Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Με το ίδιο μέτρο του ευρώ, μέτρησε διαστάσεις δωματίου και πολλαπλασίασε 😅

Το να πολλαπλασιάσω το ξερα :p το μετρο δεν εχω.... τετοιο μετρο εχει το σουπερ μαρκετ;

Παντως εγω ειμαι ανάμεσα στο black και το comfort τελικα, το pro ελαχιστοι το εχουν και μονο εναν βρήκα να ασχολείται με το εξοικονομώ. Οποτε θα παω σε αυτα τα δυο. Λετε να παρω το ενα black και το αλλο comfort ή να ναι και τα δυο το ιδιο; Τι ρωταω τωρα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Το να πολλαπλασιάσω το ξερα 😛 το μετρο δεν εχω.... τετοιο μετρο εχει το σουπερ μαρκετ;

Παντως εγω ειμαι ανάμεσα στο black και το comfort τελικα, το pro ελαχιστοι το εχουν και μονο εναν βρήκα να ασχολείται με το εξοικονομώ. Οποτε θα παω σε αυτα τα δυο. Λετε να παρω το ενα black και το αλλο comfort ή να ναι και τα δυο το ιδιο; Τι ρωταω τωρα ε;

Κοίτα να δεις πόσα btu χρειάζεσαι πρώτα  και τα άλλα είναι δευτερεύοντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Το να πολλαπλασιάσω το ξερα 😛 το μετρο δεν εχω.... τετοιο μετρο εχει το σουπερ μαρκετ;

Παντως εγω ειμαι ανάμεσα στο black και το comfort τελικα, το pro ελαχιστοι το εχουν και μονο εναν βρήκα να ασχολείται με το εξοικονομώ. Οποτε θα παω σε αυτα τα δυο. Λετε να παρω το ενα black και το αλλο comfort ή να ναι και τα δυο το ιδιο; Τι ρωταω τωρα ε;

Το πιο ασφαλές είναι να προσλάβεις έναν μηχανικό και να σου κάνει μια μελέτη. Αν όχι ρώτα έναν ψυκτικό ή ακόλουθα τη συμβουλή που ήδη έχεις πάρει για 18αρι και 12αρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 2:59 ΜΜ, artist1 είπε

σε ευχαριστω πολυ αλλα δυστυχως δεν ξερω να τα συμπληρώσω ολα αυτα ! :( 

δηλαδη; πχ για 30 τμ

30χ60χ0,15χ3,97=1071,9 αρα ποσα btu ειναι;

εκτος αν το 60 ειναι ενα παραδειγμα για 60τμ

Βαση δικης μου εμπειριας αν τον χειμωνα χωρις θερμανση του χωρου η θερμοκρασια μεσο ορο δεν πεφτει τους 17β. ανετα μπορει να σε καλυψει ενα 12αρι!  Απλα ενα μεγαλυτερο μηχανημα θα σου δωσει πιο αμεσα τις επιθυμητες θερμοκρασιες  και σιγουρα θα αντεπεξελθει καλυτερα στα βαρια κρυα!

Αν μπεις στη διαδικασια ομως και βαλεις εναν μετρητη καταναλωσης θα καταλαβεις η θερμανση απο ενα κλιματιστικο δεν ειναι τσαμπα!  Σε χωρο 30τμ αναλογα τις απωλειες(εξωτερικη θερμ.) οπως και την επιθυμητη θερμοκρασια που θα θελεις θα πηγαινουν αλλου οι καταναλωσεις!!!  

Να παρεις και εναν μετρητη καταναλωσης για να προσαρμοστεις συμφωνα με τις αναγκες σου..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το πιο ασφαλές είναι να προσλάβεις έναν μηχανικό και να σου κάνει μια μελέτη. Αν όχι ρώτα έναν ψυκτικό ή ακόλουθα τη συμβουλή που ήδη έχεις πάρει για 18αρι και 12αρι. 

