Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπορείς να βγάλεις νέο video ίσως με το κινητό πιο κοντά. Στο προηγούμενο δεν άκουγα κάτι.

Boostαρα πολυ τον ηχο για να καταλαβεις
https://streamable.com/b34w78

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα έχουμε ξαναπεί και θα χαλάσουμε τη ροή της συζήτησης του @rbx1000 αλλά διαβάζει κόσμος που θα βγάλει λάθος συμπέρασμα , οπότε δεν γίνεται να μη διορθωθείς:

Όχι

Όχι

Όχι

Ξαναλεω ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ ούτε γιατί γκρίνιαζα εγώ την άλλαξαν γιατί το προϊόν ήταν ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

το προϊόν ήταν ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ 

Κάνε μου τη χάρη και άνοιξε το λεξικό για να καταλάβεις τι σημαίνει η λέξη που έχεις βάλει με κεφαλαία ώστε να πάμε τη συζήτηση ένα βήμα παρακάτω ( με ένα λάμδα και δύο ταυ )

21 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Boostαρα πολυ τον ηχο για να καταλαβεις
https://streamable.com/b34w78

Τόσο πολύ ακούγεται και στην πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάνε μου τη χάρη και άνοιξε το λεξικό για να καταλάβεις τι σημαίνει η λέξη που έχεις βάλει με κεφαλαία ώστε να πάμε τη συζήτηση ένα βήμα παρακάτω ( με ένα λάμδα και δύο ταυ )

Τόσο πολύ ακούγεται και στην πραγματικότητα;

Εαν δεν ήταν ελαττωματικό (το διόρθωσα για να καταλάβεις τι είναι)  εσυ γιατί την άλλαξες την πλακέτα, αυτό να εξηγήσεις σε αυτούς που διαβάζουν και θα πάει η συζήτηση παρακάτω (αν μπορείς να δώσεις εξήγηση)

επειδη δε θα μπορέσεις όμως να δώσεις εξήγηση θα στο πω εγώ , επειδή το προϊόν ήταν ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ 

Πάντως πρέπει να είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που πιστεύουν ότι μια εταιρεία θα σου αντικαταστήσει ένα εξάρτημα χωρίς αυτό να είναι ελαττωματικό έτσι επειδή το ζητησες χωρίς να υπολογίζει το κόστος 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο πολύ ακούγεται και στην πραγματικότητα;

Οχι αλλα φαντασου οτι ακουγεται ακομη κι εξω απο το δωματιο με την πορτα ανοιχτη.
Τη νυχτα ειδικα ειναι πολυ ενοχλητικο.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν δεν ήταν ελαττωματικό (το διόρθωσα για να καταλάβεις τι είναι)  εσυ γιατί την άλλαξες την πλακέτα, αυτό να εξηγήσεις σε αυτούς που διαβάζουν και θα πάει η συζήτηση παρακάτω (αν μπορείς να δώσεις εξήγηση)

Γιατί η εργοστασιακή ρύθμιση του +3.5 offset είναι μεγάλη για τον μικρό χώρο που επέλεξα να το εγκαταστήσω.

19 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οχι αλλα φαντασου οτι ακουγεται ακομη κι εξω απο το δωματιο με την πορτα ανοιχτη.
Τη νυχτα ειδικα ειναι πολυ ενοχλητικο.

Να το πλεονέκτημα να έχεις κλιματιστικό όπου ο αεροδυναμικός θόρυβος καλύπτει όλα τα υπόλοιπα (ASYG24KLCA) 😋

Πρέπει να είναι όντως ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί η εργοστασιακή ρύθμιση του +3.5 offset είναι μεγάλη για τον μικρό χώρο που επέλεξα να το εγκαταστήσω.

Να το πλεονέκτημα να έχεις κλιματιστικό όπου ο αεροδυναμικός θόρυβος καλύπτει όλα τα υπόλοιπα (ASYG24KLCA) 😋

Πρέπει να είναι όντως ενοχλητικό.

