Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Eπικίνδυνα είναι υπό την έννοια ότι μπορεί να αστοχήσεις πλήρως, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.

Δεν είπα ότι είναι επικίνδυνα με την έννοια ότι μπορεί να γκρεμιστεί το σπίτι σου :P

Εμπειρικά λέγοντας, εννοώ ότι more or less, ένα 9αράκι π.χ. θα καλύψει το 95% των περιπτώσεων ενός Υ/Δ

Τα Υ/Δ είναι σχετικά εύκολα.

Στους μεγάλους χώρους αρχίζουν τα δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Τα Υ/Δ είναι σχετικά εύκολα.

Στους μεγάλους χώρους αρχίζουν τα δύσκολα.

Πράγματι, έτσι είναι

Σκέψου ότι κάναμε πρόσφατα μια μελέτη για μια καινούργια πολυκατοικία, τρέξαμε 3 άνθρωποι φορτία και βγάλαμε 3 διαφορετικά αποτελέσματα

Άλλος έβαζε π.χ. 1 άτομο ανά Υ/Δ, εγώ στο master έβαζα 2

Άλλος έβαζε μια εναλλαγή αέρα την ώρα στο μπάνιο, άλλος έβαζε 2

Άλλος έβαζε έναν συντελεστή προσαύξησης για τις θερμογέφυρες, εγώ π.χ. τις υπολόγιζα μία μία

Εννοώ ότι ακόμα και μελέτη να κάνουμε σε έναν χώρο, άλλο νούμερο θα βγάλεις εσύ, άλλο θα βγάλω εγώ, και ένας τρίτος θα βγάλει κάτι άλλο

Οπότε θα μου πεις ποια είναι η λύση ;

Εγώ είμαι λίγο της λογικής "no replacement for displacement", οκ μπορεί να ανεβαίνει λίγο το κόστος αγοράς, μπορεί πράγματι να μην δουλεύει το μηχάνημα σε optimized συνθήκη, όμως εκείνο το μεσημέρι του Ιουλίου που θα έχει 42 έξω και η γυναίκα θα έχει φαγητό στο φούρνο, το σαλόνι θα είναι στους 24 άνετα

Ξέρω ότι δεν είναι το πιο σωστό, όμως προσωπικά, συνειδητά, έτσι επιλέγω μηχανήματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εγώ είμαι λίγο της λογικής "no replacement for displacement"

Ξεκάθαρα. Χίλιες φορές λίγο μεγαλύτερο παρά ανεπαρκές ακόμα και στη χειρότερη στιγμή.

Για αυτό και εδώ στο φόρουμ τείνουμε να προτείνουμε πάντα προς τα πάνω, ειδικά αν σκεφτείς πόσες άγνωστες παραμέτρους έχουμε.

Βάλε μέσα και αυτό που έχουμε δει ότι οι δείκτες απόδοσης ανεβαίνουν όσο πέφτει το φορτίο οπότε πάλι συμφέρει να έχεις χαλαρό μεγάλο παρά ζορισμενο μικρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σας και από εμένα και συγχαρητηρια για το thread!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 550 ΕΥΡΏ
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: αδιάφορο το από που αλλά με ατοκες δόσεις προτιμητέο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. : 90% ψύξη/10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή για καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : σαλόνι-τραπεζαρία, ο χώρος κοιτάει νοτιοανατολικά
  7. Τοποθεσία : Ν. Προάστια Αττικής, 5c χειμώνας 250c καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση προτιμητέο, αθόρυβο επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): έντονη ηλιοφάνεια, το βαράει ο ήλιος αλύπητα είναι νότιο ανατολικό, το σπίτι είναι κατασκευής του '80 οπότε φαντάζομαι δεν έχει καλή μόνωση. Τελευταίος όροφος. Το καλοκαίρι ο ήλιος μας κάνει ντου από παντού.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

7163.07
Watt
6160.24
KCal/h
179.08
Watt/m2
154.01
KCal/h/m2

για 24 βαθμούς.

