Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι,

 

Σε σπιτι γνωστου μου χρειαζομαστε κλιματιστικο για το υπνοδωματιο. Το υπνοδωματιο διαθετει μια μπαλκονοπορτα κανονικη, με σχετικα νεα αλουμινια και διπλα τζαμια, οχι τιποτα το ιδιατερο ομως.

 

Ποσό που διαθέτουμε :
400-450 πολυ βαρια.


Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
Νεα αγορα


Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
αδιαφορο


Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:
Ψ=70%


Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: 
ψυξη για το καλοκαιρι. ισως και καποιες μερες το Χειμωνα για θερμανση, αν και υπαρχει κεντρικη που αναβει τακτικα.


Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
ενα υπνοδωματιο περιπου 14-15τ.μ.


Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:
Αθηνα, κεντρο.


Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
Κυριως αθορυβο (με αρκετη δοση περιεργιας, πχ κατι tcl elite premium που εχω παρει μετα απο προταση εδω, του φαινονται καπως θορυβωδη στην σιωπηλη λειτουργια). και καλη εγγυηση οσο γινεται.


Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 
ψηλοτάβανο σχετικα, με καπως νεα κουφωματα (~5-6 χρονων)

 

Θερμικές Απώλειες για το χωρο (14-15τμ) με πλημμελη ρυθμισεις
5936.49Watt

5105.38KCal/h

395.77Watt/m2

340.36KCal/h/m2

για 21C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα ρώταγα τη daikin απευθείας.

Αν έχεις αμφιβολίες πάρε ένα ινβεντορ.

Αν μπορείς να εκπαιδεύσεις τη μητέρα σου πάρε το king με το follow me.

Αν δεν το κατέχει, ας πάρετε το comfort που είναι πιο απλό.

Σε ευχαριστω! πηρα στην Daikin κατευθείαν και τους ρωτησα και αντι να μου απαντήσουν μου έδωσαν τα τηλεφωνο αντιπροσωπειών τους να ρωτησω εκει, πηρα και μου παν και εκει 3 χρόνια και να ρωτησω  και τα καταστηματα και ετσι ρωτησα σε αυτο που σου εστειλα και μου παν παλι 3 χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Κυριως αθορυβο (με αρκετη δοση περιεργιας, πχ κατι tcl elite premium που εχω παρει μετα απο προταση εδω, του φαινονται καπως θορυβωδη στην σιωπηλη λειτουργια)

Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο αθόρυβο το tcl ή έχεις για γνωστό τον μπάτμαν; 🤣

Πάντως να ξέρεις ότι αν δεν κινηθεί ο αέρας, δουλειά δεν γίνεται. Στο δικό μου πχ η αθόρυβη σκάλα είναι ουσιαστικά άχρηστη. Καίει και δουλειά ντιπ για ντιπ. 

Ας δει αυτό που υποτίθεται είναι 19dB

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο αθόρυβο το tcl ή έχεις για γνωστό τον μπάτμαν; 🤣

Πάντως να ξέρεις ότι αν δεν κινηθεί ο αέρας, δουλειά δεν γίνεται. Στο δικό μου πχ η αθόρυβη σκάλα είναι ουσιαστικά άχρηστη. Καίει και δουλειά ντιπ για ντιπ. 

Ας δει αυτό που υποτίθεται είναι 19dB

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.


Και το elite premium καπου εκει ελεγε ειναι , στα 19, αν και κανουν λιγο θορυβο τα δικα μου (εχω 2 9αρια και 1 18αρι), προσωπικα δεν με ενοχλει τοσο.

Για toyotomi και fujitsu ψαχνει, και daikin, απλα εγω δεν εχω ιδεα να του πω, του ειπα το TCL που εχω την δουλεια του την κανει.


Το βλεπω εξαντλημενο το Haierστο MM, οποτε παω για σκρουτζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Σε ευχαριστω! πηρα στην Daikin κατευθείαν και τους ρωτησα και αντι να μου απαντήσουν μου έδωσαν τα τηλεφωνο αντιπροσωπειών τους να ρωτησω εκει, πηρα και μου παν και εκει 3 χρόνια και να ρωτησω  και τα καταστηματα και ετσι ρωτησα σε αυτο που σου εστειλα και μου παν παλι 3 χρονια!

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί πχ εδώ που βρήκα έναν blue dealer λέει 5 χρόνια

https://www.ydor.com.gr/toixou/?m=daikin

και από ότι θυμάμαι υπάρχει option για 10.

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.


