Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, energy52 είπε

@jonis για ποιο κλιματιστικο μιλας; με 40αρια ξεχνα τα 160w😄 500-600 μπορει και να βλεπεις.. 

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-mission-ii-24kbtu/

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα στην ψύξη. Μπήκε πέρσι τον χειμώνα όποτε περιμένω να δω την συμπεριφορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jonis είπε

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-mission-ii-24kbtu/

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα στην ψύξη. Μπήκε πέρσι τον χειμώνα όποτε περιμένω να δω την συμπεριφορά του.

Έχουμε δει και από άλλα μέλη ότι τα καλά midea συμπεριφέρονται πολύ καλά σε λειτουργία ψύξης. Το καλοκαίρι εννοείται ότι ανάλογα με τον χώρο/συνθήκες θα δεις και αντίστοιχες καταναλώσεις. Το ΔΤ είναι μικρότερο σε ψύξη πχ από 38 να το πάει 26 έναντι τον χειμώνα όπου από πχ 2 πρέπει να πάει το σπίτι 22 οπότε η ψύξη είναι ευκολότερη αλλά εξαρτάται από τον χώρο. Το σπίτι του αδερφού μου πάντα θέλει περισσότερα watts το καλοκαίρι ενώ το δικό μου το αντίθετο.

Πάντως αμφιβάλλω αν θα δεις ποτέ τα ~100W του asyg24klca 😛

692154875_Annotation2020-06-21000556.jpg.4b73217051b9686741f50e48c0d2b79b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχουμε δει και από άλλα μέλη ότι τα καλά midea συμπεριφέρονται πολύ καλά σε λειτουργία ψύξης. Το καλοκαίρι εννοείται ότι ανάλογα με τον χώρο/συνθήκες θα δεις και αντίστοιχες καταναλώσεις. Το ΔΤ είναι μικρότερο σε ψύξη πχ από 38 να το πάει 26 έναντι τον χειμώνα όπου από πχ 2 πρέπει να πάει το σπίτι 22 οπότε η ψύξη είναι ευκολότερη αλλά εξαρτάται από τον χώρο. Το σπίτι του αδερφού μου πάντα θέλει περισσότερα watts το καλοκαίρι ενώ το δικό μου το αντίθετο.

Πάντως αμφιβάλλω αν θα δεις ποτέ τα ~100W του asyg24klca 😛

692154875_Annotation2020-06-21000556.jpg.4b73217051b9686741f50e48c0d2b79b.jpg

Να σου πω την αλήθεια μου τα 100w min του Fujitsu στην ψύξη δεν τα πολύ ζηλεύω.

Ας έχει 150w το Midea και όλα καλά.

Εκεί που θα ήθελα χαμηλότερα min στο Midea είναι στην θέρμανση όπου έχει 700w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonis είπε

Να σου πω την αλήθεια μου τα 100w min του Fujitsu στην ψύξη δεν τα πολύ ζηλεύω.

Ας έχει 150w το Midea και όλα καλά.

Εκεί που θα ήθελα χαμηλότερα min στο Midea είναι στην θέρμανση όπου έχει 700w.

Ξεχαστηκα πως μιλας για ψυξη και πανω που θα γραφα εντυπωσιακο για 24αρι στη θερμανση να πεφτει τοσο χαμηλα, μεχρι που ειδα τα επομενα ποστ..min 700 γιατι ρε γμτ..σου κανει on/off δηλαδη αμα του ζητησεις να παει πιο χαμηλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Ξεχαστηκα πως μιλας για ψυξη και πανω που θα γραφα εντυπωσιακο για 24αρι στη θερμανση να πεφτει τοσο χαμηλα, μεχρι που ειδα τα επομενα ποστ..min 700 γιατι ρε γμτ..σου κανει on/off δηλαδη αμα του ζητησεις να παει πιο χαμηλα;

Και πάλι καλά για 24αρι midea να είναι τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχουμε δει και από άλλα μέλη ότι τα καλά midea συμπεριφέρονται πολύ καλά σε λειτουργία ψύξης. Το καλοκαίρι εννοείται ότι ανάλογα με τον χώρο/συνθήκες θα δεις και αντίστοιχες καταναλώσεις. Το ΔΤ είναι μικρότερο σε ψύξη πχ από 38 να το πάει 26 έναντι τον χειμώνα όπου από πχ 2 πρέπει να πάει το σπίτι 22 οπότε η ψύξη είναι ευκολότερη αλλά εξαρτάται από τον χώρο. Το σπίτι του αδερφού μου πάντα θέλει περισσότερα watts το καλοκαίρι ενώ το δικό μου το αντίθετο.

