Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Με τα δεδομενα που δινεις αν το μεταχειρισμενο 24αρι αποδιδει αρτια αξιζει να το βαλεις!

Η καταναλωση εχει να κανει με την επιθυμητη θερμοκρασια που του οριζεις! Δηλαδη μην εχεις στο μυαλο σου δουλευω περισσοτερες ωρες το 24αρι και με μεγαλυτερη επιθυμητη θερμοκρασια και ξοδευω λιγοτερο

ή το ιδιο ρευμα! Αυτο σε καμια περιπτωση!!!! Απενταντιας μεγαλυτερη θα εχεις!

Αρα με τον ιδιο τροπο οπως δουλευεις το 12αρι, δουλευεις και το 24αρι σιγουρα θα εχεις μια καλυτερη καταναλωση!

Ευχαριστώ.

Είναι σε ενοικιαζόμενη γκαρσονιέρα.

Το υπάρχων 12αρι την ζεσταινει οριακά καλά.(40τμ).

Το 24αρι inverter  το έζησα εν λειτουργία  σε μαγαζί 45τμ όπου έκανε "πάρτυ" είτε σε ζεστή είτε σε κρύο με πόρτα που ανοικλεινε συνέχεια,και σκάλα προς το πατάρι 25τμ.....θηρίο......!!!!!

Στο μαγαζί δούλευε  ωράριο καταστημάτων.είχε λογαριασμό ΔΕΗ 90-100€ τον μήνα ενοειτε μαζι με όλο τον φωτισμό καταστήματος,όλα led 40 λαμπες διαφόρων "διαμετρημάτων".....

ΤΟ θέμα ειναι να ζεσταθεί ο νοικιαρης  και να μην του καεί το πορτοφολι .....😀😅😅😂

Ευχαριστω......

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Manifesto είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι σε αναζήτηση για αγορά κλιματιστικού και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Το διαμέρισμα είναι στα 90 τετραγωνικά, ενιαία σαλονοκουζινα, τρία δωμάτια  και  το μπάνιο. Η μονάδα θα μπει στο μπαλκόνι και μάλλον ψηλά στον τοίχο και η εσωτερική μονάδα στην σαλονοκουζινα με πρόσωπο προς τα τρία δωμάτια. Να σημειώσω επιπλέον ότι το διαμέρισμα είναι πρώτο όροφο και τα κουφώματα είναι αλουμινίου λευκά αλλά από τους πρώτους τύπους που  βγήκαν. Άρα η μόνωση δεν είναι και η καλύτερη θα έλεγα. Το κλιματιστικό το θέλω περισσότερο για θέρμανση και δευτερεύον η ψύξη. Το μπάτζετ μου είναι περίπου μέχρι τα 1000 ευρώ.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ!

Θα βοηθήσει να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο στην υπογραφή μου.

4 ώρες πριν, TolisT1985 είπε

Ευχαριστώ.

Είναι σε ενοικιαζόμενη γκαρσονιέρα.

Το υπάρχων 12αρι την ζεσταινει οριακά καλά.(40τμ).

Το 24αρι inverter  το έζησα εν λειτουργία  σε μαγαζί 45τμ όπου έκανε "πάρτυ" είτε σε ζεστή είτε σε κρύο με πόρτα που ανοικλεινε συνέχεια,και σκάλα προς το πατάρι 25τμ.....θηρίο......!!!!!

Στο μαγαζί δούλευε  ωράριο καταστημάτων.είχε λογαριασμό ΔΕΗ 90-100€ τον μήνα ενοειτε μαζι με όλο τον φωτισμό καταστήματος,όλα led 40 λαμπες διαφόρων "διαμετρημάτων".....

ΤΟ θέμα ειναι να ζεσταθεί ο νοικιαρης  και να μην του καεί το πορτοφολι .....😀😅😅😂

Ευχαριστω......

