Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, George! είπε

Άνοιξα το βράδυ γύρω στις 11 το κλιματιστικό(Daikin perfera atxm25m) με ζήτηση 26,5 βαθμούς και για πρώτη φορά με πήρε ο ύπνος έχοντας το αναμμένο. Πριν μία ώρα ξύπνησα, από περιέργεια κοίταξα την κατανάλωση και έχω πάθει ένα ευχάριστο "σοκ". Το δωμάτιο έχει θερμοκρασία 25,5 βαθμούς και η κατανάλωση είναι σταθερή στα 87 watt(με τάση για τα 90 από την ώρα που βγήκε ο ήλιος) παρα την ζέστη των ημερών και όλα αυτά με ορθάνοιχτη την πόρτα του δωματίου που οδηγεί στο χωλ(χωρίς να είναι αναμμένο κάποιο άλλο κλιματιστικό στο σπίτι) και με την μπαλκονόπορτα δύο δάχτυλα ανοιχτή!

Screenshot_20200829-064248.png

daikin.jpg

Καλησπέρα!

Υπάρχει μηνιαία κατανάλωση? Και με πόσες ώρες λειτουργίας ανά μήνα? Μου κάνουν εντύπωση τα πολύ χαμηλά νούμερα. Εγώ δεν έχω εφαρμογή που μετρά, αλλά το ίδιο το κλιματιστικό μετρά την κατανάλωσή του σε Kwh. Όμως δουλεύει (δούλευε μάλλον) 24/7 και τους ζεστούς μήνες των καλοκαιριών έβλεπα καταναλώσεις 300-350 KWh. Το χειμώνα τα πράγματα πιο δύσκολα (πάλι 24/7) με καταναλώσεις έως και 420 KWh. Μιλάμε για δυνατό 18άρι (20άρι για την ακρίβεια) και επιθυμητή θερμοκρασία 24 το καλοκαίρι και 22 το χειμώνα.

Εδώ βλέπω το δικό σου past 30 days και ...κάτι δεν μου κολλάει! 

edit: για μηνιαίες μιλάω

Επεξ/σία από chemkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα!

Υπάρχει μηνιαία κατανάλωση? Και με πόσες ώρες λειτουργίας ανά μήνα? Μου κάνουν εντύπωση τα πολύ χαμηλά νούμερα. Εγώ δεν έχω εφαρμογή που μετρά, αλλά το ίδιο το κλιματιστικό μετρά την κατανάλωσή του σε Kwh. Όμως δουλεύει (δούλευε μάλλον) 24/7 και τους ζεστούς μήνες των καλοκαιριών έβλεπα καταναλώσεις 300-350 KWh. Το χειμώνα τα πράγματα πιο δύσκολα (πάλι 24/7) με καταναλώσεις έως και 420 KWh. Μιλάμε για δυνατό 18άρι (20άρι για την ακρίβεια) και επιθυμητή θερμοκρασία 24 το καλοκαίρι και 22 το χειμώνα.

Εδώ βλέπω το δικό σου past 30 days και ...κάτι δεν μου κολλάει! 

edit: για μηνιαίες μιλάω

Tον μεγαλυτερο ρολο τον παιζουν οι απαιτησεις του χωρου.
Τι κλιματιστικο εχεις και τι απωλειες βγαζει ο χωρος σου?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, George! είπε

Θα δούμε γιατί για τον χειμώνα έχω αυτό(rasm-5ne):

20200829_103737(1)~2.jpg

Βεβαια το να αναβει κανεις ολο αυτο το θηριο τον χειμωνα αν καποια μερη του σπιτιου δεν χρησιμοποιουνται , δεν ειναι και η πιο οικονομικη λυση. Το ιδιο ισχυει και για τα  multi split type ασχετα αν τα αντιστοιχα σωματα η  οι εσωτερικες μοναδες κλιματισμου απενεργοποιουνται. Αραγε εχει εγκαταστησει κανεις εδω γεωθερμικη αντλια θερμοτητας  να μας πει την γνωμη του?  Σιγουρα ειναι μια πολυ ακριβη επενδυση αλλα μεσο μακροπροθεσμα και υπο αυστηρες προυποθεσεις υψηλο budget αγορας εγκαταστασης , μονοκατοικια , αυλη κλπ αξιζει τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα!

