Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, isnogood_bad είπε

Tο 24άρι inventor dark πωλείται στα καταστήματα με δύο κωδικούς DR2VI32-24WFI/DR2VO32-24  και DRVI32-24WFI/DRVO32-24  με διαφορά τιμής 150 Ευρώ περίπου.  Πήρα στην inventor τηλέφωνο να ρωτήσω τι διαφορά έχουν και μου είπαν οτι είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα απλά το DR2 είναι μοντέλο του 2021. 

Ξέρει κανείς κάτι άλλο;  Αξίζει η διαφορά τιμής με το σκεπτικό οτι ίσως να υπάρχουν κάποιες τεχνικές  διορθώσεις απο το προηγούμενο; 

Υπερβολικά τα 150€ για ίδιο μοντέλο και για πιθανές (;;;) βελτιώσεις. Εκτός αν σου πουν ακριβώς τι αλλάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μίλησα και εγώ μαζί τους, μου είπαν ότι είναι τα ίδια με κάποιες μικροαλλαγές στον προγραμματισμό της πλακέτας. Τώρα τι και πως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ενδιαφέρομαι για αγορά κλίκας κλιματιστικού . Ο χώρος είναι γύρο στα 50 τετραγωνικά με 3 μέτρα ύψος . Με ενδιαφέρει περισσότερο η θέρμανση το χειμώνα . Τώρα υπάρχει ένα 24ρι σχετικά παλιό hitachi και δεν είμαι αρκετά ευχαριστημένος μιας και έχει αρχίσει να χάνει την απόδοση του και κάνει και θόρυβο. Πιο θα ήταν το καλύτερο μέχρι 1200 ευρώ και εάν αξίζει η διαφορά μέχρι 1500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, isnogood_bad είπε

Tο 24άρι inventor dark πωλείται στα καταστήματα με δύο κωδικούς DR2VI32-24WFI/DR2VO32-24  και DRVI32-24WFI/DRVO32-24  με διαφορά τιμής 150 Ευρώ περίπου.  Πήρα στην inventor τηλέφωνο να ρωτήσω τι διαφορά έχουν και μου είπαν οτι είναι ακριβώς το ίδιο μηχάνημα απλά το DR2 είναι μοντέλο του 2021. 

Ξέρει κανείς κάτι άλλο;  Αξίζει η διαφορά τιμής με το σκεπτικό οτι ίσως να υπάρχουν κάποιες τεχνικές  διορθώσεις απο το προηγούμενο; 

Έβαλα κλιματιστικά πριν 1 μήνα. Ένα Dark 12άρι κι ένα 9άρι. Αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί την ίδια μέρα με προμηθευτή την Inventor και όχι κάποιον τρίτο. 

Πρώτη ένδειξη το χρώμα στα κουτιά.... Το 12άρι άσπρο το 9άρι καφέ...

Εμφανισιακά ακριβώς τα ίδια. Πάω να καταχωρήσω την εγγύηση και έρχεται η δεύτερη ένδειξη DR2VI το 12άρι, DRVI το 9άρι....

Όπου έρχεται το μεγάλο ξενέρωμα όταν πήγα να τα συνδέσω στην εφαρμογή. Το manual του μικρού  έλεγε σύνδεση με εφαρμογή Smart Clima. Συνδέεται. Δοκιμάζω και στο μεγάλο και τίποτα. Αρχική σκέψη χαλασμένο usb stick. κοιτάζοντας το manual του μεγάλου ανέφερε σύνδεση με εφαρμογή Inventor Control..... Την οποία δοκιμάζω και συνδέεται κανονικά. 

 

Οπότε θα είχα 2 κλιματιστικά στο ίδιο σπίτι με 2 διαφορετικές εφαρμογές. 

 

Ευτυχώς η εξυπηρέτηση της Inventor είναι εξαιρετική και με ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα διορθώνεται με αλλαγή του usb stick στο "παλιό" το οποίο και μου στείλανε άμεσα χωρίς καμία χρέωση. 

 

Προχτές είδα ότι πλέον και στο site τους έχουν αλλάξει οι κωδικοί σε όλη τη σειρά Dark. Και μια βδομάδα τουλάχιστον μετά την αγορά μου τα 9 18 και 24 ήταν DRVI. Μόνο το 12 άλλαξε νωρίτερα. Σε ερώτησή μου για τις διαφορές παλιών και νέων μοντέλων μου απάντησαν ότι η μόνη διαφορά είναι το usb stick και η εφαρμογή. Όλα πλέον θα συνδέοντια με την Inventor Control (η οποία μου φάνηκε και καλύτερη).

 

Οπότε αν βρίσκετε παλιό κωδικό φτηνότερα και δε σας ενδιαφέρει η smart λειτουργία ή μπορειτε να βρείτε το καινούριο usb stick, πάρτε τον παλιό κωδικό. 