Μου κανε ΠΕΑ για το εξοικονομώ ο μηχανικος μου, δεν νομιζω να θεωρείται μελέτη αυτο βεβαια αλλα αν ειναι θα ρωτήσω αυτον να δω τι θα πει. Σε ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι που διαμένω τώρα, υπάρχουν εγκατεστημένα Mitsubishi LN50, Inventor Dark και Inventor Nemesis. Και τα 3 έχουν WiFi. Ο ιδιοκτήτης τα χειρίζοταν μέσω τριων διαφορετικών εφαρμογών. Υπάρχει τρόπος χειρισμού με μια ενιαία εφαρμογή και για τα τρια? 
Να με συγχωρέσετε εάν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά το θέμα έχεις πολλές σελίδες και το μόνο που βρήκα εδώ ως λύση ήταν wifi ir controllers και δεν με καλύπτει αυτή η λύση. 

Επεξ/σία από indesmack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

ανετα

Θα πρότεινα να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε τέτοιες λέξεις. Δεν είναι όλοι οι χώροι ίδιοι οπότε είναι επισφαλείς τέτοιες γενικότητες. Μη ξεχνάμε και την περίπτωση του γείτονά μου με το 18άρι Mitsubishi που έκαιγε σαν π@υτάνα ενώ στο ίδιο και καθρεπτικό σπίτι (δικό μου) , το 24άρι fujitsu έκαιγε τα μισά.

Προσωπικά τείνω προς το "better safe than sorry" και καλύτερα μεγαλύτερο παρά μικρότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρότεινα να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε τέτοιες λέξεις. Δεν είναι όλοι οι χώροι ίδιοι οπότε είναι επισφαλείς τέτοιες γενικότητες. Μη ξεχνάμε και την περίπτωση του γείτονά μου με το 18άρι Mitsubishi που έκαιγε σαν π@υτάνα ενώ στο ίδιο και καθρεπτικό σπίτι (δικό μου) , το 24άρι fujitsu έκαιγε τα μισά.

Προσωπικά τείνω προς το "better safe than sorry" και καλύτερα μεγαλύτερο παρά μικρότερο.

Απο που προκυπτει αυτο? Ακομα και απο καποιες περισσοτερες επανεκκινησεις οπως και να δουλευε ενα 20% πιο κοντα στο pick της λειτουργίας του δεν βλεπεις αυτη την διαφορα!

Ουσιαστικα τα πολλα btu τα χρησιμοποιει στην αρχη το μηχανημα για να παρει τη διαφορα θερμοκρασιας.. μετα κανει συντηρηση! Απλα καποιο τεχνικο προβλημα εχει το mitsubishi σχεση καταναλωσης/αποδοσης!  

Μπορει να εχει πεσει η αποδοση του συμπιεστη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

 Απλα καποιο τεχνικο προβλημα εχει το mitsubishi σχεση καταναλωσης/αποδοσης!  

Μπορει να εχει πεσει η αποδοση του συμπιεστη.. 

Όχι. Φυσιολογικοτατο μηχάνημα, μετρημένο από ψυκτικό.
Έχω ανεβάσει άπειρα διαγράμματα μέσα στον χειμώνα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 24αρι inventor corona με θερμοκρασίες εξωτερικής απο 5 μέχρι 15, νορμαλ δλδ, το σπίτι κρατάει ελάχιστη θερμοκρασία 17 χρήση πρωί 2 ώρες και απόγευμα 5ωρες  είμαστε άνετα στους 21(follow me), ανεμιστήρας στη μεσαία σκαλα, τσεκαρισμένο με θερμόμετρα της xiaomi. Δεν σταματάει οταν πιάσει θερμοκρασία κόβει λιγάκι+ βγάζει χλιαρό αερα και όταν ανέβει  +1 βαθμο ίσα που ακούγεται. Σίγουρα η χρήση δεν είναι η ιδανική αλλά σε σχέση με το πετρέλαιο είμαστε πολύ πιο άνετοι. Τον χειμώνα με βαθμους κοντά στο μηδεν συνήθως τα πρωινά, σίγουρα θα χρειαστεί και ενα 9αρι αν όχι 12αρι. Απλά τα ανεφερω αυτά για αυτούς που κατοικούν σε πιο θερμες περιοχές. 75τ, πενιχρη μόνωση, 2πλα τζαμια,αποθήκη απο κάτω. Γενικά τίμιο κλιματιστικο.. Πάντως εν αναμονή του δικού μας σπιτιού σκέφτομαι σοβαρά την θέρμανση με κλιματιστικα έναντι αντλίας η φυσικού αερίου. Συγγνώμη αν σας κούρασα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 4:17 ΜΜ, hp8 είπε