Υπάρχει μηνιαία κατανάλωση? Και με πόσες ώρες λειτουργίας ανά μήνα? Μου κάνουν εντύπωση τα πολύ χαμηλά νούμερα. Εγώ δεν έχω εφαρμογή που μετρά, αλλά το ίδιο το κλιματιστικό μετρά την κατανάλωσή του σε Kwh. Όμως δουλεύει (δούλευε μάλλον) 24/7 και τους ζεστούς μήνες των καλοκαιριών έβλεπα καταναλώσεις 300-350 KWh. Το χειμώνα τα πράγματα πιο δύσκολα (πάλι 24/7) με καταναλώσεις έως και 420 KWh. Μιλάμε για δυνατό 18άρι (20άρι για την ακρίβεια) και επιθυμητή θερμοκρασία 24 το καλοκαίρι και 22 το χειμώνα.

Εδώ βλέπω το δικό σου past 30 days και ...κάτι δεν μου κολλάει! 

edit: για μηνιαίες μιλάω

Όσον αφορά τις ζητούμενες θερμοκρασίες πάντως, το παρακάνεις, ειδικά το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Tον μεγαλυτερο ρολο τον παιζουν οι απαιτησεις του χωρου.
Τι κλιματιστικο εχεις και τι απωλειες βγαζει ο χωρος σου?

Νομίζω ότι υπερβάλουμε λιγάκι. Οι μετρήσεις θα πρέπει να αφορούν την ιδανική ατμόσφαιρα με τα κριτήρια που θέτουμε οι ίδιοι.

Στο χώρο μου (απώλειες 5.2 Kw σύμφωνα με το εργαλείο) οι καταναλώσεις που παρέθεσα αφορούν την ιδανική ατμόσφαιρα σύμφωνα με την δική μου αντίληψη. Και τονίζω ότι αφορούν λειτουργία 24/7 και είναι συνολικές μηνιαίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Νομίζω ότι υπερβάλουμε λιγάκι. Οι μετρήσεις θα πρέπει να αφορούν την ιδανική ατμόσφαιρα με τα κριτήρια που θέτουμε οι ίδιοι.

Στο χώρο μου (απώλειες 5.2 Kw σύμφωνα με το εργαλείο) οι καταναλώσεις που παρέθεσα αφορούν την ιδανική ατμόσφαιρα σύμφωνα με την δική μου αντίληψη. Και τονίζω ότι αφορούν λειτουργία 24/7 και είναι συνολικές μηνιαίες.

Ποια ειναι η υπερβολη ακριβως?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Έστω για λίγο να δούμε πόσο πέφτει σε θέρμανση

Οκ θα το δοκιμάσω. Επίσης μιας και έχεις πρόσβαση στο eurovent και που γενικά βρίσκεις εύκολα πληροφορίες, μπορείς να δεις πόσα είναι τα ελάχιστα watt που θεωρητικά μπορούν να φτάσουν τα ln25 και daiseikai 9 10PAVPG-E/10PKVPG-E;

 

 

3 ώρες πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα!

Υπάρχει μηνιαία κατανάλωση? Και με πόσες ώρες λειτουργίας ανά μήνα? Μου κάνουν εντύπωση τα πολύ χαμηλά νούμερα. Εγώ δεν έχω εφαρμογή που μετρά, αλλά το ίδιο το κλιματιστικό μετρά την κατανάλωσή του σε Kwh. Όμως δουλεύει (δούλευε μάλλον) 24/7 και τους ζεστούς μήνες των καλοκαιριών έβλεπα καταναλώσεις 300-350 KWh. Το χειμώνα τα πράγματα πιο δύσκολα (πάλι 24/7) με καταναλώσεις έως και 420 KWh. Μιλάμε για δυνατό 18άρι (20άρι για την ακρίβεια) και επιθυμητή θερμοκρασία 24 το καλοκαίρι και 22 το χειμώνα.

