικά δεν είναι ότι καλύτερο από απόδοση συν ότι θες και άνοιγμα σε παράθυρο. Αλλά γιατί απαγορεύεται?? Υπάρχει κανονισμός?? 

Ναι ειναι παλια πολη και ανηκει στην UNESCO απο οσο γνωριζω και απαγορευονται πολλα πραγματα.. Θεωρητικα απαγορευεται να εχεις εξωτερικη μοναδα, αλλο που ειναι γεματο, πρεπει να υπαρχουν στανταρ χρωματα ε τοιχους πορτες κλπ.. Γενικα ειναι οτι ναναι αλλα νταξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Εδώ ο κόσμος εμπιστεύεται τους πωλητές του Κωτσοβολου για το μέγεθος... Ποια μελέτη, ποιον Μηχανολόγος.. Τι ξέρει αυτός? 

Παω σε μαγαζι με ψυξη/θερμανση να ρωτησω για κλιματιστικο..  Αυτος μηχανολογος.. και με ρωταει τμ διαμορφωση χωρου.. ηλεκτρικες συσκευες που υπαρχουν στο χωρο.. διασταση και τυπος κουφωματος.. μονωση.. κ.α  Μου βγαζει κοντα στα 15000btu στην θερμανση και μου λεει για να εισαι οκ πας σε 17-18000btu.

Μετα επικοινωνω τηλ. με εναν ψυκτικο/εγκαταστατη και για πλακα τον ρωταω να μου πει την γνωμη του ποσα btu να βαλω στο χωρο μου. Με ρωταει τμ, χωρις θερμανση ποσο κατεβαινει η θερμοκρασια συνηθως.. και με τι ζεσταινομαι τωρα.. τι συσκευη.. με τι καταναλωση.. και σε ποσα λεπτα πιανω την επιθυμητη δηλαδη 21-22β. Μου κανει με 12αρι εισαι οκ και μου προτεινε 12αρι με καλυτερη αποδοση στην θερμανση!  Τον εμπιστευτηκα και πραγματικα ο τυπος επεσε μεσα!  Ο μηχανολογος πολυ μπλα μπλα και στο τελος θα μου εφευγαν και περισσοτερα χρηματα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Παω σε μαγαζι με ψυξη/θερμανση να ρωτησω για κλιματιστικο..  Αυτος μηχανολογος.. και με ρωταει τμ διαμορφωση χωρου.. ηλεκτρικες συσκευες που υπαρχουν στο χωρο.. διασταση και τυπος κουφωματος.. μονωση.. κ.α  Μου βγαζει κοντα στα 15000btu στην θερμανση και μου λεει για να εισαι οκ πας σε 17-18000btu.

Μετα επικοινωνω τηλ. με εναν ψυκτικο/εγκαταστατη και για πλακα τον ρωταω να μου πει την γνωμη του ποσα btu να βαλω στο χωρο μου. Με ρωταει τμ, χωρις θερμανση ποσο κατεβαινει η θερμοκρασια συνηθως.. και με τι ζεσταινομαι τωρα.. τι συσκευη.. με τι καταναλωση.. και σε ποσα λεπτα πιανω την επιθυμητη δηλαδη 21-22β. Μου κανει με 12αρι εισαι οκ και μου προτεινε 12αρι με καλυτερη αποδοση στην θερμανση!  Τον εμπιστευτηκα και πραγματικα ο τυπος επεσε μεσα!  Ο μηχανολογος πολυ μπλα μπλα και στο τελος θα μου εφευγαν και περισσοτερα χρηματα!

 

Ούτε ο πρώτος είναι σωστός. Οι μελέτες δεν βγαίνουν έτσι σε ένα μαγαζί. Άσε που δεν ξέρεις και τις προθέσεις του πχ να σπρώξει κάτι συγκεκριμένο.

Πάντως από περιέργεια αν θες μας λες ποιο 12άρι έβαλες, σε τι χώρο και επίσης το utility τι αποτέλεσμα σου βγάζει : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ούτε ο πρώτος είναι σωστός. Οι μελέτες δεν βγαίνουν έτσι σε ένα μαγαζί. Άσε που δεν ξέρεις και τις προθέσεις του πχ να σπρώξει κάτι συγκεκριμένο.

