Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Και για το tcl διαβασα ποιο πισω αναφερεστε λογω και των 10 χρονων εγγυησης.Παντως πιστεω το morris δεν ξερω αν αξιζει στην τιμη τωρα που βρισκεται 999ευρω.(Για το 24αρι μιλαω).Σε κατι μειον το πρωι(6.30ωρα) που το αναβα εκανε αν θυμαμαι καλα συχνα defrost και απορουσα γιατι σταματουσε.Στην ψηξη το δουλευα και στους 25 γιατι κρυωνα.Μου εκανε εντυπωση παντως που εξωτερικη μοναδα ειναι αρκετα αθορυβη ,(πχ δεν την ακουγα καθολου μεσα απο το σπιτι)  .Την ειχα στο δαπεδο και οχι στον τοιχο επανω

Σε καμιά περίπτωση στα 1000€. Θα περίμενα το συγκεκριμένο σε άλλη προσφορά. Φασόν tcl είναι να ξέρεις. Στη ψύξη που το θέλετε δεν θα έχετε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε γενικές γραμμές προσφορές για κλιματιστικά σε ποια εποχή βγαίνουν ;

κοντά στο Μάιο που αρχίζει να ζεσταίνει ο καιρός ;

ή μήπως τότε τα ανεβάζουν τιμή γιατί αρχίζει ο κόσμος κι αγοράζει ;

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, atrias είπε

σε γενικές γραμμές προσφορές για κλιματιστικά σε ποια εποχή βγαίνουν ;

κοντά στο Μάιο που αρχίζει να ζεσταίνει ο καιρός ;

ή μήπως τότε τα ανεβάζουν τιμή γιατί αρχίζει ο κόσμος κι αγοράζει ;

Ναι , συνήθως Μάιο, τέλη Αυγούστου και φυσικά black Friday.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, artist1 είπε

Κοίτα, τα toyotomi δεν είναι κακά κλιματιστικά. Είναι κινέζικα φασόν Gree. Θηριώδη κλιματιστικά, με ότι καλό και κακό συνεπάγεται. Αντοχή σε πολύ κρύα κλίματα αλλά από την άλλη υψηλά ελάχιστα watts στα μεγάλα μοντέλα (18Κ και 24Κ). Εξαίρεση το πολύ καλό 9Κ και 12Κ kuro , το οποίο έχει δείξει πολύ καλή συμπεριφορά (με μειονεκτήματα και αυτό).

Όμως αν σκεφτεί κανείς ότι έχουν μόνο 2 χρόνια εγγύηση, δεν έχουν κανέναν λόγο ύπαρξης , ούτε το Kuro όπου αντί για αυτό κάποιος θα πρέπει να πάρει το ολόιδιο inventor nemesis pro με τα 10 χρόνια εγγύησης, όσο και φθηνότερα να το βρει (άποψή μου). Απορώ πως γίνεται να έχουν τόσο feedback στο skroutz. Φαντάζομαι η δύναμη του κοπαδιού...

Το inventor dark είναι φασόν haier . Για αυτά έχουμε μέχρι σήμερα πολύ θετικό feedback. Χώρια τα 10 χρόνια εγγύησης (προσοχή μόνο με την εντός 30 ημερών ηλεκτρονική δήλωση προϊόντος).

Άρα αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα στα δύο, τότε ασυζητητί το dark.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα, τα toyotomi δεν είναι κακά κλιματιστικά. Είναι κινέζικα φασόν Gree. Θηριώδη κλιματιστικά, με ότι καλό και κακό συνεπάγεται. Αντοχή σε πολύ κρύα κλίματα αλλά από την άλλη υψηλά ελάχιστα watts στα μεγάλα μοντέλα (18Κ και 24Κ). Εξαίρεση το πολύ καλό 9Κ και 12Κ kuro , το οποίο έχει δείξει πολύ καλή συμπεριφορά (με μειονεκτήματα και αυτό).

Όμως αν σκεφτεί κανείς ότι έχουν μόνο 2 χρόνια εγγύηση, δεν έχουν κανέναν λόγο ύπαρξης , ούτε το Kuro όπου αντί για αυτό κάποιος θα πρέπει να πάρει το ολόιδιο inventor nemesis pro με τα 10 χρόνια εγγύησης, όσο και φθηνότερα να το βρει (άποψή μου). Απορώ πως γίνεται να έχουν τόσο feedback στο skroutz. Φαντάζομαι η δύναμη του κοπαδιού...

Το inventor dark είναι φασόν haier . Για αυτά έχουμε μέχρι σήμερα πολύ θετικό feedback. Χώρια τα 10 χρόνια εγγύησης (προσοχή μόνο με την εντός 30 ημερών ηλεκτρονική δήλωση προϊόντος).