 

 

Μπορείς να πεις ποια είναι τα μοντέλα ακριβώς;

Δεν είναι εύκολο να απαντηθεί αν θα είναι πιο οικονομικό στη χρήση. Συνήθως τα μικρά κλιματιστικά έχουν μεγαλύτερο scop. Οπότε εξαρτάται από το πόσο επαρκές είναι για τον χώρο. Πχ μπορεί το 24αρι να ξεσκίζεται στα onoff και να καίει τρελά ή μπορεί το μικρό να είναι οριακό όπως λες και να ζοριζεται. Και δεν είναι τόσο απλό να λες ότι είναι 40τμ. Αν η διάταξη είναι περίεργη με διαδρόμους κτλ και το 24αρι μπει πχ σε 20τμ και τα άλλα 25 είναι εδώ και εκεί, μπορεί να μη γίνει δουλειά.  Ή μπορεί και ναι. Πρέπει να δώσεις και άλλα στοιχεία , κάτοψη του χώρου, απώλειες με το utility που έχει το ερωτηματολόγιο, μοντέλα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα βοηθήσει να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο στην υπογραφή μου.

Μπορείς να πεις ποια είναι τα μοντέλα ακριβώς;

Δεν είναι εύκολο να απαντηθεί αν θα είναι πιο οικονομικό στη χρήση. Συνήθως τα μικρά κλιματιστικά έχουν μεγαλύτερο scop. Οπότε εξαρτάται από το πόσο επαρκές είναι για τον χώρο. Πχ μπορεί το 24αρι να ξεσκίζεται στα onoff και να καίει τρελά ή μπορεί το μικρό να είναι οριακό όπως λες και να ζοριζεται. Και δεν είναι τόσο απλό να λες ότι είναι 40τμ. Αν η διάταξη είναι περίεργη με διαδρόμους κτλ και το 24αρι μπει πχ σε 20τμ και τα άλλα 25 είναι εδώ και εκεί, μπορεί να μη γίνει δουλειά.  Ή μπορεί και ναι. Πρέπει να δώσεις και άλλα στοιχεία , κάτοψη του χώρου, απώλειες με το utility που έχει το ερωτηματολόγιο, μοντέλα κτλ

Καλημέρα. Δεν μπορώ να βρω το ερωτηματολόγιο σου δυστυχώς. Πού ακριβώς βρίσκεται; Μπήκα και στο προφίλ σου και δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manifesto είπε

Καλημέρα. Δεν μπορώ να βρω το ερωτηματολόγιο σου δυστυχώς. Πού ακριβώς βρίσκεται; Μπήκα και στο προφίλ σου και δεν βρήκα κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TolisT1985 είπε

Ευχαριστώ.

Είναι σε ενοικιαζόμενη γκαρσονιέρα.

Το υπάρχων 12αρι την ζεσταινει οριακά καλά.(40τμ).

Το 24αρι inverter  το έζησα εν λειτουργία  σε μαγαζί 45τμ όπου έκανε "πάρτυ" είτε σε ζεστή είτε σε κρύο με πόρτα που ανοικλεινε συνέχεια,και σκάλα προς το πατάρι 25τμ.....θηρίο......!!!!!

Στο μαγαζί δούλευε  ωράριο καταστημάτων.είχε λογαριασμό ΔΕΗ 90-100€ τον μήνα ενοειτε μαζι με όλο τον φωτισμό καταστήματος,όλα led 40 λαμπες διαφόρων "διαμετρημάτων".....

ΤΟ θέμα ειναι να ζεσταθεί ο νοικιαρης  και να μην του καεί το πορτοφολι .....😀😅😅😂

Ευχαριστω......