Και το elite premium καπου εκει ελεγε ειναι , στα 19, αν και κανουν λιγο θορυβο τα δικα μου (εχω 2 9αρια και 1 18αρι), προσωπικα δεν με ενοχλει τοσο.

Για toyotomi και fujitsu ψαχνει, και daikin, απλα εγω δεν εχω ιδεα να του πω, του ειπα το TCL που εχω την δουλεια του την κανει.


Το βλεπω εξαντλημενο το Haierστο MM, οποτε παω για σκρουτζ?

Toyotomi καλύτερα όχι λόγω μικρής εγγύησης (2 χρόνια ).

Για fujitsu, daikin δεν φτάνει το μπάτζετ.

Θα έλεγα και αυτό στα 17dB και 10 χρόνια εγγύηση https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/inventor-comfort-mfvi32-12wfimfvo32-12-me-ionisti/1589044

μήπως να περίμενε καμιά προσφορά;

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF.html

έχει όμως μικρή εγγύηση (3 χρόνια).

Το tide έχει και καλή εγγύηση (5 χρόνια invertor) και μάλλον αθόρυβο. 

Δες και εδώ https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-tide-green-12k-klimatistiko-11-940-btu-h_3485617

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413116/haier-tide-green-as35tamhra-1u35yemfra-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2021 στις 6:01 ΜΜ, liakjim είπε

Προσωπικά θα έπαιρνα το Shorai premium. 

Το dark δεν παύει να έχει το πλεονέκτημα της εγγύησης (10 αντί για 7 χρόνια), καλύτερη υποστήριξη λόγω Inventor ενώ φαίνεται και πιο δυνατό χωρίς να έχει σημαντικά μειονεκτήματα. Σίγουρα θα χάνει σε ελάχιστα watts ( το dark λογικά θα πάει όχι κάτω από 500W σε θέρμανση όπως μας έχει δείξει με το επίσης φασόν haier του ( General Electric GES-NMG70 Prime+) ο φίλος @stazzy1978 ) , οπότε λογικά το shorai θα πρέπει να παίζει με μικρότερες συνολικές καταναλώσεις (μάλλον). Για ψύξη δεν θυμάμαι να έχουμε δει μετρήσεις.

Οπότε θα πρέπει να δεις προς τα που κλίνει η ζυγαριά σου.

Σίγουρα το dark δεν φαίνεται άσχημη αγορά και αλλού χάνεις και αλλού κερδίζεις.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια,

κατάλαβα είναι συνδιασμός eer σε θερμοκρασια και ελαχιστα watt που πέφτει για να το δεις πιο σωστά.

Ελπίζω να μήν δω τρελές διαφορές σε καταναλώσεις λόγω οτι το toshiba θα επεφτε σε πιο λίγα watt.

Νομίζω θα πάω στο dark λόγω εγγύησης-εξυπηρέτησης,wifi και τέλος design και τιμής. αλλα και εκει βλέπω εχει 2 τύπους σε 24αρια μάλλον παλιο καινουργιο σαν σειρά.

Επισης να αναφερω για να βοηθησω αλλο μελος αν ενδιαφερεται οτι απο 01/04 αλλαξαν οι οροι εγγυησης της inventor σε

"Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της 10ετούς εγγύησης είναι η συντήρηση της μονάδας κάθε 12 μήνες (ανεξάρτητα από τη συχνότητα της χρήσης και αρχής γενομένης από τον 3ο χρόνο χρήσης της κλιματιστικής μονάδας) από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό κλιματιστικών μονάδων, με επιβάρυνση του πελάτη και με την επίδειξη της νόμιμης απόδειξης παροχής υπηρεσιών από τον επαγγελματία για την ολοκλήρωση συντήρησης της κλιματιστικής μονάδας"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nitο είπε

Επισης να αναφερω για να βοηθησω αλλο μελος αν ενδιαφερεται οτι απο 01/04 αλλαξαν οι οροι εγγυησης της inventor σε

"Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της 10ετούς εγγύησης είναι η συντήρηση της μονάδας κάθε 12 μήνες (ανεξάρτητα από τη συχνότητα της χρήσης και αρχής γενομένης από τον 3ο χρόνο χρήσης της κλιματιστικής μονάδας) από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό κλιματιστικών μονάδων, με επιβάρυνση του πελάτη και με την επίδειξη της νόμιμης απόδειξης παροχής υπηρεσιών από τον επαγγελματία για την ολοκλήρωση συντήρησης της κλιματιστικής μονάδας"

Ενδιαφέρον! 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ενδιαφέρον! 😒

Κι όμως αναμενόμενο, τώρα που "μπήκαν" για τα καλά στην αγορά δε βγαίνει να γίνονται επισκευες σωρηδόν. Ότι γλυτώσουν καλό είναι.

