Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με ειχες ρωτησει και ειχα ανεβασει και τον Δεκεμβριο.
Ειχες δει ένα σωληνα που μπορει να ειχε τσακισει αλλα ειναι οκ.

 

Ναι, αυτό ήταν το 1ο που ήθελε έλεγχο.
Η εγκατάσταση δεν είναι σωστή:

  • Το μηχάνημα γέρνει.
  • 2 μέτρα σωλήνα, τι λέει το manual;
  • Καλώδια να κρέμονται/ αμόνωτη σωλήνα.

Έτσι όπως το ακούω, θα έλεγα ότι μεταφέρει τον θόρυβο του συμπιεστή μέσω των σωληνώσεων στο εσωτερικό.

Αν σε ενοχλεί τόσο ο θόρυβος, το βάζεις δάπεδο ή +2 μέτρα σωλήνα χωρίς να γίνει απεγκατάσταση κτλ.

Και εφόσον είναι όλα σωστά τότε φωνάζεις την Toshiba, λογικό να μην έδωσαν σημασία σε αυτήν την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ναι, αυτό ήταν το 1ο που ήθελε έλεγχο.
Η εγκατάσταση δεν είναι σωστή:

  • Το μηχάνημα γέρνει.
  • 2 μέτρα σωλήνα, τι λέει το manual;
  • Καλώδια να κρέμονται/ αμόνωτη σωλήνα.

Έτσι όπως το ακούω, θα έλεγα ότι μεταφέρει τον θόρυβο του συμπιεστή μέσω των σωληνώσεων στο εσωτερικό.

Αν σε ενοχλεί τόσο ο θόρυβος, το βάζεις δάπεδο ή +2 μέτρα σωλήνα χωρίς να γίνει απεγκατάσταση κτλ.

Και εφόσον είναι όλα σωστά τότε φωνάζεις την Toshiba, λογικό να μην έδωσαν σημασία σε αυτήν την εγκατάσταση.

Το αλφαδι λεει οτι δε γερνει.
Αμονωτη σωλήνα λες το 1cm στο ακρο του?
2 m λεει η Τοσιμπα.
Το καλώδιο κάνει θόρυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το αλφαδι λεει οτι δε γερνει.
Αμονωτη σωλήνα λες το 1cm στο ακρο του?
2 m λεει η Τοσιμπα.
Το καλώδιο κάνει θόρυβο?

Ναι το καλώδιο κάνει θόρυβο...απλά είναι όλα χύμα, ούτε αποστάσεις έχουν τηρηθεί, ούτε τα βασικά.

Σου έχουν δώσει Βεβαίωση καλής εκτέλεσης εργασιών για αυτό το πράγμα; Έχεις κάποια απόδειξη από Αδειούχο ψυκτικό με σφραγίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Το καλώδιο κάνει θόρυβο?

Εντάξει, μη γίνεσαι μαλ...εεεεε.....περίεργος.

Το καλώδιο προδιαθέτει για μια τσαπατσούλικη εν γένει εγκατάσταση.

Λογικά μια αλλαγή θέσης θα το εξαλείψει.

Προσωπικά θα δοκίμαζα να βάλω αντικραδασμικά λαστιχάκια ανάμεσα σε εξωτερική μονάδα και βάση. 3-4€ το ένα έχει αν θυμάμαι καλά. Τα βάζεις εύκολα μόνος σου σηκώνοντας τη μονάδα σε κάθε πλευρά ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ναι το καλώδιο κάνει θόρυβο...απλά είναι όλα χύμα, ούτε αποστάσεις έχουν τηρηθεί, ούτε τα βασικά.

Σου έχουν δώσει Βεβαίωση καλής εκτέλεσης εργασιών για αυτό το πράγμα; Έχεις κάποια απόδειξη από Αδειούχο ψυκτικό με σφραγίδα;

 

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντάξει, μη γίνεσαι μαλ...εεεεε.....περίεργος.

Το καλώδιο προδιαθέτει για μια τσαπατσούλικη εν γένει εγκατάσταση.

Λογικά μια αλλαγή θέσης θα το εξαλείψει.

Προσωπικά θα δοκίμαζα να βάλω αντικραδασμικά λαστιχάκια ανάμεσα σε εξωτερική μονάδα και βάση. 3-4€ το ένα έχει αν θυμάμαι καλά. Τα βάζεις εύκολα μόνος σου σηκώνοντας τη μονάδα σε κάθε πλευρά ξεχωριστά.

Ρε μη με τρελαινετε.
Το πρωτο που τσεκαρανε απο την Τοσιμπα μπας και το βγαλουν εκτος εγγυησης ηταν η εγκατασταση και την βρηκαν οκ.