Δωμάτιο σε  είπαμε. Άρα αν έχεις 30 τμ χ 2,80 ύψος πχ = 84  χ 60 = 5040 χ 12% αν είναι βόρειο δωμάτιο η 15% αν είναι νότιο = 5945 χ 3,97 = 22410 btu

Άρα το 18000 btu στα δύσκολα πιθανόν να ζοριστεί το 24000 btu θα είναι υπερβολή

Τα 12-15 % το βάζω αν το σπίτι είναι αμονωτο και οι τοίχοι εκτεθειμένοι χωρίς να ακουμπάει άλλο σπίτι πανω τους

το 60 kcal  είναι σταθερό Στο περίπου απώλειες  ανά m³ 

στο παραπάνω , το

Αναφορά σε κείμενο

5040 χ 12% αν είναι βόρειο δωμάτιο η 15% αν είναι νότιο = 5945

πως ακριβώς προκύπτει το 5945 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Μπήκα στο νοίκι πριν κάνα εξάμηνο και έχω σκοπό μέσα στο επόμενο δίμηνο να πάρω  κλιματιστικά.

Μαξ 800€, αν γίνεται και λιγότερα γιατί φαντάζομαι θα έχει και ένα κόστος η εγκατάσταση και είναι δύσκολες εποχές... 

Μένω σε διαμέρισμα 49 τμ. Είναι πολυκατοικία του 1980 πάνω κάτω, Καλλιθέα.

Δεν υπάρχει μόνωση. 

2 μπαλκονοπορτες ξύλινες μονό τζάμι και 1 παράθυρο στο μπάνιο και ένα στην κουζίνα (μικρά σιδερένια κοιτάνε στο φωταγωγο. 

Έχω διαμερίσματα γύρω γύρω εκτός από την πρόσοψη που είναι το μπαλκόνι. 

Πάτωμα ξύλινο παρκέ. 

Θέλω ένα για το σαλόνι που είναι περίπου 20τμ. Και ένα για το υπνοδωμάτιο που είναι περίπου 12-13τμ.

Κυρίως το χρειάζομαι για ψύξη το καλοκαίρι. Το χειμώνα έχουμε φυσικό αέριο αλλά καμία κρύα νύχτα να μπορεί να παρέχει κάποια έξτρα ζέστη αν χρειαστεί. 

Μπορώ να έχω την βοήθεια σας γιατί δεν έχω ιδέα? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rizas είπε

Καλησπέρα σας.

Μπήκα στο νοίκι πριν κάνα εξάμηνο και έχω σκοπό μέσα στο επόμενο δίμηνο να πάρω  κλιματιστικά.

Μαξ 800€, αν γίνεται και λιγότερα γιατί φαντάζομαι θα έχει και ένα κόστος η εγκατάσταση και είναι δύσκολες εποχές... 

Μένω σε διαμέρισμα 49 τμ. Είναι πολυκατοικία του 1980 πάνω κάτω, Καλλιθέα.

Δεν υπάρχει μόνωση. 

2 μπαλκονοπορτες ξύλινες μονό τζάμι και 1 παράθυρο στο μπάνιο και ένα στην κουζίνα (μικρά σιδερένια κοιτάνε στο φωταγωγο. 

Έχω διαμερίσματα γύρω γύρω εκτός από την πρόσοψη που είναι το μπαλκόνι. 

Πάτωμα ξύλινο παρκέ. 

Θέλω ένα για το σαλόνι που είναι περίπου 20τμ. Και ένα για το υπνοδωμάτιο που είναι περίπου 12-13τμ.

Κυρίως το χρειάζομαι για ψύξη το καλοκαίρι. Το χειμώνα έχουμε φυσικό αέριο αλλά καμία κρύα νύχτα να μπορεί να παρέχει κάποια έξτρα ζέστη αν χρειαστεί. 

Μπορώ να έχω την βοήθεια σας γιατί δεν έχω ιδέα? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, 

 

 

Θα πρότεινα να περιμένεις τις προσφορές πριν το καλοκαίρι.

Επίσης αν βρεις χρόνο συμπλήρωσε και το ακόλουθο (Χ2 φορές , ένα για κάθε ΄χώρο):

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...