Πάντως από περιέργεια αν θες μας λες ποιο 12άρι έβαλες, σε τι χώρο και επίσης το utility τι αποτέλεσμα σου βγάζει : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Απλα ειπα την δικη μου εμπειρια..  Το 12αρι αποδιδει στην θερμανση 14500btu! Αναλογα τις εξωτερικες θερμοκρασιες φτανει pick τα 1900watt. Στις αρχες που το πηρα με εξωτ. 8β και μεσα 16 το εβαλα στο δυνατο και καπου στα 45λεπτα εφτασε στους 23-24β. Σε νορμαλ χειμωνα 8-10β καιει για συντηρηση 0.400--0.500kwh ενω στα πιο βαρια κρυα δεν χρειαστηκε να ξεπερασω την 1kwh! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα toyotomi izuru 18000 btu το οποίο έχω 2 χρόνια, απο τη πρώτη μέρα λόγω του ότι κρέμεται στον μισό δοκάρι λόγω του ότι δεν υπήρχε άλλος χώρος να μπει, δεν εφάρμοζε καλά και έτριζε συχνά. Όταν το έκανε το χτυπούσα λίγο με ένα σκουπόξυλο κ σταματούσε. Σήμερα επειδή νευρίασα καθώς με ξύπνησε απο το τρίξιμο όπως το χτύπησα με το σκουπόξυλο, μπήκε μέσα στις γρίλιες το σκουπόξυλο, έσπασαν και έπεσαν κάτι πλαστικά κομμάτια απο μέσα και απο τότε τρίζει ολόκληρο κ κάνει σαν να περνάει αεροπλάνο με κομπρεσερ πολύ δυνατά. Τι είναι αυτά που έσπασαν έχει ιδέα κανείς αν φτιάχνεται κ πόσο θα κοστίσει; Δεν είναι τα πτερύγια. Όλα φαίνονται μια χαρά.

Screenshot_20210316-173723_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 80s είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα toyotomi izuru 18000 btu το οποίο έχω 2 χρόνια, απο τη πρώτη μέρα λόγω του ότι κρέμεται στον μισό δοκάρι λόγω του ότι δεν υπήρχε άλλος χώρος να μπει, δεν εφάρμοζε καλά και έτριζε συχνά. Όταν το έκανε το χτυπούσα λίγο με ένα σκουπόξυλο κ σταματούσε. Σήμερα επειδή νευρίασα καθώς με ξύπνησε απο το τρίξιμο όπως το χτύπησα με το σκουπόξυλο, μπήκε μέσα στις γρίλιες το σκουπόξυλο, έσπασαν και έπεσαν κάτι πλαστικά κομμάτια απο μέσα και απο τότε τρίζει ολόκληρο κ κάνει σαν να περνάει αεροπλάνο με κομπρεσερ πολύ δυνατά. Τι είναι αυτά που έσπασαν έχει ιδέα κανείς αν φτιάχνεται κ πόσο θα κοστίσει; Δεν είναι τα πτερύγια. Όλα φαίνονται μια χαρά.

Screenshot_20210316-173723_Gallery.jpg

Έσπασε η φτερωτή του ανεμιστήρα, είναι κύλινδρος έχασε την ζυγοστάθμιση. (αν και λογικά το κλιματιστικό σου δεν είναι αλφάδι για να είχες τριγμούς)

https://www.google.com/search?q=ΦΤΕΡΩΤΗ+ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ+ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ&tbm=isch&ved=2ahUKEwiP-8jBlbXvAhUENuwKHYQgAqoQ2-cCegQIABAA&oq=ΦΤΕΡΩΤΗ+ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ+ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCABQrJ4BWKyeAWDQowFoAHAAeACAAYIBiAGCAZIBAzAuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=FtRQYI-YFoTssAeEwYjQCg&bih=938&biw=1920&client=firefox-b-d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έσπασε η φτερωτή του ανεμιστήρα, είναι κύλινδρος έχασε την ζυγοστάθμιση. (αν και λογικά το κλιματιστικό σου δεν είναι αλφάδι για να είχες τριγμούς)

https://www.google.com/search?q=ΦΤΕΡΩΤΗ+ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ+ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ&tbm=isch&ved=2ahUKEwiP-8jBlbXvAhUENuwKHYQgAqoQ2-cCegQIABAA&oq=ΦΤΕΡΩΤΗ+ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ+ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCABQrJ4BWKyeAWDQowFoAHAAeACAAYIBiAGCAZIBAzAuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=FtRQYI-YFoTssAeEwYjQCg&bih=938&biw=1920&client=firefox-b-d

Σ'ευχαριστώ πολύ. Αυτό είναι όπως φαίνεται. Η αλλαγή είναι μονόδρομος δηλαδή ε; Πόσο να υπολογίζω μαζί με τα εργατικά του ψυκτικού; Είδα τιμές 15 ευρω είδα και 80 στο ίντερνετ. Αλλάζει δύσκολα ή μπορώ να προσπαθήσω  κ μόνος μου; 

Επεξ/σία από 80s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,χρειάζομαι 3 κλιματιστικά και θα ηθελα την βοήθειά σας διότι δεν έχω ιδέα,

δίνω κάποια tips:

1)είναι για υπνοδωμάτια

2)φαντάζομαι θα χρειαστώ σίγουρα 9άρια

3)οι τοίχοι είναι πετρινοι 70cm(έχω βρεί ακρη για το τρύπημα,μήν σταθείτε εκεί)

4)δέν θα υπάρχει απόσταση εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας(ακριβώς δηλαδή στην έξοδο)

5)εχω εμΠειρία από τις ακόλουθες μάρκες κλιματιστικών σε εξοχικά~πατρικό..αλλά πάνε  χρόνια και τα δεδομένα αλλάζουν

fujitsu~toyotomi~general electric~makita~Midea

 

6)δεν θέλω multi..κάθε δωμάτιο ξεχωριστά

 

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

 

Επεξ/σία από minoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Απλα ειπα την δικη μου εμπειρια..  Το 12αρι αποδιδει στην θερμανση 14500btu! Αναλογα τις εξωτερικες θερμοκρασιες φτανει pick τα 1900watt. Στις αρχες που το πηρα με εξωτ. 8β και μεσα 16 το εβαλα στο δυνατο και καπου στα 45λεπτα εφτασε στους 23-24β. Σε νορμαλ χειμωνα 8-10β καιει για συντηρηση 0.400--0.500kwh ενω στα πιο βαρια κρυα δεν χρειαστηκε να ξεπερασω την 1kwh! 