Δεν με νοιάζει η ζέστη τόσο, όσο η ψύξη. Υπάρχει καλοριφερ (που δεν αποφεύγεται) τον χειμώνα. Ο χώρος είναι μεγάλος για σαλόνι με 2 διφυλλα συρόμενα παράθυρα. Στην μόνωση έβαλα πλημελής σε όλα. Τελευταίος όροφος, και η ταράτσα είναι κενή πάνω από το σημείο που θα μπει το κλιματιστικό. 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Υ.Γ. είδα αυτό πιο πάνω. Το έχει δοκιμάσει κανείς εδώ να πας πει γνώμες; 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216071-carrier-42qhg012d8si-crystal-iii-ion

και αυτό

https://www.skroutz.gr/s/9183828/Mitsubishi-MSZ-MUZ-DM35VA.html

Επεξ/σία από maniacmansion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αμονωτη κατοικια μεσα σε ελαιωνα συνολικα 80 τ.μ.πουχρησιμοποιειται μονο το καλοκαιρι για 1-2 μηνες στο Γυθειο για διακοπές. Χρηση για ψυξη κυριως το βραδυ για να μπορουμε να κοιμηθουμε σε χωρο 35 τ.μ. που χωριζει απο το υπολοιπο αλλα δεν εχει πορτα (μονο ανοιγμα) 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 700


Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορα


Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο


Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψ=85%


Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλ. ψυξη ~1-2 μηνες καλοκαιρι. σποραδικες μερες το Χειμωνα για θερμανση.


Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενα δωματιο κουζινα  καθιστικο ενιαιος 35τ.μ.


Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γυθειο. ελ. 5 μεγ. 35


Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθορυβο


Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): έντονη ηλιοφάνεια.

 

Θερμικές Απώλειες
11034.39
Watt
9489.57
KCal/h
315.27
Watt/m2
271.13
KCal/h/m2

για 22C

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, maniacmansion είπε

Για σας και από εμένα και συγχαρητηρια για το thread!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 550 ΕΥΡΏ
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: αδιάφορο το από που αλλά με ατοκες δόσεις προτιμητέο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. : 90% ψύξη/10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή για καλοκαίρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : σαλόνι-τραπεζαρία, ο χώρος κοιτάει νοτιοανατολικά
  7. Τοποθεσία : Ν. Προάστια Αττικής, 5c χειμώνας 250c καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση προτιμητέο, αθόρυβο επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): έντονη ηλιοφάνεια, το βαράει ο ήλιος αλύπητα είναι νότιο ανατολικό, το σπίτι είναι κατασκευής του '80 οπότε φαντάζομαι δεν έχει καλή μόνωση. Τελευταίος όροφος. Το καλοκαίρι ο ήλιος μας κάνει ντου από παντού.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

7163.07
Watt
6160.24
KCal/h
179.08
Watt/m2
154.01
KCal/h/m2

για 24 βαθμούς.

Δεν με νοιάζει η ζέστη τόσο, όσο η ψύξη. Υπάρχει καλοριφερ (που δεν αποφεύγεται) τον χειμώνα. Ο χώρος είναι μεγάλος για σαλόνι με 2 διφυλλα συρόμενα παράθυρα. Στην μόνωση έβαλα πλημελής σε όλα. Τελευταίος όροφος, και η ταράτσα είναι κενή πάνω από το σημείο που θα μπει το κλιματιστικό. 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Υ.Γ. είδα αυτό πιο πάνω. Το έχει δοκιμάσει κανείς εδώ να πας πει γνώμες; 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216071-carrier-42qhg012d8si-crystal-iii-ion

και αυτό

https://www.skroutz.gr/s/9183828/Mitsubishi-MSZ-MUZ-DM35VA.html

Για 40τμ και με την κατάσταση που περιγράφεις , θα κοιταγα 22-24αρι. Μήπως να μας αλλάξεις λίγο και το μπάτζετ;

31 λεπτά πριν, artist1 είπε

Να ρωτήσω και κατι αλλο, το comfort inventor καιει το ιδιο ρευμα και ζεσταίνει εξισου καλα με το Daikin perfecta και το KING?