 

 

Τωρα μου λες θελω ροπη-αλογα αλλα να μην καιει!!! Περασαν τα χρονια εξελιχθηκαν τα αυτοκινητα αλλα αυτο δεν το ελυσαν! Τελος την διαφορα στην καταναλωση ειδαν κατοχοι απο τα υβριδια!!! Και το τελειωνω καπως ετσι.. Ναι δεν θα καει το πορτοφολι σου αν μοιραζεσαι τις καταναλωσεις με κανενα φωτοβολταϊκό!!!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Ναι ετσι ειναι με τα αυτοκινητα! Επειδη αναλαμβανει και ο ηλεκτροκινητηρας ο χρηστης απολαμβανει ροπη με ξεκαθαρα χαμηλοτερη καταναλωση!!! Παλια οταν πρωτο πλασαραν τα tsi ελεγαν λογο του υπερσυμπιεστη εχεις δυναμη και χαμηλοτερη καταναλωση κατι που ηταν μαρκετινγκ!!! Το ιδιο και με τα inverter..! Ειχαν περασει την εικονα στις διαφημισεις οτι ζεσταινεσαι τσαμπα δεν καιει τιποτα!!!  Αυτοι που δεν ηξεραν τα εβαζαν τερμα και τους ισιωνε η δεη!!!  Τα κλιματιστικα ειναι ενεργοβορες συσκευες που αν δεν ξερεις πως να τα δουλεψεις θα σου κακοφανει ο λογαριασμος!!!  Στις τηλεορασεις πετυχαν ομως πραγματικη καταναλωση!!!

πχ Μια παλια flat lcd 40'' εκαιγε σταθερα 300watt και τωρα μια led 50'' μπορει να καιει απο 50-120watt αναλογα τους επεξεργαστες που φοραει-αναλυση! Καταναλωσεις ξεκαθαρες και παρασαγγας!!!

Στα κλιματιστικα δεν ειδα πρακτικα να τραβαει ψ watt και η αποδοση να ειναι ξεκαθαρα καλυτερη απο ενα με χαμηλοτερο συντελεστη!!! 

Θυμαμαι που μετραγα ενα 9αρι με 9500btu ονομαστικο στην θερμανση και στο τερμα ειχε φοβερη αποδοση! Οταν ειδα την στιγμιαια καταναλωση ειχε σκαρφαλωσει στα 1620watt!!!

Το δικο μου 9αρι με ονομαστικο 10.200btu δεν το εχω δει ποτε να φτανει σε αυτα τα watt ακομα και με τα πολλα κρυα αλλα ουτε και να εχει αυτη την αποδοση!!!   Γι αυτο ειχα γραψει εδω μεσα οτι λιγο-πολυ οτι καψει αυτο θα δωσει!!!  Μου το ειχε πεταξει και ψυκτικος.. Ακομα και ενα φθηνο inverter αμα αποδιδει σωστα θα εχεις και σωστες καταναλωσεις!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κανουμε μια αποτιμηση του κοστους του χειμωνα απο 1 οκτωβριου εως 31 μαρτιου , βαζω διαγραμματα 

σε μενα η τιμη kwh επειδη ειμαι σε παροχο elpedison 24 ωρες νυχτερινο η τιμη διαμορφωνεται με ολα μεσα 0,17 λεπτα 

αποκλειστικά θερμανση με κλιματιστικα σε 100τμ σπιτι  359 ευρω για θερμανση για 6 μηνες 

κοστος αγορας και των τριων κλιματιστικων daikin 399 ευρω toshiba 1000 ευρω  toyotomi 489 ευρω κοστος εγκαταστασης μονο για το toyotomi 75 ευρω 

1914721062_TOSHIBA31-3.png.c3c32b4a4602b71a9c123adebcb4bb8e.png

TOYOTOMI 31-3 .png

DAIKIN 31-3.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-03-31 220751.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-03-31 220802.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-03-31 220738.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι ετσι ειναι με τα αυτοκινητα! Επειδη αναλαμβανει και ο ηλεκτροκινητηρας ο χρηστης απολαμβανει ροπη με ξεκαθαρα χαμηλοτερη καταναλωση!!! Παλια οταν πρωτο πλασαραν τα tsi ελεγαν λογο του υπερσυμπιεστη εχεις δυναμη και χαμηλοτερη καταναλωση κατι που ηταν μαρκετινγκ!!! Το ιδιο και με τα inverter..! Ειχαν περασει την εικονα στις διαφημισεις οτι ζεσταινεσαι τσαμπα δεν καιει τιποτα!!!  Αυτοι που δεν ηξεραν τα εβαζαν τερμα και τους ισιωνε η δεη!!!  Τα κλιματιστικα ειναι ενεργοβορες συσκευες που αν δεν ξερεις πως να τα δουλεψεις θα σου κακοφανει ο λογαριασμος!!!  Στις τηλεορασεις πετυχαν ομως πραγματικη καταναλωση!!!

