Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dimostr είπε

Εγώ βγάζω την τιμή μετά τον εκκαθαριστικό γι'αυτό και λέω ότι βγαίνει τόσο 

Ειδικά σε αυτό το συμβόλαιο που έχω η μέση τιμή της kwh πέφτει όσο αυξάνει η κατανάλωση 

Στον περσινό εκκαθαριστικό του χειμώνα η τιμή ητανν0.168 ,φέτος που έχω λιγότερες kwh θα πάει 0,172

Επίσης μια παράμετρος είναι η ΟΤΣ οπότε αν δε δεις εκκαθαριστικό λογαριασμό δε μπορείς να βγάλεις ακριβώς πόσο πάει η kwh αλλά οι αποκλίσεις είναι πολύ μικρές 

Η ΟΤΣ ειναι μεγαλη παγιδα, μπορει να φτασει τη μεση καταναλωση 4μηνου πιο ακριβα κι απ τη ΔΕΗ..Την πατησα με τον ηρωνα ενα χειμωνα κι απο τοτε κανω συμβολαιο χωρις οτσ κι αμα θελουν..Να υποθεσω στο δικο σου προγραμμα δεν εχεις ΟΤΣ σωστα;

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα Fujitsu πλέον όταν δεν έχει πολύ κρύο ακόμα και στο auto η θερμοκρασια είναι υψηλότερη της ρυθμιζόμενης οπότε επειδή ήδη νιώθω άνετα το χαμηλώνω στο quiet και πέφτει ακόμα περισσότερο η κατανάλωση, χωρίς πολύ κρύο έξω με ρύθμιση στο quiet μετά από 3 ώρες λειτουργίας είναι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

To αν αξίζει ή όχι είναι ένα πολύπλοκο ερώτημα. Γενικά η λογική λέει ότι όσο περισσότερο χρησιμοποιούμε κάτι , τόσο αξίζει να είναι αποδοτικό ώστε το πιθανώς ακριβότερο κόστος αγοράς θα αντισταθμιστεί από το φθηνότερο κόστος χρήσης.

Η ψύξη γενικά είναι πιο απλή διαδικασία από τη ψύξη , οπότε μας παίρνει να πάμε και σε φθηνότερο.

Αν φυσικά ψάχνουμε και άλλα πράγματα πχ αθόρυβο, φίλτρα κτλ τότε αλλάζει ίσως το πράγμα.

Αν δεις στο sticky έχω βάλει έναν πίνακα απόφασης όπου δίνοντας βαθμολογία σε αυτά που θεωρείς ΕΣΥ σημαντικά, σου βγάζει ένα αποτέλεσμα.

Πάντως από αυτά που έχουμε δει, ένα από τα καλύτερα 18άρια είναι το shorai premium (όχι το edge):

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Σε οικονομικό και μεγάλη εγγύηση θα κοίταγα TCL https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-White.html

Πολύ καλά λόγια έχουμε ακούσει για το haier, με έμφαση στο tundra

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html

Mε έμφαση στην απόδοση, αλλά πιο θορυβώδες υπάρχει αυτό

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

έχω το ίδιο σε 24άρι και το έχω δει στα 100W !

η tcl απο ποια χωρα ειναι και που παραγει?

toyotomi φανταζομαι δεν ειναι και τοσο προτιμητεα?

παντως για το shorai edge εχω ακουσει τα καλυτερα οσον αφορα την ποιοτητα και φυσικα τον διπλο συμπιεστη.

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, waveparticle είπε

η tcl απο ποια χωρα ειναι και που παραγει?

toyotomi φανταζομαι δεν ειναι και τοσο προτιμητεα?

παντως για το shorai edge εχω ακουσει τα καλυτερα οσον αφορα την ποιοτητα και φυσικα τον διπλο συμπιεστη.