😂

2 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Για αμονωτη κατοικια μεσα σε ελαιωνα συνολικα 80 τ.μ.πουχρησιμοποιειται μονο το καλοκαιρι για 1-2 μηνες στο Γυθειο για διακοπές. Χρηση για ψυξη κυριως το βραδυ για να μπορουμε να κοιμηθουμε. 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 700


Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορα


Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο


Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψ=85%


Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλ. ψυξη ~1-2 μηνες καλοκαιρι. σποραδικες μερες το Χειμωνα για θερμανση.


Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενα δωματιο κουζινα  καθιστικο ενιαιος 35τ.μ.


Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γυθειο. ελ. 5 μεγ. 35


Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθορυβο


Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): έντονη ηλιοφάνεια.

 

Θερμικές Απώλειες
11034.39
Watt
9489.57
KCal/h
315.27
Watt/m2
271.13
KCal/h/m2

για 22C

Είναι παλιό πέτρινο σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι παλιό πέτρινο σπίτι;

Παλιο ναι, πετρινο οχι. Ειχε φτιαχτει για να μαζευουν τις ελιες και σταδιακα εξελιχθηκε και εξοπλιστηκε. 

οι απωλειες αφορουν τα 35 τ.μ. που χωριζονται με τοιχο απο το υπολοιοπο αλλα το ανοιγμα της πορτας προς τα αλλα δωματια δεν εχει κουφωμα και πορτα.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Είναι παλιό πέτρινο σπίτι;

Παλιο ναι, πετρινο οχι. Ειχε φτιαχτει για να μαζευουν τις ελιες και σταδιακα εξελιχθηκε και εξοπλιστηκε. 

οι απωλειες αφορουν τα 35 τ.μ. που χωριζονται με τοιχο απο το υπολοιοπο αλλα το ανοιγμα της πορτας προς τα αλλα δωματια δεν εχει κουφωμα και πορτα.

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413122/tcl-elite-premium-prm-24chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html?__bpgid=eUI3NHwhb1Y0cCwxdXNlLXJiWCFuUw%3D%3D&ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, artist1 είπε

οχι να υποθεσω

 Συγγνώμη που γέλασα αλλά όπως έγραψα και χθες το ερώτημα σου δεν έχει απάντηση. Εύκολη τουλάχιστον.

Το comfort είναι φασόν Haier.

Το king είναι φασόν midea.

Το perfera είναι daikin.

Είναι 3 τελείως διαφορετικά κλιματιστικά. Δεν ξέρουμε πόση απόδοση έχουν για όλες τις διακυμάνσεις φορτίων. Δεν ξέρουμε πόση απαίτηση έχει ο χώρος σου και πόση θα χρειαστεί σε μια σεζόν. Οπότε δεν ξέρουμε και τι κατανομή φορτίων θα έχουν το καθένα απ'τα κλιματιστικά. Οπότε αυτό που ρωτάς δεν έχει απάντηση. 

Το μόνο που ξέρουμε είναι πόσο seer έχουν. Αλλά και το seer είναι μετρήσεις σε εργαστήριο σε fixed τιμές. Μια από αυτές είναι ψύξη σε 20C. Μας νοιάζει; Και αν ένα από αυτά έχει τέλειο eer στους 20 και 25 και όχι τόσο καλό στους 30; Ή τι γίνεται στους 40 που δεν έχουμε μέτρηση; Ή τι γίνεται στους 30 και στο 1/4 του φορτίου από αυτό που γίνεται η μέτρηση του προτύπου και τελικά εκεί γύρω θα έχουμε στον χώρο μας;

Αντίο ζωή.