Άρα αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα στα δύο, τότε ασυζητητί το dark.

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Απλα με επρηζε ενας φιλος μου να παρω το toyotomi γιατι ειναι ιαπωνέζικο και θα ναι πιο ποιοτικό, αλλα ειδα πως δεν ειχε και τοσο καλές κριτικές.

Αυτο δηλαδη εδω θεωρεις πως υπερτερεί και των δυο που εβαλα;

https://www.skroutz.gr/s/12834029/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-09WiFi-N2VO32-09.html#reviews

Θελω ενα 12αρι για το σαλονι και ισως και ενα 9αρι για ενα υπνοδωματιο.

Οσο για τις εγγυήσεις εχω ακουσει (μου χει τυχει και με λαπτοπ) πως βρίσκουν τροπο να μην σε καλυπτουν οι αντιπροσωπείες. Οποτε αγγίζει να δωσω τόσο βαση στη εγγυηση;

Οταν λες μονο με την εντος 30 ημερών ηλεκτρονική δήλωση προϊόντος; Τι ενέργεια θα πρεπει να κανω όταν τα παραλάβω; Μεσω εξοικονομώ θα γινει η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, artist1 είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Απλα με επρηζε ενας φιλος μου να παρω το toyotomi γιατι ειναι ιαπωνέζικο και θα ναι πιο ποιοτικό, αλλα ειδα πως δεν ειχε και τοσο καλές κριτικές.

Αυτο δηλαδη εδω θεωρεις πως υπερτερεί και των δυο που εβαλα;

https://www.skroutz.gr/s/12834029/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-09WiFi-N2VO32-09.html#reviews

Θελω ενα 12αρι για το σαλονι και ισως και ενα 9αρι για ενα υπνοδωματιο.

Οσο για τις εγγυήσεις εχω ακουσει (μου χει τυχει και με λαπτοπ) πως βρίσκουν τροπο να μην σε καλυπτουν οι αντιπροσωπείες. Οποτε αγγίζει να δωσω τόσο βαση στη εγγυηση;

Οταν λες μονο με την εντος 30 ημερών ηλεκτρονική δήλωση προϊόντος; Τι ενέργεια θα πρεπει να κανω όταν τα παραλάβω; Μεσω εξοικονομώ θα γινει η αγορα.

Θύμα του μάρκετινγκ και ο φίλος σου. Είναι κινέζικα φασόν gree. 

Το nemesis pro είναι μια καλή περίπτωση. Για υπνοδωμάτιο δεν ξέρω αν θα το έβαζα, δεν ξέρω πόσο αθόρυβα είναι.

Κάνω tag 2 άτομα που το έχουν να σου πουν: @rbx1000 @dimostr

Για την εγγύηση, θέλει δήλωση στο site τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θύμα του μάρκετινγκ και ο φίλος σου. Είναι κινέζικα φασόν gree. 

Το nemesis pro είναι μια καλή περίπτωση. Για υπνοδωμάτιο δεν ξέρω αν θα το έβαζα, δεν ξέρω πόσο αθόρυβα είναι.

Κάνω tag 2 άτομα που το έχουν να σου πουν: @rbx1000 @dimostr

Για την εγγύηση, θέλει δήλωση στο site τους.

Ο θόρυβος είναι κάτι υποκειμενικό , εμενα έως την πρώτη σκάλα ανεμιστήρα δεν με ενοχλεί (toyotomi kuro ) έχω εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο θόρυβος είναι κάτι υποκειμενικό , εμενα έως την πρώτη σκάλα ανεμιστήρα δεν με ενοχλεί (toyotomi kuro ) έχω εγώ 

το 9αρι εχεις ή το 12αρι;   θα το πρότεινες για δωματιο αν εχεις το 9αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, artist1 είπε

το 9αρι εχεις ή το 12αρι;   θα το πρότεινες για δωματιο αν εχεις το 9αρι;

Να επαναλάβω ότι kuro = nemesis pro με άλλα αυτοκόλλητα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να επαναλάβω ότι kuro = nemesis pro με άλλα αυτοκόλλητα. 

Σορρυ δεν το πηρα πρεφα ποτε το ειπες!

Δηλαδη το Toyotomi Kuro ειναι το ιδιο ακριβως με το nemesis pro αν καταλαβα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, artist1 είπε

το 9αρι εχεις ή το 12αρι;   θα το πρότεινες για δωματιο αν εχεις το 9αρι;

Το 9 αρι έχω σε κρεβατοκάμαρα ,εμένα δε με ενοχλεί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια!

Οποτε τωρα ειναι αναμεσα στο Inventor Nemesis Pro και το inventor Dark.