Καλύτερα tcl με την εγγύηση που δίνει σε σχέση με toyotomi. Παράγει σε Κίνα και πιθανώς σε άλλες ασιατικές χώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Η ΟΤΣ ειναι μεγαλη παγιδα, μπορει να φτασει τη μεση καταναλωση 4μηνου πιο ακριβα κι απ τη ΔΕΗ..Την πατησα με τον ηρωνα ενα χειμωνα κι απο τοτε κανω συμβολαιο χωρις οτσ κι αμα θελουν..Να υποθεσω στο δικο σου προγραμμα δεν εχεις ΟΤΣ σωστα;

 

Έχει οτσ απλά δεν έχω δει μέχρι τώρα κάποια αξιοσημείωτη χρέωση στα 2 και κάτι χρόνια που έχω η μεγαλύτερη χρέωση που έχω προσέξει ήταν 12 ευρώ αλλά πρέπει να κοιτάξω ξανά λογαριασμούς για να σου πω σίγουρα 

Στο τευλευταιο εκκαθαριστικό που αφορούσε από 13-8/20 έως 14-12/20 η οτσ ήταν 12,76 στο περσινό αντίστοιχο τετράμηνο του 19 ήταν 41 ευρώ ,ένα τετράμηνο μετά ήταν -4,20 γενικά αν δεν υπάρχει οτς είναι σαφώς καλύτερα το επόμενο συμβόλαιο που θα κάνω θα κοιτάξω να πάω σε εταιρεία που δε θα έχει αν γίνεται 

Θα περιμένω τώρα τον τευλευταιο εκκαθαριστικό που θα αφορά το.υετραμηνο 14-12/20 έως 10-4/21 περίπου να δω τι χρέωση θα έχει 

Σε ποια εταιρεία είσαι τώρα που δεν έχει οτς?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, waveparticle είπε

η tcl απο ποια χωρα ειναι και που παραγει?

toyotomi φανταζομαι δεν ειναι και τοσο προτιμητεα?

παντως για το shorai edge εχω ακουσει τα καλυτερα οσον αφορα την ποιοτητα και φυσικα τον διπλο συμπιεστη.

TCL , Midea, Haier, Aux , Gree είναι όλα κινέζικα.

Τα toyotomi είναι φασόν gree και έχουν μόνο 2 χρόνια εγγύηση.

Το toshiba edge είναι το επόμενο μοντέλο από το shorai και shorai premium.Έχουμε δει ότι έχουν δώσει έμφαση στην απόδοση στη θέρμανση στο edge έχοντας χάσει απόδοση σε ψύξη έναντι του shorai premium για αυτό σου προτείνω το δεύτερο. Χώρια που δεν πέφτει τόσο πολύ σε watts. Και τα δύο έχουν τον ίδιο twin rotary συμπιεστή κατασκευής της κινέζικης gmcc ( midea ). 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα οποιος μπορει να με βοηθήσει γιατι η αλήθεια ειναι πως καίγομαι, ενδιαφέρομαι για την εξής αγορα:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€  κατα προτίμηση λιγοτερα ομως
  2.  ειναι Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα να συμμετέχει στο εξοικονομώ κατ'οικον
  4. Χρήση κλιματιστικού τοσο για ψύξη οσο και για θέρμανση θα προτιμουσα να ναι Α+++ και στα δυο αν γινεται
  5. Συχνότητα χρήσης Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, και ψύξης (αλλα οκ μενω στο κεντρο της Αθηνας δεν εχουμε και παγετό) 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί σαλονι χωλ (δεν ειναι ακριβώς ενιαίος ο χώρος υπαρχει οπως στα παλια σπιτι μια πορτα συρόμενη μεγαλη αλλα ειναι παντα ανοιχτη. Και ίσως να βαλουμε και ενα στο δωματιο των γονιών μου αν και δεν τους νοιαζει τοσο
  7. Τοποθεσία κεντρο Αθηνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο καλό θα ταν να υπάρχουν
  9. SOS εκει που θελουμε οπωσδήποτε να βαλουμε ειναι το σαλονι και εκει υπαρχουν κουτια που ναι για τα πατζουρια που πιανουν ολο τον τοιχο πανω απο τα κουφωματα και αναγκαστικά θα μπει το κλιματιστικο στο πλαι και στο σαλονι ο χωρος ειναι πολυ μικρος 74 cm περιπου!!!!!! Ψαχνω και ολα οσα βρίσκω ειναι πολυ μεγαλυτερα!!! Τι θα κανω ;  Ο μηχανικος μας ουτε που μας ειχε ενημερώσει για αυτες τις ιδιαιτερότητες και τωρα τρεχω να προλάβω την προθεσμία για το εξοικονομώ. Στο δωματιο των γονιων μου εχει ενα χωρο 85 cm οποτε μπορουμε να βρουμε πολλες επιλογες.
  10. πρεπει να μπει 12αρι στο σαλονι ετσι δεν ειναι; Και στο υπνοδωματιο 9αρι;

