Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλα θελω να εχει ψυξη ολο το σπιτι με αυτο το Inveter.

Επισης κατι ερωτησεις που ελεγε για μονωσεις, εβαλα στην τυχη, αφου δεν εχω ιδεα τα υλικα που εχει το σπιτι.

Γενικα περα απο ερωτηματολογια, θα ηθελα προτασεις για αξιοπρεπη inveter. Σε 1 χρονο μετακομιζω, οποτε το ερωτηματολογιο δεν θα χρησιμευει για το επομενο σπιτι.

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Εγω εψαχνα κατι σε Α+++/Α++. Η εξοικονομηση μακροπροθεσμα δεν ειναι αισθητη;

Δεν υπάρχουν τέτοια 24άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχουν τέτοια 24άρια.

Οντως δικιο εχεις.. Παντως βλεπω οτι ακομα και τα 24αρια ειναι για χωρους μεχρι το πολυ 50τμ.. Που παω εγω με 120τμ σπιτι;; Βεβαια οι πορτες απο κουζινα, τουαλετα και WC θα ειναι κλειστες, οποτε υπολογιζω περιπου στα 95;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Ολο το σπιτι εβαλα, αφου 1 inverter θα παρω. Το σπιτι συνολικα ειναι περιπου 120 τμ και οντως το σαλονι ειναι τεραστιο.

 

Επισης το σκεφτομαι πολυ για αγορα inverter, καθως ο ιδιοκτητης δε θελει να αγορασει ο ιδιος, οποτε θα μεινει σε εμενα. Το προβλημα ειναι οτι σε καθε μετακομιση θα υπαρχει ολοκληρη διαδικασια..

 

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλα θελω να εχει ψυξη ολο το σπιτι με αυτο το Inveter.

Επισης κατι ερωτησεις που ελεγε για μονωσεις, εβαλα στην τυχη, αφου δεν εχω ιδεα τα υλικα που εχει το σπιτι.

Γενικα περα απο ερωτηματολογια, θα ηθελα προτασεις για αξιοπρεπη inveter. Σε 1 χρονο μετακομιζω, οποτε το ερωτηματολογιο δεν θα χρησιμευει για το επομενο σπιτι.

 

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Εγω εψαχνα κατι σε Α+++/Α++. Η εξοικονομηση μακροπροθεσμα δεν ειναι αισθητη;

Δεν υπάρχει καινούριο κλιματιστικό που δεν είναι Inverter, μάλλον το έχεις μπερδέψει με κάποια μάρκα.

Εξοικονόμηση θα κάνεις αν βάλεις τα σωστά κλιματιστικά ανά χώρο...

18,000-24,000btu θα χρειαστεί ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει και παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 12:31 ΠΜ, simos1974 είπε

καλησπερα,

σε παιδικο υπνοδωματιο 10 τετρ. θελω να βαλω a/c.  Σκεφτομαι το Τοσιμπα Σεγια (η Μιραι +) στο Κωτσοβολο, στα 560 ευρω.

Η αξιοπιστια και χαμηλος θορυβος ειναι σημαντικα για εμενα. Αλλες προτασεις? Επισης ,ξερετε αν και ποτε θα γινουν εκπτωσεις? Ευχαριστω

αναλόγως τις μονωσεις μπορεί να πέσει λίγο μεγάλο γιατί είναι 10000 btu.

Αξιοπιστία κανείς δεν ξέρει, για πολιτισμένη λειτουργία σου λέω ναι, διατήρηση θερμοικρασίας στον δικό μου χώρο αν και χωρίς follow me ναι .

φίλε Lazostat το κλιματιστικό που ψάχνεις δεν έχει εφευρεθεί ακόμη αν και πολύ θα το θέλαμε όλοι. (ψύξη τεράστιου χώρου-ελάχιστη κατανάλωση από μια μονάδα)

Λόγω πλημμελούς γνώσης για τις θερμιδικές ανάγκες του σπιτιού μπορεί να σου κάνει κάτι από αυτό https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html αλλά μπορεί και αυτό https://www.skroutz.gr/s/27078833/Haier-AP48KS1ERA-1U48LS1ERB.html?from=catspan οπότε ίσως είναι καλύτερο να έρθει τουλάχιστον ένας ψυκτικός μήπως και εκτιμήσει σωστά την κατάσταση γιατί κανονικά χρειάζεσαι μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Klausx είπε

 

 

18,000-24,000btu θα χρειαστεί ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει και παροχή.