Πάντως αμφιβάλλω αν θα δεις ποτέ τα ~100W του asyg24klca 😛

692154875_Annotation2020-06-21000556.jpg.4b73217051b9686741f50e48c0d2b79b.jpg

3 ώρες πριν, jonis είπε

Να σου πω την αλήθεια μου τα 100w min του Fujitsu στην ψύξη δεν τα πολύ ζηλεύω.

Ας έχει 150w το Midea και όλα καλά.

Εκεί που θα ήθελα χαμηλότερα min στο Midea είναι στην θέρμανση όπου έχει 700w.

Στο Prime 9000 btu που είναι και η οικονομική σειρά, μέχρι 120 - 130w χωρίς On/off στο ECO.
717 ώρες λειτουργίας βάση του tp-link με το μόνο θέμα κάποιες συστολές στα πλαστικά που έπρεπε να επέμβω. Στο mission έχεις κάποιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Klausx είπε

Στο Prime 9000 btu που είναι και η οικονομική σειρά, μέχρι 120 - 130w χωρίς On/off στο ECO.
717 ώρες λειτουργίας βάση του tp-link με το μόνο θέμα κάποιες συστολές στα πλαστικά που έπρεπε να επέμβω. Στο mission έχεις κάποιο θέμα;

Όχι μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο θέμα.

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Ξεχαστηκα πως μιλας για ψυξη και πανω που θα γραφα εντυπωσιακο για 24αρι στη θερμανση να πεφτει τοσο χαμηλα, μεχρι που ειδα τα επομενα ποστ..min 700 γιατι ρε γμτ..σου κανει on/off δηλαδη αμα του ζητησεις να παει πιο χαμηλα;

Αυτήν δεν είναι η λογική όταν λέμε min watt ;

Μετα από αυτό το όριο πάει off.

Ευτυχώς που υπάρχει το followme και σώζει αρκετά την λειτουργία της μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jonis είπε

Όχι μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο θέμα.

Αυτήν δεν είναι η λογική όταν λέμε min watt ;

Μετα από αυτό το όριο πάει off.

Ευτυχώς που υπάρχει το followme και σώζει αρκετά την λειτουργία της μονάδας.

Ναι αυτο ειναι,εφοσον παει off κατω απο 700 τοτε αυτα ειναι τα min..Καλα στο βαρυ χειμωνα φανταζομαι θα στα ζητα ο χωρος αυτα τα 700+ ,το "προβλημα" ξεκινα απο κει που ανεβαινουν οι εξ. θερμοκρασιες, εσυ (το σπιτι) ζητας λιγα btu κι αυτο ξεκινα τα on/off αφου δεν μπορει να πεσει πιο χαμηλα..Παρ αυτα μικρο το κακο! Σκεψου εγω τι παθαινα οταν ενα inventor 24ari που ειχα δεν επεφτε κατω απο 1200, εφιαλτης μονο που το σκεφτομαι τωρα😁

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των 

Midea Mission II MB-18N8D0

Midea Blanc 2018 MA-18NXD0

Inventor Comfort MFVI32-18WFI/MFVO32-18

Inventor Nemesis Pro N2VI32-18WiFi / N2VO32-18

και αντίστοιχα 9ρια

τι προτείνετε? διασύνδεση με home assistant είναι εφικτή? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xdanger είπε

Μεταξύ των 

Midea Mission II MB-18N8D0

Midea Blanc 2018 MA-18NXD0

Inventor Comfort MFVI32-18WFI/MFVO32-18

Inventor Nemesis Pro N2VI32-18WiFi / N2VO32-18

και αντίστοιχα 9ρια

τι προτείνετε? διασύνδεση με home assistant είναι εφικτή? 

 

 

Τα midea παίζουν με homeassistant.

Το comfort είναι φασόν Haier. Δεν ξέρω αν το υποστηρίζει.