Γιατί είναι υποχρεωμένος αυτός που το ανάβει 5 φορές το χρόνο να κάνει ετήσια συντήρηση με "αδειούχο"? Δεν μπορεί αυτός που πιάνουν τα χέρια του να ψεκάσει την εσ. μονάδα μόνος του και να πλύνει την εξωτερική με λάστιχο?

Προφανώς μιλώ εκ πείρας μιας και δεν είδα "αδειούχο" τεχνικό ποτέ να λύνει ανεμιστήρα. Προσωπικά ακόμη και για την 7ετία του τοσίμπα το σκέφτομαι. Δηλαδή, δεν μπορεί ο αδειούχος τεχνικός να καταλάβει αν μια μονάδα έχει 6 χρόνια να συντηρηθεί ας πούμε? Πρέπει να κρατάω και αρχείο με τις αποδείξεις 6-7-8-9-10  ετών? Τι είδους ηλιθιότητες είναι αυτές?

Εξάλλου βάλε 30χ7= 210 ευρώ (50% αξίας της συσκευής) επιπλέον για να έχω εγγύηση και πάλι περιορισμένη? Τότε γιατί να μην κάνεις τις προεκτάσεις των retailers? Περισσότερο εξασφαλίζεται κανείς.

Για ακριβά μηχανήματα αλλάζει το πράγμα σαφώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Το εξοικονομώ μου δίνει 1700 ευρώ θεωρώ ειναι καλα να δωσω μεχρι 1000ευρω.


2.  Νέα αγορά.


3. Δε με ενδιαφέρει από ποιο κατάστημα θα είναι, εμπορεύεται μηχανήματα και ο τεχνικός που θα μου το περάσει θα πάρω τιμή και από αυτόν.

4. Η χρήση του 70% ψυξη 30% θέρμανση

5. Περιαστική πηγή θέρμανσης και για ψύξη

6. ενιαίος χώρος 50τμ περίπου σαλονοτραπεζαρια.

7. Η περιοχή που μένω είναι το Άστρος Αρκαδίας 40αρια το καλοκαίρι σίγουρα πανω απο το 0 νομιζω παιζει 2-3 και πανω.

8. καλοδεχούμενα τα οποια έξτρα έχει. ο ιονιστης ναι νομίζω ειναι χρήσιμο το wifi δε το θεωρώ τοσο.

9. η μόνωση θα ειναι καλη 8 πόντους, το σπίτι μπροστά βλέπει βορρά, 6-7 χλμ απο θάλασσα, οχι ιδιαίτερη υγρασία και λίγο κρύο το χειμώνα μείον δε πέφτει, καλοκαίρι σηκώνει και 40.

 

Θερμικές Απώλειες 

 4621.16Watt

3974.20KCal/h

96.27Watt/m2

82.80KCal/h/m2 

έβαλα τα τετραγωνικά και τις μπαλκονόπορτες του χώρου που θέλω το κλιματιστικό και όχι ολου του σπιτιού. σίγουρα παω για 24αρι μιας και πέρα απο τα 50τμ περίπου σαλονοτραπεζαρια θελω να καλύψω και λιγο τα δωμάτια οσον αφορα την ψύξη, οπότε θέλω περισσότερο να μου προτείνετε μαρκες και μοντελα.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποτε μπηκαν αυτοι οι όροι; Γιατι εμενα σε προσφατη προσφορα γραφει 10 χρονια (κανονικα επρεπε να ελεγε 10 χρονια με τις ταδε προυποθέσεις).

Και αν δεν εχει 10 χρονια ποσα χρονια εχει αν δεν τους κανεις συντήρηση;

*τωρα ειδα πως ειπες απο 01/04

αρα παιδια ακυρη η εγγυηση 10 χρονια ελεος!

 

Οσο για το Daikin και την εγγυηση δεν ξερω τι να πω! Ισως το συγκεκριμένο να εχει 3 χρονια εγγυηση και αλλα να εχουν 5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, someone- είπε

1. Το εξοικονομώ μου δίνει 1700 ευρώ θεωρώ ειναι καλα να δωσω μεχρι 1000ευρω.


2.  Νέα αγορά.