Kαι απο οτι κατάλαβα προτείνετε το PRO.

Επισης 9αρι δεν χρειαζεται ενα υπνοδωματιο; το 7αρι δεν νομιζω να κανει ετσι;

Πιστευω το 12αρι στο σαλονι να πιανει και το χωλ γιατι οπως ειπα το χωλ με το σαλονι χωριζονται με μια μεγαλη πορτα που νια παντα ανοιχτη, αρα θα πιανει και το χωλ σωστα; Και τα δυο μαζι θα ναι περιπου 30τμ

liakjim καταλαβα πως δεν προτείνεις σιγουρα το toyotomi γιατι ειναι κοροιδια επειδη ειναι ίδιο με το nemesis pro, αλλα αναμεσα σε nemesis pro και black ποιο προτείνεις;

επισης για την τιμη αυτη γιατι δεν θελουμε να ξεφύγει και πολύ η τιμη, πιστευω να ναι καλή επιλογή αυτα τα δυο σωστα; ειδα κριτικές στο skroutz και έψαχνα και για Α+++ και δεν νομιζω να ειδα καποιο αλλο άξιο λόγου, δεν εχω ιδιαίτερες γνώσεις βεβαια μονο απο τα reviews το λεω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, artist1 είπε

Δηλαδη το Toyotomi Kuro ειναι το ιδιο ακριβως με το nemesis pro αν καταλαβα σωστα;

Ολόιδιο.

 

55 λεπτά πριν, artist1 είπε

ειναι αναμεσα στο Inventor Nemesis Pro και το inventor Dark.

Δύσκολο ερώτημα χωρίς εύκολη απάντηση. Υπάρχει μάλιστα και 3 εναλλακτική αν θες Inventor . Το comfort. https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/comfort

Το nemesis pro είναι φασόν Gree. Έχει ifeel και το έχουμε δει εδώ να δουλεύει εξαιρετικά στη ψύξη πέφτοντας ακόμα και στα 50-60watts. Στη θέρμανση έχει σκαλοπάτι watts και το ifeel κάποιες φορές παίζει λίγο περίεργα.  Είναι δυνατό.

Τα άλλα 2 είναι φασόν haier. Φαίνονται πιο σύγχρονης τεχνολογίας . Έχουν ίδιες εξωτερικές μονάδες με διαφορές σε χαρακτηριστικά. Έχουν ακόμα περισσότερη δύναμη από το nemesis pro. Και φαίνονται στα χαρτιά να είναι πιο αθόρυβα. Δεν έχουν όμως ifeel.

Δεν έχω δουλέψει κανένα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ολόιδιο.

 

Δύσκολο ερώτημα χωρίς εύκολη απάντηση. Υπάρχει μάλιστα και 3 εναλλακτική αν θες Inventor . Το comfort. https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/comfort

Το nemesis pro είναι φασόν Gree. Έχει ifeel και το έχουμε δει εδώ να δουλεύει εξαιρετικά συ ψύξη πέφτοντας ακόμα και στα 50-60watts. Στη θέρμανση έχει σκαλοπάτι watts και το ifeel κάποιες φορές παίζει λίγο περίεργα.  Είναι δυνατό.

Τα άλλα 2 είναι φασόν haier. Φαίνονται πιο σύγχρονης τεχνολογίας . Έχουν ίδιες εξωτερικές μονάδες με διαφορές σε χαρακτηριστικά. Έχουν ακόμα περισσότερη δύναμη από το nemesis pro. Και φαίνονται στα χαρτιά να είναι πιο αθόρυβα. Δεν έχουν όμως ifeel.

Δεν έχω δουλέψει κανένα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Μολις πηρα μια προσφορα απο έναν κυριο για το εξοικονομώ και ο ιδιος μου πρότεινε το comfort μιας και το ανέφερες ειπα να το βαλει στην προσφορα!

Και επίσης μου εβαλε και το king το 9αρι για το υπνοδωματιο! Αλλα πολυ ακριβο! Για να καταλαβεις comfort 9αρι κανει 590, comfort 18αρι κανει 990, και king 9αρι κανει 990 !!

Δεν μου εβαλε το black στην προσφορα γιατι ειπε ειναι μαυρο και ρωτησε αν θελουμε μαυρο και ειπα να το αφησω τοτε. Το pro δεν το χε εχει καταργηθει ειπε. Βεβαια αλλα καταστηματα το εχουν μπορω να το βρω.

Τα φώτα σας παρακαλώ!Τι λέτε. Οι τιμες αυτες ειναι για το εξοικονομώ γινεται και κατι καλύτερο αν πληρωθει μετρητής ολο το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...