Παρόλα αυτά θα σε παρακαλούσα να τρέξεις το utility .

Επίσης αν διαβάσεις το sticky και δεις τις καμπύλες απόδοσης, θα δεις ότι τα κλιματιστικά αποδίδουν με μεγαλύτερο cop όσο μικρότερο είναι το φορτίο.

Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι το 12άρι σε καλύπτει αλλά τελικά ίσως να μην είναι σωστή επιλογή.

Ένα 18άρι θα δούλευε πιο ξεκούραστα και σε μεγαλύτερο cop. Εκεί που το 12άρι ήθελε 500 συντήρηση, το 18άρι μπορεί να ήθελε πχ 300 ή εκεί που ήθελε στα ζόρια 1000, το 18άρι να έπαιζε χαλαρά στα 500.

Δες πιο πίσω το 18άρι Mitsubishi του γείτονα μου που σε ίδιο χώρο με το δικό μου 24άρι fujitsu έκαιγε σχεδόν τις 2πλασιες kwh και με πιο χαμηλή θερμοκρασία ζήτησης

πχ:

333186076_Screenshot2021-02-18212221.jpg.6f25d8cd3e4cec7b999b67c55af5b136.jpg\

Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή σου, αλλά επαναλαμβάνω ότι άλλο είναι με καλύπτει και άλλο με καλύπτει οικονομικά.

51 λεπτά πριν, minoras είπε

Καλησπέρα σας,χρειάζομαι 3 κλιματιστικά και θα ηθελα την βοήθειά σας διότι δεν έχω ιδέα,

δίνω κάποια tips:

1)είναι για υπνοδωμάτια

2)φαντάζομαι θα χρειαστώ σίγουρα 9άρια

3)οι τοίχοι είναι πετρινοι 70cm(έχω βρεί ακρη για το τρύπημα,μήν σταθείτε εκεί)

4)δέν θα υπάρχει απόσταση εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας(ακριβώς δηλαδή στην έξοδο)

5)εχω εμΠειρία από τις ακόλουθες μάρκες κλιματιστικών σε εξοχικά~πατρικό..αλλά πάνε  χρόνια και τα δεδομένα αλλάζουν

fujitsu~toyotomi~general electric~makita~Midea

 

6)δεν θέλω multi..κάθε δωμάτιο ξεχωριστά

 

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

 

Αν μπορείς χρησιμοποίησε το κάτωθι ερωτηματολόγιο για κάθε χώρο ξεχωριστά (3 φορές):

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 80s είπε

Σ'ευχαριστώ πολύ. Αυτό είναι όπως φαίνεται. Η αλλαγή είναι μονόδρομος δηλαδή ε; Πόσο να υπολογίζω μαζί με τα εργατικά του ψυκτικού; Είδα τιμές 15 ευρω είδα και 80 στο ίντερνετ. Αλλάζει δύσκολα ή μπορώ να προσπαθήσω  κ μόνος μου; 

Πρέπει να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία με βάση το μοντέλο σου για κόστος ανταλλακτικού ή κάποιον ψυκτικό που δουλεύει toyotomi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να φτιάξω το follow me των πεθερικών στο άριστον. Καινούργιες μπαταρίες, το τηλεκοντρόλ σημαδεύει, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όπως φαίνεται και στο βιντεάκι, το τηλεκοντρόλ στέλνει κανονικά σήμα (κάθε 3 λεπτά). Καμιά ιδέα;

96d18788be8387588eb0922ee54c6679.png

 

59a1fa1eb8bdd0dd2f40ca0c86b75e28.png

Όχι τίποτα άλλο αλλά καίει και σαν π@υτάνα

3f3696e5d825d2219ca5380433755115.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 80s είπε

Τι είναι αυτά που έσπασαν έχει ιδέα κανείς αν φτιάχνεται κ πόσο θα κοστίσει; Δεν είναι τα πτερύγια. Όλα φαίνονται μια χαρά.

Τα πτερύγια είναι , την έκανα και εγώ τη μλκ με πένσα , καθώς δούλευε πήγα να κουμπώσω κλιψάκι απο τα πλαστικά που κατευθύνουν τον αέρα και ξύρισα τη φτερωτή...

Σχεδόν 2 χρόνια το έχω παρατήσει μιας και με λίγο φελιζόλ και μεσαία σκάλα δε συντονίζει... στη χαμηλή νομίζω οτι θα απογειωθεί ....

100 ευρώ σύνολο ήθελε ένας... όσο κρατήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...