Ρε συ το 9άρι εκτός αν μιλάμε για παθητικές κατασκευές κτλ. προορίζεται για μικρούς χώρους όπως τα υπνοδωμάτια. Το όφσετ αυτό είναι τεράστιο. Δεν γίνεται να σου ζητώ 21 και να μου δίνεις 24, είναι παραπλανητικό. Άσε που τα άλλα στο υπόλοιπο σπίτι που ζητάς 21 και έχεις +/- 21 θα φαίνονται κρύα κατά τη μετακίνηση από το δωμάτιο στο υπόλοιπο σπίτι. Και για να βοηθήσω την κουβέντα, δεν μιλάμε για κάτι ελαττωματικό όντως, αλλά για κακή παραμετροποίηση.

Για να καταλήξει η Daikin σε αλλαγή πλακέτας προφανώς και βρήκε κάτι "περίεργο" και προφανώς δεν μπορεί να το αποκαλέσει σφάλμα στις επικοινωνίες σας γιατί guess what? Θα πρέπει να προβεί σε ανάκληση για να το διορθώσει σε όλους. Οπότε, εσείς οι δύο περίεργοι με τα διαγράμματα και τα "καταραμένα" tplink πάρτε πλακετούλα, οι υπόλοιποι λόγω υπερθέρμανσης θα το βρίσκουν "τέλειο!" χωρίς να ενδιαφέρονται καν για κατανάλωση ή κάποια μηχανική επιβάρυνση και δεν θα αναζητήσουν ποτέ στο ίντερνετ γιατί το καταραμένο μηχάνημα αναβοσβήνει ανα 2 λεπτα.

Εξ' άλλου, δεν έχουμε κώδικα πριν και μετά για να δούμε αν η αλλαγή είναι μόνο στο οφσετ, όπως έχει ειπωθεί.

18 ώρες πριν, rbx1000 είπε

O θόρυβος δεν ειναι απο συντονισμο...

Το πιο κοντινο παραδειγμα που μπορω να βρω ειναι αυτο
https://www.youtube.com/watch?v=rXu61z8yiMc

 

Για εμένα που έχω "θέμα" με τους ήχους (μισοφωνία) αυτό το πράγμα είναι συνταγή καταστροφής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε συ το 9άρι εκτός αν μιλάμε για παθητικές κατασκευές κτλ. προορίζεται για μικρούς χώρους όπως τα υπνοδωμάτια. Το όφσετ αυτό είναι τεράστιο. Δεν γίνεται να σου ζητώ 21 και να μου δίνεις 24, είναι παραπλανητικό. Άσε που τα άλλα στο υπόλοιπο σπίτι που ζητάς 21 και έχεις +/- 21 θα φαίνονται κρύα κατά τη μετακίνηση από το δωμάτιο στο υπόλοιπο σπίτι. Και για να βοηθήσω την κουβέντα, δεν μιλάμε για κάτι ελαττωματικό όντως, αλλά για κακή παραμετροποίηση.

Για να καταλήξει η Daikin σε αλλαγή πλακέτας προφανώς και βρήκε κάτι "περίεργο" και προφανώς δεν μπορεί να το αποκαλέσει σφάλμα στις επικοινωνίες σας γιατί guess what? Θα πρέπει να προβεί σε ανάκληση για να το διορθώσει σε όλους. Οπότε, εσείς οι δύο περίεργοι με τα διαγράμματα και τα "καταραμένα" tplink πάρτε πλακετούλα, οι υπόλοιποι λόγω υπερθέρμανσης θα το βρίσκουν "τέλειο!" χωρίς να ενδιαφέρονται καν για κατανάλωση ή κάποια μηχανική επιβάρυνση και δεν θα αναζητήσουν ποτέ στο ίντερνετ γιατί το καταραμένο μηχάνημα αναβοσβήνει ανα 2 λεπτα.

Εξ' άλλου, δεν έχουμε κώδικα πριν και μετά για να δούμε αν η αλλαγή είναι μόνο στο οφσετ, όπως έχει ειπωθεί.

Σε καμιά περίπτωση δεν ζητούσα Χ και αυτό πήγαινε Χ+3.5.

Το πολύ να πήγαινε 1-1.5 βαθμό πάνω.