πχ Μια παλια flat lcd 40'' εκαιγε σταθερα 300watt και τωρα μια led 50'' μπορει να καιει απο 50-120watt αναλογα τους επεξεργαστες που φοραει-αναλυση! Καταναλωσεις ξεκαθαρες και παρασαγγας!!!

Στα κλιματιστικα δεν ειδα πρακτικα να τραβαει ψ watt και η αποδοση να ειναι ξεκαθαρα καλυτερη απο ενα με χαμηλοτερο συντελεστη!!! 

Θυμαμαι που μετραγα ενα 9αρι με 9500btu ονομαστικο στην θερμανση και στο τερμα ειχε φοβερη αποδοση! Οταν ειδα την στιγμιαια καταναλωση ειχε σκαρφαλωσει στα 1620watt!!!

Το δικο μου 9αρι με ονομαστικο 10.200btu δεν το εχω δει ποτε να φτανει σε αυτα τα watt ακομα και με τα πολλα κρυα αλλα ουτε και να εχει αυτη την αποδοση!!!   Γι αυτο ειχα γραψει εδω μεσα οτι λιγο-πολυ οτι καψει αυτο θα δωσει!!!  Μου το ειχε πεταξει και ψυκτικος.. Ακομα και ενα φθηνο inverter αμα αποδιδει σωστα θα εχεις και σωστες καταναλωσεις!

Όνομα και πράγμα δηλαδή είσαι...

2 ώρες πριν, dimostr είπε

να κανουμε μια αποτιμηση του κοστους του χειμωνα απο 1 οκτωβριου εως 31 μαρτιου , βαζω διαγραμματα 

σε μενα η τιμη kwh επειδη ειμαι σε παροχο elpedison 24 ωρες νυχτερινο η τιμη διαμορφωνεται με ολα μεσα 0,17 λεπτα 

αποκλειστικά θερμανση με κλιματιστικα σε 100τμ σπιτι  359 ευρω για θερμανση για 6 μηνες 

κοστος αγορας και των τριων κλιματιστικων daikin 399 ευρω toshiba 1000 ευρω  toyotomi 489 ευρω κοστος εγκαταστασης μονο για το toyotomi 75 ευρω 

1914721062_TOSHIBA31-3.png.c3c32b4a4602b71a9c123adebcb4bb8e.png

TOYOTOMI 31-3 .png

DAIKIN 31-3.png

2886κιλοβατώρες εδώ σύνολο τα 3 κλιματιστικά.

Μου βγαίνει 0,16 η κιλοβατώρα = 461€.

Επίσης έκαψα και 150λίτρα πετρέλαιο.

Τσάμπα αν σκεφτεί κανείς ότι με πετρέλαιο έπαιζα στα 4000λίτρα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όνομα και πράγμα δηλαδή είσαι...

2886κιλοβατώρες εδώ σύνολο τα 3 κλιματιστικά.

Μου βγαίνει 0,16 η κιλοβατώρα = 461€.

Επίσης έκαψα και 150λίτρα πετρέλαιο.

Τσάμπα αν σκεφτεί κανείς ότι με πετρέλαιο έπαιζα στα 4000λίτρα περίπου.

Δεν υπάρχει πιο φθηνή μορφή θέρμανσης εάν έχεις πάροχο ρεύματος που δε σε χρεώνει κλιμακωτά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Ωραία παραθέτω παρακάτω τις απαντήσεις μου αριθμητικά όπως έχουν τεθεί.