Επεξ/σία από dis83
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RedPriest είπε

Καλησπέρα , ενδιαφέρομαι για αγορά κλίκας κλιματιστικού . Ο χώρος είναι γύρο στα 50 τετραγωνικά με 3 μέτρα ύψος . Με ενδιαφέρει περισσότερο η θέρμανση το χειμώνα . Τώρα υπάρχει ένα 24ρι σχετικά παλιό hitachi και δεν είμαι αρκετά ευχαριστημένος μιας και έχει αρχίσει να χάνει την απόδοση του και κάνει και θόρυβο. Πιο θα ήταν το καλύτερο μέχρι 1200 ευρώ και εάν αξίζει η διαφορά μέχρι 1500.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200-1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού hitachi 24ρι/ ανεπαρκές 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): θα το εγκαταστήσει δικός μου τεχνικός , αγορά από όπου είναι φθηνότερα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: και τα 2 κύριος θέρμανση το χειμώνα 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θερμότητας 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαίος χώρος σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ελάχιστη το χειμώνα -4 και καλοκαίρι 35+
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 3 μέτρα ύψος καλά μονομενο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία  2138.70 , 1839.28kcal/h , 32.90watt/m2 , 28.30kcal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, RedPriest είπε

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200-1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού hitachi 24ρι/ ανεπαρκές 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): θα το εγκαταστήσει δικός μου τεχνικός , αγορά από όπου είναι φθηνότερα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: και τα 2 κύριος θέρμανση το χειμώνα 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θερμότητας 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαίος χώρος σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ελάχιστη το χειμώνα -4 και καλοκαίρι 35+
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αθόρυβο 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 3 μέτρα ύψος καλά μονομενο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία  2138.70 , 1839.28kcal/h , 32.90watt/m2 , 28.30kcal/h/m2

Στο δέκατο ερώτημα πρέπει να έχεις κάνει λάθος έχεις βάλει το ύψος σε μέτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Ναι

Το λέω γιατί οι απώλειες αυτές είναι για 9αρι ενώ έγραψες ότι είχες ανεπαρκές 24αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το λέω γιατί οι απώλειες αυτές είναι για 9αρι ενώ έγραψες ότι είχες ανεπαρκές 24αρι.

Σε γενικές γραμμές κάνει δουλειά αλλά κάνει θόρυβο και όπως είπα ο χώρος είναι ενιαίος και εάν γίνεται θα ήθελα να έχω καλύτερη απόδοση στα πίσω δωμάτια . Επίσης μιας και είναι παλιό πιστεύω καίει και παραπάνω ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Σε γενικές γραμμές κάνει δουλειά αλλά κάνει θόρυβο και όπως είπα ο χώρος είναι ενιαίος και εάν γίνεται θα ήθελα να έχω καλύτερη απόδοση στα πίσω δωμάτια . Επίσης μιας και είναι παλιό πιστεύω καίει και παραπάνω ρεύμα.

Να πούμε 22αρι;

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

Έχεις μια κάτοψη σπιτιού;

Μήπως ο χώρος θέλει περισσότερα μικρά αντί για ένα μεγάλο με σκοπό να έχεις καλύτερη κατανομή σε όλο το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα έβαζα το 22άρι shorai (στο 24άρι έχουμε άλλο μηχάνημα, με λίγο χειρότερους δείκτες απόδοσης):

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

αλλιώς

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

το wifi module έχει 80€

Δεν θεωρώ υπερβολικά τα 25€ για συντήρηση τον χρόνο. Άντε 40 μια στο τόσο αν θέλει λύσιμο ο εσωτερικός ανεμιστήρας. Μέσα στη μπίχλα θα τα άφηνες; Προσωπικά δεν τα λαμβάνω υπόψη. Είτε λέει 10 είτε 7, η συντήρηση είναι απαραίτητη για το μηχάνημα αλλά και για τον άνθρωπο. Άποψή μου.

Όχι, μάλλον δε το διατύπωσα σωστά.

Εννοώ,ότι δύσκολα κάνει κανείς πιο καλή συντήρηση από εμένα τον ίδιο που το κάνω 2 φορές το χρόνο Φθινόπωρο/Άνοιξη παρόλα αυτά δεν μπορώ να το αποδείξω.

Δήμο για την εγγύηση εννοώ αστερίσκους/περιορισμούς ανά την εκάστοτε εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δήμο για την εγγύηση εννοώ αστερίσκους/περιορισμούς ανά την εκάστοτε εταιρία.

Δυστυχώς υπάρχουν αστερίσκοι και άμα η εταιρεία δε θέλει να σε εξυπηρετήσει σε κάποια ζημιά όλο εκεί θα έχει το βλέμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...