Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, artist1 είπε

Μολις πηρα μια προσφορα απο έναν κυριο για το εξοικονομώ και ο ιδιος μου πρότεινε το comfort μιας και το ανέφερες ειπα να το βαλει στην προσφορα!

Και επίσης μου εβαλε και το king το 9αρι για το υπνοδωματιο! Αλλα πολυ ακριβο! Για να καταλαβεις comfort 9αρι κανει 590, comfort 18αρι κανει 990, και king 9αρι κανει 990 !!

Δεν μου εβαλε το black στην προσφορα γιατι ειπε ειναι μαυρο και ρωτησε αν θελουμε μαυρο και ειπα να το αφησω τοτε. Το pro δεν το χε εχει καταργηθει ειπε. Βεβαια αλλα καταστηματα το εχουν μπορω να το βρω.

Τα φώτα σας παρακαλώ!Τι λέτε. Οι τιμες αυτες ειναι για το εξοικονομώ γινεται και κατι καλύτερο αν πληρωθει μετρητής ολο το ποσο.

Εάν είχα την πρόθεση να πληρώσω για 9 αρι 1000 ευρώ δε θα έβαζα τίποτα άλλο από daisekai 9 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εάν είχα την πρόθεση να πληρώσω για 9 αρι 1000 ευρώ δε θα έβαζα τίποτα άλλο από daisekai 9 

ισως επειδη βλεπουν πως ειμαι με το εξοικονομω λενε ευκαιρία ειναι να της πουλησουμε κατι ακριβότερο, δεν εχουν και αδικο βεβαια γιατι οντως πληρωνεις λιγοτερο ποσο αλλα και παλι δεν ειναι και τζαμπα! Ας πουμε50 ευρω το μηνα πχ για 6 χρονια εγω πολλα τα βρίσκω. Οποτε λεω να παω σε ποιο οικονομική λυση. Παντως μου πε πως θελει για το σαλονι 18αρι, το 12 αρι θα ζοριζεται πολυ λεει. Α και αρχικα ειπα 12αρι για υπνοδωματιο ...ειναι σχετικαααα μεγαλο το υπνοδωματιο ΣΧΕΤΙΚΑ παντα γιατι τωρα τα καινουργια σπιτια εχουν πολυ μικρα.  Αλλα εγω νομιζω το 9αρι θα ναι μια χαρα! Αθηνα μενω αλλωστε και κεντρο δεν μένω βορεια προάστια. Ξερεις το 9αρι για ποσα τμ ειναι;

Λεω να παρω comfort το 18αρι και ενα 9αρι δεν ξερω ποιο ακομα; COMFORT μηπως και αυτο;

*ειπε 12αρι για το υπνοδωματιο....αλλα εγω διαφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, artist1 είπε

ισως επειδη βλεπουν πως ειμαι με το εξοικονομω λενε ευκαιρία ειναι να της πουλησουμε κατι ακριβότερο, δεν εχουν και αδικο βεβαια γιατι οντως πληρωνεις λιγοτερο ποσο αλλα και παλι δεν ειναι και τζαμπα! Ας πουμε50 ευρω το μηνα πχ για 6 χρονια εγω πολλα τα βρίσκω. Οποτε λεω να παω σε ποιο οικονομική λυση. Παντως μου πε πως θελει για το σαλονι 18αρι, το 12 αρι θα ζοριζεται πολυ λεει. Α και αρχικα ειπα 12αρι για υπνοδωματιο ...ειναι σχετικαααα μεγαλο το υπνοδωματιο ΣΧΕΤΙΚΑ παντα γιατι τωρα τα καινουργια σπιτια εχουν πολυ μικρα.  Αλλα εγω νομιζω το 9αρι θα ναι μια χαρα! Αθηνα μενω αλλωστε και κεντρο δεν μένω βορεια προάστια. Ξερεις το 9αρι για ποσα τμ ειναι;

Λεω να παρω comfort το 18αρι και ενα 9αρι δεν ξερω ποιο ακομα; COMFORT μηπως και αυτο;

*ειπε 12αρι για το υπνοδωματιο....αλλα εγω διαφωνω

Διάβασε αν θες το sticky. Δεν υπάρχει πεπατημένη, ούτε κανόνας πχ Χ τετραγωνικά άρα Ψ μέγεθος. Μέλος εδώ έχει σε 40τμ ένα 12αρι , άλλο μέλος έχει σε 15τμ ένα 18αρι. Κάθε χώρος είναι διαφορετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται επαγγελματικά με την ψύξη και γνωρίζει το εκπαιδευτικό κομμάτι θα ήθελα να μου στείλει ένα μύνημα.