Ναι γινομαι μαλ@κ@ς όταν ο άλλος βλέπει κλίση απο φωτό.
Καταλαβαινω οτι δεν εχει κακή πρόθεση αλλα είπαμε.

Επισης να αναφερω οτι το κανει μονο στη θερμανση.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/20496187/Tesla-TA36FFML-1232IAPC.html

Σκέφτομαι να τον πάρω για ένα υπνοδωμάτιο.Μου κάνει εντύπωση που είναι σχετικά φθηνός και έχει μόνο θετικές αξιολογήσεις.Τον έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, daPro είπε

https://www.skroutz.gr/s/20496187/Tesla-TA36FFML-1232IAPC.html

Σκέφτομαι να τον πάρω για ένα υπνοδωμάτιο.Μου κάνει εντύπωση που είναι σχετικά φθηνός και έχει μόνο θετικές αξιολογήσεις.Τον έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

 

Έχει πεθάνει εδώ και 78 χρόνια. Δύσκολο!🥶🤪 

Σοβαρά τώρα, για τα tesla δεν έχουμε feedback. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι είναι φασόν aux χωρίς να ξέρουμε αν αυτό είναι καλό ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαιρετω το αγαπημενο thread

Στα ασχημα νεα της ημερας. Το λατρευτο μου  Daikin Perfera πεθανε. Δεν παιρνει καν ρευμα, φαινεται εντελως νεκρο.

Η αντιπροσωπεια μεχρι στιγμης ειναι η απολυτη απογοητευση. Εχει κλεισει μια εβδομαδα απο τοτε που εδωσα τη βλαβη στον εμπορο (Κοκοτας) και αυτος με τη σειρα του στη daikin. Με  καλεσαν απο τη leomat, που απο οτι καταλαβα, εχουν αναλαβει το support, προ μιας εβδομαδας και αυτο ηταν.

Εδω και μια εβδομαδα ψαχνουν να βρουν στη πολη του Βολου οπου βρισκομαι,  συνεργαζομενο τεχνικο για να στειλουν.

Κριμα γιατι ειλικρινα ηταν ισως το καλυτερο κλιματιστικο που εχει περασει απο τα χερια μου εδω και χρονια. Αψεγαδιαστο σε ολα του. 

Εν αναμονη.

Επεξ/σία από CptBill
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί η εργοστασιακή ρύθμιση του +3.5 offset είναι μεγάλη για τον μικρό χώρο που επέλεξα να το εγκαταστήσω.

Να το πλεονέκτημα να έχεις κλιματιστικό όπου ο αεροδυναμικός θόρυβος καλύπτει όλα τα υπόλοιπα (ASYG24KLCA) 😋

Πρέπει να είναι όντως ενοχλητικό.

Το perfera το δικο μου  ειναι οντως κοντα στα +3 offset. Το sarara 1,5 με 2. Το sarara απο θεμα θορυβου εσωτερικης εχει και ενα εγγενες στοιχειο. Καθε 4 με 5 λεπτα οι περσιδες οριζοντιωνονται και ο ανεμιστηρας boostαρει για 30 δευτερολεπτα. Μαλλον για να στειλει το ρευμα αερα πιο μακρια σε ολο το δωματιο κανοντας χρηση του λεγομενου coanda effect. Το περιεργο ειναι οτι κατα την διαρκεια αυτου η καταναλωση μειωνεται καπως ( κοντα στα 10w) Εδω ενα διαγραμμα απο λειτουργια 2 ημερων με εσωτερικη 19 και ζητουμενη 17 . Εξωτερικη το βραδυ 7 τωρα 11. Σε τμηματα που το διαγραμμα τσιμπαει λιγο οχι στην εναρξη λειτουργιας που φτανει στα 1000w , πηγα απο 17 στα 18.  

Μόλις τώρα, Lofarek είπε

Το perfera το δικο μου  ειναι οντως κοντα στα +3 offset. Το sarara 1,5 με 2. Το sarara απο θεμα θορυβου εσωτερικης εχει και ενα εγγενες στοιχειο. Καθε 4 με 5 λεπτα οι περσιδες οριζοντιωνονται και ο ανεμιστηρας boostαρει για 30 δευτερολεπτα. Μαλλον για να στειλει το ρευμα αερα πιο μακρια σε ολο το δωματιο κανοντας χρηση του λεγομενου coanda effect. Το περιεργο ειναι οτι κατα την διαρκεια αυτου η καταναλωση μειωνεται καπως ( κοντα στα 10w) Εδω ενα διαγραμμα απο λειτουργια 2 ημερων με εσωτερικη 19 και ζητουμενη 17 . Εξωτερικη το βραδυ 7 τωρα 11. Σε τμηματα που το διαγραμμα τσιμπαει λιγο οχι στην εναρξη λειτουργιας που φτανει στα 1000w , πηγα απο 17 στα 18.  