Εμένα μου λεγε ενας  πως τωρα τα φτιαχνουν πολυ μικρα! Εγω δεν ειχα στις περιγραφες να ναι και τοσο μικρα! 80cm και λιγο παραπανω ειναι ολα σχεδον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Καλησπέρα οποιος μπορει να με βοηθήσει γιατι η αλήθεια ειναι πως καίγομαι, ενδιαφέρομαι για την εξής αγορα:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€  κατα προτίμηση λιγοτερα ομως
  2.  ειναι Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα να συμμετέχει στο εξοικονομώ κατ'οικον
  4. Χρήση κλιματιστικού τοσο για ψύξη οσο και για θέρμανση θα προτιμουσα να ναι Α+++ και στα δυο αν γινεται
  5. Συχνότητα χρήσης Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, και ψύξης (αλλα οκ μενω στο κεντρο της Αθηνας δεν εχουμε και παγετό) 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί σαλονι χωλ (δεν ειναι ακριβώς ενιαίος ο χώρος υπαρχει οπως στα παλια σπιτι μια πορτα συρόμενη μεγαλη αλλα ειναι παντα ανοιχτη. Και ίσως να βαλουμε και ενα στο δωματιο των γονιών μου αν και δεν τους νοιαζει τοσο
  7. Τοποθεσία κεντρο Αθηνας
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο καλό θα ταν να υπάρχουν
  9. SOS εκει που θελουμε οπωσδήποτε να βαλουμε ειναι το σαλονι και εκει υπαρχουν κουτια που ναι για τα πατζουρια που πιανουν ολο τον τοιχο πανω απο τα κουφωματα και αναγκαστικά θα μπει το κλιματιστικο στο πλαι και στο σαλονι ο χωρος ειναι πολυ μικρος 74 cm περιπου!!!!!! Ψαχνω και ολα οσα βρίσκω ειναι πολυ μεγαλυτερα!!! Τι θα κανω ;  Ο μηχανικος μας ουτε που μας ειχε ενημερώσει για αυτες τις ιδιαιτερότητες και τωρα τρεχω να προλάβω την προθεσμία για το εξοικονομώ. Στο δωματιο των γονιων μου εχει ενα χωρο 85 cm οποτε μπορουμε να βρουμε πολλες επιλογες.
  10. πρεπει να μπει 12αρι στο σαλονι ετσι δεν ειναι; Και στο υπνοδωματιο 9αρι;

Εμένα μου λεγε ενας  πως τωρα τα φτιαχνουν πολυ μικρα! Εγω δεν ειχα στις περιγραφες να ναι και τοσο μικρα! 80cm και λιγο παραπανω ειναι ολα σχεδον! 

Αν θες προσδιόρισε λιγάκι παραπάνω σε ποιον χώρο είναι να μπει τι και από το ερώτημα 10 τρέξε το utility που δίνει μια αίσθηση των απωλειών. Θα βοηθούσε και μια κάτοψη όπου θα φαίνονται οι χώροι που θες να καλύψεις και οι περιορισμοί που αναφέρεις σε μέγεθος μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θες προσδιόρισε λιγάκι παραπάνω σε ποιον χώρο είναι να μπει τι και από το ερώτημα 10 τρέξε το utility που δίνει μια αίσθηση των απωλειών. Θα βοηθούσε και μια κάτοψη όπου θα φαίνονται οι χώροι που θες να καλύψεις και οι περιορισμοί που αναφέρεις σε μέγεθος μονάδας.

Καλημέρα.Πανω απο τα κουφωματα μας υπαρχει σε ολο το μήκος του τοιχου μια γυψοσανίδα, η οποία βρισκεται για να μπαινουν μεσα τα ρολά υποθέτω αν και πιανει ολο το μηκος και οχι μονο τα ρολά, δεν ξερω γιατι ειναι φτιαγμένο έτσι. Και εκει δεν μπορει να μπει κλιματιστικό. Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να μπει στο υψος διπλα απο τα κουφώματα και οχι απο πάνω, και ο χώρος ειναι περιορισμένος, 74 cm περίπου. Και εγω ψαχνω στο ιντερνετ και βλεπω πως ολα τα κλιματιστικα που εχω βρει ειναι μεγαλύτερα αρα δεν χωράνε. Και θελουμε οπωσδήποτε να βάλουμε στο σαλόνι. Επίσης δεν ξερω ποσα ακριβώς τμ ειναι το σαλονι και το χωλ που επικοινωνούν και βρίσκονται στην ιδια ευθεία, και τα χωρίζει μια πολυ μεγαλη πορτα ανοιχτη. Οποτε δεν ειναι ακριβώς ενιαίως ο χόρος αλλα επικοινωνει. Στο περίπου ετσι οπως το υπολογίζω πρεπει να ναι περιπου 30 τμ χωλ και σαλόνι μαζι.