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω ψυκτικός σε κάποια δημόσια σχολή και ψάχνομαι τι και πως.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, artist1 είπε

ισως επειδη βλεπουν πως ειμαι με το εξοικονομω λενε ευκαιρία ειναι να της πουλησουμε κατι ακριβότερο, δεν εχουν και αδικο βεβαια γιατι οντως πληρωνεις λιγοτερο ποσο αλλα και παλι δεν ειναι και τζαμπα! Ας πουμε50 ευρω το μηνα πχ για 6 χρονια εγω πολλα τα βρίσκω. Οποτε λεω να παω σε ποιο οικονομική λυση. Παντως μου πε πως θελει για το σαλονι 18αρι, το 12 αρι θα ζοριζεται πολυ λεει. Α και αρχικα ειπα 12αρι για υπνοδωματιο ...ειναι σχετικαααα μεγαλο το υπνοδωματιο ΣΧΕΤΙΚΑ παντα γιατι τωρα τα καινουργια σπιτια εχουν πολυ μικρα.  Αλλα εγω νομιζω το 9αρι θα ναι μια χαρα! Αθηνα μενω αλλωστε και κεντρο δεν μένω βορεια προάστια. Ξερεις το 9αρι για ποσα τμ ειναι;

Λεω να παρω comfort το 18αρι και ενα 9αρι δεν ξερω ποιο ακομα; COMFORT μηπως και αυτο;

*ειπε 12αρι για το υπνοδωματιο....αλλα εγω διαφωνω

https://www.elith.gr/calc/index.php

Κάνε αυτό το ερωτηματολόγιο ξεχωριστά για κάθε χώρο να έχεις στο περίπου μια ιδέα τι θέλει από ενέργεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Αλλα εγω νομιζω το 9αρι θα ναι μια χαρα! Αθηνα μενω αλλωστε και κεντρο δεν μένω βορεια προάστια. Ξερεις το 9αρι για ποσα τμ ειναι;

*ειπε 12αρι για το υπνοδωματιο....αλλα εγω διαφωνω

μια απλη περπατημένη που δεν με εχει προδώσει χωρίς να σημαίνει ότι είναι το απολυτο (Μόνο μηχανολογική μελετη θα πει το τι και πως )είναι :                                                                        δωμάτιο σε m³ χ 60 χ ( 12-15%) = kcal  χ 3,97 = btu κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

Κάνε αυτό το ερωτηματολόγιο ξεχωριστά για κάθε χώρο να έχεις στο περίπου μια ιδέα τι θέλει από ενέργεια 

σε ευχαριστω πολυ αλλα δυστυχως δεν ξερω να τα συμπληρώσω ολα αυτα ! :( 

33 λεπτά πριν, hp8 είπε

μια απλη περπατημένη που δεν με εχει προδώσει χωρίς να σημαίνει ότι είναι το απολυτο (Μόνο μηχανολογική μελετη θα πει το τι και πως )είναι :                                                                        δωμάτιο σε m³ χ 60 χ ( 12-15%) = kcal  χ 3,97 = btu κλιματιστικού

δηλαδη; πχ για 30 τμ

30χ60χ0,15χ3,97=1071,9 αρα ποσα btu ειναι;

εκτος αν το 60 ειναι ενα παραδειγμα για 60τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

δηλαδη; πχ για 30 τμ

Δωμάτιο σε  είπαμε. Άρα αν έχεις 30 τμ χ 2,80 ύψος πχ = 84  χ 60 = 5040 χ 12% αν είναι βόρειο δωμάτιο η 15% αν είναι νότιο = 5945 χ 3,97 = 22410 btu

Άρα το 18000 btu στα δύσκολα πιθανόν να ζοριστεί το 24000 btu θα είναι υπερβολή

Τα 12-15 % το βάζω αν το σπίτι είναι αμονωτο και οι τοίχοι εκτεθειμένοι χωρίς να ακουμπάει άλλο σπίτι πανω τους

το 60 kcal  είναι σταθερό Στο περίπου απώλειες  ανά m³ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hp8 είπε

Δωμάτιο σε  είπαμε. Άρα αν έχεις 30 τμ χ 2,80 ύψος πχ = 84  χ 60 = 5040 χ 12% αν είναι βόρειο δωμάτιο η 15% αν είναι νότιο = 5945 χ 3,97 = 22410 btu

Άρα το 18000 btu στα δύσκολα πιθανόν να ζοριστεί το 24000 btu θα είναι υπερβολή

Τα 12-15 % το βάζω αν το σπίτι είναι αμονωτο και οι τοίχοι εκτεθειμένοι χωρίς να ακουμπάει άλλο σπίτι πανω τους

το 60 kcal  είναι σταθερό Στο περίπου απώλειες  ανά m³ 

Για 60τμ που κλιματίζω η εξίσωση χωρίς τον συντελεστή του 1.12, δίνει 42.876btus. Κομματάκι υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για 60τμ που κλιματίζω η εξίσωση χωρίς τον συντελεστή του 1.12, δίνει 42.876btus. Κομματάκι υπερβολικό.

Αρα μια χαρα τα γραφω Εγω του υπολογισα για 30 τμ 22400  εσυ εχεις 60 τμ Αρα οκ? Ο υπολογισμος μου ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

Αρα μια χαρα τα γραφω Εγω του υπολογισα για 30 τμ 22400  εσυ εχεις 60 τμ Αρα οκ? Ο υπολογισμος μου ειναι 

Αυτό πρέπει να είναι με μηδενικές μονώσεις λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αυτό πρέπει να είναι με μηδενικές μονώσεις λογικά.

σωστό Γι αυτό και έγραψα  παραπάνω οτι μόνο με μελέτη πρέπει να πηγαίνουμε Αλλωστε οι νέες  οικοδομές είναι πολλές  πλέον και έχουν μελέτη  απωλειών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι σε δυσκολεύει;

δεν έχω μετρο να μετρήσω το υψος του δωματιου, ουτε τα ακριβή τμ ξερω και επισης δεν ξερω που ειναι η ανατολή κλπ ! στο google maps συνηθως το εβγαζε τωρα δεν το βρίσκω

Το κοκκικο βελακι στο google δείχνει τον βορά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...