 

1 ώρα πριν, CptBill είπε

χαιρετω το αγαπημενο thread

Στα ασχημα νεα της ημερας. Το λατρευτο μου  Daikin Perfera πεθανε. Δεν παιρνει καν ρευμα, φαινεται εντελως νεκρο.

Η αντιπροσωπεια μεχρι στιγμης ειναι η απολυτη απογοητευση. Εχει κλεισει μια εβδομαδα απο τοτε που εδωσα τη βλαβη στον εμπορο (Κοκοτας) και αυτος με τη σειρα του στη daikin. Με  καλεσαν απο τη leomat, που απο οτι καταλαβα, εχουν αναλαβει το support, προ μιας εβδομαδας και αυτο ηταν.

Εδω και μια εβδομαδα ψαχνουν να βρουν στη πολη του Βολου οπου βρισκομαι,  συνεργαζομενο τεχνικο για να στειλουν.

Κριμα γιατι ειλικρινα ηταν ισως το καλυτερο κλιματιστικο που εχει περασει απο τα χερια μου εδω και χρονια. Αψεγαδιαστο σε ολα του. 

Εν αναμονη.

Πολυ λυπηρο Εχω και εγω και ειναι πραγματικα απο τα πιο αξιολογα μηχανηματα. Εξαιρετικο και με πολυ μικρη καταναλωση. Πραγματικο value for money μηχανημα. Ευχομαι γρηγορα να βρεις την ακρη....

March25-022738PM.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

χαιρετω το αγαπημενο thread

Στα ασχημα νεα της ημερας. Το λατρευτο μου  Daikin Perfera πεθανε. Δεν παιρνει καν ρευμα, φαινεται εντελως νεκρο.

Η αντιπροσωπεια μεχρι στιγμης ειναι η απολυτη απογοητευση. Εχει κλεισει μια εβδομαδα απο τοτε που εδωσα τη βλαβη στον εμπορο (Κοκοτας) και αυτος με τη σειρα του στη daikin. Με  καλεσαν απο τη leomat, που απο οτι καταλαβα, εχουν αναλαβει το support, προ μιας εβδομαδας και αυτο ηταν.

Εδω και μια εβδομαδα ψαχνουν να βρουν στη πολη του Βολου οπου βρισκομαι,  συνεργαζομενο τεχνικο για να στειλουν.

Κριμα γιατι ειλικρινα ηταν ισως το καλυτερο κλιματιστικο που εχει περασει απο τα χερια μου εδω και χρονια. Αψεγαδιαστο σε ολα του. 

Εν αναμονη.

Τούρκικο ή τσέχικο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω σε καινούργιο σπίτι, δεν έχει AC, και θέλω να μου προτείνετε κάτι στο περίπου. Το σπίτι είναι 83τ.μ  με πολλά ανοίγματα αλλά παντού διπλά τζάμια. Η απορία μου είναι αν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί 1 μεγάλο AC για ολόκληρο το σπίτι (που το προτιμάω) ή θα χρειαστούν 2 ξεχωριστά? Ολόκληρο το σπίτι είναι ψιλοενιαίος χώρος και ενδιαφέρομαι ΚΥΡΙΩΣ (αλλά όχι αποκλειστικά) για ψύξη, μιας και υπάρχει αυτόνομη θέρμανση. Συμπληρώνω και το ερωτηματολόγιο

1. Διαθέτω περίπου 1.000€, αλλά είμαι άκρως ελαστικός. Αν μπορώ με 1 κλιματιστικό των 1500 να κάνω την δουλειά μου αντί να πάρω 2 των 500 τότε θα προτιμηθεί το 1ο.

2. Νέα αγορά.

3. Δεν με ενδιαφέρει το κατάστημα

4.  60-70% ψύξη, τα ρέστα θέρμανση

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης

6. Θα τοποθετήθει στο σαλόνι που είναι ενιαίος χώρος με κουζίνα, περίπου 40τ.μ.

7. Αθήνα, οπότε συνήθως είμαστε μίνιμουμ 5 το χειμώνα και 30-35 το καλοκαίρι.