Δηλαδή έβαζες στόχο Χ και αυτό το κρατούσε εκεί. Το 3.5 είχε την επιπλοκή ότι αν για κάποιον λόγο υπήρχε μια εξωτερική πηγή θερμότητας πχ ο ήλιος σου θερμαινε το δωμάτιο, τότε το κλιματιστικό δεν θα έκοβε να ανοιγοκλείνει ακόμα και αν διάβαζε έως και 3.5 παραπάνω θερμοκρασία. Οι επανεκκινήσεις ήταν πολύ σύντομες. Βέβαια ήταν εκεί, αθροιστικά τις πληρώνεις σε ρεύμα.

Πάντως συμφωνώ ότι είναι υπερβολικό.

Από την άλλη βλέπω το Fujitsu στο +2. Και αυτό μεγάλο είναι νομίζω.

Το follow me το έχω δει ότι παίζει +0.8 / -0.8. Και αυτό λίγο προβληματικό είναι μιας και το -0.8 με κάνει να ήθελα να πάρει πιο γρήγορα.

Και το 0.5 της νέας πλακέτας Daikin δεν είναι τέλειο γιατί το βλέπω να ανοιγοκλείνει στο + 0.5 . Είναι πολλά τα 4400 ελάχιστα. Τι να κάνεις. Δεν βλέπω πάντως να έχει αλλάξει κάτι άλλο. Δεν είμαι και μέσα βέβαια για να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Boostαρα πολυ τον ηχο για να καταλαβεις
https://streamable.com/b34w78

Είσαι σίγουρος ότι ο θόρυβος είναι από το εσωτερικό; Μήπως έρχεται μέσα από τους σωλήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Οχι αλλα φαντασου οτι ακουγεται ακομη κι εξω απο το δωματιο με την πορτα ανοιχτη.
Τη νυχτα ειδικα ειναι πολυ ενοχλητικο.

Από την εξωτερική μονάδα ακούγεται;

Αν βάλεις κατσαβίδι εναλλάξ στις σωλήνες και στο αυτί σου, ακούγεται ο θόρυβος;

ΥΓ Η ινβεντορ θα σου είχε ήδη αλλάξει μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Είσαι σίγουρος ότι ο θόρυβος είναι από το εσωτερικό; Μήπως έρχεται μέσα από τους σωλήνες;

 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από την εξωτερική μονάδα ακούγεται;

Αν βάλεις κατσαβίδι εναλλάξ στις σωλήνες και στο αυτί σου, ακούγεται ο θόρυβος;

ΥΓ Η ινβεντορ θα σου είχε ήδη αλλάξει μονάδα.

Η Τοσιμπα λεει οτι αυτο ειναι το μηχανημα και οτι ο θορυβος ακουγεται απο την εξωτερικη.

 

Pure sound without amplification or effects απο τη μελωδια που με ξυπνησε και σήμερα
https://streamable.com/0cu7vt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 

Η Τοσιμπα λεει οτι αυτο ειναι το μηχανημα και οτι ο θορυβος ακουγεται απο την εξωτερικη.

 

Pure sound without amplification or effects απο τη μελωδια που με ξυπνησε και σήμερα
https://streamable.com/0cu7vt

Έχεις ανεβάσει φώτο εξωτερικής; Δεν είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχεις ανεβάσει φώτο εξωτερικής; Δεν είναι φυσιολογικό.

Με ειχες ρωτησει και ειχα ανεβασει και τον Δεκεμβριο.
Ειχες δει ένα σωληνα που μπορει να ειχε τσακισει αλλα ειναι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 defrost το asyg24klca τέλη Μαρτίου...3-3.5C εξωτερική εκεί

b86887c5244a86736b27dc462a49587c.png

 

37 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 

Η Τοσιμπα λεει οτι αυτο ειναι το μηχανημα και οτι ο θορυβος ακουγεται απο την εξωτερικη.

 

Pure sound without amplification or effects απο τη μελωδια που με ξυπνησε και σήμερα
https://streamable.com/0cu7vt

Μου κάνει για συντονισμό που φέρνει μέσα τον ήχο του συμπιεστή. Λέω συντονισμό γιατί ακούγεται περιοδικότητα στον ήχο .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μου κάνει για συντονισμό που φέρνει μέσα τον ήχο του συμπιεστή. Λέω συντονισμό γιατί ακούγεται περιοδικότητα στον ήχο .

Τεσπα εγω ουτως η αλλως θα κανω ενα relocation και θα κατεβάσω την εξωτερικη κατω στην πρωτη συντηρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...