1. Μέχρι 1000 ευρώ το πολύ

2. Νέα αγορά

3. Δεν έχω προτίμηση σε κάποιο κατάστημα. Θα πληρωθεί μετρητοίς επομένως την καλύτερη προσφορά που θα βρω.

4. Ψύξη 25%. Θέρμανση 75%

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης

6. Θα τοποθετηθεί σε ενιαία σαλονοκουζινα και με πρόσωπο προς τα υπόλοιπα δωμάτια με σκοπό να βοηθήσει όσο το δυνατόν περισσότερο στην θέρμανση τους

7. Βόρεια Ελλάδα, συγκεκριμένα Σέρρες

8. Θα προτιμούσα κυρίως το wifi, τώρα για τα υπόλοιπα σίγουρα δεν θα προτιμούσα κάτι υπερβολικά θορυβώδης, όσον αφορά για ιονιστη ή και άλλα χαρακτηριστικά θα προτιμούσα να μου πείτε εσείς την γνώμη σας.

9. Διαμέρισμα πρώτου ορόφου με πυλωτη από κάτω, κουφώματα αλουμινίου λευκά αλλά από τους πρώτους τύπους αλουμινίου. Διαμπερές, όχι και πολύ μεγάλη ηλιοφάνεια, ύψος ταβανιού γύρω στο 2,5-2,7

10. Αυτά είναι τα αποτελέσματα που μου έβγαλε.

ΘΕΡΜΙΚΈΣ ΑΠΏΛΕΙΕΣ

15446.09 watt

13283.64 KCal/h

164.32 watt/m2

141.32 KCal/h/m2

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Ωραία παραθέτω παρακάτω τις απαντήσεις μου αριθμητικά όπως έχουν τεθεί.

1. Μέχρι 1000 ευρώ το πολύ

2. Νέα αγορά

3. Δεν έχω προτίμηση σε κάποιο κατάστημα. Θα πληρωθεί μετρητοίς επομένως την καλύτερη προσφορά που θα βρω.

4. Ψύξη 25%. Θέρμανση 75%

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης

6. Θα τοποθετηθεί σε ενιαία σαλονοκουζινα και με πρόσωπο προς τα υπόλοιπα δωμάτια με σκοπό να βοηθήσει όσο το δυνατόν περισσότερο στην θέρμανση τους

7. Βόρεια Ελλάδα, συγκεκριμένα Σέρρες

8. Θα προτιμούσα κυρίως το wifi, τώρα για τα υπόλοιπα σίγουρα δεν θα προτιμούσα κάτι υπερβολικά θορυβώδης, όσον αφορά για ιονιστη ή και άλλα χαρακτηριστικά θα προτιμούσα να μου πείτε εσείς την γνώμη σας.

9. Διαμέρισμα πρώτου ορόφου με πυλωτη από κάτω, κουφώματα αλουμινίου λευκά αλλά από τους πρώτους τύπους αλουμινίου. Διαμπερές, όχι και πολύ μεγάλη ηλιοφάνεια, ύψος ταβανιού γύρω στο 2,5-2,7

10. Αυτά είναι τα αποτελέσματα που μου έβγαλε.

ΘΕΡΜΙΚΈΣ ΑΠΏΛΕΙΕΣ

15446.09 watt

13283.64 KCal/h

164.32 watt/m2

141.32 KCal/h/m2

 

 

 

 

15,5kw είναι περίπου 53000btus.

Συνεπώς δεν σε καλύπτει ένα 24άρι για όλο το σπίτι για θέρμανση. Οπότε σίγουρα θα χρειαστείς και άλλα μηχανήματα. Ειδικά που είσαι βόρεια αλλά και δεν έχεις άλλη πηγή θέρμανσης. Ίσως άλλα 2 Χ 12άρια ή και παραπάνω . Εξαρτάται τη διάταξη. Για ψύξη πολύ πιθανό να φτάνει μιας και είσαι και Β. Ελλάδα.

Βλέπω έβαλες κάπου 94τμ. Πόσα τμ είναι η σαλονοκουζίνα;

Μπορείς να φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Όνομα και πράγμα δηλαδή είσαι...