8. Δεν με ενδιαφέρουν τα wifi / ιονιστές. Ο θόρυβος θα ήθελα να είναι χαμηλός, π.χ. έχω ένα toyotomi izuru 18αρι εδώ που μένω τώρα και είναι πρακτικά αθόρυβο (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον)

9. Το σαλόνι έχει 2 μπαλκονόπορτες, το σπίτι έχει 4 και 2 παράθυρα. Παντού διπλά τζάμια καθώς και η πόρτα είναι με αρκετα καλη μονωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάω σε καινούργιο σπίτι, δεν έχει AC, και θέλω να μου προτείνετε κάτι στο περίπου. Το σπίτι είναι 83τ.μ  με πολλά ανοίγματα αλλά παντού διπλά τζάμια. Η απορία μου είναι αν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί 1 μεγάλο AC για ολόκληρο το σπίτι (που το προτιμάω) ή θα χρειαστούν 2 ξεχωριστά? Ολόκληρο το σπίτι είναι ψιλοενιαίος χώρος και ενδιαφέρομαι ΚΥΡΙΩΣ (αλλά όχι αποκλειστικά) για ψύξη, μιας και υπάρχει αυτόνομη θέρμανση. Συμπληρώνω και το ερωτηματολόγιο

1. Διαθέτω περίπου 1.000€, αλλά είμαι άκρως ελαστικός. Αν μπορώ με 1 κλιματιστικό των 1500 να κάνω την δουλειά μου αντί να πάρω 2 των 500 τότε θα προτιμηθεί το 1ο.

2. Νέα αγορά.

3. Δεν με ενδιαφέρει το κατάστημα

4.  60-70% ψύξη, τα ρέστα θέρμανση

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης

6. Θα τοποθετήθει στο σαλόνι που είναι ενιαίος χώρος με κουζίνα, περίπου 40τ.μ.

7. Αθήνα, οπότε συνήθως είμαστε μίνιμουμ 5 το χειμώνα και 30-35 το καλοκαίρι.

8. Δεν με ενδιαφέρουν τα wifi / ιονιστές. Ο θόρυβος θα ήθελα να είναι χαμηλός, π.χ. έχω ένα toyotomi izuru 18αρι εδώ που μένω τώρα και είναι πρακτικά αθόρυβο (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον)

9. Το σαλόνι έχει 2 μπαλκονόπορτες, το σπίτι έχει 4 και 2 παράθυρα. Παντού διπλά τζάμια καθώς και η πόρτα είναι με αρκετα καλη μονωση

 

Το παρακάτω πόσο σου βγάζει για τα 40τμ ; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Επίσης θα βοηθούσε και μια κάτοψη του σπιτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το παρακάτω πόσο σου βγάζει για τα 40τμ ; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Επίσης θα βοηθούσε και μια κάτοψη του σπιτιού.

Το έτρεξα για όλο το σπίτι και μου έβγαλε 8162,43. Σκοπός μου δεν είναι μόνο το σαλόνι, αλλά ουσιαστικά αν μπορώ με 1 AC να δροσίσω (και θερμάνω σε δεύτερη φάση) ολόκληρο το σπίτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το έτρεξα για όλο το σπίτι και μου έβγαλε 8162,43. Σκοπός μου δεν είναι μόνο το σαλόνι, αλλά ουσιαστικά αν μπορώ με 1 AC να δροσίσω (και θερμάνω σε δεύτερη φάση) ολόκληρο το σπίτι .

Η θεωρία θέλει χώρο και κλιματιστικό. πχ αν τα 83τμ έχουν 8000watts απώλειες, τότε τα 40τμ κάπου 4000, οπότε για ψύξη μπορεί να φτάνει και ένα 12άρι.

Αν έχεις όντως ενιαίο χώρο και βολικό, πιθανώς να σε καλύψει ένα μόνο μηχάνημα που θα δουλεύει μόνιμα και σταδιακά θα ψυχραίνει παντού. Για θέρμανση όχι τόσο εύκολα.

Το πιο σωστό είναι να ρωτήσεις κάποιον επαγγελματία.

Πάντως αν θες 24άρι, θα πρότεινα αυτό https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

Ίσως να αρκεί και ένα 22άρι https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί, πχ να βάλεις το αντίστοιχο 18άρι και να παίξεις κάποιο μικρό σε χώρο που θα δεις στην πράξη ότι δεν θα φτάνει

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

ή κάποιο 12άρι-14άρι και μετά άλλα στους χώρους.

Έχεις πολλές άγνωστες παραμέτρους ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτιμώ το 1 απλά για την βόλη μου, δεν ψήνομαι να εγκαταστήσω εξωτερική μονάδα και στα 2 μπαλκόνια. Χώρια το άναψε κλείξε 2 κλιματιστικά (ξέρω σου φαίνεται αστείο :P ). Ουσιασιτκά θέλω να χειριζόμαι μια συσκευή. Θα βάλω και κάτοψη εντός της βδομάδας

Αν πηγαίναμε σε λύση με 2 κλιματιστικά τι θα πρότεινες? Σκέφτομαι για 14αρι στο σαλόνι - 12άρι για τον υπόλοιπο χώρο.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...