Ειχαν και οι προηγουμενοι ενα inverter στο σαλονι, νομιζω 16αρι ή 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά στην παρέα!

Χτύπησα αυτό Midea Κλιματιστικό Τοίχου Xtreme Save 09kBtu/h - FG Europe...

Θα ενημερώσω σε κανα δυο βδομάδες που θα το εγκαταστήσω! :)

Θα το συνδέσω και στο sonoff να δούμε συμπεριφορές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Χρόνια Πολλά στην παρέα!

Χτύπησα αυτό Midea Κλιματιστικό Τοίχου Xtreme Save 09kBtu/h - FG Europe...

Θα ενημερώσω σε κανα δυο βδομάδες που θα το εγκαταστήσω! :)

Θα το συνδέσω και στο sonoff να δούμε συμπεριφορές...

Για να δούμε πόσο xtreme save είναι, σίγουρα παρακολουθούν τα φόρουμ κτλ δεν νομίζω να είναι τυχαίο το όνομα.

4 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ειχαν και οι προηγουμενοι ενα inverter στο σαλονι, νομιζω 16αρι ή 18αρι.

Κάνε έλεγχο πριν πάρεις το μηχάνημα..Θα έχει φορτίο λόγω ενιαίου χώρου (δύσκολο να κάνεις "εξοικονόμηση")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα καθαρισμό των midea mission ii που έχω και τώρα οι περσίδες έχουν"χάσει" τη θέση τους με αποτέλεσμα να μην κλείνουν εντελώς όταν τα απενεργοποιώ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις επαναφέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Έκανα καθαρισμό των midea mission ii που έχω και τώρα οι περσίδες έχουν"χάσει" τη θέση τους με αποτέλεσμα να μην κλείνουν εντελώς όταν τα απενεργοποιώ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις επαναφέρω;

Με το χέρι σπρώξε προς τα πάνω την περσίδα ενώ είναι ανοιχτό το μηχάνημα και μετά πατα το off.

2 ώρες πριν, Klausx είπε

σίγουρα παρακολουθούν τα φόρουμ κτλ δεν νομίζω να είναι τυχαίο το όνομα

Ορίστε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 4:32 ΜΜ, liakjim είπε

Για περιστασιακή χρήση που λες, δεν θα φοβόμουν ιδιαίτερα τα ελάχιστα watts , άσε που στα haier (μιας και το dark είναι φασόν haier) έχουμε δει στην πράξη ότι πάνε πιο χαμηλά από όσο λένε.

Πάντως αν έχεις βάλει σωστά τα στοιχεία , οι απώλειες σε πάνε σε μεγαλύτερο από 18άρι αν και είσαι Κρήτη οπότε η θέρμανση θα είναι πιο εύκολη. Φυσικά η εφαρμογή αυτή είναι μπακαλίστικη, οπότε ας ρωτήσεις κάποιον επαγγελματία.

Σκέψου και την παρακάτω επιλογή : https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

7 χρόνια εγγύηση, δεν έχει την υποστήριξη της inventor και το wifi είναι έξτρα, αλλά θα καίει λιγότερο (μη με ρωτήσεις πόσο).

Καταρχάς δεν θα με απασχολούσε η έλλειψη eurovent μιας και το haier tundra (ή το tide δεν θυμάμαι σε ποιο βασίζεται) έχει κανονικά.

Η αλήθεια είναι ότι η ψύξη είναι πιο απλή από τη θέρμανση, με πολύ μικρότερες καταναλώσεις, οπότε όντως η ψαλίδα είναι μικρότερη από τα καλά μηχανήματα. Ειδικά ανάμεσα στα καλά κινέζικα (όπως είναι το haier). Υπόψη ότι και το toshiba έχει κινέζικα εντόσθια (gmcc).

Προσωπικά δεν έχω άποψη, ούτε νομίζω ότι θα βρεις εύκολα κάποιον που να τα έχει πάρει και τα 2 για να συγκρίνει. Απλά ότι έχουμε διαβάσει στο φόρουμ. Ευχαριστημένοι είναι γενικά όσοι έχουν εμφανιστεί με haier και toshiba, με τα δεύτερα να φαίνεται ότι έχουν το κάτι παραπάνω.