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι από άλλα μέλη το perfera παίζει κοντά 50-60watts σε ψύξη ελάχιστα  watts και λίγο πιο πάνω θέρμανση. Ε τι άλλο θέλουμε;

Ακόμα και αυτό δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι το king πχ είναι χειρότερο. Έχει follow me, οπότε σε έναν χώρο μπορεί να δουλεύει λίγο και έντονα και μετά να κόβει μέχρι να ξαναδώσει εντολή το τηλεχειριστήριο. Μπορεί αθροιστικά όλα αυτά τα διαστήματα λειτουργίας τελικά να είναι μικρότερα σε kwh από πχ το daikin. Ποιος ξέρει; Ή μπορεί το haier ( το dark δλδ ) να είναι ακόμα πιο οικονομικό. Δεν έχουμε feedback όμως.

Το μόνο ασφαλές θα ήταν να πάρεις και τα 3, να τα βάλεις στον ίδιο χώρο και να θα δουλέψεις το καθένα για ένα καλοκαίρι και μετά αν τα καλοκαίρια ήταν παρόμοια να μας πεις ποιο κέρδισε. Αλλά και πάλι στον χώρο σου. Στον δικό μου θα έχει κερδίσει πιθανώς κάποιο άλλο.

Ας μη τρελαθούμε κιόλας για ένα κλιματιστικό 🤓

13 λεπτά πριν, artist1 είπε

Tης Daikin 3 χρονια εχει εγγυηση τελικα οχι 5 δυστυχως!

Είσαι σίγουρος; Μίλησες με daikin; Δεν δίνουν δωρεάν έξτρα εγγύηση όταν είναι από blue dealer και τα κάνεις register;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα δεν εχω ιδέα και η μανα μου ειναι πολύ επικριτική ειναι σαν να την ακουω να λεει πως αυτο που διαλεξα δεν ζεσταίνει καλά ή δεν ξερω τι αλλο. Δεν ξερω πραγματικα τι να διαλέξω και πρεπει να επιλέξω άμεσα.

Ναι εδω με αυτους μιλησα και μου παν πως εχει 3 χρονια εγγυηση μονο.

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/perfera-ftxm25n-rxm25n9-se-6-atokes-doseis?skr_prm=WyI4ZTlhNDZjZS0yMTljLTQ4MzEtOTAyZi01ZjBmMmZjYjVjOTkiLDE2MjA2MTUzMjczNzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, artist1 είπε

Συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα δεν εχω ιδέα και η μανα μου ειναι πολύ επικριτική ειναι σαν να την ακουω να λεει πως αυτο που διαλεξα δεν ζεσταίνει καλά ή δεν ξερω τι αλλο. Δεν ξερω πραγματικα τι να διαλέξω και πρεπει να επιλέξω άμεσα.

Ναι εδω με αυτους μιλησα και μου παν πως εχει 3 χρονια εγγυηση μονο.

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/perfera-ftxm25n-rxm25n9-se-6-atokes-doseis?skr_prm=WyI4ZTlhNDZjZS0yMTljLTQ4MzEtOTAyZi01ZjBmMmZjYjVjOTkiLDE2MjA2MTUzMjczNzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Θα ρώταγα τη daikin απευθείας.

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα δεν εχω ιδέα και η μανα μου ειναι πολύ επικριτική ειναι σαν να την ακουω να λεει πως αυτο που διαλεξα δεν ζεσταίνει καλά ή δεν ξερω τι αλλο. Δεν ξερω πραγματικα τι να διαλέξω και πρεπει να επιλέξω άμεσα.

Ναι εδω με αυτους μιλησα και μου παν πως εχει 3 χρονια εγγυηση μονο.

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/perfera-ftxm25n-rxm25n9-se-6-atokes-doseis?skr_prm=WyI4ZTlhNDZjZS0yMTljLTQ4MzEtOTAyZi01ZjBmMmZjYjVjOTkiLDE2MjA2MTUzMjczNzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αν έχεις αμφιβολίες πάρε ένα ινβεντορ.

Αν μπορείς να εκπαιδεύσεις τη μητέρα σου πάρε το king με το follow me.

Αν δεν το κατέχει, ας πάρετε το comfort που είναι πιο απλό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...