3. Δε με ενδιαφέρει από ποιο κατάστημα θα είναι, εμπορεύεται μηχανήματα και ο τεχνικός που θα μου το περάσει θα πάρω τιμή και από αυτόν.

4. Η χρήση του 70% ψυξη 30% θέρμανση

5. Περιαστική πηγή θέρμανσης και για ψύξη

6. ενιαίος χώρος 50τμ περίπου σαλονοτραπεζαρια.

7. Η περιοχή που μένω είναι το Άστρος Αρκαδίας 40αρια το καλοκαίρι σίγουρα πανω απο το 0 νομιζω παιζει 2-3 και πανω.

8. καλοδεχούμενα τα οποια έξτρα έχει. ο ιονιστης ναι νομίζω ειναι χρήσιμο το wifi δε το θεωρώ τοσο.

9. η μόνωση θα ειναι καλη 8 πόντους, το σπίτι μπροστά βλέπει βορρά, 6-7 χλμ απο θάλασσα, οχι ιδιαίτερη υγρασία και λίγο κρύο το χειμώνα μείον δε πέφτει, καλοκαίρι σηκώνει και 40.

 

Θερμικές Απώλειες 

 4621.16Watt

3974.20KCal/h

96.27Watt/m2

82.80KCal/h/m2 

έβαλα τα τετραγωνικά και τις μπαλκονόπορτες του χώρου που θέλω το κλιματιστικό και όχι ολου του σπιτιού. σίγουρα παω για 24αρι μιας και πέρα απο τα 50τμ περίπου σαλονοτραπεζαρια θελω να καλύψω και λιγο τα δωμάτια οσον αφορα την ψύξη, οπότε θέλω περισσότερο να μου προτείνετε μαρκες και μοντελα.

Προσωπικά θα έβαζα το 22άρι shorai (στο 24άρι έχουμε άλλο μηχάνημα, με λίγο χειρότερους δείκτες απόδοσης):

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

αλλιώς

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

το wifi module έχει 80€

3 ώρες πριν, artist1 είπε

Από ποτε μπηκαν αυτοι οι όροι; Γιατι εμενα σε προσφατη προσφορα γραφει 10 χρονια (κανονικα επρεπε να ελεγε 10 χρονια με τις ταδε προυποθέσεις).

Και αν δεν εχει 10 χρονια ποσα χρονια εχει αν δεν τους κανεις συντήρηση;

*τωρα ειδα πως ειπες απο 01/04

αρα παιδια ακυρη η εγγυηση 10 χρονια ελεος!

 

Οσο για το Daikin και την εγγυηση δεν ξερω τι να πω! Ισως το συγκεκριμένο να εχει 3 χρονια εγγυηση και αλλα να εχουν 5;

Δεν θεωρώ υπερβολικά τα 25€ για συντήρηση τον χρόνο. Άντε 40 μια στο τόσο αν θέλει λύσιμο ο εσωτερικός ανεμιστήρας. Μέσα στη μπίχλα θα τα άφηνες; Προσωπικά δεν τα λαμβάνω υπόψη. Είτε λέει 10 είτε 7, η συντήρηση είναι απαραίτητη για το μηχάνημα αλλά και για τον άνθρωπο. Άποψή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα έβαζα το 22άρι shorai (στο 24άρι έχουμε άλλο μηχάνημα, με λίγο χειρότερους δείκτες απόδοσης):

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

αλλιώς

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

το wifi module έχει 80€

κάποια αλλη εναλλακτική; βλέπω το προτείνετε πολυ εδω μέσα το συγκεκριμένο αλλά γενικά βλέπω δεν είναι πολυ κινησιμο μοντέλο, π.χ. Σκρουτζ δεν εχει καμία κριτική σε αντίθεση με 1-2 τογιοτομι που εχουν 150-180κριτικες.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο 24άρι inventor dark πωλείται στα καταστήματα με δύο κωδικούς DR2VI32-24WFI/DR2VO32-24  και DRVI32-24WFI/DRVO32-24  με διαφορά τιμής 150 Ευρώ περίπου.  Πήρα στην inventor τηλέφωνο να ρωτήσω τι διαφορά έχουν και μου είπαν οτι είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα απλά το DR2 είναι μοντέλο του 2021. 

Ξέρει κανείς κάτι άλλο;  Αξίζει η διαφορά τιμής με το σκεπτικό οτι ίσως να υπάρχουν κάποιες τεχνικές  διορθώσεις απο το προηγούμενο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...