Εδώ βλέπω το δικό σου past 30 days και ...κάτι δεν μου κολλάει! 

edit: για μηνιαίες μιλάω

Δεν έχω μηνιαία κατανάλωση γιατί το χρησιμοποιώ ελάχιστα και όχι κάθε μέρα. Γενικά η συνηθισμένη κατανάλωση του τις ζεστές μέρες όταν πιάσει θερμοκρασία(26,5 βαθμούς βάζω) είναι σταθερά γύρω στα 117 watt.

 

  

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Βεβαια το να αναβει κανεις ολο αυτο το θηριο τον χειμωνα αν καποια μερη του σπιτιου δεν χρησιμοποιουνται , δεν ειναι και η πιο οικονομικη λυση. Το ιδιο ισχυει και για τα  multi split type ασχετα αν τα αντιστοιχα σωματα η  οι εσωτερικες μοναδες κλιματισμου απενεργοποιουνται. Αραγε εχει εγκαταστησει κανεις εδω γεωθερμικη αντλια θερμοτητας  να μας πει την γνωμη του?  Σιγουρα ειναι μια πολυ ακριβη επενδυση αλλα μεσο μακροπροθεσμα και υπο αυστηρες προυποθεσεις υψηλο budget αγορας εγκαταστασης , μονοκατοικια , αυλη κλπ αξιζει τον κοπο.

Θεωρητικά την αντλία θερμότητας την ανάβεις τον χειμώνα και την σβήνεις πριν το καλοκαίρι. Εγώ την προτιμώ σε σχέση με τα κλιματιστικά επειδή μου θερμαίνει τα σώματα του καλοριφέρ. Η αλήθεια είναι ότι καίει(αν θυμάμαι καλά 40kw την μέρα) αλλά και πάλι πιο φθηνά από το πετρέλαιο βγαίνει. Έβαλα και μετρητή στον πίνακα, οπότε τον ερχόμενο χειμώνα θα δω τι πραγματικά κοστίζει. Για την γεωθερμική είχα ψαχτεί εγώ πριν βάλω την κλασική αντλία θερμότητας αλλά δεν με έπειθαν οι εγκαταστάτες που βρήκα ότι έχουν τις κατάλληλες γνώσεις. Επίσης απαιτείται να υπάρχει οικόπεδο για κάθετη τοποθέτηση, ενώ για οριζόντια τοποθέτηση(που είναι και η πιο αποδοτική) θες οικόπεδο μεγαλύτερο από γήπεδο ποδοσφαίρου!

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Το να κολλάμε στα νούμερα μόνο.

Όντως. Δεν έπρεπε να κολλήσεις εκεί αλλά στο ότι η κατανάλωση εξαρτάται κυρίως από τις απαιτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Όντως. Δεν έπρεπε να κολλήσεις εκεί αλλά στο ότι η κατανάλωση εξαρτάται κυρίως από τις απαιτήσεις.

Διακρίνω επιθετικότητα ή κάνω λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, George! είπε

Οκ θα το δοκιμάσω. Επίσης μιας και έχεις πρόσβαση στο eurovent και που γενικά βρίσκεις εύκολα πληροφορίες, μπορείς να δεις πόσα είναι τα ελάχιστα watt που θεωρητικά μπορούν να φτάσουν τα ln25 και daiseikai 9 10PAVPG-E/10PKVPG-E;

Δεν έχω μηνιαία κατανάλωση γιατί το χρησιμοποιώ ελάχιστα και όχι κάθε μέρα. Γενικά η συνηθισμένη κατανάλωση του τις ζεστές μέρες όταν πιάσει θερμοκρασία(26,5 βαθμούς βάζω) είναι σταθερά γύρω στα 117 watt.