Για το 10 το ειδα αλλα δυστυχως δεν εχω τις γνώσεις να το συμπληρώσω πληρως το ερωτηματολόγιο. Η πολυκατοικία ειναι 50 ετών, θα βαλουμε τωρα με το εξοικονομώ κουφώματα, δεν εχει μόνωση πουθενα. Μένω κέντρο οπως ειπα, στον 1ο όροφο. Διπλα μας υπαρχουν αλλα διαμερίσματα. Αυτα ξερω μονο.

*ίσως να μπορει να μπει κλιματιστικο στην γυψοσανίδα αλλα με ειδική κατασκευρη αυτο δεν το ρώτησα αλλα σιγουρα δεν ειναι ασφαλες ειδικα σε περίπτωση σεισμου να βαλεις κλιματιστικο σε μια γυψοσανιδα που με ενα μπαμ πεφτει. Αν βγαζαμε αυτες τις γυψοσανίδες μετα μπαινει κατι αλλο εκει παλι γυψοσανίδα θα ναι νομιζω και με ειδικη κατασκευή θα μπορουσαν να μπουν κλιματιστικα, αλλα θα γινει χαμός και απο σκόνη και θελει και παραπάνω χρήματα. Δεν μας συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 10:08 ΠΜ, pan05 είπε

Καλημέρα, inverter είναι (ήταν). Γενικά δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος αλλα τη δουλειά με τον εναν ή τον αλλο τροπο την εκανε.

Τώρα είναι μεγάλο το κόστος για καινούργιο και έλεγα μήπως μπορεί να γίνει κάποια επισκευή για να παραταθεί η ζωή του αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ..

Πυκνωτής εκκίνησης (ή με μικρότερη πιθανότητα πυκνωτής λειτουργίας, αν και λες ότι δεν ξεκινά καθόλου) του συμπιεστή. Βρες κανέναν εκτός αντιπροσωπείας που να μπορεί να τον ελέγξει για να διαγνώσει και αν είναι πράγματι αυτό να επισκευάσει. Αν είναι αυτό, το κόστος είναι μικρό (δεν είναι ακριβό εξάρτημα ο πυκνωτής -- όσο σου πάρουν για εργασία) και επισκευάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 9:22 ΜΜ, CptBill είπε

ο κοκοτας αναφερει 3 χρονια

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/daikin-perfera-ftxm-35r-rxm-35r-12000btu-me-r32.html

ξερουμε ποια ειναι η τακτικη των εταιριων σε περιπτωση που προεκυψε κατι απο ρευμα; Θυμιζω οτι ειναι 3 μηνων κλιματιστικο.

Εαν ειχα inventor δεν θα ανησυχουσα καν :(

Eαν ημουν αθηνα δεν θα ανησυχουσα καν. Ο κοκοτας που επικοινωνησα μαζι τους μου ειπαν μην ανησυχεις, θα μπορουσαμε να το βγαλουμε doa επειδη ειναι φρεσκο αλλα επειδη εχει περασει καποιο χρονικο διαστημα, στελνουμε τεχνικο μας, επιβεβαιωνει οτι ειναι νεκρο και θα γινει αντικατασταση απο εμας με νεο. Οταν τους ειπα που βρισκομαι (οχι Αθηνα δλδ), ακολουθησε νεκρικη ησυχια 20 δευτερολεπτων στο τηλεφωνο και μου κανουν...θα το δωσουμε στη daikin για να επικοινωνησει μαζι σου.

 

 

καποια εξελιξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

TCL , Midea, Haier, Aux , Gree είναι όλα κινέζικα.

Τα toyotomi είναι φασόν gree και έχουν μόνο 2 χρόνια εγγύηση.