Σε αυτο με την ψαλίδα το έχασα λιγο, εννοεις οτι σαν τιμη πχ αν κοιτας μονο για ψυξη ειναι κοντα haier->inventor->toshiba;

και τέλος αυτο που αναφέρει άλλο μέλος πιο πάνω με τα ελάχιστα watt όντως ισχύει; 

ασχετα δηλαδή που το shorai 6,2 εχει πιο λίγο Seer απο το Inventor 7,1 επειδή φτάνει σε πιο χαμηλά watt Θα εχει διαφορα σε κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 9:58 ΜΜ, liakjim είπε

Το GE είναι 24άρι. Βασικά είναι παρόμοιο με το haier tundra green. Νομίζω θα πέσει μεγάλο.

Το 16άρι mirai plus είναι πιο σωστή επιλογή νομίζω. Έχει μέτριους δείκτες απόδοσης αλλά έχει τα πλεονεκτήματα των toshiba (αθόρυβο, ποιότητα, εγγύηση). Λίγο ακριβό ακόμα. Στις καλές εκπτώσεις ερχόταν το 18άρι edge εγκατεστημένο σε παρόμοια τιμή.

Προσωπικά θα περίμενα.

ΥΓ Θα απέφευγα τα toyotomi. Κινέζικα φασόν gree με ανεπαρκή εγγύηση.

Φασόν midea και τα 2.

Προσωπικά θα απέφευγα φασόν midea (εκτός και αν μιλάμε για μικρό χώρο που θα θέλαμε το follow me) και θα προτιμούσα σε inventor φασόν haier άρα dark ή comfort.

https://www.skroutz.gr/s/28277352/Inventor-Dark-DR2VI32-24WFI-DR2VO32-24-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24.html

Thx για τις πληροφορίες,το nemesis ξέρεις τι φασον είναι; Το έχω στο πατρικό προ διετίας κ έχει βγει καλό....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannisbb είπε

Thx για τις πληροφορίες,το nemesis ξέρεις τι φασον είναι; Το έχω στο πατρικό προ διετίας κ έχει βγει καλό....

 

gree

2 ώρες πριν, nitο είπε

Σε αυτο με την ψαλίδα το έχασα λιγο, εννοεις οτι σαν τιμη πχ αν κοιτας μονο για ψυξη ειναι κοντα haier->inventor->toshiba;

και τέλος αυτο που αναφέρει άλλο μέλος πιο πάνω με τα ελάχιστα watt όντως ισχύει; 

ασχετα δηλαδή που το shorai 6,2 εχει πιο λίγο Seer απο το Inventor 7,1 επειδή φτάνει σε πιο χαμηλά watt Θα εχει διαφορα σε κατανάλωση; 

Η ψύξη είναι πιο απλή άρα μικρότερο σχετικά το όφελος.

Στο seer είναι στάνταρ τα σημεία ελέγχου.

Πχ το 24άρι haier (και άρα μάλλον και το inventor) έχει 5.1eer στους 30C και το shorai 4.8 στα 5.16ΚW φορτίου άρα καίνε κάπου 1000W εκεί.

Πότε καίνε όμως 1000W στην πράξη; Μάλλον σπάνια; Τι γίνεται στα 500; Στα 250; Δεν δίνουν όλα στοιχεία.

πχ το 24άρι shorai έχει στους 35C με 300W δίνει 5 eer

974076e53c97658f4b1813e3fdb93731.png

Ε δεν έχουμε αντίστοιχο πινακάκι του haier για να συγκρίνουμε. Οπότε άγνωστο.

Και αν το inventor  δεν μπορεί να κατέβει στα 300W όπως το shorai όταν ο χώρος θέλει λίγα watts αλλά πχ ανοιγοκλείνει από τα 450W; (τυχαίο νούμερο).

Πόσο μέσο eer θα δίνει;

Δεν ξέρουμε.

Οπότε δεν είναι εύκολο να απαντηθεί.

ΥΓ Το asyg24klca κατεβαίνει στα 100W! Αναρωτιέμαι πόσο eer θα έχει εκεί.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια αποψη για τα tesla κλιματιστικα;

Επισης στα χαρακτηριστικα οταν λεει για ετησια καταναλωση ειτε για ζεστη, ειτε για κρυο, υπολογιζει καποιο μεσο ορο ή εαν δουλευει non stop; Και γιατι για την θερμανση οι kWh ειναι πολλαπλασιες; Η διαφορα ειναι στο ενα λιγοτερο Α. Οι μηνες πανω κατω ιδιοι θα ειναι. 4,5 για θερμανση και αλλοι τοσοι για ψυξοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...