  

Θεωρητικά την αντλία θερμότητας την ανάβεις τον χειμώνα και την σβήνεις πριν το καλοκαίρι. Εγώ την προτιμώ σε σχέση με τα κλιματιστικά επειδή μου θερμαίνει τα σώματα του καλοριφέρ. Η αλήθεια είναι ότι καίει(αν θυμάμαι καλά 40kw την μέρα) αλλά και πάλι πιο φθηνά από το πετρέλαιο βγαίνει. Έβαλα και μετρητή στον πίνακα, οπότε τον ερχόμενο χειμώνα θα δω τι πραγματικά κοστίζει. Για την γεωθερμική είχα ψαχτεί εγώ πριν βάλω την κλασική αντλία θερμότητας αλλά δεν με έπειθαν οι εγκαταστάτες που βρήκα ότι έχουν τις κατάλληλες γνώσεις. Επίσης απαιτείται να υπάρχει οικόπεδο για κάθετη τοποθέτηση, ενώ για οριζόντια τοποθέτηση(που είναι και η πιο αποδοτική) θες οικόπεδο μεγαλύτερο από γήπεδο ποδοσφαίρου!

Ακριβως γι αυτο και εγω ειπα για αυστηρες προυποθεσεις και πολλα χρηματα..Η γεωθερμικη ως γνωστον αξιοποιει αυτο που οι προπαππουδες μας με τα κελαρια εκαναν για την συντηρηση κρασιων καπνιστων και αλιπαστων τροφιμων σε θερμοκρασιες 16 -14 C🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, George! είπε

Επίσης απαιτείται να υπάρχει οικόπεδο για κάθετη τοποθέτηση,

 στον κήπο μπορείς να κάνεις εφ όσον υπάρχει πρόσβαση για το μηχάνημα

 

3 ώρες πριν, George! είπε

ενώ για οριζόντια τοποθέτηση(που είναι και η πιο αποδοτική)

λάθος Σελίδες  49 - 55

http://www.uhhe.gr/images/arxeio/geothermia1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον @liakjim για τις οδηγίες κτλ. Δούλεψε το μπριζακι τελικά μετά από κάνα τέταρτο εμφάνισε μετρήσεις κτλ. 

Τοποθέτησα ένα Toshiba mirai plus 13αρι. Κάλυψε τον χώρο μου άριστα και πλέον με ζήτηση τους 26 βαθμούς έχει μια κατανάλωση της τάξεως των 185watt. Χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο σε seer (6.1).

Το πρώτο μισάωρο δούλευε στους 17 στο τούρμπο.

ΥΓ: Έχω πάθει πλάκα με το πόσο αθόρυβο είναι το μέσα κι ακόμα περισσότερο το έξω. Το έξω δεν το έχω ακούσει ούτε κιχ να κάνει και το μέσα ακούστηκε ελάχιστα μόνο στην αρχή. Στο τούρμπο...

 

IMG_20200829_221903.jpg

IMG_20200829_221935.jpg

Screenshot_2020-08-29-22-14-06-486_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Ευχαριστώ τον @liakjim για τις οδηγίες κτλ. Δούλεψε το μπριζακι τελικά μετά από κάνα τέταρτο εμφάνισε μετρήσεις κτλ. 

Τοποθέτησα ένα Toshiba mirai plus 13αρι. Κάλυψε τον χώρο μου άριστα και πλέον με ζήτηση τους 26 βαθμούς έχει μια κατανάλωση της τάξεως των 185watt. Χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο σε seer (6.1).

Το πρώτο μισάωρο δούλευε στους 17 στο τούρμπο.

ΥΓ: Έχω πάθει πλάκα με το πόσο αθόρυβο είναι το μέσα κι ακόμα περισσότερο το έξω. Το έξω δεν το έχω ακούσει ούτε κιχ να κάνει και το μέσα ακούστηκε ελάχιστα μόνο στην αρχή. Στο τούρμπο...

IMG_20200829_221903.jpg

IMG_20200829_221935.jpg

Screenshot_2020-08-29-22-14-06-486_com.android.chrome.jpg

Οπότε κάνει on-off από τα περίπου 180W ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...