Το toshiba edge είναι το επόμενο μοντέλο από το shorai και shorai premium.Έχουμε δει ότι έχουν δώσει έμφαση στην απόδοση στη θέρμανση στο edge έχοντας χάσει απόδοση σε ψύξη έναντι του shorai premium για αυτό σου προτείνω το δεύτερο. Χώρια που δεν πέφτει τόσο πολύ σε watts. Και τα δύο έχουν τον ίδιο twin rotary συμπιεστή κατασκευής της κινέζικης gmcc ( midea ). 

Σε Ιαπωνια δεν υπαρχει τιποτα?

Μεταξυ Tcl, haier και gree υπαρχει καμια προτιμηση οσον αφορα την ποιοτητα/αξιοπιστια?

Παντως αισθητικα, ωραιο κλιματιστικο ειναι αυτο, αλλα δεν ξερω τι λεει ως εταιρεια.

Hisense Mini Apple Pie TG50XA00G/TG50XA00W - Skroutz.gr

Με 10 χρονια εγγυηση μαλλον για tcl με βλεπω, αν και με χαλαει το ονομα/σταμπα, λες και ειναι καποια generic εταιρεια της κακιας ωρας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παζάρι στη γνωστή αλυσίδα :

35d1f74463561afcf953bf09ab8689ab.png

9 ώρες πριν, artist1 είπε

74 cm περίπου

Δεν βλέπω κάτι τόσο στενό. Ίσως να μπει σε άλλο χώρο;

36 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Σε Ιαπωνια δεν υπαρχει τιποτα?

Μεταξυ Tcl, haier και gree υπαρχει καμια προτιμηση οσον αφορα την ποιοτητα/αξιοπιστια?

Παντως αισθητικα, ωραιο κλιματιστικο ειναι αυτο, αλλα δεν ξερω τι λεει ως εταιρεια.

Hisense Mini Apple Pie TG50XA00G/TG50XA00W - Skroutz.gr

Με 10 χρονια εγγυηση μαλλον για tcl με βλεπω, αν και με χαλαει το ονομα/σταμπα, λες και ειναι καποια generic εταιρεια της κακιας ωρας :D

100% Ιαπωνία πρέπει να είναι μόνο το daikin ururu sarara, αλλά δεν ξέρουμε τι φοράει. Πάντως δεν είναι λόγος απόρριψης του shorai. Από όσα έχουμε δει εδώ από μέλη, είναι απλά απίστευτο.

Προς το παρόν έχουμε θετικό feedback από haier και TCL. Τίμια προιόντα για τα λεφτά τους. Η TCL είναι γνωστή κινέζικη εταιρία, ειδικά στις τηλεοράσεις. Στα κλιματιστικά , η τιμή, το θετικό feedback και η εγγύηση τα κάνουν μια ελκυστική επιλογή. Τα haier επίσης, εγγύηση inventor, καλές τιμές και θετικό feedback.

Η gree στην Ελλάδα είναι ερωτηματικό, μιας και έχουν ακουστεί πολλά για την εδώ αντιπροσωπία. Αν και φαίνεται να τα έχει πάρει η nippon.

Τα hisense δεν τα ξέρουμε, δεν έχουμε feedback. Κινέζοι είναι. Βλέπω έχουν συνεργασία με hitachi αν λέει κάτι αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, waveparticle είπε

Σε Ιαπωνια δεν υπαρχει τιποτα?

Μεταξυ Tcl, haier και gree υπαρχει καμια προτιμηση οσον αφορα την ποιοτητα/αξιοπιστια?

Παντως αισθητικα, ωραιο κλιματιστικο ειναι αυτο, αλλα δεν ξερω τι λεει ως εταιρεια.

Hisense Mini Apple Pie TG50XA00G/TG50XA00W - Skroutz.gr

Με 10 χρονια εγγυηση μαλλον για tcl με βλεπω, αν και με χαλαει το ονομα/σταμπα, λες και ειναι καποια generic εταιρεια της κακιας ωρας :D

TCL και haier σχεδόν ίσες 50-50 από θεμα ποιότητας τώρα για specs δεν ξέρω δες τι μοντέλο σε ενδιαφέρει. Η Gree παλαιότερα είχε πωλήσεις και την προτιμούσαν αρκετοί, τώρα έχει κάποια προβλήματα σχετικά με την αντιπροσωπεία όπως αναφέρθηκε ήδη, αλλα γενικα δεν αποτελεί κακή επιλογή ως προς τα υπόλοιπα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...