2886κιλοβατώρες εδώ σύνολο τα 3 κλιματιστικά.

Μου βγαίνει 0,16 η κιλοβατώρα = 461€.

Επίσης έκαψα και 150λίτρα πετρέλαιο.

Τσάμπα αν σκεφτεί κανείς ότι με πετρέλαιο έπαιζα στα 4000λίτρα περίπου.

Τελος παντων δεν ειπα οτι τα κλιματιστικα δεν ειναι η πιο συμφερουσα θερμανση αλλα δεν πιστευω στις καλυτερες καταναλωσεις των ακριβων μοντελων..!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

αν σκεφτεί κανείς ότι με πετρέλαιο έπαιζα στα 4000λίτρα περίπου.

Μόνο που διαβάζω αυτό σκέφτομαι πόσα πάνε λάθος. Από εγκατάσταση υδραυλικού μέχρι σώματα ρύθμιση λέβητα δοχεία διαστολής και ότι σκατα μπορεί να πάει λάθος σ ένα σύστημα θέρμανσης. Με τα 60τμ που λες ότι έχεις αν θυμάμαι βαριά όμως πρέπει να καις 1000€ πετρέλαιο σταθερά στους 20-21 βαθμούς (κι αυτό λόγω περιοχής με 700€ Αθήνα είσαι με σωβρακο). Τα 4000 λίτρα φτάνουν για 300τμ και βάλε. Καλό χρυσό το a/c αλλά θα σου πρότεινα να δεις τι πάει λάθος στην εγκατάσταση θέρμανσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Με τα 60τμ που λες ότι έχεις

120τμ.

Δεν έχω μελέτη μηχανικού. Το utility με βγάζει 17kw απώλειες. Τα εγκατεστημένα σώματα είναι συνολικά 9000 θερμίδες/ώρα σε κάθε όροφο. O λέβητας είναι 40000kcal/hr. Αυτόνομοι οι όροφοι. Δύο όροφοι. Σπίτι σε ύψωμα εκτεθειμένο γύρω γύρω εκτός από δύση. Βόρειος προσανατολισμός. Αυτά έχω ως στοιχεία.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, liakjim είπε

120τμ.

Δεν έχω μελέτη μηχανικού. Το utility με βγάζει 17kw απώλειες. Τα εγκατεστημένα σώματα είναι συνολικά 9000 θερμίδες/ώρα σε κάθε όροφο. O λέβητας είναι 40000kcal/hr. Αυτόνομοι οι όροφοι. Δύο όροφοι. Σπίτι σε ύψωμα εκτεθειμένο γύρω γύρω εκτός από δύση. Βόρειος προσανατολισμός. Αυτά έχω ως στοιχεία.

Α οκ κατάλαβα λάθος με τα τμ υπέθεσα ένας όροφος. Πάντως πάλι πολλά έως εγκληματικά θεωρώ 4000 λίτρα για 6 μήνες πετρέλαιο. Να πω με υπερβολή 2000 λίτρα γιατί με αυτά τα δεδομένα υπάρχουν απώλειες. Αλλά να γνωρίζεις πως τα σώματα δεν βγάζουν τις ίδιες θερμίδες σε ολους τους βαθμούς προσαγωγής. Συνήθως οικονομικά παίζουμε 65-70 προσαγωγή 45-50 επιστροφή. Ο κατασκευαστής δίνει τις θερμίδες στους 90. Αν το λέβητα τον έχεις εκεί δεν σε φτάνει ούτε το μισό Κατάρ σε κατανάλωση. Όπως και το κλιματιστικό που λες το έχεις 24/7 για να δουλεύει σαν inverter έτσι και ο λέβητας θέλει χαμηλούς βαθμούς για να πιάνει αργά και σταθερά. Γι αυτό τόσο καιρό εδώ αντιδράω πως τα η θέρμανση η πραγματική δεν έχει σχέση με τα a/c κι ας φαίνομαι περίεργος.

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...