Το nemesis είναι φασόν gree, επίσης δεν ξέρω.

Από επιλογή κοίτα λίγο στο sticky όπου έχει έναν πίνακα λήψης απόφασης όπου βάζοντας τα κριτήρια σου με συντελεστή βαρύτητας θα σου βγάλει αποτέλεσμα. 

Προσωπικά θα προτιμούσα το comfort λόγω εγγύησης και επειδή απ'όσα έχουμε δει τα Haier πλεονεκτούν σε θέρμανση. Εκτός αν θες ψύξη μόνο (δεν λες κιόλας) οπότε ψωνίζεις πιο ελεύθερα και με κριτήρια το seer ή ότι άλλο νομίζεις πχ θόρυβο, χαρακτηριστικά κτλ πάντα με χρήση του πινακα απόφασης.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 4:40 ΜΜ, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213413-toshiba-edge-10j2avsg-e-b10j2kvsg

Ίσως να περίμενες για Μάιο μπας και παίξει καμιά προσφορά του τύπου δώρο ΦΠΑ και δωρεάν εγκατάσταση. Ή Πάσχα. Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν θα κάνουν και αν θα το έχουν.

άρα λες να χωθώ πάλι σε toshiba ...

Απλά δεν θέλω να πάω τόσο πάνω.

Έγραψα ότι όριακα είμαι στα 600€ και άντε στο φούλ προσφοράς να χωθώ εώς τα 650€ ,και αυτά με δόσεις.

Για αυτό κάτι έως 600€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα midea παίζουν με homeassistant.

Το comfort είναι φασόν Haier. Δεν ξέρω αν το υποστηρίζει.

Το nemesis είναι φασόν gree, επίσης δεν ξέρω.

Από επιλογή κοίτα λίγο στο sticky όπου έχει έναν πίνακα λήψης απόφασης όπου βάζοντας τα κριτήρια σου με συντελεστή βαρύτητας θα σου βγάλει αποτέλεσμα. 

Προσωπικά θα προτιμούσα το comfort λόγω εγγύησης και επειδή απ'όσα έχουμε δει τα Haier πλεονεκτούν σε θέρμανση. Εκτός αν θες ψύξη μόνο (δεν λες κιόλας) οπότε ψωνίζεις πιο ελεύθερα και με κριτήρια το seer ή ότι άλλο νομίζεις πχ θόρυβο, χαρακτηριστικά κτλ πάντα με χρήση του πινακα απόφασης.

Θα πάω προς comfort τελικά, για το homeassistant από ότι βλέπω με το νέο firmware της heir ακόμα προσπαθούν αποκωδικοποιήσουν τις εντολές οπότε αν είναι το νέο ίσως χρειαστεί να περιμένω λίγο ή να παίξω με ir. μικρό το κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι αυτο ειναι,εφοσον παει off κατω απο 700 τοτε αυτα ειναι τα min..Καλα στο βαρυ χειμωνα φανταζομαι θα στα ζητα ο χωρος αυτα τα 700+ ,το "προβλημα" ξεκινα απο κει που ανεβαινουν οι εξ. θερμοκρασιες, εσυ (το σπιτι) ζητας λιγα btu κι αυτο ξεκινα τα on/off αφου δεν μπορει να πεσει πιο χαμηλα..Παρ αυτα μικρο το κακο! Σκεψου εγω τι παθαινα οταν ενα inventor 24ari που ειχα δεν επεφτε κατω απο 1200, εφιαλτης μονο που το σκεφτομαι τωρα😁

Για ποιο Inventor μιλας ;

Με 1200 min οντως μιλαμε για εφιαλτη.

Ηταν προβληματικο ή ηταν προγραμματισμενο ετσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για αγορά κλιματιστικού

 

Ποσό που διαθέτουμε : 500€

αντικατάσταση παλιού αλλά δεν εχω πρόχειρη τη μάρκα

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος Αδιάφορο

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. 90% ψύξη / 10%

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης αλλά δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών : Ενιαίος χώρος 28τμ ενοικιαζόμενα στουντιο Μονο για τους 4 καλοκαιρινούς μήνες

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 39C το καλοκαίρι και 12C τον χειμώνα

features

επιθυμητά wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση

Απαραίτητα αθόρυβο

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...